کاربردی

تفاوت گچبری و گچکاری چیست؟

تا الان از هوم سرویز خدمات گرفتید؟

از نظافت و اسباب کشی تا تعمیرات و بازسازی

مشاوره و ثبت سفارش رایگان

021-91001332 سفارش با نرم افزار

موقع تغییر دکوراسیون داخلی، دیوارها و سقف نیز نوسازی و زیباسازی می شوند. تکنیک های گچبری و گچکاری می تواند یک دیوار ساده را به تابلوی هنری تبدیل کند. گچ بهترین متریال برای پوشش دیوارهاست ولی طریقه استفاده از گچ همیشه یکسان نیست. گاهی از گچ برای پوشاندن عیوب دیوار استفاده می شود ولی گاهی هدف اجرای گچ، خلق زیبایی در فضای داخلی است. از نظر اجرایی گچبری با گچکاری تفاوت زیادی دارد. برای اینکه یک طراحی بی عیب و نقص داشته باشید سقف را با گچبری های زیبا تزئین کنید. آیا می دانید تفاوت گچبری و گچکاری چیست؟ 

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

اهمیت گچبری و گچکاری

گچ از مهم ترین موارد در صنعت ساختمان سازی است. شکل استفاده از گچ و موادی که با گچ ترکیب می شوند در پروژه های مختلف، متنوع است. ساده ترین طریقه استفاده از گچ همان را موقع صاف و هموار کردن دیوارها می بینید. اما اشکال زیبایی که به صورت برجسته روی دیوار و سقف بنا هم کار می شود با همین متریال گچ کار شده است. در برخی پروژه ها از گچبری و در برخی دیگر گچکاری استفاده می شود. حتی می توان گچبری را روی گچکاری هم انجام داد.

تفاوت گچبری و گچکاری موضوعی است که این روزها ذهن بسیاری را مشغول کرده است. اگر قصد بازسازی بنا را دارید حتما نام گچبری و یا گچکاری را زیاد می شنوید. بسیاری از افراد به تصور اینکه کار گچبری و گچکاری یکی است، سفارش های اشتباه ثبت می کنند. لازم است بدانید که این دو مقوله کاملا جدا و متفاوت هستند. در واقع اشتراک گچبری و گچکاری در متریال گچ است اما شیوه اجرای کار بسیار متفاوت است. هر دو شیوه نقاط ضعف و قوت خود را دارند اما سوال اینجاست که چه تفاوتی بین اجرای گچکاری روی دیوار و یا گچبری وجود دارد؟ 

تفاوت گچبری و گچکاری چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت ها بهتر است نقاط اشتراک این دو را بررسی کنیم.هر دو این روش ها در از بین بردن عیوب دیوار و سقف موثر هستند. پوشاندن ترک ها و درزها با استفاده از گچ یکی از قدیمی ترین و رایج ترین شیوه ها در ساختمان سازی است. متریال اصلی در هر دو شیوه، گچ است. البته گاهی گچ با برخی مواد دیگر ترکیب می شود که این بستگی به نوع کار دارد. با تمام اینها، فرق های زیادی بین گچبری و گچکاری در ساختمان دیده می شود.

اواین و واضح ترین اختلاف در ظاهر گچبری و گچکاری است. طرح های نقش برجسته روی سقف پذیرایی را دیده اید؟ این گچبری ها با گچکاری دیوار سالن پذیرایی بسیار متفاوت است. برای اینکه تفاوت کار به درستی مشخص شود از جنبه های متفاوت تکنیک های گچبری و گچکاری با هم مقایسه شده است. در ادامه مهم ترین تفاوت ها بررسی می شود.

گچبری چیست و چگونه انجام می شود؟

تفاوت گچبری و گچکاری چیست؟فرق گچبری با گچکاری در ساختمان چیست؟

  • تفاوت گچبری و گچکاری از نظر اجرا

گچکاری برای سفید کردن دیوار در موقع ساخت و ساز انجام می شود. لایه ای از پودر سفید گچ برای یک دست کردن دیوارها و سقف ساختمان به کار می رود و موجب سفیدتر شدن دیوارها می شود. اما گچبری پس از اتمام این مرحله و به جهت زیباسازی سقف و دیوارها انجام می شود. در واقع گچبری حالت تزئینی دارد و برای دکوراسیون ساختمان به کار گرفته است. به همین علت اغلب از گچبری در نمای داخلی ساختمان استفاده می شود و به ندرت با افزودن برخی ترکیبات، نمای بیرونی ساختمان گچبری می شود. اما از گچکاری در داخل و بیرون از ساختمان استفاده می شود.در واقع گچکاری یک ضرورت است که برای صاف و ی دست کردن دیوار انجام می شود ولی گچبری یک کار هنری و ذوقی است. 

  • تفاوت گچبری و گچکاری از نظر تخصصی بودن

بدون تردید اجرای گچبری نیاز به نیروی متخصص دارد. گچبری به منظور زیباسازی فضا انجام می شود. به این ترتیب هنرمند گچبر اشکال متنوع را با جزئیات روی دیوار و سقف ایجاد می کند. یک گچکار ساده نمی تواند کار گچبر را انجام دهد. انواع گچبری به دو شیوه پیش ساخته و ابزار گچی آماده می شود. در شیوه نخست، طرح آماده در محل نصب می شود. در واقع تکه های طرح روی سطح چسبانده می شوند. اما در تکنیک ابزار گچی هنرمند گچکار با استفاده از مهارت حرفه ای، نقوش را طراحی می کند. این تکنیک با استفاده از ابزار گلوئیف هلالی، … انجام شده و کیفیت کار بستگی به مهارت استادکار دارد.  در حالی که گچکاری توسط ماله و ملات گچ انجام می شود و در مقایسه با گچبری بسیار ساده تر است. حتی ساده ترین گچبری ها هم در مقایسه با گچکاری، تخصصی حساب می شوند. 

انواع گچکاری و گچ بری در  معماری داخلی

تفاوت گچبری و گچکاری ساختمانتفاوت اجرای گچبری و گچکاری

  • تفاوت گچبری و گچکاری از نظر هزینه

گچبری تخصصی تر از گچکاری بوده و ظریف کاری بیشتری دارد. زمان کار انجام پروزه های گچبری بیشتر از گچکاری دیوار است. با توجه به ظرافت های گچبری، طولانی تر شدن زمان اجرای کار، دور از ذهن نیست. به خصوص در تکنیک ابزار زنی، زمان اجرای کار بسیار بیشتر هم می شود. با توجه به صرف زمان بیشتر در گچبری و مهارت و تخصص حرفه ای گچبرها، هزینه گچبری همیشه بیشتر از گچکاری ساده است. اگر چه تفاوت هایی در طرح و نقش وجود دارد ولی در ساده ترین گچبری ها هم قیمت نهایی بیش از گچکاری تعیین می شود. در حال حاضر گچبری های پیش ساخته نیز در بازار به وفور تولید شده که از نظر قیمتی ارزان تر از گچبری های کار دست هستند. زمان اجرای گچبری پیش ساخته نیز به مراتب کمتر از کارهای ظریف دستی است.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات درب و پنجره یو پی وی سی هم ارائه میده؟
  • فرق بین گچکاری و گچبری

شاید این نکته را در مورد تفاوت گچبری و گچکاری نشنیده باشید، گچبری نوعی عایق صدا نیز هست. به طور معمول اجرای گچبری روی سقف رایج تر از گچبری دیوارهاست. ساختمان هایی که دارای گچبری هستند در برابر آلودگی های صوتی به نوعی عایق می شوند. گچ انعطاف پذیری زیادی دارد و به صورت لایه لایه روی هم قرار می گیرد. همین امر موجب می شود تا گچبری ضد صدا باشد. این درحالی است که گچکاری نیز نوعی عایق حرارتی است. با اجرای گچکاری روی سقف و دیوارها، اتلاف انرژی در ساختمان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در ساختمان های قدیمی که دیوارها ترک خورده و دارای شیار زیادی است با ترمیم گچکاری دیوارها وضعیت عایق بندی حرارتی ساختمان نیز تا حدود زیادی بهبود پیدا می کند. به این ترتیب شاید گچبری در همه ساختمان ها انجام نشود ولی حتما از گچکاری در هر بنایی استفاده شده است.

  • تفاوت گچبری و گچکاری از نظر استحکام

شیوه اجرای کار و افزودن برخی ترکیبات به گچ موجب می شود تا سختی و مقاومت گچ تغییر پیدا کند. یک دیوار گچکاری شده می تواند برای نصب یک تابلو انتخاب شود. اما هرگز نمی توانید یک وسیله سنگین را روی گچبری نصب کنید. برای مثال لوستر سقف روی گچبری نصب نمی شود یا روی گچبری های دیواری هیچوقت تابلو نصب نمی کنید. در واقع استحکام گچکاری خیلی بیشتر از گچبری است. به همین دلیل در ساختمان های مسکونی و اداری همه دیوارها گچکاری می شود. استفاده از گچبری در سقف ساختمان رایج تر است و گچبری کمتر دچار آسیب می شود. از نظر مقاومت گچ، دیوارهای سفید مقاوم تر از طرح های شکیل گچبری هستند.

دقت داشته باشید که گچبری دور لوستر به صورتی اجرا می شود که دورتادور لوستر قرار می گیرد و به هیچوجه خود لوستر روی برجستگی ها و نقوش گچبری نصب نمی شود. این به خاطر عدم استحکام گچبری است. گچبری های سقفی به دلیل دور از دسترس بودن دوام بیشتری از گچبری دیوار دارند. نصب یک تابلوی سنگین و یا آینه قدی و … روی دیوار گچی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و موجب ریزش گچ نمی شود.

نکات مهم در گچ کاری ساختمان

تفاوت گچکاری و گچبریخدمات گچبری و گچکاری

تعرفه قیمت گچ کاری ساختمان هوم سرویز

عنوان(به روز رسانی سال 1400)از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
گچ کاری روی سطوح صاف(متر مربع)
1500019000
گچ کاری روی سطوح ناصاف(متر مربع)
2000025000
ابزار ساده(متر طول)1800023000
ابزار قاشقی(متر طول)150004800000
هلال اپن با ابزار(متر طول)100000
هلال اپن بدون ابزار(متر طول)
6500030000
ابزار گلوئی بزرگ(متر طول)2500030000
ابزار گلوئی کوچک(متر طول)2000025000
گچکاری و گچبری متراژ کمتر از 10 متر150000350000

خدمات گچبری و گچ کاری ساختمان در تهران

تنها یک گچکار با سابقه می تواند گچبری را به بهترین شکل انجام دهد. کارهای ظریف هنری را به افراد با تجربه و دارای مهارت بسپارید. اجرای گچبری های پیش ساخته و دستی با بهترین کیفیت توسط بهترین گچبر تهران انجام می شود. استفاده از ابزار سنتی و تکنولوژی روز به همراه مهارت بالای گجبرهای حرفه ای، کیفیت کار گچکار را افزایش می دهد. ما بهترین های این حرفه را به مشتری معرفی می کنیم. جهت ثبت سفارش از اپ هوم سرویز استفاده کنید. موقع سفارش، هیچ مبلغی از مشتری دریافت نمی شود. پروژه های گچکاری و گچبری در ساختمان های نوساز بخشی از خدماتی است که در سرویس گچبری ارائه می شود. هزینه خرید مصالح و تجهیزات با مشتری است. در صورت تهیه مصالح توسط همیار، این مبلغ طبق فاکتور به دستمزد افزوده خواهند شد.

جهت ثبت سفارش رایگان سرویس گچبری و گچکاری از طریق اپلیکیشن هوم سرویز اقدام کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی درب و پنجره یو پی وی سی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا