برقکاری ساختمان

استاندارد رنگبندی سیم کشی تلفن ساختمان چیست؟

سیم کشی تلفن ساختمان اصول و استانداردهای مشخصی دارد. اگر انبوهی از سیم های رنگارنگ به صورت درهم به یکدیگر وصل شوند، موقع تعمیر سیم کشی تلفن مشکل ایجاد می شود. در یک آپارتمان چند طبقه ده ها سیم تلفن در جعبه تقسیم دیده می شود. رنگ سیم مربوط به هر واحد از رنگ دیگر سیم ها متفاوت است. در برج های مسکونی با واحدهای زیادتر، رعایت استانداردهای سیم کشی اهمیت بیشتری دارد. رنگ بندی کابل های مخابراتی در همه ساختمان ها یکسان است. در واقع استفاده از این رنگ ها ارتباطی به سلیقه ندارد بلکه سیمکش حرفه ای از روی استانداردهای تعیین شده، رنگ سیم تلفن را برای هر واحد مشخص می کند. آیا می دانید رنگبندی سیم کشی تلفن ساختمان به چه صورتی است؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

سیم کشی تلفن ساختمان

همه مشترکین تلفن ثابت در ساختمان های مسکونی و همینطور کاربران داخلی شرکت ها و سازمان ها برای تماس تلفنی نیاز به کابل های مخاربراتی دارند. این کابل ها با توجه به نوع کاربری، سطح مقطع و همچنین میزان مقاومت تفاوت هایی دارند. اما در همه کابل ها و سیم کشی های تلفن، از سیم های رنگی برای مشخص کردن هر مشترک استفاده می شود. به طور کلی اعطای سیم کشی تلفن از طرف شرکت مخابرات به هر مشترک تابع قوانین خاصی است. برای مثال سیم کشی تلفن داخل ساختمان مربوط به شرکت مخابرات نمی شود و هر مشترک به صورت مجزا سیم های داخلی را اجرا می کند. بعد از کبل کشی تلفن همه موارد مربوط به سیم کشی سانترال شرکت ها و سازمان ها نیز بر عهده همان شرکت است و در این مورد مخابرات کاری انجام نمی دهد.

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر سیم کشی تلفن

سیم کشی تلفن ساختمان

رنگ بندی کابل های مخابراتی

کابل های مخابراتی بر اساس نوع کاربری و شرایط مکانی به صورت های گوناگون استفاده می شوند. در حال حاضر کابل های هوایی و زمینی کاربری مناسی دارند. از نظر جنس پوشش خارجی، انعطاف پذیری و رنگ بین کابل های زمینی و کابل های هوایی تفاوت هایی وجود دارد. به طور مشخص کابل هوایی به رنگ مشکی کار می شود. با توجه به اینکه کابل هوایی در معرض تابش خورشید و بارندگی قرار دارد از روکش مقاوم و مستحم تری برخوردار است. قابلیت خمش این محصولات کمتر است و شکننده تر از دیگر کابل ها هستند. اما کابل های زمینی برای محیط داخلی ساختمان به کار می روند. رنگ این کابل ها طوسی بوده و قابلیت انعطاف پذیری و خمش بیشتری دارند. در صورتی که از این کابل در بخش های خارجی ساختمان کار شود، حتما کابل داخل لوله قرار می گیرد تا آسیب نبیند.

چگونه برای رفع خرابی تلفن ثابت اقدام کنیم؟

رنگبندی سیم کشی تلفن ساختمان

رنگ بندی کابل های مخابراتی و کاربرد آن متفاوت است. درون هر کابل تعداد زیادی سیم وجود دارد این رنگ ها در دو گروه تقسیم بندی شده اند. رنگ های اصلی و فرعی برای سیم کشی تلفن به صورت استاندارد در همه ساختمان ها استفاده می شوند. سیم کشی تلفن به صورت زوج کار می شود و رنگ دو رشته سیم ترکیبی از رنگ های اصلی و فرعی است. در همه کابل ها همیشه سیم های تلفن با همین رنگ ها وجود دارد. این موضوع به خصوص در هنگام تعمیر سیم کشی تلفن بسیار کار راه انداز است. تکنیسین همیار با کمک همین رنگ ها می تواند سیم تلفن مشترک را تشخیص دهد. ۵ رنگ اصلی و ۵ رنگ فرعی در سیم کشی تلفن منازل و ساختمان های اداری- تجاری استفاده می وشد.

  • ۵ رنگ اصلی سیم کشی تلفن عبارتند از: سفید، قرمز، مشکی، زرد، بنفش
  • ۵ رنگ فرعی سیم کشی تلفن عبارتند از: آبی، نارنجی، سبز، قهوه ای، طوسی

هر رنگ اصلی با ۵ رنگ فرعی ترکیب می شود. به این ترتیب از ترکیب زوج رنگ های اصلی و فرعی، ۲۵ زوج رنگی برای سیم کشی تلفن ساختمان ایجاد می شود. هر کدام از این زوج رنگ ها برای یک اشتراک مجزا در نظر گرفته می شود. در شکل زیر ترکیب ۲۵ رنگ اصلی و فرعی را به صورت جدول می بینید.

نحوه سیم کشی سانترال چگونه است؟

سیم کشی تلفن ساختمان 4 طبقه

سیم کشی تلفن در مجتمع ها

نحوه رنگبندی سیم تلفن در همه کابل های مخابراتی به صورت زوج و در گروه های ۲۵ تایی است. اما وقتی تعداد زوج بیش از ۲۵ مورد نیاز باشد چاره چیست؟ در بسیاری از ساختمان ها تعداد مشترکین تلفن ثابت بیش از ۲۵ کاربر هستند. در این موراد هم رنگبندی های استاندارد به همین صورت ذکر شده، انجام می شود. زوج رنگی در دسته های ۲۵ زوج با یک نوار رنگی پیچیده می شود. به عبارت ساده تر ابتدا ۲۵ زوج سیم تلفن آماده شده و این گرئه در یک دسته قرار می گیرند. از همان رنگ های اصلی و فرعی برای نوارد دور دسته اول استفاده می شود. برای مثال دسته ۲۵ تایی اول با نوار سفید پیچیده می شوند. دسته زوج ۲۵ تایی دوم با نوار قرمز رنگ و به همین ترتیب تا آخر تقسیم بندی ها طبق استاندارد انجام خواهد شد.

در شکل زیر ترکیب رنگی سیم های زوج را در دسته های ۲۵ تایی می بینید. از شماره ۱ تا ۵ در این جدول از رنگ اصلی سفید همراه با ۵ رنگ فرعی دیگر استفاده شده است. به همین ترتیب همانطور که در ستون سوم مشخص است یک یک رنگ های اصلی با ۵ رنگ فرعی به صورت زوج ترکیب شده اند. این دسته ۲۵ تایی با نوار تک رنگ، علامت گذاری می شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات سیم کشی تلفن و رفع خرابی هم ارائه میده؟

رفع اتصالی سیم کشی تلفن

رنگ بندی کابل های مخابراتی

تعرفه های سیم کشی تلفن و رفع خرابی هوم سرویز

عنوان(به روز رسانی سال 1400)از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
سیم کشی تلفن تا 20 متر80000110000
سیم کشی تلفن 20 متر تا 100 متر (متری)3000
سیم کشی تلفن بالای 100 مترتوافقی
مدار بندی خط های تلفن اصلی در ورودی ساختمان به همراه ترمینال بندی (هر خط)2000050000
عیب یابی و راه اندازی خط تلفن105000130000
جابه جایی سیم کشی
هزینه کارشناسی و عیب یابی
60000

خدمات سیم کشی تلفن ساختمان در تهران

سیم کشی تلفن آپارتمان، مدار بندی خط های تلفن اصلی در ورودی ساختمان به همراه ترمینال بندی ، رفع خرابی تلفن ثابت و سیم کشی سانترال از سرویس های کاربردی هوم سرویز است. هزینه سیم کشی تلفن پس از بررسی محل به صورت شفاف اطلاع رسانی می شود. این مبلغ شامل تهیه لوازم و قطعات نمی شود. در صورت تهیه لوازم کار توسط همیار، حتما فاکتور خرید ارائه می شود. خدمات سیم کشی تلفن هوم سرویز در همه مناطق تهران ارائه می شود.

برای ثبت سفارش سرویس سیم کشی تلفن و رفع خرابی از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی سیم کشی تلفن و رفع خرابی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا