لوله کشی و تاسیسات

لوله‌ کشی آب ساختمان در تهران ✔️ لیست قیمت جدید خدمات لوله کشی

مشکلات لوله‌ کشی آب در ساختمان های قدیمی بیشتر است. فرسودگی لوله ها، نشتی و ترک یا شکستگی لوله های آب به دلیل طول عمر ساختمان تا حدودی طبیعی است. در این مورد با تعویض سیستم لوله کشی فرسوده و جایگزین کردن لوله های نیوپایپ و لوله های سبز می توان مشکل را به طور کامل برطرف کرد. البته گاهی در ساختمان های تازه ساز هم به دلیل ساخت غیر اصولی و … مشکلات لوله کشی آب و فاضلاب دیده می شود. برخی از سازندگان بنا برای کاهش هزینه ها از افراد غیر حرفه ای استفاده می کنند که چنین ایراداتی بعد از ساخت پیش می آید. به هرحال علت اشکال در سیستم لوله کشی هر چه که باشد، می توان آن را برطرف کرد.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

اهمیت لوله‌ کشی آب ساختمان

سیستم لوله‌ کشی برای تأمین آب در ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سیستم با توزیع لوله‌ها در کل ساختمان آب را به بخش‌های مختلف خانه مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی هدایت می‌کند. برای دفع زباله‌های انسانی در ساختمان شبکه‌های منظم لوله‌ کشی به‌عنوان سیستم فاضلاب در ساختمان تعبیه می‌شوند. جهت لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان معمولاً از لوله‌های مسی، GI، CPVC و HDPE استفاده می‌شود. امروزه بیشتر از لوله‌های CPVC استفاده می‌شود، زیرا سبک‌وزن بوده ، زنگ نمی‌زنند، نصب و نگهداری آن‌ها بسیار آسان است و ازنظر هزینه نیز مقرون‌به‌صرفه می‌باشند.

زمان انجام خدمات تأسیساتی ساختمان باید تمامی اصول لوله‌ کشی ساختمان رعایت شود. بهتر است قبل از اینکه مشکل بزرگ‌تر شود، اقدامات  احتیاطی صورت گیرد. زمان تعمیرات لوله‌ کشی ساختمان از هیچ نشانه‌ای صرفه نظر نکرده و آن‌ها را نادیده نگیرید. نادیده گرفتن مشکلات مربوط به لوله‌ کشی ساختمان آن‌ها را به مشکلات بزرگ‌تر تبدیل کرده و هزینه‌های بیشتری نیز برای تعمیرات لوله‌ کشی ساختمان در پی خواهد داشت.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله اصول لوله‌ کشی ساختمان و نکات مربوط به آن را بیان می‌کنند:

  • انواع سیستم‌های لوله‌ کشی آب در ساختمان
  • اصول لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان
  • نکات مهم برای بررسی لوله‌ کشی ساختمان

چرا لوله کشی آب سرد و گرم را باید به حرفه ای ها بسپاریم؟

سیستم لوله‌کشی آب ساختمان به دو صورت سنتی و پنوماتیک صورت می‌گیرد.

انواع سیستم‌های لوله‌ کشی آب در ساختمان

 سیستم لوله‌ کشی آب در ساختمان به دو صورت سنتی و پنوماتیک صورت می‌گیرد. در سیستم لوله‌ کشی آب ساختمان، اگر آب به‌طور مستقیم از مخزن زیرزمینی به مجرای آب و فاضلاب ساختمان عرضه شود دیگر نیازی به وجود مخازن ذخیره نیست. کافی است پمپ‌هایی به محل خروجی آب دسترسی داشته باشند تا زمانی که شیر آب باز می‌شود بتوان به آب دسترسی داشت.

چنین پمپ‌هایی، بانام سیستم آبیاری پنوماتیک شناخته‌شده‌اند. این پمپ‌ها شامل یک مخزن فولادی کوچک با آب، به همراه یک غشا پلاستیکی پر از هوا هستند. زمانی که پمپ شروع به کار می‌کند، آب رطوبت کافی را ایجاد کرده و موجب منبسط شدن غشای پلاستیکی می‌شود، از طرف دیگر هوا فشرده‌ شده و با ایجاد فشار به مخزن آب و خطوط لوله‌ کشی، آب را وارد سیستم لوله‌ کشی ساختمان می‌کند، بنابراین وقتی یک شیر باز شود، آب از آن جاری خواهد شد. این سیستم موجب می‌شود که فشار به سمت پایین وارد شده و پمپ به‌طور خودکار روشن شود و در نتیجه فشار آب حفظ‌ شده و به خروجی‌ها انتقال داده می‌شود. مزیت این سیستم لوله‌ کشی آب ساختمان این است که دیگر نیاز به وجود مخازن برای ذخیره‌سازی آب نیست.

ازآنجایی‌که در روش‌های سنتی، جریان آب از مخازن زیرزمینی به مخازن ذخیره ساختمان و طبقه‌های بالاتر فرستاده می‌شود، طبقات بالایی به آب با فشار کمتر دسترسی داشته و  طبقات زیرزمین و پایین به دلیل گرانش و ارتفاع، آب را با فشار بیشتری دریافت می‌کنند، بنابراین برای اینکه تمام طبقات ساختمان به فشار آب یکسان دسترسی داشته باشند، این پمپ‌ها طراحی‌شده‌اند.

علت کاهش فشار آب در ساختمان های مسکونی

سیستم لوله کشی ساختمان

اصول لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان

 اصول لوله‌ کشی ساختمان باید در چهارچوب استانداردها طراحی و مدیریت شود و افرادی که خدمات لوله‌ کشی آب را به عهده می‌گیرند باید در خصوص راه‌اندازی، نگهداری و خدمات تأسیساتی ساختمان آموزش‌دیده باشند. لوله‌ کشی ساختمان باید برمبنای حفظ سلامتی، ایمنی و رفاه افراد، در ساختمان صورت گیرد. اهداف عمده از سیستم لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان عبارت‌اند از:

تأمین آب آشامیدنی کافی، حذف ضایعات و زباله‌های مایع و کاهش مخاطرات مربوط به آب و فاضلاب. برای رسیدن به هر یک از این اهداف باید اصولی در لوله‌ کشی ساختمان رعایت شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات لوله کشی آب و فاضلاب هم ارائه میده؟

تأمین مقدار آب موردنیاز و حفظ سلامت آن:

حفظ کیفیت آب باید از طریق شبکه‌های عمومی تأمین شود. با رعایت استانداردهای ملی در خصوص بهداشت آب آشامیدنی می‌توان به آب سالم دست‌یافت. برای رسیدن به هدف تأمین آب کافی در ساختمان ابتدا باید جنس لوله‌های استفاده‌شده در ساختمان موردتوجه قرار گیرد. اگر لوله‌های آب از جنس مرغوب نباشد به‌مرورزمان ممکن است دچار نشتی شوند. خطر آلودگی آب شرب از طریق للوه کشی های فرسوده و قدیمی بسیار زیاد است. برای حفظ سلامت خود و خانواده تان می بایست رسیدگی به لوله های فرسوده را در درجه اول اهمیت قرار دهید.

عدم هدر رفتن آب 

سیستم لوله‌ کشی آب ساختمان باید به‌گونه‌ای باشد که مانع از هدر رفتن آب شود و آب تمیز به فاضلاب روانه نشود. این امر هزینه زیادی را به خانوار تحمیل می کند از طرفی ورود آب دائمی به فاضلاب موجب پر شدن زود هنگام سیستم فاضلاب شده و هزینه های تخلیه چاه را به دنبال دارد. از همه این موارد که بگذریم، آب یکی از منابع طبیعی بسیار با ارزش است که به سرعت رو به اتمام است. ذخایر آب زیر زمینی کشور به دلیل خشکسالی های اخیر محدودتر شده است. بدون تردید هدر رفتن آب آشامیدنی از مشکلاتی است که می بایست به سرعت جلوی ان گرفته شود.

وجود سیستم لوله‌ کشی آب آشامیدنی در داخل ساختمان: توزیع صحیح لوله‌ها در ساختمان دسترسی به آب آشامیدنی را در داخل ساختمان فراهم می‌کند. دسترسی آسان به آب کافی در خانه، بهداشت شخصی را بهبود می‌بخشد و مدیریت ایمنی و دفع زباله را تسهیل می‌کند.

به حداقل رساندن نشتی و آلودگی آب

برای جلوگیری از نشت لوله باید لوله‌ها در برابر خوردگی و آسیب‌های تصادفی محافظت شوند و زمان نصب این نکته در نظر گرفته شود که لوله جایی نصب شود که از انجماد به دور باشد. اینکه زمان بروز نشتی، تعمیر لوله‌ها راحت باشد نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود.

تجهیزات مربوط به لوله‌ کشی آب سرد و گرم باید در فضایی از ساختمان قرار گیرند که از خطرات ناشی از انفجار و یا گرمای بیش‌ازحد در امان بمانند.

وجود چندین خروجی برای دسترسی به آب تمیز

در حالت نرمال در هر خانه باید یک شیر برای ظرف‌شویی آشپزخانه، یک شیر برای حمام، یک شیر برای وان یا دوش و یک شیر نیز برای توالت در نظر گرفته شود. تمام اتصالات لوله‌ کشی باید در برابر سایش و خوردگی مقاوم و  غیرقابل جذب باشند، تا بتوانند به‌خوبی مورداستفاده قرارگرفته و بتوان به‌راحتی آن را از فضولات و آلودگی‌ها تمیز کرد. دیوارها و سطوحی که در مسیر لوله‌ کشی آب ساختمان قرارگرفته‌اند باید از نشتی آب مصون بمانند و باید بتوان به‌راحتی آن‌ها را تمیز کرد.

طراحی سیستم لوله‌ کشی آب گرم ساختمان

تجهیزات مربوط به لوله‌ کشی آب سرد و گرم باید در فضایی از ساختمان قرار گیرند که از خطرات ناشی از انفجار و یا گرمای بیش‌ازحد در امان بمانند. لوله‌های استفاده‌شده برای آب گرم باید در برابر گرمای زیاد مقاوم بوده و درجه حرارت آب باید تا یک سطح مشخصی حفظ شود.

دفع زباله های مایع و فاضلاب

در سیستم لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان باید از هرگونه تماس مواد زائد با انسان جلوگیری شده و زباله‌ها باید از طریق اتصالات مربوط به تخلیه لوله‌ها وارد فاضلاب شوند. اگر یک فاضلاب شهری در فاصله معقولی از ساختمان وجود داشته باشد، سیستم زهکشی ساختمان باید به آن فاضلاب تخلیه شود. جایی که فاضلاب شهری وجود ندارد باید از طریق مخازن سپتیک دفع فاضلاب صورت گیرد به‌طوری‌که برای سایرین مزاحمتی را ایجاد نکند.

اندازه مناسب سیستم فاضلاب ساختمان: سیستم لوله‌ کشی فاضلاب ساختمان باید از ظرفیت کافی برخوردار باشد و به‌گونه‌ای طراحی شود که بتواند فاضلاب‌ها را، بدون ایجاد رسوب‌گذاری، انباشتن مواد جامد و مسدود شدن لوله‌ها.، به‌سرعت از ساختمان خارج کند. لوله‌ کشی فاضلاب باید به چاه‌ها وصل بوده و بتوان در صورت لزوم به‌راحتی آن‌ها را تمیز کرد.

مجهز بودن به دریچه بستن مایع

هر وسیله تجهیزاتی که برای لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان استفاده‌شده است باید به یک دریچه محافظ مجهز باشد. این دریچه برای جلوگیری از انتشار بوها و گازها بکار می‌رود و همچنین مانع از ورود حشرات و جوندگان به فضای داخلی خانه می‌شود.

استفاده از تهویه مناسب

سیستم زهکشی ساختمان باید به‌گونه‌ای طراحی شود تا هوا  بتواند از طریق لوله‌ها عبور کند. قسمت بالای سیستم زهکشی باید به یک لوله تهویه با ابعاد کافی متصل باشد، و سطح آن باید بالای سقف قرار گیرد تا از بازگشت هوا به ساختمان جلوگیری شود. این دریچه‌ها زمانی که بوی نامطلوب در فضا پیچیده باشد به‌صورت خودکار باز می‌شوند، در غیر این صورت بسته باقی می‌مانند.

جلوگیری از بازگشت جریان فاضلاب

سیستم زهکشی ساختمان باید طوری طراحی شود که در صورت بازگشت فاضلاب از کانال‌های عمومی به علت سیل، انسداد و یا هر علت دیگری، وارد لوله‌ کشی متصل به سیستم فاضلاب خانه نشود.

نکات مهم برای بررسی لوله‌ کشی آب ساختمان

جهت تعمیرات لوله‌کشی ساختمان به نکاتی چون نشتی اتصالات، فشار آب، نشتی لوله‌کشی، خوردگی و زنگ‌زدگی لوله‌ها توجه شود.

 جهت جلوگیری و به حداقل رساندن مشکلات مربوط به لوله‌ کشی ساختمان، لازم است که لوله‌ کشی آب و فاضلاب ساختمان با توجه به‌اندازه‌ای که دارد به‌صورت مداوم بررسی‌شده و هرگونه مشکلی در آن شناسایی شود و جهت رفع مشکل باید با شرکت‌های خدمات تأسیساتی ساختمان تماس گرفته شود. چند نکته که برای بررسی خدمات لوله‌ کشی آب باید موردتوجه قرار گیرد در زیر ذکرشده است:

چکه کردن شیر آب

چکه کردن شیر آب موجب افزایش هزینه‌های آب می‌شود. چکه کردن دائم شیر آب می‌تواند آزاردهنده باشد. اگر نسبت به تعمیرات لوله‌ کشی ساختمان آگاهی دارید دست‌به‌کار شوید در غیر این صورت بهتر است با شرکت‌های خدمات لوله‌ کشی آب تماس بگیرید. مشکل را بزرگ‌تر نکنید بدانید که سپردن این مشکل به شرکت خدمات تأسیساتی ساختمان، مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. متخصصین آموزش‌دیده از اصول لوله‌ کشی ساختمان آگاهی داشته و می‌توانند بدون هیچ مشکلی، نشتی را برطرف کنند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات لوله کشی آب و فاضلاب هم ارائه میده؟

 زمانی که به سوپاپ شیر آب فشار وارد می‌شود به‌مرورزمان واشرهای لاستیکی آن از بین می‌روند لذا باید تعویض شوند. بیشتر نشتی‌ها از خرابی واشر بوده و با تعویض آن مشکل برطرف می‌شود. اگر با تعویض واشر، سوپاپ همچنان نشتی داشته باشد ممکن است حفره‌ای در لوله شیر به وجود آمده باشد. میله شیر را بازکنید و سوپاپ مربوط به پایه شیر را چک کنید. زمانی که سوپاپ به محور شیر می‌رسد پیدا کردن علت نشتی دشوار می‌شود زیرا در این صورت باید نشتی سایر قطعات لوله‌ کشی نیز چک شود. گاهی اوقات نیز لازم است که کل قطعات شیر تعویض شود. بنابراین نشتی شیر آب را نادیده نگیرید. اگر می‌خواهید به میزان آب هدررفته از نشتی شیر آب پی ببرید کافی است سطلی زیر شیر آب قرار داده و بگذارید یک شبانه‌روز بماند، میزان آب جمع شده شما را شوکه خواهد کرد.

کاهش فشار در لوله‌ کشی آب

مشکل کم بودن فشار آب می‌تواند به‌سادگی ایجاد رسوب در سر دوش باشد، و یا به جدیت ایجاد مشکل در خطوط آب آشامیدنی منزل باشد. ممکن است شیر اصلی برای قطع کردن آب مسدود شده باشد و جریان آب به خانه محدودشده باشد. نشت لوله در کف ساختمان یا لوله‌های آب شهری نیز می‌تواند منجر به کاهش فشار آب شوند. بنابراین کم بودن فشار آب می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد مشکلاتی نظیر مسدود بودن شیر آب یا مخزن آب منجر به کم شدن فشار آب می‌شود و مسائل جدی‌تر مربوط به مسدود شدن لوله‌ کشی یا نشت آن‌ها می‌باشد.

نشت لوله‌ کشی آب

نشتی لوله با نشتی یک قطعه کاملاً متفاوت است. در کل تعمیرات لوله‌ کشی ساختمان پیچیده‌تر است. اگر نشتی بروی دیوار، کف یا سقف دیده شود، قبل از اینکه آسیب جدی‌تر ایجاد کند، باید تعمیر و یا تعویض شود. ابتدا باید جلوی نشتی را با قطع شیر اصلی بگیریم تا بتوانیم لوله را تعمیر و یا برای تعویض لوله اقدام کنیم. دریچه آب را به لوله متصل کنید و سوپاپ‌ها را ببندید تا آبی که در لوله باقی‌مانده است تخلیه شود. لوله را با پارچه خشک‌کنید. اکثر نشتی‌ها در نقطه اتصال لوله‌ها و یا نزدیک این نقاط رخ می‌دهد. اگر متوجه نشتی در لوله‌ کشی آب ساختمان شده‌اید، باید در اسرع وقت با خدمات تأسیساتی ساختمان تماس گرفته تا از آسیب بیشتر و افزایش صورت‌حساب آب جلوگیری شود.

مشکلاتی نظیر مسدود بودن شیر آب یا مخزن آب منجر به کم شدن فشار آب می‌شود و مسائل جدی‌تر مربوط به مسدود شدن لوله‌ کشی یا نشت آن‌ها می‌باشد.

خوردگی و زنگ‌زدگی

زمانی که لوله‌ها فلزی باشند به دلیل قرار گرفتن در معرض آب در طولانی‌مدت خورده شده و زنگ می‌زنند. زنگ‌زدگی در لوله‌ کشی‌های آب به دلیل واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی بین مواد و آب اتفاق می‌افتد. خوردگی لوله ها می‌تواند مشکل بزرگی باشد و دردسرهای زیادی را برای اهالی ایجاد کند. از طرفی این مشکل می‌تواند به آب ساختمان خسارت وارد کرده و حتی اثرات مضری نیز بر محیط می‌گذارد. اگر لوله‌ها زنگ‌زده باشند باید تمام لوله‌های ساختمان تعویض شوند.

برای بررسی خوردگی می‌توانید آب را در مس آزمایش کنید زیرا سطح غیرطبیعی مس باعث ایجاد خوردگی در لوله‌ها می‌شود. ساده‌ترین راه بررسی از طریق مخزن توالت است. همچنین می‌توانید سطح بیرونی لوله‌ها را بررسی کنید و از وجود حفره‌های نشتی آگاهی یابید. اگر نشتی وجود داشته باشد و اطراف آن سفیدرنگ یا نمکی باشد می‌توانید دریابید که این مشکل به علت خوردگی رخ‌داده است.

سیستم لوله‌ کشی برای آب آشامیدنی شامل یک مخزن زیرزمینی است که آب را از طریق خطوط تولید آب و فاضلاب شهری تأمین می‌کند و از طریق پمپ و سیستم‌های توزیع ، به مخزن ذخیره آب عرضه می کند و از این طریق آب با کمک ویژگی گرانش خود، به لوله‌های داخل خانه منتقل می‌شود. اگر در جهت تعمیرات لوله‌ کشی ساختمان اعم از نشتی اتصالات، فشار آب، نشتی، خوردگی و زنگ‌زدگی لوله‌ها، به کمک نیاز داشتید حتماً با یک شرکت خدمات تأسیساتی ساختمان تماس بگیرید. اجازه ندهید یک مسئله کوچک به یک مشکل بزرگ تبدیل شود و هزینه زیادی را متحمل شود.

تعرفه خدمات لوله‌ کشی آب و فاضلاب هوم سرویز

عنوان(به روز رسانی سال 1400)از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
لوله کشی کمتر از 10 متر
1500002300000
لوله کشی آب و شوفاژ 5 لایه(متر طول)
1200018000
لوله کشی آب سبز(متر طول)
1000014000
لوله کشی فاضلاب(متر طول)
100014000
لوله کشی آب با سایز 1/2
1000012000
لوله کشی آب با سایز 25
1200017000
لوله کشی آب با سایز یک اینچ(موتورخانه ای)
1400018000
تخریب محیط مورد نظر جهت لوله کشی
توافقی

خدمات لوله‌ کشی آب و فاضلاب در تهران

لوله کشی از سرویس های کاربردی هوم سرویز است که هم اکنون در محدوده تهران بزرگ ارائه می شود. برای تعمیرات لوله ها لازم است تا ابتدا محل از نزدیک بازدید شود. همیار در بازدید راهنمایی لازم برای تعویض یا تعمیر لوله ها را انجام می دهد. پس از توافق اولیه در مورد هزینه ها و نحوه کار، اقدمات بعدی صورت می گیرد. در صورت تهیه لوازم و مصالح توسط همیار، فاکتور خرید را دریافت کنید. ثبت سفارش از طریق اپ هوم سرویز کاملا رایگان است. همه سفارش های ثبت شده در اپ این سامانه شامل گارانتی کیفیت هستند و طبق نرخ مصوب اتحادیه قیمت گذاری شده اند.

سفارش سرویس لوله کشی آب و فاضلاب را از طریق اپ هوم سرویز به رایگان ثبت کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی لوله کشی آب و فاضلاب تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا