تعمیرات و خدمات فنی

چرا پوشش سقف حیاط خلوت اهمیت زیادی دارد؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

در بسیاری از مجتمع های ساختمانی و آپارتمان ها، فضایی به عنوان نورگیر در نظر گرفته شده که اصطلاح” حیاط خلوت” نامیده می شود. این فضا در اختیار واحد همکف قرار دارد و می تواند به فضایی کاربردی و قابل استفاده تبدیل شود. چنانچه پوشش سقف حیاط خلوت با متریال مناسب کار شود، این محل تبدیل به محیطی باصفا، دنج و اختصاصی می شود. انواع پوشش نورگیر و سقف کاذب حیاط خلوت را می توان برای این فضا اجرا کرد.

پوشش سقف حیاط خلوت

حیاط خلوت فضایی  محتص طبقه همکف است و عملا ساکنین واحدهای دیگر امکان دسترسی به این فضا را ندارند. با توجه به اینکه در هنگام ساخت و ساز از پوشش برای حیات خلوت استفاده نمی شود، این موضوع می تواند مشکلاتی را برای واحد مربوطه ایجاد کند. انواع آلودگی ها و گرد و غبار از طریق این فضا وارد واحد همکف می شود که اصلا خوشایند نیست. از طرفی با بارش برف و باران نیز مشکلات زیادی برای واحد همکف پیش می آید که به سادگی با اجرای سقف حیاط خلوت قابل پیشگیری است. پوشش سقف پاسیو و سقف نورگیر  باید به گونه ای باشد که مانع ورود نور نشود و تهویه مناسبی هم داشته باشد.

طراحی و ساخت سایبان پارکینگ خودرو

 

نورگیر سقف حیاط خلوت

اجرای سقف حیاط خلوت

سقف نورگیر حیاط خلوت ضمن اینکه خوبی عایق بندی می شود و از تبادل سرما و گرما جلوگیری می کند، قابلیت بازشو را نیز دارد. دسترسی به بالای سقف نورگیر حیاط خلوت جهت نظافت و تمیز کردن آن الزامی است در غیر این صورت پس از مدتی کثیفی و گرد و خاک نشسته روی سقف مانع ورود نور به فضای زیر سقف می شود و انواع آلودگی ها نی زدر محل جمع می شود. در گذشته برای اینکه نور کافی به فضای ساختمان وارد شود از انواع بلوک شیشه ای شفاف برای پوشش سقف حیاط خلوت استفاده می شد. این شیشه ها نور را به داخل ساختمان منعکس می کنند و فضای تاریک داخل ساختمان روشن می شد. امروزه متریال ساخت پوش حیاط خلوت تنوع بیشتری دارد و از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت سقف پاسیو و حیاط خلوت استفاده می شود.

سقف کاذب برای حیاط خلوت

انواع سقف کاذب در زیر سقف پاسیو و حیاط خلوت کار می شود. سقف کاذب حیاط خلوت از داخل ساختمان دیده می شود. اغلب برای اجرای نورگیر سقفی از سقف کاذب استفاده می شود. اجرای سقف پاسیو و سقف کاذب در زیبایی این فضا هم تاثیرگذار است. برخی از ساکنین طبقات همکف حیاط خلوت را به فضایی بلا استفاده و یا انباری تبدیل کرده اند در حالی که می توان با اجرای سقف کاذب و نورگیر سقفی با تهویه مناسب، حیاط خلوت را تبدیل به حیات خلوت کرد! این فضا اگر چه روی مساحت واحد محاسبه نمی شود ولی می تواند کاربری زیادی برای طبقات همکف داشته باشد. نحوه استفاده از فضای حیاط خلوت به ذوق و سلیقه ساکنین همکف بستگی دارد.

انواع پوشش سقف استخر روباز

اجرای سقف کاذب برای حیاط خلوت

نورگیر سقفی در حیاط خلوت

فلسفه طراحی و معماری حایط خلوت اینست که نورگیری ساختمان به حداکثر برسد. اگر قرار باشد طبقه همکف با استفاده از متریال ساختمانی کل سقف پاسیو و حیاط خلوت را بپوشاند، دیگر امکان ورود نور به داخل ساختمان وجود ندارد. برای اینکه نورگیری ساختمان هم حفظ شود لازم است تا از نورگیر سقفی پاسیو برای حیاط خلوت استفاده شود.تامین نور طبیعی از سقف بسیار مهم است برای این منظور متریال مناسبی در بازار موجود است که برای بخشی یا کل سقف حیاط خلوت استفاده می شود. مکانیسم بازشونده سقف کاذب همیشه یکسان نیست و در این مورد هم تنوع زیادی وحود دارد عمده ترین بازشوهای سقفی عبارتند از:

 • بازشوی فنری سقف کاذب

نمونه های بازشوی سقفی فنری کاربری ساده ای دارند. برای کنترل نورگیری و تهویه هوا در این سیستم از زنجیر و فنرهای تعبیه شده در محل استفاده می شود. به این ترتیب می توان بخشی از سقف حیاط خلوت را باز کرد که هم امکان دسترسی به سقف فراهم می شود و هم تهویه هوا مناسب تر انجام می شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات جوشکاری و آهنگری هم ارائه میده؟
 • بازشوی سقف دندانه دار

این بازشوها کارایی بیشتری دارند و اگر دو جداره کار شوند بسیار قابلیت های بیشتری را هم ارائه می دهند. به طور کلی بازشوی سقف حیاط خلوت برای تبادل هوایی به کار می رود.

پوشش سقف حیاط خلوت

اگر این فضا به خوبی دیزاین شود و با یک سقف زیبا طراحی شود، کاربری زیادی پیدا می کند از جمله اینکه فضای بیشتری برای زندگی در اختیار طبقه همکف قرار می گیرد. این فضا می تواند یک گلخانه دوست داشتنی برای پرورش و نگهداری از گلهای آپارتمانی باشد یا اتاقی دنج برای مطالعه و همینطور یک فضای گرم و صمیمی برای جمع شدن اعضای خانواده باشد. اجرای سقف حیاط خلوت از هر متریالی که باشد به یکی از این صورت ها است:

پوشش سقف حیاط خلوت

 • پوشش بام مسطح

اجرای سقف پاسیو، گلخانه، نورگیر و … در ظاهر صاف و مسطح است ولی در واقع بام با زاویه ای اندک ساخته شده است. در این شیوه یک زاویه شیب ملایم برای زهکشی مناسب در نظر گرفته می شود. پوشش بام مسطح از ارزان ترین و سریع ترین نوع اجرای پروژه های سقفی است. نظافت این سطح ساده است و از انحنا و بخش های زاویه دار در صقف خبری نیست. این سبک برای طراحی سقف پاسیو و گلخانه عملکرد خوبی دارد ولی به لحاظ زیبایی جلوه چندانی ندارد و کاملا ساده طراحی شده است.

 • پوشش بام شیروانی

سقف های مثلثی شکل را در پشت بام شیروانیها دیده اید. در موقع اجرا دو پنل  متقاون و سه گوش در سقف کار می شود. شکل ظاهری بام به خانه های شیروانی دار شباهت دارد. سازه از دو سمت به صورت شیب به بالا رفته و در مرکز بیشتری بلندی را دارد. در پوشش بام شیروانی پاسیو و نورگیر هرگز آب باران روی بام جمع نخواهد شد. این سازه از زیباترین و شکیل ترین سقف ها در فضای حیاط خلوت است. هزینه بام شیروانی بیشتر از بام مسطح است ولی در عوض می توانید درختچه های بلندتر را نیز در پاسیو نگهداری کنید.

 • سقف ترکیبی حیاط خلوت

در این نوع سازه هر دو پنل مسطح و شیب دار را می توان دید. ساخت سقف ترکیبی پیچیده تر است ولی کارایی و زیبایی سازه افزایش پیدا می کند. متریال ساخت سقف ترکیبی نیز در مقایسه با دو نمونه قلبی پیشرفته تر است.

برای ثبت سفارش سرویس جوشکاری از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی جوشکاری و آهنگری تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام
  وقت بخیر
  ۱- آیا نصب سقف با بلوک شیشه ای برای حیات خلوت جزو کا شما هست؟
  ۲ – شروع اجرای نصب چه مدت پس از درخواست و چند روز طول خواهد کشید .برای مثال سقف حدودا ۱۲ متر مربعی یک حیات خلوت
  ۳ – هزینه حدودی چقدر می باشد؟
  باتشکر
  تلفن : ۰۹۱*****۳۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا