کاربردی

طرح‌های راویز اپن آشپزخانه

تا الان از هوم سرویز خدمات گرفتید؟

از نظافت و اسباب کشی تا تعمیرات و بازسازی

مشاوره و ثبت سفارش رایگان

021-91001332 سفارش با نرم افزار

با نوین‌تر شدن سبک زندگی و تغییر آن به سمت تجملاتی‌تر شدن، دیزاین منزل و تغییر دکوراسیون داخلی ، یکی از دغدغه‌های اصلی هر فرد محسوب می‌شود. همه تلاش می‌کنند تا چیدمان و ساخت داخلی منازل خود را به گونه‌ای طراحی کنند که با معیارهای طراحی مدرن هم‌خوانی داشته باشد. استفاده از راویز در طراحی داخلی یکی از مواردی است که می‌تواند به زیبایی منزل بیافزاید. بازسازی و تعمیرات منزل با طراحان مجرب می‌تواند این فرصت را در اختیار شما قرار دهد که بر زیبایی داخلی منزل خود بیافزایید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

راویز چیست؟

راویز یا رابیتس در واقع معادل همان نژده‌های قدیمی است که در گذشته از آن استفاده می‌شد. راویز‌ها ورق‌های شبکه‌ای فلزی هستند که در ساخت‌و‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ورق‌های فلزی در ساخت سازه‌های سبکی مورد استفاده واقع می‌شوند که وزن سازه‌ای که بر روی آن سوار می‌شود از اهمیت چندانی برخوردار نباشد.

نژده‌ها، در واقع از بافت چندین نی به دست می‌آمد که در میانه‌ی ستون قرار می‌گرفت. پس از به هم بافتن نی‌ها، ملات بر روی این بافت قرار می‌گرفت. راویزها امروزه همین وظیفه را انجام می‌دهند.

آنچه امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد ورق‌های گالوانیزه‌ای است که در محور سازه قرار می‌گیرد.

راویز آشپزخانه
راویز آشپزخانه

شکل ظاهری راویز

رابیتس که در اصطلاح عامیانه راویز گفته می‌شود، ورق‌های گالوانیزه فلزی است. چشمه‌هایی بر روی این ورق‌ها تعبیه شده است که با یکدیگر متفاوت هستند.

تعداد ستون‌‌ها و چشمه‌هایی که در راویز‌ها تعبیه شده است تنوع زیادی را به این ورق‌های فلزی داده است. چشمه‌های روی این ورق‌ها نیز اشکال متفاوتی دارند. مربع، دایره و لوزی از انواع این اشکال هستند. برخی از این چشمه‌ها نیز هستند که شکلی شبیه به متوازی‌الاضلاع دارند. به این معنی که دارای دو زاویه باز و دو زاویه‌ی تند هستند.

متوازی‌الاضلاع‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل این امر آن است که استهلاک کمتری دارند. از طرفی این چشم‌ها انرژی بالایی را می‌توانند جذب نمایند. اما مهم‌ترین دلیل در استفاده از راویز با این چشمه‌ها مقاومت بالای آن‌ها در راویزکاری است. پس از این‌که تغییر مکانیکی در جریان روند راویزکاری رخ داد، این چشمه‌ها کمتر تغییر شکل می‌دهند.

سایز این چشمه‌ها نیز در کنار زاویه‌ی آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب انرژی داشته باشد. اگر زوایای استفاده شده بزرگتر باشند، به دلیل این که فضای خالی داخلی آن‌ها بزرگتر است، مقاومت کمتری دارند. با این حال باید دقت کرد که فضای داخلی زاویه‌های بسیار کوچک هم می‌تواند مقاومت را کاهش دهد.

مزایای استفاده از راویز

اگر در ورق‌های راویز از چشمه‌های کوچک و زیاد استفاده شود، آب، هوا و نور می‌توانند جریان پیدا کنند. از طرفی، موارد بزرگتر از درون آن نمی‌توانند عبور کنند. این ویژگی می‌تواند از اولین مزایای راویز‌ها در ساخت اپن آشپزخانه باشد.

راویزها لبه‌های بی‌حفاظی دارند که موجب بالا رفتن مقاومت و کشش راویزها می‌شود. 

راویزها در مقایسه با توری‌های مرغی بسیار مقاوم‌تر هستند. این امر به سبب این روی می‌دهد که سطح بیشتری دارند. راویز‌ها یکپارچه هستند. یعنی بریده و دوباره نصب نمی‌شوند. همین امر سبب می‌شود که مقاومت بیشتری داشته باشند.

وجود چشمه‌ها باعث می‌شود تا مقاومت در سطح ورق فلزی پخش شود. به همین منظور بسیار بهتر از استفادهداز یک ورق فلزی ساده است.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات بازسازی و دکوراسیون هم ارائه میده؟
آشپزخانه مدرن
آشپزخانه مدرن

کاربرد راویزها

در صنعت ساختمان‌سازی بیش از هر جای دیگری از این راویزها استفاده می‌شود. در گچ‌کاری سقف، نمای اپن آشپزخانه و نگهداری ملات از این ورق‌ها استفاده می‌شود.

در ابتدا این راویزها به میلگردها متصل می‌شوند. سپس عملیات گچ‌کاری بر روی آن‌ها انجام می‌شود.

در قفس‌سازی و ساخت مجسمه نیز از راویزها استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم ممانعت از ورود مواردی غیر از جریان آب، هوا و نور  باعث استفاده از این ورق‌ها در موارد ذکر شده است.

استفاده از راویز وزین‌تر برای نمای آشپزخانه کاربرد بیشتری دارد. این امر از آن جهت است که می‌تواند وزن سنگ، سرامیک یا آجر را حفظ نماید.

اپن آشپزخانه

آنچه در گذشته بیشتر خانه‌های ایرانی از آن برخوردار  بودند محیطی بسته به نام آشپزخانه بود. اما امروزه به دلیل ورود سبک مدرن طراحی داخلی، این محیط محصور به محیطی باز تبدیل شده است که از آن به آشپزخانه اپن یاد می‌شود.

کوچک شدن فضای داخلی و ورود زندگی مدرن اروپایی به زندگی ایرانی می‌تواند از دلایل این امر باشد.  برداشتن دیوار آشپزخانه نه تنها باعث می‌شود شما دید بهتری نسبت به بقیه بخش‌های خانه داشته باشید، بلکه نور بیشتری را هم به فضای آشپزخانه می‌دهد.

آشپزخانه بخشی از خانه است که زنان ایرانی بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنند.  برداشتن دیوار به آن‌ها کمک می‌کند تا بتواند وقت بیشتری را با اعضای خانواده سپری کنند.

از طرفی در فضاهای کوچک خانه‌های امروزه نه تنها در جنبه‌ی بصری خانه تاثیر مثبتی دارد، بلکه استفاده از کابینت در فضای آشپزخانه باعث می‌شود فضای بیشتری برای ابزار  و لوازم خانه به وجود آید که این فضای کوچکتر را جبران می‌نماید.

طرح‌های راویز اپن آشپزخانه

یکی از مواردی که در آن بسیار از راویز استفاده می‌شود، اپن آشپزخانه است. این امر به دلیل تلفیق سبک سنتی محصور آشپزخانه با سبک مدرن اپن آشپزخانه بیشتر در ایران روی می‌دهد.

استفاده از راویز در اپن آشپزخانه تنها جنبه‌ی جداسازی آشپزخانه از باقی سطح خانه را بر عهده ندارد. زیبایی خانه و در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی نیز از موارد اصلی استفاده از راویز محسوب می‌شود. 

استفاده از راویز از آن‌جهت در طراحی داخلی منازل ایران بیشتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته است، زیرا ایرانیان به استفاده از آشپزخانه‌هایی با دیوار عادت داشته‌اند. وجود سبک مدرن در خانه‌های ایرانی باید با ملاحظات فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین منظور از راویز در اپن آشپزخانه استفاده می‌شد که بتواند کمی از این تداخل آشپزخانه و باقی خانه جلوگیری نماید.

اپن آشپزخانه نه تنها می‌تواند فضای آشپزخانه را اندکی محصور کند بلکه می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. در برخی از منازل از کانتر اپن به عنوان میز ناهار خوری استفاده می‌شود. این امر می‌تواند باعث صرفه‌جویی در فضاهای کوچک شود. با استفاده از سیستم روشنایی هالوژن نیز می‌توان زیبایی اپن و راویز را دوچندان کرد.

طرح‌های متعددی که در طراحی راویز مورد استفاده قرار می‌گیرد بر اساس تعداد چشمه‌ها و ستون‌ها متغیر است‌. این طرح‌ها می‌تواند با استفاده از گچبری‌ها جلوه‌ی بهتری به راویز بدهد.

از هالوژن‌ها و نورهای مخفی می‌توان برای زیبایی بیشتر این طرح‌ها استفاده نمود.

گچبری‌های پیش ساخته یا استفاده از کناف آرک می‌تواند نمونه پ‌ای از راویزهای آشپزخانه باشد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات بازسازی و دکوراسیون هم ارائه میده؟

نصب راویز

برای نصب راویز آشپزخانه حداقل به ۴ نفر نیاز است تا کار با سرعت مناسبی پیش رود. به این منظور ابتدا میلگردهای آویز به قسمت سقف بالای اپن آشپزخانه متصل می‌شود. سپس راویزهای از پیش آماده شده به وسیله جوشکاری یا با استفاده از سیم‌های مخصوص رابیتس به میلگردها متصل و محکم می‌شود. 

اکنون وقت آن است که با استفاده از گچ‌بری کارها به صورت روال باقی ساختما پیش رود. مراحل بعدی مربوط به گچبری یا گچکاری روی راویزها می‌شود.

معایب راویز اپن آشپزخانه

همانطور که پیشتر هم گفتیم راویزها ورق‌های گالوانیزه‌ای هستند که با سیم‌های مخصوص به سطح میلگرد متصل می‌شوند. این ورق‌ها پس از اتصال به سقف آشپزخانه با لایه‌ای از گچ پوشانده می‌شوند. 

از معایب اصلی این روش می‌توان به این مطلب اشاره کرد که زمان زیادی را برای طراحی و اجرا به خود اختصاص می‌دهد. البته از هزینه‌ی بالای آن نیز نباید غافل شوید.

سختی کار یکی از دلایلی است که ممکن است مجریان این امر از انجام آن سرباز زنند. به همین دلیل در اپن آشپزخانه‌های قدیمی ‌می‌توانید شاهد این راویزها باشید.

آشپزخانه اپن
آشپزخانه اپن

قیمت راویز اپن آشپزخانه

راویزها از ستون‌ها و چشمه‌های متعددی تشکیل شده‌اند که کاربری و مقاومت این ورق‌ها را تعیین می‌کند.

تعداد ستون‌ها و چشمه‌ها می‌تواند در تعیین قیمت نهایی این طرح‌ها بسیار موثر باشد.

کلام آخر

پر بیراه نیست اگر بگوییم امروزه یکی از مواردی که در طراحی داخلی ساختمان طراحی و اجرا می‌شود، ایجاد آشپزخانه‌های اپن است. مدت‌هاست که خانه‌ها اتاق جدایی به اسم آشپزخانه ندارند. 

آشپزخانه‌های بدون دیوار یا همان اپن، برای این‌که بتوانند خود را از دیگر بخش‌های خانه جدا کنند، نیازمند راویز هستند. راویزها یا همان‌ ورق‌های گالوانیزه که با استفاده از اشکال مختلف چشمه‌های مختلفی را بر روی خود دارند، پایه‌ی همین قسمت جداکننده محسوب می‌شوند.

راویز‌ها طرح‌های مختلفی دارند و با استفاده از گچبری از پیش ساخته شده یا گچبری پیش از اجرای راویز در آشپزخانه به خانه اضافه می‌شوند.

این راویزها نه تنها آشپزخانه را از خانه جدا می‌کنند بلکه بر زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی نیز می‌افزایند.

از جهتی با استفاده از نورپردازی می‌توانید به ورود نور به آشپزخانه و جلوه‌ی بصری خانه نیز کمک کنید.

راویزها زمان زیادی را برای اجرا به خود اختصاص می‌دهند، اما باعث ورود نور بیشتر به داخل آشپزخانه می‌شوند. با این حال که هزینه‌ی زیادی را برای صاحب‌خانه ایجاد می‌کنند، اما باعث می‌شوند شما از آشپزخانه به همه‌ی نقاط خانه دید بهتری داشته باشید. از طرفی باعث مراوده‌ی بیشتر اعضای خانه با یکدیگر می‌شوند.

اگر طراحی مدرن برای شما جذاب است و فضای داخلی خانه‌ی شما کوچک است، بد استفاده از راویزها می‌توانید این نقیصه را جبران نمایید.

از طرفی می‌توانید با مشورت گرفتن از مهندسان و طراحان‌ مجرب، بهترین نوع راویز را که‌مناسب با طراحی داخلی ساختمان و منزل شما ایت را انتخاب و اجرا کنید. تنها کافی است تصمیم بگیرید. طراحان بسیاری آماده همکاری و اجرای طرح‌های شما هستند.

همیار ما شوید
اگر شما هم توی بازسازی و دکوراسیون تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا