خانگی و ساختمانی

برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟ شباهتها و تفاوتها

موقع خرید مبلمان چه مواردی را در نظر می گیرید؟ اغلب مواقع افراد به دنبال یک دست مبل خوشرنگ برای هماهنگی با دکوراسیون اتاق پذیرایی هستند. انتخاب مبل از روی طرح و رنگ به تنهایی کافی نیست. راحتی مبلمان از هر چیزی مهم تر است. مواد اولیه استفاده شده در کف مبل روی راحتی و طول عمر آن تاثیر دارد. هر چقدر کیفیت کف و نشیمن مبل ها بهتر باشد، موقع نشستن احساس راحتی بیشتری دارد. این قسمت از فوم یا اسفنج درست شده که هر کدام مزایا و معایبی دارند. اسفنج و فوم مبلمان تعیین کننده طول عمر و دوام مبل ها هم هست. در صورت شل شدن و خراب شدن نشیمن مبل می توانید موقع تعمیر مبل و تعویض پارچه مبلی  اسفنج و فوم ها را هم عوض کنید. اما سوال اینجاست که برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

موقع خرید مبلمان این کلمات را زیاد می شنوید. برخی از محصولات تولید شده دارای کف فوم هستند و برخی دیگر با اسفنج درست شده اند. تازه ماجرا به همینجا هم ختم نمی شود. انوع فوم سرد و گرم هم در ساخت مبلمان استفاده می شود. به این ترتیب انتخاب کمی گیج کننده است و به راحتی نمی توان بین محصولات معرفی شده، بهترین ها را تشخیص دارد. هر کدام از این متریال ویژگی هایی دارند اهمیت فوم و اسفنج مبلمان بسیار زیاد است. موقع خشک شویی مبل اگر جنس مواد اولیه خوب نباشد امکان شل شدن قسمت نشیمن مبل ها وجود دارد.با هر بار که روی مبل ها می نشینید نیز امکان آسیب به اسفنج ها و فوم داخل مبل ها هم وجود دارد. پس قبل از خرید به دقت همه موارد را در نظر بگیرید.

بهترین زمان برای تعمیر نشیمن مبل چه وقتی است؟

فوم بهتر است یا اسفنج

فوم چیست؟

برای آگاهی از کیفیت اسفنج و فوم مبلمان لازم است تا از قبل با این محصولات آشنا شوید. فوم ها در انواع مختلفی تولید می شوند. برای ساخت صندلی های ماشین و مبلمان از فوم استفاده می شوند. کیفیت ساخت و ترکیب مواد شیمیایی برای تولید فوم دارای تفاوت هایی است. به طور معمول فوم های با کیفیت دوام زیادی دارند در حال حاضر برای تولید مبلمان از این نوع فوم ها استفاده می شود:

  • فوم پنبه ای
  • فوم نمدی
  • فوم چسبی
  • فوم فنری
  • فوم لایه ای
  • فوم گرم
  • فوم سرد
  • فوم ویژه
  • لایکو

کیفیت دو نوع فوم گرم و سرد برای ساخت مبلمان بسیار بهتر از بقیه فوم های موجود در بازار است. این متریال برای قسمت نشیمن مبل ها مناسب هستند. بیشترین قسمت مبلمان که در معرض آسیب قرار دارد همین نشیمن مبل است. در اغلب موارد به دلیل نامرغوب بودن فوم یا اسفنج مبلمان نشیمن خیلی زود خراب و شل می شود. 

الف- فوم گرم

این نوع فوم در زمان تولید تحت حرارت مستقیم قرار گرفته و پروسه متفاوتی دارد. به کارگیری برخی مواد شیمیایی و نحوه تولید فوم گرم موجب شده تا محصول نهایی خشک تر بشود و خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری کمتری داشته باشد. این فوم اغلب برای ساخت صندلی خودرو استفاده می شود و در مبل سازی کاربرد چندانی ندارد. فوم گرم به دلیل نوع ساخت و حرارتی که دیده، به مرور پودر می شود و کیفیت فوم از دست می رود. چنانچه برای ساخت مبل خریداری شده از این نوع فوم استفاده شود، مبلمان خیلی زود خراب می شود و نیاز به تعمیرات فوم و اسفنج مبلمان دارد. در این صورت هزینه بیشتری باید بپردازید.

آموزش تعویض پارچه مبل راحتی در یک روز تعطیل

فوم و اسفنج مبلمان

ب- فوم سرد

فوم سرد در ضخامت های 10، 13 و 15 سانتی متری برای استفاده در صنعت مبل سازی به کار می رود. از بین انواع فوم و اسفنج مبلمان این نوع فوم دارای کیفیت بالاتری است. با توجه به نوع مواد شیمیایی به کار رفته در پروسه تولید، دوام فوم سرد به مراتب افزایش یافته است. این نوع فوم با حرارت غیر مستقیم تولید می شود که و همین ویژگی موجب عمر طولانی تر مبل ها می شود. با خرید مبلمانی که دارای نشیمن فوم سرد است تا چندین سال خیال تان بابت تعویض مبل ها یا تعمیرات راحت خواهد بود.

ساده ترین راه برای تشخیص فوم سرد و گرم مبلمان

فوم های گرم، سفت و محکم هستند و در مدت کوتاهی انعطاف پذیری شان کم می شود. طول عمر این مواد کمتر از فوم سرد است. روی همین اصل موقع خرید باید دقت بیشتری داشته باشید. بدون توجه به حرف های فروشنده می توانید خودتان هم فوم سرد و گرم را تشخیص دهید. 

فوم های سرد به دلیل ساخته شدن در دمای پایین تر، نرم از فوم گرم است. موقع تولید این فوم ها زمان بیشتری برای شکل گیری مولکول ها داشته اند که موجب قابلیت ارتجاعی بیشتر محصول شده است. از لحاظ دوام نیز فوم سرد دارای طول عمر بیشتری است.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر مبل هم ارائه میده؟

برای تشخیص فوم سرد و گرم می توانید یک قسمت از نشیمن مبل را با دست فشار دهید و دقت کنید برگشت پذیری فوم چگونه است. فوم گرم خیلی سریع به حالت اولیه بر می گردد و شکل پذیری بهتری دارد. البته گاهی اسفنج با چگالی بالا به جای فوم در کف مبلمان استفاده می شود که قابلیت های متفاوتی از فوم دارد.

ویژگی های فوم گرم و سرد

اسفنج مبل چیست؟

اسفنج چیزی نیست جز همان ابر معمولی که برای پاک کردن تخته سیاه هم کاربرد دارد. انواع اسفنج در ضخامت های متنوعی تولید می شود. نه تنها در قسمت نشیمن مبلمان بلکه برای دسته ها و پشت مبل ها هم از اسفنج استفاده می شود. با توجه به انعطاف پذیری اسفنج ها، به کارگیری آن در صنعت مبلمان بسیار رایج است.

اسفنج هایی با ضخامت کمتر و بیشتر در بخش های مختلف مبل ها استفاده می شوند. در واقع برای ساخت یک کاناپه از انواع مختلفی از اسفنج استفاده شده که از لحاظ وزن و ضخامت با هم فرق دارند. معمولا برای کف مبلمان به اسفنج هایی با چگالی بالاتر نیاز است زیرا این محصولات طول عمر بیشتری دارند.

چگالی تعیین کننده تراکم اسفنج است. هر چقدر چگالی بیشتر باشد اسفنج سفت تر و محکم تر بوده و وزن آن نیز بیشتر است. اسفنج هایی از جنس یورتان با چگالی سی کیلویی درجه مرغوبیت بالایی دارند و در ساخت مبلمان با کیفیت، به کار می روند.

تعویض فوم و اسفنج مبلمان

کاربرد اسفنج و فوم  در مبلمان

به طور کلی کیفیت فوم سرد بهتر از اسفنج است اما از اسفنج نیز برای قسمت های دسته های مبل استفاده می شود. در واقع هر دو محصول در مبل سازی کاربرد دارند اما محل قرار گیری هر کدام متفاوت است. استفاده از اسفنج برای کف مبل ها مناسب نیست. معمولا از فوم گرم یا سرد و فوم ویژه برای کف مبلمان استیل استفاده می شود اما در برخی قسمت ها به جز کف، اسفنج وجود دارد.

به کار گیری اسفنج  سی کیلویی برای کف مبل راحتی رایج است. گاهی هم در مبل های ارزان قیمت از اسفنج هایی با چگالی پایین تر بین  بیست یا بیست و پنج کیلویی باستفاده شده است. در صورتی که چگالی اسفنج بالاتر باشد استفاده از ان برای نشیمن مبل ها مانعی ایجاد نمی کند. اما روی راحتی کف مبل تاثیر دارد.

موقع خرید حتما روی مبل ها بنشینید و نرمی و سفتی آن را امتحان کنید. اسفنج با چگالی بالا، طول عمر بیشتری از اسفنج های ضعیف دارد اما به همین میزان نیز کف مبل ها سفت تر خواهد شد. در واقع مبلمان راحتی لازم را موقع نشستن ندارد و به حالت خشک و سفت است.

تعمیرات اسفنج و فوم مبلمان

گاهی حتی خیلی زودتر از پارچه رویه مبل، فوم و اسفنج دچار آسیب می شوند. وقتی اسفنج یا فوم شل بشوند و به سفتی و کیفیت اولیه نباشند، نشیمن مبلمان زشت ندیده می شود. رویه مبل شل و وارفته به نظر می رسد و موقع نشستن روی مبل ها هم حس خوبی نخواهید داشت. اگر مبل ها راحتی مناسبی نداشته باشند بودنشان در خانه هیچ ضرورتی ندارد. خبر خوب اینکه اسفنح و فوم مبلمان را می توانید تعویض کنید.

با خدمات تعمیرات مبل هوم سرویز تماس بگیرید تا بلافاصله هماهنگی برای بردن مبل ها به کارگاه انجام شود. لازم است تا فوم یا اسفنج مبل ها به طور کلی برداشته شود و از یک فوم سرد با کیفیت به جای قبلی ها، استفاده شود. به این ترتیب با صرف هزینه اندکی می توانید سالیان سال از مبل ها استفاده کنید. به خصوص اگر اسکلت مبل ها خوب است ارزش هزینه کردن برای تعمیرات را دارد.

تعمیرات مبل

تعرفه تعمیر مبلمان هوم سرویز

قیمت تعمیر مبل
قیمت تعویض پارچه مبل

سرویس تعمیر مبل در تهران

هوم سرویز صفر تا صد تعمیرات مبل را با کیفیت عالی بر عهده دارد. تعویض پارچه رویه مبل، تعویض فوم و اسفنج، تعمیرات پایه و دسته ها، تعمیر فنر، رنگ و … پذیرفته می شود. ثبت سفارش از طریق اپ این سامانه کاملا رایگان است. تعمیرات اسکلت و رویه مبل با قیمت باور نکردنی و مقرون به صرفه را از بهترین ها بخواهید. کلیه هزینه ها طبق نرخ مصوب قیمت گذاری شده و از قبل اطلاع رسانی می شود. پس از تحویل مبل ها هیچ مبلغی اضافه بر توافق دریافت نخواهد شد.

قبل از سفارش می توانید از مشاوره تلفنی و رایگان هوم سرویز برای انتخاب پارچه و تعمیرات، استفاده کنید. لیست قیمت ها در جدول همین صفحه، به روزرسانی شده است. قیمت پارچه رومبلی شامل دستمزدها نیست و به صورت جداگانه محاسبه می شود. این سرویس شامل گارانتی و تضمین کیفیت خدمات است. در صورت عدم رضایت مشتری هیچ هزینه ای دریافت نمی شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر مبل هم ارائه میده؟

ثبت سفارش رایگان سرویس تعمیر مبل در اپلیکیشن هوم سرویز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا