خانگی و ساختمانی

نکات مهم برای تعمیر شوفاژ موتورخانه

رفع مشکلات موتورخانه

موتورخانه یکی از روش هایی است که برای گرمایش ساختمان ها و استفاده از آب گرم از آن استفاده می شود و سالهاست در جهان و مخصوصا در ایران رواج دارد. البته با آمدن پکیج ها دیگر خیلی از این سیستم استفاده نمی شود؛ اما هنوز ساختمان هایی هستند که از سیستم موتورخانه استفاده می کنند. سیستم موتورخانه به این شکل است که تاسیسات گرمایشی تمامی واحدها در یک مکان به نام موتورخانه قرار دارد و این سیستم علاوه بر مزیت هایی که دارد و می تواند به خوبی گرمایش کل ساختمان را تامین کند، معایبی نیز دارد و یکی از این معایب، این است که تعمیر شوفاژ موتورخانه و نگهداری آن به عهده تمامی واحدها است و این سیستم معمولا خرابی های زیادی نیز دارد و می تواند اذیت کننده باشد.

در این مقاله می خواهیم در مورد تعمیر شوفاژ موتورخانه صحبت کنیم و بگوییم که روش تعمیر این سیستم به چه صورتی است و چطور می توانید آن را تعمیر کنید و در ادامه می گوییم که چطور می توانید بهتر از شوفاژ موتورخانه نگهداری کنید تا خرابی کمتری در آن ایجاد شود.

اگر در ساختمان شما از سیستم موتورخانه استفاد می شود و زیاد نیاز به تعمیر شوفاژ موتورخانه دارید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی را در این زمینه به دست بیاورید.

فهرست مطالب

سرویس موتورخانه
سرویس موتورخانه

تعمیر شوفاژ موتورخانه باید هر چند وقت یکبار انجام شود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید، این است که تعمیر شوفاژ موتورخانه هرچند وقت یکبار باید انجام شود تا برایتان دردسر ایجاد نکند. باید بگوییم که شما همیشه نیاز به تعمیر شوفاژ موتورخانه ندارید؛ بلکه به جای این کار باید هرچند وقت یکبار نسبت به سرویس این سیستم اقدام کنید. چون موتورخانه قرار است کار گرمایش واحدهای زیادی را انجام دهد، بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن آن و سالم ماندن همیشگی نیاز است که زود به زود به سرویس آن بپردازید و مشکلات احتمالی آن را برطرف کنید.

با روغن کاری مناسب، بررسی قطعات مختلف و تمیزکاری موتورخانه می توانید مدت ها بدون مشکل از آن استفاده کنید و این موضوع باعث می شود که کمتر نیاز به تعمیر و ریخت و پاش های آن داشته باشید.

ایرادات رایج در تعمیر شوفاژ موتورخانه

در ادامه با هم می خواهیم برخی از مشکلاتی که ممکن است در قطعات مختلف شوفاژ موتورخانه ایجاد شود را بررسی کنیم تا ببینیم که این ایرادات چه هستند و بتوانید آشنایی بیشتری با آنها پیدا کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱- تعمیر مشعل موتورخانه:

موتورخانه برای اینکه بتواند گرمایش خود را تامین کند، از مشعل های بزرگ و صنعتی استفاده می کند که این مشکل ها بسیار پرقدرت هستند و می توانند به خوبی گرمایش را برای تمامی واحدها تامین کنند. یکی از نکات مهمی که در سرویس شوفاژخانه وجود دارد، این است که سرویس کار باید بتواند به خوبی تنظیمات مشعل را انجام دهد تا آن را به بهینه ترین حالت ممکن قابل استفاده کند، در غیر این صورت ممکن است که مشعل عمر کمی داشته باشد و خیلی زود خراب شود و نیاز به تعویض آن داشته باشید.

۲- تعمیر و تعویض دیگ چدنی موتورخانه:

دیگ چدنی یکی از اجزای مهم موتورخانه است که آب گرم شده به وسیله مشعل در این دیگ وارد می شود و در آن آماده می شود تا از طریق لوله های تعبیه شده به واحدهای مختلف ساختمان منتقل شود. گاهی اوقات ممکن است که در این دیگ سوراخ های بزرگی ایجاد شود یا مشکلاتی به وجود بیاید که نیاز باشد این مشکلات با استفاده از تعویض دیگ بخار موتورخانه حل شوند.

برای تعویض دیگ چدنی موتورخانه نیاز است که حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا این کار را به بهترین شکل برایتان انجام دهد.

۳- تعویض لوله آتشخوار موتورخانه:

لوله آتشخوار عضو مهمی از سیستم موتورخانه است که در زمان تعمیر شوفاژ موتورخانه گاهی اوقات نیاز به تعویض آن دارید. لوله آتشخوار یک قطعه صنعتی است که می تواند دمای بسیار بالایی را تحمل کند و به خاطر اینکه در داخل موتورخانه دمای بالایی ایجاد می شود، از لوله آتشخوار استفاده می کنند تا بتواند مقاومت بسیار بالایی در این زمینه داشته باشد.

تعویض قطعات موتورخانه
تعویض قطعات موتورخانه

۴- تعمیر پمپ آب موتورخانه:

پمپ آب موتورخانه وظیفه انتقال آب به طبقات مختلف سازمان بدون افت فشار را دارد و اگر این سیستم که یکی از بخش های مهم موتورخانه است خراب شود، سریعا نیاز به تعمیر شوفاژ موتورخانه خواهید داشت چون در غیر این صورت قطعا فشار آب در ساختمان بسیار کاهش پیدا می کند و این موضوع می تواند باعث آزار ساکنین شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر و سرویس موتورخانه هم ارائه میده؟

معمولا خرابی های پمپ قابل تعمیر است و شما می توانید با کمک یک تعمیرکار حرفه ای موتورخانه این مشکل را برطرف کرده و پمپ را به روز اولش برگردانید.

۵- تعمیر و تعویض پره دیگ چدنی:

پره چدنی قطعه ای است که در دیگ بخار قرار دارد و در گردش آب در این قسمت بسیار کمک کننده و موثر است. این قطعه بسیار حساس است و باید هرسال بازدید و بررسی شود تا در صورت وجود مشکل، آن را تعویض یا تعمیر کنید.

معمولا بر اثر حرارت بالایی که در داخل سیستم موتورخانه وجود دارد، در هنگام تعمیر شوفاژ موتورخانه اقدام به تعویض پره ها می کنند چون این پره ها به خاطر حرارت زیاد پس از مدتی سوراخ می شوند و قابلیت خود را از دست می دهند و با تعویض آنها می توانید کیفیت گرمایش ساختمان را افزایش دهید.

۶- تعمیر پمپ سیرکلاتور:

پمپ سیرکلاتور همانطور که نامش پیداست، پمپ دیگری است که در سیستم موتورخانه قرار دارد و وظیفه پمپاژ آب و گردش آن در سیستم موتورخانه را بر عهده دارد. اگر این قطعه خراب باشد آب به خوبی در موتورخانه گردش نمی کند و در نتیجه گرمایش به شکل مناسبی انجام نخواهد شد. به همین خاطر بهتر است که هر چند وقت یک بار نسبت به تعمیر شوفاژ موتورخانه و پمپ سیرکلاتور اقدام کنید و این قطعه را بررسی کنید تا در صورت مشکل آن را سرویس و تعمیر کنید.

تعویض قطعات شوفاژ در موتورخانه
تعویض قطعات شوفاژ در موتورخانه

۷- تعمیر تابلو برق موتورخانه:

شاید فکر کنید که موتورخانه یک سیستم مکانیکی است و به برق نیازی ندارد؛ اما باید بدانید که این سیستم با استفاده از برق نیز کار می کند و قطعات برقی موجود در این سیستم هر چندوقت یکبار نیاز به تعویض یا تعمیر دارند.

تابلو برق موتورخانه بخشی است که سیستم های برقی موتورخانه از طریق آن کنترل می شود و می توانید با استفاده از این بخش کنترل بهتری روی کارکرد سیستم موتورخانه داشته باشید و توصیه ما این است که هنگام تعمیر شوفاژ موتورخانه حتما از تعمیرکار بخواهید نگاهی به این بخش بیندازد تا از کارکرد مناسب آن و نبود مشکل اطمینان حاصل کنید.

۸- ترموستات جداری:

ترموستات جداری قطعه ای کوچک است که روی پمپ سیرکلاتور نصب می شود و وظیفه تنظیم دمای آب گردشی در سیستم موتورخانه را بر عهده دارد و اگر این قطعه دچار مشکل یا خرابی شود و نتواند به خوبی دمای آب را تشخیص دهد، باید سریعا آن را تعویض کنید؛ چون در غیر این صورت، ممکن است که موتورخانه نتواند کار گرمایش را به درستی انجام دهد.

۹- تعویض یا سرویس منبع کویلی:

منبع کویلی یکی از مهمترین قطعاتی است که در سیستم موتورخانه وجود دارد و این قطعه می تواند در نگهداری آب گرم به عنوان یک مخزن مناسب عمل کند. منبع کویلی از جنس گالوانیزه است و برخی از قطعات آن نیز از جنس مس هستند و این قطعه ممکن است پس از مدتی دارای رسوب شود که در این حالت به رسوب گیری و اسیدشویی منبع کویلی نیاز خواهید داشت.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر و سرویس موتورخانه هم ارائه میده؟

برای سرویس این قطعه باید آن را به خوبی با اسید بشویید تا کاملا تمیز شود و تمامی رسوب موجود در آن از بین برود، چون ماندن این رسوب می تواند هم باعث کاهش کیفیت آب گرم شود و هم باعث می شود که لوله ها رسوب زدگی پیدا کنند و مشکلات جدی تری برای لوله کشی ساختمان ایجاد شود. به همین خاطر نیاز است سرویس این قطعه را جدی بگیرید.

گاهی اوقات نمیز ممکن است که منبع کویلی به خاطر فشار زیادی که تحمل می کند یا به خاطر دلایل محیطی دیگر، سوراخ شود و این سوراخ باعث نشتی آب شود که در این صورت اگر سوراخ قابل تعمیر باشد، می توانید به خوبی با استفاده از روش های مختلف سوراخ آن را بپوشانید و تعمیرش کنید. اگر سوراخ خیلی بزرگ باشد و نشود آن را به راحتی پوشش داد، نیاز به تعویض منبع کویلی موتورخانه خواهید داشت و در این حالت احتمالا تعمیر شوفاژ موتورخانه برایتان هزینه بر خواهد بود.

تعمیر و سرویس موتورخانه با هوم سرویز
تعمیر و سرویس موتورخانه با هوم سرویز

تعمیر شوفاژ موتورخانه با تعمیرکاران هوم سرویز

اگر می خواهید شوفاژ موتورخانه شما سرویس و تعمیر شود، این کار را به تیم تعمیرکاران هوم سرویز بسپارید تا خیلی سریع و با هزینه مناسب کار تعمیر موتورخانه شما را انجام دهند. برای سفارش تعمیر موتورخانه، روی دکمه های زیر کلیک کنید:

تعمیر موتورخانه با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

جمع بندی

در این مقاله در مورد تعمیر شوفاژ موتورخانه صحبت کردیم و گفتیم که هر چند وقت یکبار نیاز به این کار خواهید داشت و چطور باید متوجه شوید که موتورخانه نیاز به تعمیر دارد. همچنین گفتیم که نکات مهم در تعمیر شوفاژ موتورخانه که باید بدانید چه هستند و چه مشکلاتی ممکن است برای این سیستم ایجاد شود که باید سریعا آنها را تعمیر کنید تا مشکلی برای موتورخانه ساختمان ایجاد نشود.

توصیه ما این است که سرویس موتورخانه را جدی بگیرید و حتما زود به زود به انجام این کار بپردازید تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید و بتوانید به بهترین شکل از موتورخانه خودتان نگهداری کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد اطلاعات بیشتری در رابطه با تعمیر شوفاژ موتورخانه کسب کنید و بتوانید نگهداری از موتورخانه را به شکل مناسبی انجام دهید.

هر زمان خواستید، می توانید از خدمات تعمیر و سرویس موتورخانه هوم سرویز بهره مند شوید. تیم حرفه ای هوم سرویز، تمام کارهای فنی مربوط به تعمیر آبگرمکن و تعمیر وسایل گرمایشی را با هزینه مناسب برای شما انجام می دهند.

عنوان(به روز رسانی سال 1400)قیمت از(تومان)قیمت تا(تومان)
نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی تا ظرفیت 300 هزار کیلوکالری یک مرحله ای
180000350000
نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی از 300 تا 800 هزار کیلوکالری دو مرحله ای
240000330000
نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی 800 هزار کیلوکالری به بالا با تابلو کامل
توافقی
تعویض منبع دوجداره یا کوئل دار تا 500 لیتر
410000850000
تعویض منبع انبساط پشت بام
160000320000
تعویض پمپ برگشت دیگ شوفاژ
150000220000
نصب دیگ چدنی شوفاژ مدل 300
5500001400000
نصب دیگ چدنی شوفاژ مدل 400
6400001700000
نصب دیگ چدنی شوفاژ مدل توربو
530000165000
نصب و راه اندازی مشعل گازوئیلی دو نازله با دمپر هوای مکانیکی تا ظرفیت 500 هزار
190000430000
نصب و راه اندازی مشعل گازی تک شیر با دمپر دستی تا ظرفیت 500 هزار
210000390000
نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی با دمپر موتور برقی و تابلو برق
450000900000
نصب هر انشعاب کلکتور
170000280000
تعویض عقب 300 دیگ به ازای هر پره125000250000
تعویض عقب 400دیگ به ازای هر پره
150000290000
تعویض عقب توربودیگ به ازای هر پره
180000300000
تعویض وسط 300 دیگ به ازای هر پره
190000380000
تعویض وسط 400 دیگ به ازای هر پره
220000480000
تعویض وسط توربودیگ به ازای هر پره
230000500000
سرویس و نگهداری موتورخانه(ماهیانه)
150000350000
سرویس و راه اندازی موتور خانه برای فصل سرما
150000600000

همیار ما شوید
اگر شما هم توی تعمیر و سرویس موتورخانه تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا