لوله کشی و تاسیسات

اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان

در ساختمان های مسکونی، روزانه با انجام کارهایی مانند حمام کردن، شیستشوی ظروف، شستن دست ها، درست کردن غذا و… فاضلاب زیادی تولید می شود که این فاضلاب باید از ساختمان خارج شده و به شبکه فاضلاب شهری یا روستایی متصل شود.

وجود این فاضلاب در ساختمان می تواند مضر باشد و حتی باعث بیماری های مختلفی نیز شود، به همین خاطر باید با لوله کشی فاضلاب ساختمان، فاضلاب تولید شده را به شبکه های فاضلاب هدایت کرد تا از محل زندگی خارج شوند.

در این مقاله می خواهیم در مورد اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان صحبت کنیم و بگوییم که چه نکاتی را باید در این کار رعایت کنید تا بتوانید لوله کشی فاضلاب ساختمان را به روش اصولی و طبق استانداردها انجام دهید و بتوانید به بهترین شکل فاضلاب تولیدی را از ساختمان خودتان خارج کنید.

اگر به فکر لوله کشی فاضلاب ساختمان هستید و یا می خواهید نکات مهم این کار را بدانید و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

اصول لوله کشی فاضلاب شهری

در فاضلاب شهری برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید اصول و روش های مختلفی رعایت شود که عدم رعایت آنها و عدم نصب صحیح لوله کشی فاضلاب، می تواند باعث شود که مشکلات متعددی در ساختمان شما ایجاد شود.

در ادامه می خواهیم به شما بگوییم که برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید چه اجزایی را در لوله کشی فاضلاب داشته باشید تا در آینده مشکلی برایتان ایجاد نشود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱- لوله فاضلاب:

اولین جزء سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان که مهمترین جزء آن نیز هست، لوله فاضلاب است. این لوله همانطور که از نامش پیداست، وظیفه هدایت آب های آلوده را به شبکه فاضلاب دارد و باید به صورتی طراحی شود که بتواند به بهترین شکل و در سریعترین حالت ممکن این کار را انجام دهد.

به همین دلیل است که باید لوله فاضلاب را به صورت بالا به پایین طراحی کرد تا به کمک نیروی جاذبه زمین، بتواند با سرعت بیشتری آب های آلوده را به شبکه فاضلاب منتقل کند و در این زمینه مشکلی ایجاد نشود.

۲- هواکش:

یکی دیگر از اجزای مهم سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان، هواکش است که باید در لوله های فاضلاب تعبیه شود. وظیفه هواکش این است که به تهویه لوله های فاضلاب کمک کند تا از ایجاد بوی بد در داخل ساختمان جلوگیری شود.

همچنین وظیفه دیگر هواکش این است که با وارد کردن هوا به داخل لوله های فاضلاب، باعث می شود تخلیه آب های آلوده سریعتر انجام شود و سرعت بیشتری به آنها می دهد. اما در صورتی که هواکش وجود نداشته باشد، ممکن است این کار بسیار کند انجام شود.

هواکش باید در امتداد لوله فاضلاب نصب شود و نحوه نصب آن به صورت بالا رونده است و برخلاف لوله های فاضلاب است. شاید به این موضوع برخورده باشید که برخی از ساختمان ها از طریق لوله فاضلاب بوی بدی دریافت می کنند، این موضوع دقیقا به خاطر نصب اشتباه هواکش در لوله کشی فاضلاب ساختمان است.

۳- سیفون:

یکی دیگر از بخش های مهم در لوله کشی فاضلاب ساختمان که وجود آن بسیار مهم است و می تواند به کارکرد مناسب سیستم تخلیه فاضلاب کمک کند، سیفون است.

سیفون باید در زیر ظرفشویی، زیر روشویی، در حمام و جاهای دیگری که امکان نصب آن است تعبیه شود تا از خشک شدن لوله های فاضلاب جلوگیری کند.

سیفون مقداری آب را در خود نگه می دارد و این موضوع باعث می شود که بوی بدی که از لوله های خشک فاضلاب ایجاد می شود، نتواند به داخل ساختمان راه پیدا کند، همچنین وظیفه دیگر سیفون این است که از ورود حشرات موذی به داخل ساختمان جلوگیری می کند و حشرات نمی توانند از طریق لوله های فاضلاب به داخل ساختمان وارد شوند.

همچنین استفاده از سیفون در زمان هایی که فاضلاب تولید شده بسیار زیاد است، باعث می شود که تخلیه فاضلاب سریعتر انجام شود و فاضلاب در لوله گیر نکند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات لوله کشی آب و فاضلاب هم ارائه میده؟

تا به اینجا با اجزای مهمی که در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان وجود دارند آشنا شدیم و فهمیدیم که هرکدام از این اجزا چطور باید نصب شوند و چه کاربردی در این سیستم دارند.

حالا می خواهیم به سراغ این موضوع برویم که انواع روش های لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کنیم. پس با ما همچنان همراه باشید.

آنچه باید از لوله کشی فاضلاب ساختمان بدانید

انواع لوله کشی فاضلاب ساختمان

به صورت کلی لوله کشی فاضلاب ساختمان به دو روش سنتی و زیرسقفی انجام می شود. هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خودشان را دارند و می توانند در ساختمان ها مورداستفاده قرار بگیرند. در ادامه باهم این دو روش را بررسی می کنیم تا بتوانید راحت تر در مورد استفاده از آنها تصمیم بگیرید.

۱- لوله کشی فاضلاب سنتی:

اولین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان که از قدیم مرسوم بوده و در خیلی از ساختمان های قدیمی مورداستفاده قرار گرفته است، روش لوله کشی فاضلاب سنتی است.

جالب است بدانید که این روش هنوز هم مورداستفاده قرار می گیرد و در برخی از ساختمان ها براساس نیاز می توان از آن استفاده کرد و هنوز منسوخ نشده است.

در این روش لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت کامل در کف ساختمان اجرا می شود و هواکش ها معمولا در جاهایی مانند سرویس بهداشتی تعبیه می شوند تا سیستم بتواند هوای موردنیاز خودش را دریافت کند.

همچنین پس از اجرای کامل این سیستم، روی آن با استفاده از موادی مانند سیمان و… پوشیده می شود تا کف سازی ساختمان روی لوله ها انجام شود و آنها به صورت کامل پوشیده شوند.

لوله کشی فاضلاب سنتی مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه آنها را باهم بررسی خواهیم کرد.

مزایای لوله کشی فاضلاب سنتی

۱- پوشیده بودن لوله ها:

اولین مزیت لوله کشی فاضلاب سنتی این است که در این روش لوله های فاضلاب به صورت کامل توسط سیمان و کف سازی پوشیده می شوند و هیچ لوله ای مشخص نیست. این موضوع می تواند در زیبایی ظاهر ساختمان نقش مهمی داشته باشد و باعث می شود که لوله های فاضلاب نمای ساختمان را خراب نکنند.

۲- ماندگاری بیشتر لوله های فاضلاب:

به خاطر اینکه لوله های فاضلاب در روش سنتی در زیر مواد کف سازی پوشیده می شوند، ماندگاری بیشتری خواهند داشت و از عواملی مانند نور خورشید و… دور هستند و به همین خاطر می توانند عمر بیشتری داشته باشند و مدت زمان بیشتری سالم بمانند.

البته انتخاب نوع لوله ها در این روش بسیار مهم است و نقش حیاتی دارد.

۳- راحتی در اجرا:

لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش سنتی، چون قرار است در کف ساختمان انجام شود، بسیار آسان است و به راحتی می تواند در مدت زمان کمی پیاده سازی شود.

چون در کف ساختمان لوله ها تکیه گاه دارند و لوله کش به راحتی می تواند آنها را به هم متصل کند و کار لوله کشی فاضلاب ساختمان را به  راحتی انجام دهد.

معایب لوله کشی فاضلاب سنتی

۱- هزینه تعمیر بالا:

اولین ایراد لوله کشی فاضلاب سنتی این است که، در صورتی که پس از مدتی این سیستم خراب شود، باید کف ساختمان تخریب شود تا بتوانید نشتی را پیدا کند و در جهت ترمیم آن اقدام کنید.

این کار می تواند هزینه بسیار زیادی داشته باشد. چون هم باید هزینه برای تخریب کف ساختمان بپردازید و هم هزینه برای لوله کشی مجدد به آن اضافه می شود، پس از ترمیم هم مجددا باید هزینه ای برای کف سازی ساختمان بپردازید که روی هزینه های شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات لوله کشی آب و فاضلاب هم ارائه میده؟

۲- امکان فشار به لوله های فاضلاب:

یکی دیگر از معایب لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش سنتی، این است که امکان وارد شدن فشار به لوله ها به خاطر وزن کف سازی ساختمان وجود دارد.

به همین خاطر انتخاب جنس لوله های فاضلاب اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر لوله فاضلاب ضعیف باشد و وزن کف سازی هم زیاد باشد، ممکن است به خاطر فشار وارد شده خیلی سریع لوله ها دچار شکستگی شوند و نیاز به ترمیم داشته باشند که این موضوع بسیار اذیت کننده خواهد بود.

۳- دیر آگاه شدن نسبت به نشتی:

یکی دیگر از معایب لوله کشی فاضلاب به روش سنتی، این است که اگر لوله های فاضلاب دچار نشتی شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند، به راحتی نمی توانید متوجه شوید و برای این کار باید حتما آن قسمت دچار خرابی شود تا بفهمید که لوله ها دارای شکستگی هستند.

این موضوع هم مخصوصا در ساختمان ها می تواند بسیار مشکل ساز باشد و به همین خاطر است که اکثر اوقات سقف خانه همسایه پایین به خاطر لوله های فاضلاب ساختمان بالایی چکه می کند و مشکلات زیادی ایجاد می شود.

تعمیر لوله کشی فاضلاب ساختمان

روش لوله کشی فاضلاب زیرسقفی

جدیدترین روشی که برای لوله کشی فاضلاب ساختمان به کار برده می شود، لوله کشی فاضلاب زیرسقفی است. در این روش همانطور که از نامش پیداست، لوله کشی فاضلاب به جای اینکه از کف ساختمان عبور کند، از سقف عبور می کند و سپس می تواند با سقف کاذب و یا روش های دیگر پوشیده شود تا نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار ندهد.

در ادامه می خواهیم باهم مزایا و معایب این روش لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کنیم تا بتوانید براساس نوع ساختمان خودتان و میزان فضایی که دارید، بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان را برای خودتان انتخاب کنید.

مزایای لوله کشی فاضلاب زیرسقفی

۱- هزینه تعمیرات پایین:

اولین مزیت لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، این است که در صورت خراب شدن هزینه تعمیرات آن بسیار پایین خواهد بود. چون این نوع لوله کشی در سقف ساختمان اجرا می شود و به همین خاطر در صورت خرابی می توان به راحتی آن را تعمیر کرد و هزینه های جانبی نیز برای این کار وجود ندارد.

۲- تشخیص راحت خرابی:

همانطور که قبل تر هم گفتیم، چون لوله کشی فاضلاب زیرسقفی در سقف ساختمان انجام می شود، هنگامی که لوله ای دچار شکستگی یا نشتی شود، به راحتی می توان متوجه این موضوع شد و همین روش باعث می شود که تشخیص خرابی راحت تر انجام شود و زودتر بتوانید متوجه شوید که سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان دچار مشکل شده است.

۳- عدم وارد شدن فشار به سیستم لوله کشی:

لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، چون زیر سقف اجرا می شود، نیازی ندارد که فشاری را تحمل کند و همین موضوع به افزایش ماندگاری سیستم لوله کشی فاضلاب کمک می کند و باعث می شود که مدت زمان بیشتری بتوانید از این سیستم استفاده کنید و نیازی به تعمیر آن نداشته باشید.

۴- قابلیت پوشش دادن با سقف کاذب:

یکی از مزایای خیلی خوبی که لوله کشی فاضلاب زیرسقفی دارد، این است که می توان این سیستم لوله کشی را با استفاده از سقف کاذب و… پوشش داد و از خراب شدن نمای ساختمان با این لوله ها جلوگیری کرد.

این موضوع هم می تواند باعث شود که به راحتی لوله های سقف را پوشش دهید و از نمایان بودن آنها جلوگیری کنید.

۵- کاهش وزن ساختمان:

مزیت دیگر استفاده از سیستم لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، این است که به خاطر اجرا شدن در زیر سقف ساختمان، حجم زیادی از وزن ساختمان را کاهش می دهد و این موضوع باعث می شود که هم مصالح کمتری در ساختمان استفاده شود، و هم باعث می شود که وزن کمتری در ساختمان ایجاد شود.

اما در لوله کشی فاضلاب سنتی، به این خاطر که در کف ساختمان لوله کشی انجام می شود، باید مصالح زیادی برای پوشاندن آنها استفاده شود که این موضوع می تواند هم هزینه استفاده از مصالح را افزایش دهد و هم باعث می شود که وزن ساختمان افزایش پیدا کند و این موضوع در هنگام زلزله و موارد دیگر خطرناک است.

۶- حفظ لوله ها در زمان ساخت ساختمان:

استفاده از روش لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، باعث می شود که لوله ها در هنگامی که هنوز ساختمان در حال تعمیر است، از ضربه و شکستگی در امان باشند.

معایب لوله کشی فاضلاب زیرسقفی

۱- هزینه بالاتر لوله کشی زیرسقفی:

اولین ایراد لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، این است که باعث می شود هزینه لوله کشی بالاتر برود و به همین خاطر خیلی از افراد ممکن است نخواهند که از این روش لوله کشی فاضلاب ساختمان استفاده کنند.

اما در کنار هزینه بالای این روش لوله کشی، می توانید از مزایای زیادی بهره مند شوید که می توانند ساختمان شما را بهتر و حرفه ای تر کنند.

۲- اجرای سخت تر:

این روش لوله کشی نسبت به لوله کشی فاضلاب سنتی که در کف ساختمان انجام می شود، نیاز به تخصص و مهارت بیشتری دارد و اجرای آن سخت تر است. به همین خاطر باید لوله کش این کار را انجام دهد که به خوبی به لوله کشی تسلط دارد و می تواند لوله ها را در سقف مهار کند.

در صورت اجرای نادرست لوله کشی زیرسقفی، ممکن است لوله ها از هم جدا شوند و سیستم لوله کشی خراب شود که این موضوع به ضرر شما خواهد بود.

۳- تخمین سخت تر متراژ لوله کشی:

در لوله کشی فاضلاب زیرسقفی، تخمین متراژ لوله کشی و لوله های موردنیاز سخت تر است و لوله کش باید تخصص کافی در این زمینه داشته باشد تا بتواند به خوبی محاسبه را انجام دهد.

همچنین خیلی اوقات باید سوراخ های موردنیاز لوله کشی ایجاد شوند و براساس متراژ سوراخ ها محاسبه انجام شود که این موضوع کار را سخت تر خواهد کرد.

۴- نیاز به لوله های با کیفیت:

لوله کشی زیرسقفی نیاز به این دارد که لوله های با کیفیت بیشتری در آن استفاده شوند تا استحکام سیستم لوله کشی بالاتر برود و بتواند به خوبی در برابر ضربه و موارد دیگر مقاومت کند.

این موضوع ممکن است باعث شود هزینه های لوله کشی بالاتر برود اما از طرفی دیگر، کمک می کند که عمر مفید لوله کشی ساختمان شما بیشتر شود.

تا به اینجا در مورد انواع روش های لوله کشی فاضلاب ساختمان صحبت کردیم و گفتیم که هرکدام از این روش ها چه مزیت ها و معایبی دارند و می توانید براساس ساختمان خودتان هرکدام از این روش ها را استفاده کنید.

حالا می خواهیم در ادامه نکات مهمی که در انتخاب لوله برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید مدنظر قرار دهید را باهم بررسی کنیم تا بتوانید این کار را با کیفیت بسیار بیشتری انجام دهید.

تست لوله کشی ساختمان
تست لوله کشی ساختمان

نکات مهم در انتخاب لوله برای لوله کشی فاضلاب ساختمان

۱- مقاومت مناسب در برابر نور خورشید:

اولین نکته ای که خیلی در انتخاب لوله اهمیت دارد، این است که لوله موردنظر شما در برابر نور خورشید مقاومت مناسبی داشته باشید. مخصوصا اگر برخی از قسمت های سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان در برابر نور خورشید قرار دارد، خیلی مهم است که سریع با نور خورشید خراب نشود تا عمر لوله ها و ماندگاری آنها بیشتر باشد.

در صورتی که مقاومت لوله پایین باشد در برابر نور خورشید خشک می شوند و بسیار شکننده خواهند بود.

۲- مقاومت در برابر ضربه:

یکی دیگر از خاصیت هایی که در انتخاب لوله برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید مدنظر قرار دهید، این است که لوله شما در برابر ضربه مقاومت مناسبی داشته باشد.

در صورتی که لوله ها در برابر ضربه مقاوم نباشند، هم ممکن است که در هنگام نصب خیلی راحت دچار شکستگی شوند و لوله کش را دچار مشکل کنند، و هم ممکن است در هنگام استفاده با کوچکترین ضربه دچار شکستگی شوند که این موضوع می تواند هزینه های شما را برای تعمیرات لوله ها افزایش دهد.

۳- مقاوم در برابر فشارهای داخلی و خارجی:

نکته ای که در انتخاب لوله باید مدنظر قرار دهید، این است که لوله ها در برابر فشارهای داخلی و خارجی مقاومت کافی داشته باشند. اگر مقاومت لوله مناسب نباشد، زمانی که فاضلاب زیادی از آن منتقل می شود، ممکن است به راحتی مقاومت خود را از دست بدهد و دچار نشتی شود که این موضوع می تواند هزینه های زیادی برای تعمیرات ایجاد کند.

همچنین اگر در برابر فشارهای خارجی مقاومت مناسبی نداشته باشد، ممکن است در صورت استفاده از لوله برای لوله کشی فاضلاب سنتی و ریخته شدن بتن و… روی آن، نتواند مقاومت کافی داشته باشد و دچار نشتی شود که این موضوع هم بسیار اذیت کننده خواهد بود و هزینه زیادی برایتان ایجاد می کند.

پس سعی کنید لوله ای را انتخاب کنید که مقاومت بالایی داشته باشد تا نیاز نباشد که هزینه زیادی برای تعمیرات بپردازید.

۴- مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی:

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خریدن لوله برای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید آن را رعایت کنید، این است که لوله در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی داشته باشد.

داشتن مقاومت بالا باعث می شود که شما بتوانید به راحتی از لوله در هرکجا استفاده کنید و در هر شرایطی بتوان آن لوله را به کار برد، اما لوله ای که در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بالایی ندارد، می تواند به راحتی خراب شود و نیاز به ترمیم پیدا کند.

۵- اتصال مناسب:

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب لوله، این است که لوله موردنظر شما اتصال مناسبی داشته باشد تا بتواند در اتصال خود مقاومت مناسبی داشته باشد و همچنین نصب آن هم راحت باشد.

وجود چنین خاصیتی در لوله باعث می شود که اتصالات آن کمتر دچار نشتی شوند و مشکل پیدا کنند و همچنین لوله کش در هنگام نصب می تواند به راحتی این کار را انجام دهد و با چالشی مواجه نخواهد شد.

۶- لوله ها را کامل بررسی کنید:

گاهی اوقات ممکن است شما لوله های مناسب و با کیفیتی را خریداری کنید، اما وجود یک خوردگی یا ترک کوچک روی لوله می تواند برای شما مشکلات زیادی را ایجاد کند.

به همین خاطر توصیه ما این است که حتما هنگام خرید لوله، کامل لوله ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خوردگی ندارند و یا ترک روی آنها وجود ندارد، این کار کمک می کند که لوله هایی سالم و بدون مشکل را خریداری کنید و با خیال راحت آنها را در لوله کشی فاضلاب ساختمان خودتان استفاده کنید.

هزینه لوله کشی فاضلاب ساختمان

در ادامه برای شما جدول هزینه های لوله کشی فاضلاب ساختمان را قرار داده ایم که کمک می کند بتوانید به بهترین شکل ممکن، هزینه لوله کشی فاضلاب ساختمان را تخمین بزنید و بدانید که این کار چقدر برایتان هزینه بر خواهد بود.

خدمات لوله کشی فاضلاب ساختمان هوم سرویز

یکی از خدماتی که در هوم سرویز ارائه می شود، خدمات لوله کشی فاضلاب ساختمان است. در این خدمات که توسط همیاران آموزش دیده و حرفه ای هوم سرویز اجرا می شود، ابتدا از ساختمان شما بازدید می شود و صورت وسایل موردنیاز و هزینه ها به شما تحویل داده می شود و پس از آن اگر تمایل داشته باشید، همیار هوم سرویز کار خود را شروع کرده و در سریعترین زمان ممکن خدمات موردنیاز شما را انجام می دهد.

برای استفاده از این خدمات کافیست که همین حالا اپلیکیشن هوم سرویز را نصب کنید و خدمات موردنظر خودتان را درخواست دهید. سپس کارشناسان ما با شما هماهنگ می کنند و در زمان تعیین شده توسط شما، همیاران ما به منزل شما مراجعه کرده و کارهای موردنیاز را انجام می دهند.

همچنین در صورت نیاز به خدمات خرابی و تعمیر لوله کشی فاضلاب هم می توانید از این خدمات استفاده کنید و در سریعترین زمان ممکن مشکل لوله کشی ها را برطرف کنید.

تمامی خدمات هوم سرویز دارای گارانتی تضمین کیفیت هستند که این موضوع خیال شما را از بابت کیفیت بالای خدمات ما راحت خواهد کرد.

همیار ما شوید
اگر شما هم توی لوله کشی آب و فاضلاب تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا