رایانه و تکنولوژی

علت روشن نشدن کیس کامپیوتر چیست؟

 

روشن نشدن کیس کامپیوتر یکی از اعصاب خوردکن ترین و در عین حال رایج ترین مشکلات کامپیوتری است. قصد دارید روز کاری خود را شروع کنید، دکمه پاور کامپیوتر را فشار می‌دهید اما ناگهان هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ممکن است این کار را به دفعات تکرار کنید اما باز هم نتیجه‌ای در بر نداشته باشد. در چنین شرایطی این سوال برایتان پیش می‌آید که برای روشن کردن آن چکار باید بکنم؟ اگر شما کاری ضروری با کامپیوتر خود داشته باشید این نگرانی بیشتر نیز می‌شود. اما خوشبختانه مشکل روشن نشدن کیس کامپیوتر از آن دست ایراداتی است که در ۹۰ درصد مواقعی نیازی به تعمیرکار ندارد و به‌راحتی می‌تواند برطرف شود. پس اگر می‌خواهید بدون صرف هزینه‌ی اضافی و بدون نیاز به تجربه و مهارت خاصی، مشکل روشن نشدن کیس کامپیوتر خود را برطرف کنید؛ با هوم سرویز همراه باشید.

 

کارتو به هوم سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم سرویز قیمت بگیر

قیمتگذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

پیشگفتار

در ابتدا لازم است بدانید که درست است در برخی مواقع علت روشن نشدن کیس کامپیوتر خراب شدن یک قطعه فیزیکی است اما آن قطعه هارد دیسک شما نیست. پس خوشبختانه با وجود بروز این مشکل، اتفاقی برای اطلاعات ارزشمند شما نمی‌افتد و نیازی نیست از این بابت نگران باشید. همچنین بهتر است بدانید که در اکثر مواقع علت اصلی روشن نشدن کیس کامپیوتر خراب شدن پاور یا همان منبع تغذیه است. برای بررسی این مشکل می‌توانید با اتصال کامپیوتر به برق و فشردن کلید پاور، ببینید که آیا پاور شما صدای بوق می‌دهد یا خیر. در صورت شنیدن صدای بوق شما علت روشن نشدن کیس کامیپوتر خود را شناسایی کرده‌اید.

 

 

بررسی دلایل روشن نشدن کیس کامپیوتر و راه‌حل های آن

در ادامه قصد داریم مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایلی که مقصر روشن نشدن کیس کامپیوتر شما هستند رو بررسی کنیم.

 

بررسی محافظ برق یا UPS

اولین کاری که پس از بروز این مشکل باید آن را انجام دهید؛ بررسی محافظ برق یا UPS است. اگر محافظ برق شما به هر دلیلی خاموش نشده باشد علت اصلی روشن نشدنش خرابی یا سوختگی آن است. سوختن محافظ برق می‌تواند به دلایل متعددی همچون؛ قطع و وصل شدن ناگهانی برق، ولتاژ بالا، خاتمه یافتن عمر مفیدش و ….. رخ دهد. این احتمال نیز وجود دارد که دکمه پاور آن دچار مشکل شده باشد و نتواند در حالت روشن قرار بگیرد. برای بررسی این مشکل می‌توانید از یک محافظ برق دیگر استفاده کنید. پیشنهاد ما آن است که محافظ برق را در جایی که در دسترس کودکان است، قرار ندهید. چراکه احتمال برق گرفتی در صورت بروز مشکل، وجود دارد. همچنین اگر بوی بدی از محافظ خود احساس کردید و یا در صورت روشن بودن، صدای عجیب و غریبی می‌داد احتملاً محافظ برق شما خراب شده است.

 

بررسی کابل پاور

خرابی کابل برق ممکن است یکی از دلایل روشن نشدن کیس کامپیوتر باشد.

ممکن است علت اصلی روشن نشدن کیس کامپیوتر شما خرابی کابل برق آن باشد. برای اطمینان از خراب بودن یا نبودن آن از یک کابل برق دیگر استفاده کنید. اگر به کابل برق دیگری دسترسی ندارید؛ بررسی کنید که کابل برق شما دچار له‌شدگی توسط اشیای مختلف نشده باشد و این گونه از قطع نبودن آن مطمئن شوید.

 

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر کامپیوتر هم ارائه میده؟

گردگیری و تمیز کردن داخل سیستم

شاید حتی نتوانید تصورش را بکنید که کثیفی و گرد و غبار داخل کیس می‌تواند تا چه اندازه عملکرد کامپیوتر شما را با اختلال مواجه کند. علت اصلی ایجاد این مشکل نیز چسبیدن گرد و غبار به قطعات حساس کامپیوتر است. این گرد و غبار می‌تواند مستقیما روی عملکرد پردازنده، خنک کننده و فن‌ها تاثیر بگذارد و اجازه بوت شدن سیستم شما را ندهد. در این شرایط بهتر است با کمی دقت و حوصله، قطعات داخلی کیس کامپیوتر را به کمک وکیوم‌ها یا یک دستمال خشک تمیز کنید و گرد و غبار را از آن بزودایید.

 

تست کردن رم کامپیوتر

برای فهمیدن علت اصلی روشن نشدن کیس کامپیوتر، رم‌های آن را بررسی کنید.

بررسی این مورد نیاز به دقت زیاد و البته تجربه و دانش خاصی دارد. بنابراین اگه تجربه این کار را نداشته‌اید بهتر به سراغ گزینه‌های دیگر بروید و ابتدا آن‌ها را بررسی کنید. باید بدانید که یکی از علت‌های روشن نشدن کیس کامپیوتر شما رم است. در چنین شرایطی و برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن رم بهتر است آن را از اسلاید خود خارج کنید و دوباره جا بزنید. همچنین اگر از دو یا چند رم استفاده می‌کنید بهتر است یکی از آن‌ها را خارج کرده و مابقی را نگه دارید و سعی کنید در چنین حالتی کامپیوتر خود را روشن کنید. اگر باز هم کامپیوتر شما روشن نشد، رم‌ها را با دقت زیاد جا بزنید و به سراغ گزینه‌های بعدی و بررسی آن‌ها بروید.

 

از متصل بودن دکمه پاور به مادربورد مطمئن شوید

درست است که مشکل عدم اتصال دکمه پاور به مادربورد چندان رایج نیست اما حالا که کیس کامپیوتر خود را باز کرده‌اید، بد نیست آن را هم بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که دکمه پاور به مادربورد متصل نباشد یا به دلایل مختلف از جای خود درآمده باشد. سیمی و سوییچی که دکمه پاور را به مادربورد متصل می‌کند معمولا به رنگ قرمز و سیاه است. حال و با توجه این نکته آن را پیدا و بررسی کنید. اگر این سیم‌ها به طور ایمن و صحیح به مادربورد متصل نشده باشند، دکمه پاور شما کار نکرده و بنابراین هیچ دستوری را ارسال نمی‌کند و در نتیجه کامپیوتر و سیستم شما روشن نمی‌شود. اگر دکمه پاور شما کار نمی‌کرد، آن را از طریق دکمه ری‌استارت تست کنید. شاید مشکل حل و کامپیوتر شما روشن شد.

 

بررسی آلوده بودن کامپیوتر به ویروس

اگر کامپیوتر شما به ویروس آلوده شود، آن ویروس می‌تواند در هر زمینه‌ای برای سیستم شما مشکل ایجاد کند و عملکرد آن بخش را مختل کند. در واقع اگر سیستم شما به ویروس آلوده شده باشد، به‌راحتی می‌توانید علت اصلی روشن نشدن کیس کامپیوتر خود را به گردن آن بیندازید!

همانطور که احتملاً می‌دانید ویروس‌ها و بدافزار‌ها برنامه‌های مخربی هستند که با راه‌های مختلفی وارد سیستم شما شده و تقریباً برای همه‌ی قسمت‌های آن مشکل ساز می‌شوند. از جمله‌ی این مشکلات می‌توان به روشن نشدن کیس کامپیوتر اشاره کرد. در این شرایط بهتر است با یک جستجوی ساده برنامه‌هایی که در این شرایط کارساز هستند را پیدا و دانلود کنید. سپس آن را روی یک فلش مموری بریزید و اجرا کنید. با این روش ویروسی و خطرات آن که سیستم شما را تهدید می‌کرد، از بین می‌روند.

مقالات مرتبط: نشانه‌های ویروسی شدن گوشی‌های اندرویدی

 

بررسی خرابی درایو‌ها

حتی اگر یکی از درایو‌های شما نیز خراب شده باشد ممکن باعث روشن نشدن کیس کامپیوتر شما شود. برای بررسی و برطرف کردن این مشکل از حالت Safe Mode استفاده کنید. بعد از ورود به حالت Safe Mode تمام برنامه‌هایی را که به تازگی نصب کرده‌اید را حدف و دوباره تست کنید.

 

بررسی سلامت پاور کامپیوتر

خرابی منبع تغذیه اصلی ترین دلیل روشن نشدن کیس کامپیوتر است.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، خرابی منبع تغذیه یا همان پاور می‌تواند یکی از دلایل اصلی (شاید اصلی‌ترین و رایج‌ترین) روشن نشدن کیس کامپیوتر شما باشد. برای بررسی این مشکل نیز کامپیوتر خود را به برق متصل کرده و بعد از فشردن دکمه پاور، گوش خود را سمت پشت کیس کامپیوتر ببرید و توجه کنید که آیا صدای بوقی می‌شنوید یا خیر. در صورت شنیدن صدای بوق، احتملاً پاور یا منبع تغذیه کامپیوتر شما دچار مشکل شده و باید آن را تعمیر و یا یک پاور جدید بخرید. از آنجایی که اکثر پاور‌ها بعد از مدت زمان کوتاهی دچار مشکل و خرابی می‌شوند و تعمیر آن‌ها چنان گزینه‌ی مطلوبی نیست و بهتر است به سراغ خرید یک پاور با کیفیت، با صرف هزینه‌ی بیشتر بروید. البته اگر پاور خود را به تازگی و یا با قیمت نسبتاً بالایی خریداری کردید، تعمیر آن منطقی به نظر می‌رسد.

 

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر کامپیوتر هم ارائه میده؟

جمع بندی

در نهایت اگر تمامی مراحل بالا را انجام دادید و همینطور همه‌ی راه‌حل‌ها را بررسی کردید اما هنوز کامیپوتر شما روشن نمی‌شود؛ بهتر است با هوم سرویز تماس بگیرید. کارشناسان مربوطه در حداقل زمان با شما تماس گرفته و در صورت تمایل شما با حضور در محل مشکل را برطرف می‌کنند. همچنین اگر هرگونه مشکلی در رابطه با تعمیر کیس و کامپیوتر شخصی و یا درخواستی نظیر نصب بازی کامپیوتری در منزل داشتید؛ همیاران هوم سرویز آماده خدمت رسانی به شما هستند.

 

همیار ما شوید
اگر شما هم توی تعمیر کامپیوتر تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا