تعمیرات و خدمات فنی

زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف

به "هوم سرویز"

خدمات فنی، نظافتی و تعمیراتی

منازل و شرکت ها

خوش آمدید!

021-91001332

زمان تعویض تسمه تایم را می توان از حال و احوال ماشین تشخیص داد. وقتی استارت ماشین ایراد دارد یا موتور خودرو به درستی کار نمی کند احتمالا تسمه تایم عمرش به سر رسیده است. نگهداری از خودرو تنها شامل رسیدگی به وضع ظاهری و تمیز کردن بدنه خودرو نیست. با انجام برخی کارهای ضروری می توان عمر قطعات موتور را افزایش داده و زمان تعمیرات خودرو را به تعویق انداخت. تعویض لنت ترمز، تسمه تایم، فیلتر روغن و .... از مواردی است که حتما باید در زمان خاصی انجام شود. هزینه این سرویس ها چندان زیاد نیست ولی در صورت بی توجهی به آن، ناچارید خیلی زود هزینه تعمیرات بیشتری بپردازید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

قبل از اینکه در مودر زمان مناسب تعویض این وسیله صحبت شود بهتر است در مورد تسمه تایم بیشتر بدانیم. این وسیله نوعی تسمه از جنس پلاستیک است که میل لنگ را به سوپاپ ها متصل می کند. تسمه تایم از قطعات موتور احتراق داخلی به حساب می آید و موجب می شود تا عملیات چهارگانه مکش، تراکم، انفجار و تخلیه در موتور خودرو به سهولت انجام شود. ظاهر این وسیله به نظر ساده می آید ولی کارایی آن بسیار مهم است. این تسمه پلاستیکی زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ را تحت کنترل دارد. با توجه به اینکه در مدل های مختلف خودرو، میل سوپاپ در محل خاصی قرار دارد، محل قرارگیری تسمه تایم نیز کمی تفاوت دارد. در اغلب موارد این قطعه در سر سیلندر خودرو جاسازی شده است. این وسیله پر کاربرد پس از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد.

راهنمای انتخاب انواع لنت ترمز خودرو

تعویض تسمه تایم خودروزمان تعویض تسمه تایم در خودروهای شخصی

تسمه تایم چیست؟

این قطعه پلاستیکی از قطعات داخلی موتور خودرو است و ارتباط بین میل لنگ و سوپاپ ها را برقرار می کند. تسمه تایم در عملکرد صحیح سیستم احتراقی خودرو نقش مهمی دارد. پارگی یا فرسودگی این قطعه پلاستیک عمل مکش، تراکم، انفجار و تخلیه در موتور را دچار اختلال می کند. در واقع تسمه تایم در همه ماشین ها برای تنظیم زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها مورد نیاز است. علاوه بر کیفیت، طرز صحیح جایگیری تسمه تایم نیز مهم است. در اتومبیل های قدیمی به جای تسمه تایم از نوعی زنجیر تایم استفاده می شد. این زنجیرها به ندرت و تنها در صورت احتمال آسیب به خودرو تعویض می شدند. با جایگزین شدن تسمه تایم های جدید، لازم است تا هر از گاهی وضعیت تسمه بررسی شود. زمان تعویض این قطعه در هر خودرو متفاوت است ولی در هر صورت تعویض به موقع تسمه تایم ضروری است.

خطر پاره شدن تسمه تایم

در صورت باز شدن و یا پارگی تسمه، امکان آسیب جدی به دینام، غلطک های هرز گرد و پمپ هیدرولیک نیز وجود دارد. معمولا موقع تعویض تسمه تایم همه این مجموعه با هم تعویض می شود. پکیج هایی شامل همه این قطعات به صورت یکجا به فروش می رسد.. یکی دیگر از مشکلات تسمه تایم، آسیب به سر سیلندر است. در واقع با پاره شدن تسمه تایم، سوپاپ باز با سوپاپ در حال بالا آمدن برخورد کرده و سر سیلندر آسیب می بیند. در برخی خودروها با پاره شدن تسمه تایم و برای پیشگیری از آسیب بیشتر به دیگر قطعات، موتور خاموش می شود. خاموش شدن ناگهانی موتور خودرو می تواند به دلیل پاره شدن تسمه تایم باشد. این مورد در هنگام رانندگی در جاده بسیار مشکل ساز است. قبل از سفر حتما خودرو را برای سرویس به یک مکانیک نشان دهید.

تعیین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

این تسمه پلاستیکی باید در جای مناسب نصب گیرد تا کارایی موثری داشته باشد. حتی جابجایی یک یا چند دندانه از تسمه تایم نیز موجب ایجاد بی نظمی در کارکرد موتور ماشین می شود. تعیین زمان دقیق باز بودن سوپاپ ها بستگی به محل صحیح قرارگیری تسمه تایم دارد. چنانچه در زمان مناسب، این قطعه تعویض نشود دندانه ها به سرعت دچار فرسایش و سایش می شوند. در سرویس دوره ای خودرو حتما وضعیت تسمه تایم نیز بررسی می شود.در صورت فرسودگی یا پاره شدن تسمه تایم می بایست بلافاصله نسبت به تعویض آن اقدام کرد. این قطعه قیمت زیادی ندارد ولی در صورت پارگی، صدمات زیادی به خودرو وارد می شود.  آیا می دانید چه زمانی تسمه تایم باید تعویض شود؟

نشانه هایی که زمان تعویض تسمه تایم را مشخص می کند

یک راننده با تجربه از روی برخی نشانه ها می تواند ایراد تسمه تایم را تشخیص دهد. پاره شدن تسمه تایم موجب خسارات زیادی به موتور خودرو خواهد شد. لازم است تا همه راننده های تازه کار نیز به موقع متوجه فرسودگی این قطعه شوند. سهل انگاری در تعویض به موقع تسمه، موجب پرداخت هزینه های زیاد برای تعمیر موتور خودرو می شود. با دیدن این نشانه ها حتما برای عوض کردن تسمه تایم اقدام کنید.

  • اشکال در استارت و حرکت خودرو

تسمه تایم طوری طراحی شده که با هر بار چرخیدن میل بادامک، ۲ بار میل لنگ به چرخش در آید. ورود و خروج گاز از دریچه های سوپاپ ارتباط مستقیم با عملکرد تسمه تایم دارد. هر گونه اختلال در این وسیله موجب می شود تا زمان بندی باز و بسته شدن دریچه ها با حرکت پیستون ها یکسان نباشد. در این موقع اولین مشکلی که راننده با ان مواجه می شود اینست که موقع روشن شدن خودرو، استارت درست نمی خورد.

بوستر ترمز خلا چیست و چگونه کار می کند؟

بهترین زمان تعویض تسمه تایمزمان تعویض تسمه تایم پراید

  • مشکلات اگزوز ماشین

وقتی تسمه تایم دچار مشکل می شود، فشار بیشتر یبه موتور وارد خواهد شد. زیرا موتور برای به جرکت درآوردن قطعات بیشتر تلاش می کند. در این هنگام خارج شدن دود زیاد از لوله اگزوز عادی ترین اتفاق است. در حالت معمول دود اگزوز خودرو در حد مشخصی است اگر تازگی ها دود اگزوز زیادتر شده نشان می دهد که زمان تعویض تسمه تایم رسیده است.

  • خوردگی دندانه ها ( زمان تعویض تسمه تایم )

فرسودگی و ایراد تسمه تایم به سرعت موجب خوردگی دندانه ها می شوند! قبل از اینکه خسارت بیشتری پیش بیاید نسبت به تعویض این وسیله ارزان قیمت، اقدام کنید. در خودروهای مختلف، طول عمر تسمه تایم کمی متفاوت است. برای مثال در ماشین پراید صفر کیلومتر معمولا بعد از ۷۰ هزار کیلومتر لازم است تا تسمه تایم نیز عوض شود. البته در نوبت های بعدی زمان تعویض تسمه تایم پراید به ۶۰ هزار کیلومتر کاهش پیدا می کند. در دیگر خودرو ها گاهی این زمان اندکی طولانی تر است ولی دیر یا زود می بایست نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

  • تنظیم نبودن دور موتور

چنانچه تسمه تایم شل شده باشد دیگر کارایی مناسبی ندارد. در این صورت موقع شتاب، ذور موتور بیش از حد بالا می رود و خودرو لرزش زیادی پیدا می کند. در این هنگام راننده متوجه می شود که دور موتور تنظیم نیست و ایرادی در کارکرد موتور وجود دارد. اولین مقصر این قضیه نیز همین تسمه پلاستیکی به ظاهر ساده است. با وجود ارزان بودن این قطعه، برخی از راننده ها در این مورد سهل انگاری می کنند! کمبود وقت یا مشغله زیاد نباید موجب عدم رسیدگی به خودرو شود.

اگر وقت رسیدگی و سرویس خودروی شخصی را ندارید از خدمات درب منزل هوم سرویز کمک بگیرید. 

خدمات تعویض روغن در محل

زمان تعویض تسمه تایم پرایدبهترین زمان تعویض تسمه تایم

بیشتر بخوانید  کارشناسی خودرو در محل شامل چه مواردی است؟

هزینه تعویض تسمه تایم

اگر تسمه تایم در زمان مناسب تعویض نشود امکان پارگی آن وجود دارد. پاره شدن تسمه تایم  موجب می شود تا دینام و پمپ هیدرولیک و همچنین غلطک های هرزگرد نیز آسیب ببینند. در برخی موارد پارگی این تسمه حتی به سر سیلندر نیز آسیب می زند. هزینه تعمیر ماشین و تعویض قطعات موتور خودرو بسیار بیشتر از قیمت تعویض تسمه تایم است. قبل از اینکه دیگر قسمت های موتور دچار آسیب شود با صرف هزینه ای اندک می توانید تسمه تایم فرسوده را تعویض کنید. سرویس درب منزل سرویس خودروی هوم سرویز در همه محله های تهران ارائه می شود. اگر تسمه تایم دچار آسیب شده، با ما تماس بگیرید تا بلافاصله مکانیک به محل اعزام شود. 

خدمات تعویض لنت ترمز و تسمه تایم خودرو در تهران

مهم نیست ماشینی که سوار می شوید چه قیمتی دارد، مهم کارکرد مناسب خودرو است. ماشین هایی که موقع حرکت دود می کنند، در سرعت های بالا و شتاب، به لغزش می افتند و .... نیاز به تعمیر دارند. رانندگی با خودروی فرسوده و مشکل دار حتی جان سرنشینان را نیز به خطر می اندازد. سرویس خودروهای داخلی و خارجی از خدماتی است که مکانیک سیار هوم سرویز در محل ارائه می دهد. اگر تسمه تایم یا لنت ترمز و .... دچار مشکل شده با ما تماس بگیرید تا بلافاصله بهترین مکانیک تهران برای خدمت رسانی در محل حاضر شود. هزینه خدمات طبق نرخ مصوب و منصفانه دریافت می شود. ثبت سفارش از طریق اپ این سامانه رایگان بوده و شامل گارانتی کیفیت خدمات می باشد.

برای ثبت سفارش رایگان تعویض تسمه تایم و تعویض لنت ترمز از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کنید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا