کاربردی

انواع لامپ در سیستم روشنایی ساختمان

به "هوم سرویز"

خدمات فنی، نظافتی و تعمیراتی

منازل و شرکت ها

خوش آمدید!

021-91001332

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

لامپ ساده ای که در قرن ۱۹ ادیسون اختراع کرد تحول زیادی در زندگی بشر به وجود آورد. این روزها سیستم روشنایی ساختمان کاربردی ترین تجهیزات بنا است که بدون آن سازه تکمیل نمی شود. لامپ های امروزی بسیار پیشرفته تر از لامپ ادیسون هستند و نور بسیار بیشتری را ایجاد می کنند. نورپردازی در مراکز تجاری اهمیت بیشتری دارد. نورهای رنگی و چشمک زن می توانند مشتری های بیشتری را به مراکز تجاری جلب کنند. سیستم برق کشی ساختمان و تجهیزات نورپردازی شامل سیم ، کابل، سرپیچ ها و ...... می باشد. نقش لامپ ها در تجهیزات نوری ساختمان را نمی توان نادیده گرفت. بدون لامپ مناسب، تلاش برای نورپردازی و روشنایی ساختمان بی نتیجه است.

انواع لامپ در تجهیزات نورپردازی ساختمان

تکنولوژی تولید لامپ به طرز سرسام آوری رو به رشد است. یک روز لامپ های ۱۰۰ وات برای روشن کردن یک اتاق بزرگ، نهایت نورپردازی در خانه محسوب می شد اما امروزه طیف وسیعی از منابع نوری و لامپ های روشنایی برای تامین نور کافی و دکوراسیون منزل و ساختمان ها به کار می روند. برخی از متداول ترین نوع لامپ در سیستم روشنایی ساختمان عبارتند از:

 

تجهیزات روشنایی ساختمان

  • لامپ های رشته ای

تقریبا همه ما لامپ های رشته ای را دیده ایم. با عبور جریان برق از تنگستن داخل لامپ، نور و گرمای زیادی تولید می شود. لامپ رشته ای دارای ولتاژ و اندازه های متفاوتی است . تا همین چند سال پیش سیستم روشنایی ساختمان ها با همین لامپ های رشته ای تنگستنی تنها منبع نوری ساختمان بودند. این لامپ ها یک مشکل بزرگ داشتند و آن میزان بالای اتلاف انرژی به صورت گرما در لامپ بود. در واقع تنها ۱۰ تا ۲۵ درصد از انرژی تبدیل به نور می شد. هر لامپ رشته ای به طور متوسط بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کارایی دارد. این روزها کمتر در سیستم روشنایی از لامپ رشته ای استفاده می شود.

  • لامپ های فلورسنت فشرده

لامپ های کم مصرف یا فلورسنت فشرده جایگزین لامپ های رشته ای پر مصرف شده اند. این لامپ ها می توانند با دریافت میزان انرژی کمتر، شدت نوری به اندازه لامپ های رشته ای ایجاد کنند. با تولید لامپ های فلورسنت فشرده در میزان مصرف انرژی و هزینه های مصرفی صرفه جویی زیادی شده است. یک لامپ کم مصرف در مقایسه با لامپ رشته ای تقریا یک سوم تا یک چهارم انرژی مصرف می کند و طول عمر بالاتری دارد. اتلاف انرژی در این لامپ ها به صوزت گرمایی بسیار اندک است. به طور متوسط یک لامپ کم مصرف ۱۰۰۰۰ ساعت روشنایی ساختمان را تامین می کند.

سیم کشی برق ساختمان

لامپ هالوژن برای روشنایی ساختمان

  • لامپ هالوژن برای روشنایی ساختمان

این لامپ ها روشنایی و طول عمر زیادی دارند ولی بسیار پر مصرف تر از لامپ های فلورسنت و ال ای دی هستند. با توجه به اینکه مصرف انرژی لامپ هالوژن تقریبا ۳ برابر بیش از لامپ های کم مصرف است، استفاده از هالوژن در سیستم روشنایی ساختمان چندان رایج نیست. ابن لامپ ها برای نورپردازی های نقطه ای و فوکوس نوری روی دکوراسیون انتخاب خوبی هستند.

  • لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی را می توان از فناوری های پیشرفته تر دانست. حرکت الکترون ها در یک جسم نیمه هادی منجر به تولید نور در لامپ ال ای دی می شود. با استفاده از لامپ ال ای دی می توان طیف رنگی متفاوتی از نور را ایجاد کرد و نورپردازی های خلاقانه تری را برای روشنایی ساختمان به وجود آورد. میزان نور تولید شده در این لامپ بیش از لامپ رشته ای است و مصرف انرژی آن ۳۰ درصد از لامپ کم مصرف کمتر است. انواع چراغ های تزیینی برای دکوراسیون داخلی با همین ال ای دی های رنگارنگ کار می کند. تکنولوژی ساخت لامپ LED منجر به تولید سه دسته متفاوت از لامپ شده است که شامل:

۱-لامپ دیپ - DIP 

۲-لامپ اس ام دی- SMD 

۳-لامپ سی او بی - COB 

قیمت برقکاری ساختمان هوم سرویز

روشنایی ساختمان تجاری

 

  • لامپ مهتابی

تکنولوژی ساخت لامپ مهتابی در مقایسه با سال های قبل پیشرفت زیادی داشته است. گذشت آن زمانی که با زدن کلید روشن، نفس لامپ مهتابی به شمارش در می آمد و صدای وزوز به همراه سوسویی به گوش می رسید. تولید انرژی و روشنایی در لامپ مهتابی با استفاده از فلورسانس است و کاربرد زیادی در روشنایی ساختمان دارد. لامپ های مهتابی به شکل لوله ای و در اندازه های متفاوت تولید شده اند. قیمت لامپ مهتابی در مقایسه با لامپ رشته ای بالاتر است ولی برای تولید همان میزان نور، انرژی کمتری صرف می کند. لامپ های مهتابی با همه پیچیدگی هایی که دارند بسیار مقرون به صرفه تر از لامپ های رشته ای هستند.

  • روشنایی ساختمان با لامپ نئون

لامپ هایی با روشنایی بالا که با گاز نئون پر شده اند را لامپ نئون می نامند. تکنولوژِ ساخت این لامپ کمی پیچیده است و عبور جریان از یک الکترود به الکترود دیگر توسط گاز یونیزه انجام می شود. این امر سبب شده تا بهره برداری از لامپ های نئو در ولتاژ پایین تر هم امکان پذیر باشد. سیستم روشنایی ساختمان با توجه به نوع کاربری به گونه ای متفاوت انجام می شود. لامپ های نئون برای استفاده در منازل و واحدهای مسکونی چندان مناسب نیستند ولی در مراکز تجاری کاربرد وسیع تری دارند.

سیم کشی ساختمان چگونه است

برق کشی ساختمان به منظور تامین روشنایی ساختمان و تامین انرژی برق برای دستگاه های برقی انجام می شود. نقشه برق ساختمان هوم سرویز تابع اصول سیم کشی ساختمان و نوع کاربری از قبل آماده می شود. در طراحی برق ساختمان هوم سرویز پیش بینی برای استفاده از لامپ های متفاوتی انجام می شود و اجباری به استفاده از یک سیستم روشنایی ساختمان با لامپ مشخص نیست. در واقع هر زمان که بخواهید می توانید لامپ قبلی را با لامپ های جدید با مصرف کم و توان بالا تعویض کرد. اگر برای تعمیرات برق ساختمان و استفاده از سیستم های پیشرفته روشنایی به دنبال تکنیسین های با تجربه هستید با ما تماس بگیرید.

جهت اطلاع از قیمت خدمات برق ساختمان و ثبت سفارش از اپ هوم سرویز استفاده کنید.

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا