لوله کشی و تاسیسات

آموزش مرحله به مرحله هواگیری شوفاژ

هواگیری شوفاژ چند دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد ولی موثرترین راهکار برای گرم شدن پره های رادیاتور است. وقتی سیستم گرمایشی روشن می شود رادیاتورها هم گرم می شوند. گرمای شوفاژ در سرمای زمستان بسیار مطبوع است. اما اگر رادیات ها نصفه نیمه گرم شوند، حتی هوای اتاق هم به خوبی گرم نمی شود. گرم شدن تعدای از پره های شوفاژ و سرد بودن بقیه قسمت ها از رایج ترین مشکلات است که به سادگی با هواگیری شوفاژ برطرف می شود. به طور معمول موقع نصب و تعمیر شوفاژ ، هواگیری هم انجام می شود. هواگیری رادیاتورها اصلا کار پیچیده ای نیست و خودتان می توانید به سادگی این کار را انجام دهید. اما لازم است تا برخی موارد را رعایت کنید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

چگونه شوفاژ را هواگیری کنیم؟

سرد بودن شوفاژ دلایل زیادی دارد بنابراین قبل از اقدام به هواگیری شوفاژ سایر موارد را بررسی کنید. برای مثال وقتی همه شوفاژهای یک ساختمان کاملا سرد هستند، سیستم گرمایشی مشکل پیدا کرده است. شاید ترکیدگی لوله شوفاژ  ای وجود جرم و رسوب در سیستم گرمایشی علت اصلی این مشکل باشد. اگر تنها شوفاژهای طبقه بالا سرد است ولی شوفاژهای طبقه پایین، گرم هستند مشکل با هواگیری حل نمی شود. علت اصلی افت فشار در سیستم گرمایشی است که باید بررسی شود. احتمال پوسیدگی در لوله های شوفاژ، نشتی و … می تواند علل سرد بودن کامل شوفاژهای ساختمان باشد. اما اگر هیچکدام از این موارد وجود ندارد و بخشی از شوفاژ گرم و بخش دیگر سرد است، با هواگیری مشکل حل خواهد شد.

نصب و تعمیر شوفاژ در کوتاه ترین زمان

روش هواگیری شوفاژتعمیرات سیستم گرمایشی و موتورخانه

مراحل هواگیری شوفاژ ساختمان

اگر سرد بودن شوفاژ و رادیات ها مربوط به مشکلات موتورخانه نباشد حتما احتمال نشتی را بررسی کنید. در این موارد معمولا زیر رایدات کمی خیس است. هرگونه تری در اطراف رادیات می تواند نشان دهنده سوراخ یا نشتی در آن باشد. در این صورت با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا تعمیرات شوفاژ را انجام دهد. اگر مشکل دیگری وجود ندارد و ظاهرا همه چیز درست است پس حتما شوفاژ نیاز به هواگیری دارد. برای هواگیری خودتان هم می توانید اقدام کنید و نیاز به کمک ندارید. اگر تاکنون هواگیری شوفاژ را انجام نداده اید از روی این راهنمایی ها می توانید گام به گام کار را انجام دهید. کار دشواری نیست ولی شاید قبلا هواگیری را انجام نداده باشید.

  • خاموش کردن سیستم گرمایشی

در اولین گام باید سیستم گرمایشی را خاموش کنید. سرویس موتورخانه یا پکیج می بایست قبل از اقدام به هواگیری خاموش شود. روشن بودن سیستم گرمایشی موجب ورود هوای بیشتری در شوفاژ می شود. بهتر است تا سرد شدن پره های رادیاتورها صبر کنید وقتی رادیاتور کامل سرد شد می توانید هواگیری را انجام دهید. این پیچ های کوچک کاربرد زیادی دارند و بر روی همه رادیاتورها یکی وجود دارد. نمونه ای از پیچ هوگیری را در شکل می بینید. در بسیاری از موارد تنها با استفاده از همین پیچ، کارهای هواگیری رادیاتورها انجام می شود و نیازی به کار خاصی نیست. اما گاهی باید پیچ خروجی شوفاژ را هم بررسی کرد تا مشکل برطرف شود. برای این کار باید پیچ خروجی شوفاژ را باز کنید اما آیا وسیله مناسب برای باز کردن پیچ خروجی را در اختیار دارید؟

توجه روشن بودن سیستم گرمایشی موجب می شود تا آب داغ در رادیات ها جریان داشته باشد. این آب داغ با فوران و جهش به بیرون می ریزد و احتمال آسیب و سوختگی را به همراه دارد.

  • پیچ مخصوص هواگیری شوفاژ

در قسمت انتهای شوفاژ و قسمت بالایی آن یک شیر خروجی کوچک وجود دارد. از این قسمت برای هواگیری استفاده می شود. اگر دقت کرده باشید شکل ظاهری این پیچ با بقیه پیچ ها تفاوت دارد. قسمت مربعی شکل روی شیر خروجی را مشاهده می کنید؟ برای تنظیم هوای شوفاژ لازم است تا این پیچ کمی باز شود. برای باز کردن این قسنت نیاز به پیچ هواگیری دارید. این وسیله کوچک و ارزان قیمت خیلی کار راه انداز است. اگر این پیچ ساده را ندارید می توانید از آچار فرانسه برای باز کردن شیر خروجی استفاده کنید. پیشنهاد می شود از نزدیکترین ابزار فروشی محل یکی دو تا پیچ هواگیری بخرید. به این ترتیب هر بار به آچار و ابزار دیگری نیاز ندارید! برخی از شوفاژها دارای پیچ هایی هستند که با پیچ گوشتی هم باز می شود.

 اهمیت سرویس سیستم های گرمایشی و پکیج

هواگیری شوفاژخدمات نصب و تعمیر شوفاژ در تهران با هوم سرویز

  • باز کردن شیر خروجی

با قرار دادن پیچ هواگیری در سر شیر و کمی جا به جا کردن، پیچ جا می خورد. به همین سادگی می دهید هوای درون رادیاتور را تنظیم کنید. کافیست پیچ را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید و شیر را باز کنید. اما دست نگهدارید. این یک هشدار جدی است و نباید نادیده بگیرید. همیشه به همراه هواگیری مقداری آب از رادیات خرج می شود. این آب به حالت فوران خارج شده و به در و دیوار مجاور می پاشد. در نظر داشته باشید که آب داخل رادیات ها همیشه تمیز نیست. اغلب یک آب شیاه رنگ و حتی روغنی از شیر خروجی به بیرون فوران می کند. برای اینکه آب خرج شده از خروجی، دیوار و لباس تان را کثیف نکند از یک دستمال استفاده کنید. بهتر است از قبل یک کاسه کوچک هم زیر شیر خروجی قرار دهید تا آب اضافی داخل آن بریزد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و سرویس شوفاژ هم ارائه میده؟
  • هواگیری شوفاژ ها

با حرکت پیچ و باز کردن شیر خروجی، ابتدا صدای خارج شدن هوا شنیده می شود. این هوای سرد که از سیستم گرمایشی خارج می شود، آب جای آن را پر می کند. تا خارج شدن کامل هوا صبر کنید. کم کم آب و هوا به صورت مخلوط از شیر خروجی به بیرون می ریزد. لازم است تا همه هوای رادیاتور تخلیه شود. بنابراین تا زمانی که آب و هوا خارج می شود باید پیچ باز باشد. وقتی هوا به طور کامل تخلیه شد می توانید پیچ را حرکت دهید تا شیر خروجی بسته شود. لازم است تا همین کار را برای تک تک رادیاتور ها انجام دهید تا سیستم گرمایشی به طور کامل هواگیری شود! زمانی که آب خروجی از شوفاژ به حالت پایدار رسید دیگر هوایی در سیستم وجود ندارد.

برای هواگیری کامل لوله ها حتما باید خشک کن حمام را نیز هواگیری کنید. این کار را با دقت و حوصله انجام دهید. یک به یک رادیاتورها را بررسی کنید تا مشکل کامل برطرف شود. مراقب آب کثیف داخل رادیات ها باشید. حتما از یک پارچه بری جلوگیری از کثیف شدن دیوارها استفاده کنید.

هواگیری شوفاژ قدیمی

از نظر تکنیکی و اجرای کار تفاوتی بین هواگیری در یک سیستم قدیمی و یا تازه وجود ندارد! بعد از هواگیری پکیج یا موتورخانه را روشن کرده و تا گرم شدن کامل شوفاژ صبر کنید. اگر مشکل برطرف نشده و هنوز شوفاژ سرد است می بایست با تعمیرکار تماس بگیرید. خرابی سنسور گرمایشی، رسوب گرفتن مبدل ، کاهش فشار گاز و ….. می تواند دلیل اصلی گرم نشدن شوفاژ باشد. در این صورت لازم است تا بررسی تخصصی انجام شود. مشکلات مربوط به موتورخانه شوفاژ در ساختمان های قدیمی بیشتر است. احتمال نشتی و سوراخ بودن شوفاژ را نیز نباید نادیده گرفت. از طرفی تجهیزات موتورخانه های قدیمی، فرسوده تر است و تعمیرات آن هزینه زیادی به همراه دارد. 

راهنمای تعمیر و سرویس پکیج

هواگیری شوفاژ راحتسرویس تعمیرات دوره ای موتورخانه و هواگیری شوفاژ

تعرفه نصب و تعمیر شوفاژ هوم سرویز

عنوان( به روز رسانی سال 1400 )از قیمت(تومان)تا قیمت(تومان)
هواگیری هر رادیاتور2500035000
آب بندی بین پره ها6500080000
تعویض شیر شوفاژ4500075000
سرویس کامل(هر رادیاتور)80000110000
نصب هر رادیاتور7500095000
باز کردن رادیاتور3500045000
نصب ترموستات اتاقی هر عدد5500070000
نصب ترموستات اتاقی با کنترل دور فن هر عدد4500080000
نصب ترموستات بیرونی هر عدد
150000350000

سرویس نصب و تعمیر شوفاژ در تهران

خدمات نصب، تعمیر و سرویس شوفاژ از سرویس های کاربردی هوم سرویز است. این سرویس شامل: هواگیری شوفاژ، هواگیری شوفاژ موتورخانه، تعمیرات شوفاژ خانه، سرویس موتورخانه، آب بندی بین پره ها، هواگیری در رادیاتور  و تعمیرات شوفاژ قدیمی می باشد. تکنیسین حرفه ای هوم سرویز پس از بررسی دقیق سیستم گرمایشی نسبت به رفع عیب آن اقدام می کند. بررسی تخصصی موجب کاهش هزینه تعمیرات موتورخانه و شوفاژ می شود. هزینه های دریافتی در این سامانه طبق نرخ اتحادیه و عرف رایج می باشد. با بهترین ها تماس بگیرید تا بهترین خدمات را دریافت کنید. ثبت سفارش از طریق اپ هوم سرویز کاملا رایگان است. پس از ثبت سفارش اولیه، از طرف تیم پشتیبانی با مشتری تماس گرفته می شوند. پس از هماهنگی با مشتری، همیار در روز مورد نظر به محل مراجعه کرده و تعمیرات شوفاژ را انجام می دهد.

 ثبت سفارش رایگان سرویس نصب و تعمیر شوفاژ از طریق اپلیکیشن هوم سرویز

همیار ما شوید
اگر شما هم توی نصب و سرویس شوفاژ تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

یک دیدگاه

  1. بسیار ممنون هستم بابت توضیحات خوب در مورد نصب انواع شوفاژ و موارد دیگه ای که توی این متن بهشون اشاره شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا