banner

تعویض شمع و وایر خودرو

از 1147 نظر
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف

قیمت تست شمع و تعویض شمع و وایر خودرو

قیمت تعویض شمع و وایر ماشین ایرانی (هر عدد)

12,000 الی 20,000 تومان

قیمت تعویض شمع و وایر ماشین خارجی (هر عدد)

25,000 الی 32,000 تومان

درصد سرویس های انجام شده
قیمت تمام شده
نمودار درصد سرویس های انجام شده با قیمت های متفاوت در 3 ماه گذشته

شرایط تعویض شمع و وایر خودرو

همیار می بایست ابتدا عیب یابی نموده و سپس در صورت رضایت مشتری اقدام به تعویض شمع و وایر نماید.

همیار موظف به ارایه فاکتور اقلام خریداری شده توسط وی می باشد.

همیار می بایست حتی المکان از قطعات دارای گارانتی برای تعمیر لوازم خودرو استفاده نماید و برگه گارانتی را به مشتری ارایه نماید.

از ارتباط مستقیم و بدون هماهنگی با همیاران خودداری کنید.

توضیحات سرویس

سوالات متداول

پادکست

نمونه کارهای همیاران هوم‌سرویز

همیاران

نظرات کاربران

​تعویض وایر شمع ها هر چند مدت باید انجام شود؟

در ابتدا باید به معرفی شمع و وایرها و وظیفه آنها در خودرو بپردازیم. وایر شمع وظیفه انتقال برق از سیستم برق خودرو یا کوئل خودرو و جرقه زنی و انتقال به شمع ها را بر عهده دارد. شروع فرآیند احتراق در موتور خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد. موتور خودرو برای شروع احتراق به متراکم کردن هوا و ترکیب با سوخت خودرو نیاز دارد. البته مهمترین عامل برای شروع احتراق ایجاد جرقه به کمک جریان برق است. وظیفه رساندن برق از کویل یا دلکو ( در ماشین های قدیمی) به شمع ها به وسیله وایرها انجام می شود.

معمولا کارشناسان خودرو و مکانیک های متخصص زمان تعویض وایر شمعها را هر 30000 کیلومتر طی شده میدانند که البته بر اساس شرایط متفاوت ممکن است این مقدار کیلومتر کمتر یا زیادتر شود.

علائم خرابی شمع خودرو

خام سوزی موتور

از علائم خرابی شمع عدم کارکرد صحیح موتور خودرو است. در واقع اگر ایرادی در شمع خودرو پیش بیاید قطعا موتور خودرو را هم درگیر میکند. در این بین ممکن است موتور به خام سوزی بیفتد. عیب در سیستم جرقه زنی موجب می شود توان موتور کم شود و به اصطلاح به ریپ زدن بیفتد. معمولا کویل معیوب موجب کاهش توان موتور و خام سوزی در موتور و افزایش مصرف سوخت می شود. همچنین موجب خروج دود سفید از اگزوز خواهد شد، که آلاینده های محیط را افزایش میدهد.

ایراد در استارت خوردن خودرو

یکی از علل ایراد در استارت خوردن ماشین مخصوصا در صبح، خرابی شمع میباشد. اگر در ابتدای صبح که خودرو سرد است ماشین به خوبی استارت نمیخورد باید به فکر تعویض شمع و وایر خودرو باشید.

سرو صداهای اگزوز خودرو و مشکل در شتابگیری ماشین

همچنین گاهی در زمان دور گرفتن موتور و تعویض دنده و افزایش سرعت صداهایی از اگزوز ممکن است به گوش برسد. که اینها نیز میتوانند از نشانه هایی باشند که باید به فکر تعویض شمع و وایر خودرویتان باشید.

سیاه شدن شمع خودرو

همانطور که پیش تر اعلام کردیم شمع خودرو در تماس مستقیم با سوخت بنزین، اکسیژن و برق خودرو میباشد و علت سیاه شدن شمع خودرو نیز رسوبات کربنی بر روی شمع هستند، که در نتیجه جرقه ناقص و ضعیف و همچنین ورود بیش اندازه سوخت به محفظه احتراق اتفاق می افتد. البته موارد و ایرادات دیگری مانند قفل و گیر کردن ساسات خودرو، ایراد در تنظیمات سیلندر هوای کاربراتور، آسیب در سوپاپ کاربراتور، ضعف کویل ها، نشتی در انژکتور و حسگرهای اکسیژن نیز از علت های سیاه شدن شمع خودرو هستند.

برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین همان‌طور که از نامش مشخص است، به مصرف نابجای برق یا استفاده از انرژی باطری خودرو در زمان خاموشی ماشین اتلاق می شود. این بدان معناست که یک یا چند مورد از اجزای خودرو نظیر شمع و وایر خودرو، بی‌دلیل در حال مصرف باطری هستند. اگر باطری ماشین زود به ‌زود تخلیه می‌شود احتمالا خودرو برق دزدی دارد.

در هنگام خاموشی ماشین، سیستم جریان برق از موتور قطع می شود. اما اتصال از جانب باتری به قطعات خودرو برقرار است. مقدار طبیعی تخلیه باتری برای اتومبیل‌های جدید بین ۵۰ تا ۸۵ میلی‌آمپر و در خودروهای قدیمی‌تر کمتر از ۵۰ میلی‌آمپر میباشد. مقادیر بیشتر از این، برق دزدی به شمار می‌رود و برای رفع برق دزدی وایر شمع باید به مکانیک ماهر مراجعه کرد.

علائم خرابی وایر شمع ها و علت روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از دلایل ایراد در شمع ماشین به علت خرابی وایر خودرو است. در واقع وظیفه تامین برق مورد نیاز شمع بر عهده وایر خودرو است. از علائم خرابی وایر شمع ها ترک خوردن روکش پلاستیکی وایر است. علائم خرابی وایر شمع 206 با علائم خرابی وایر شمع 405 کاملا مشابه هم هستند. در هر دو این خودرو ها روشن شدن چراغ چک در پژو 206 و پژو 405 نشان دهنده ی خرابی وایر خودرو است. همچنین یکی از عواملی که موجب روشن نشدن پراید میباشد، ایراد در شمع و وایر پراید است.

روش های تست وایر شمع

متاسفانه علائم خرابی و مشکل در وایر شمع قابل مشاهده نیست. برای افزایش کارایی موتور باید هر چند مدت، تست شمع و تست وایر خودرو انجام شود. حتما بعد از گذشت یکسال باید به تعویض وایرشمع ها پرداخت. وایرهای رویه‌ی سیلیکونی، ترک یا پارگی را نشان نمیدهند. لذا در این موارد باید خودرو را روشن نمود و در محیط تاریک اطراف وایر را به دقت بررسی کرد تا در صورت نشت جرقه ، که نشان از ترک و بریدگی روی لایه سیلیکونی است مطلع شد. نکته مورد توجه این است که هر وایر را باید به شمع خود آن وایر متصل کرد و مطمئن باشید که جابجایی صورت نگرفته باشد. باید بدانید در هنگام تعویض وایر شمع‌ها باید همه وایرها  را به صورت یکجا تعویض نمود.

انواع وایر خودرو

وایرهای سیمی

این نوع از قدیمی ترین انواع وایرها هستند که از جنس آلیاژ مس هستند و به علت قدرت انعطاف پذیری پایین و کیفیت پایین امروزه تعویض وایر شمع سیمی پیشنهاد نمی شود.

وایرهای ابریشمی

تعویض وایر شمع ابریشمی از بهترین نوع وایرها محسوب می شوند. به دلیل مقاومت بالا و انعطاف پذیری خوبی که دارند بیشتر مورد توجه قرار میگیرند. در داخل این نوع وایرها هیچ سیمی تعبیه نشده است بلکه برای انتقال برق از چند رشته نخ که از نظر مقاومت به ابریشم شباهت دارد استفاده شده است. قطر خارجی این وایرها 7 میلیمتر است.

وایرهای ترکیبی

       وایرهای ترکیبی مابین وایرهای سیمی و ابریشمی هستند و نسبت به وایرهای سیمی مقاومت بالاتری دارند. اما نسبت به وایر شمع

        ابریشمی انعطاف پذیری کمتری دارند.

روش های تست شمع خودرو ماشین

تست شمع خودرو میتواند اطلاعات زیادی از نحوه ی کارکرد خودرو در اختیارتان قرار دهد. اگر سر شمع روشن باشد نشان دهنده ی کارکرد درست موتور خودرو است و نیازی به تعویض شمع و وایر ها نیست. اگر بر روی نوک شمع دوده سیاه و تیره باشد این دوده بیانگر کربن ته نشین شده است. و این نشانه خام سوزی بنزین است. در صورتی که روی بدنه ی سرامیکی لکه های سفید باشد نشان دهنده ی روغن سوزی در ماشین است.

نقطه های کوچک و سیاه روی نوک شمع نشان دهنده ی احتراق ناقص در موتور خودرو است. اگر این اوضاع وخیم ادامه پیدا کند عایق سرامیکی شمع ترک میخورد و از بین می رود. یادتان باشد که شمعی که برای تعویض شمع و وایر برای خودرو خود استفاده میکنید باید توان تحمل دمای خودرو شما را داشته باشد. اگر در تعویض شمع وایرها شمع درست وصل نشود، شمع آب می شود و در نتیجه به تسمه تایم هم آسیب وارد می شود. انتخاب درست شمع خودرو و همچنین بررسی شمع خودرو میتواند بسیاری از عیوب خودرو شما را شناسایی کند.

انواع شمع خودرو

شمع‌های نیکلی
شمع نیکلی دارای الکترود مرکزی هستند. که این الکترود مرکزی به شکل کاملا تخت است. از ایرادات شمع نیکلی مقاومت پایین در برابر گرما میباشد.همین دلیل موجب می شود که در مدت زمان کم معمولا همان 20000 کیلومتر باید به فکر تعویض شمع و وایرها باشید. البته این مقدار کیلومتر به کارکرد موتور هم بستگی دارد. از معایب دیگر شمع خودرو نیکلی بالا بردن میزان مصرف سوخت است.

شمع‌های پلاتینیومی 

مدل دیگر شمع ها، شمع پلاتینیومی هستند. که به علت جنس الکترود هایشان اینگونه نامگذاری شده اند. شمع های پلاتینیومی به علت عنصر به کار رفته در آنها خاصیت ضدخوردگی و مقاوت بالایی در مقابل گرما دارند. این خاصیت منحصر به فرد انها موجب شده که هر 100000 کیلومتر نیاز به تعویض شمع و وایر ماشین باشد. معمولا الکترود مثبت این شمع‌ها سوزنی شکل است، که این امر موجب بالا رفتن دقت و قدرت جرقه‌زنی در موتور خودرو می‌شود. گرچه شمع‌های پلاتینیوم قیمت بالاتری نسبت به شمع‌های نیکلی دارند. اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که خرید و نصب شمع پلاتینیومی سوزنی باعث بالا رفتن طول عمر قطعات موتور و بهبود کیفیت کارکرد موتور مانند شتاب بیشتر و کاهش چشمگیر مصرف سوخت می شود.

شمع های ایریدیومی

شمع‌های ایریدیومی دارای الکترود مثبت از جنس ایریدیوم  می باشند. همچنین در ساخت الکترود منفی یک نقطه‌ از جنس پلاتین استفاده شده است.  همین امر موجب بالا رفتن طول عمر شمع های ایریدیومی شده است. همچنین شمع‌های ایریدیومی در مقایسه با شمع‌های پلاتینیومی مقاومت دمایی بالاتری دارند. شمع های ایریدیومی نیز دارای الکترود سوزنی میباشد که موجب قدرت جرقه زنی بسیار بالایی در آنها می شود.

شمع های چند الکترودی

شاید به تصور اشتباه خیلی از افراد این نوع شمع‌ها از کیفیت جرقه‌زنی بالاتری به نسبت شمع‌های تک الکترودی برخوردارند. اما در اصل این شمع‌ها تنها دوام و طول عمر بیشتری نسبت به شمع‌های تک الکترودی دارند و نه هیچ چیز بیشتر!

شمع های مقاومتی

در طراحی شمع های مقاومتی شاهد یک مقاومت سرامیکی 5کیلو اهمی در داخل آنها هستیم. این طراحی موجب کاهش شدید نویز و اختلالات امواج رادیویی و جریان الکتریکی خودرو می شود. این نویز ممکن است، منجر به اختلال در عملکرد رادیوی خودرو و تلفن همراه شود. همچنین از آسیب به لوازم الکترونیکی خودرو نیز جلوگیری میکند.

 

زمان تعویض شمع و وایرها

زمان تعویض شمع موتور و وایر در بسیاری از خودرو های داخلی مانند تعویض شمع سمند EF7، تعویض شمع و وایر پژو 206 و تعویض شمع پژو پارس کاملا مشابه همدیگر هستند. به طور معمول هز 30 هزار کیلومتر باید به تعویض شمع پراید و تعویض شمع خودرو تیبا اقدام کرد.

البته عمر مفید بعضی از شمع ها تا حدود 90000 کیلومتر هم  هستند که در بازار کنونی متاسفانه به علت تحریم ها یافت نمی شوند.البته لازم به ذکر است که بهتر است هر 30000 کیلومتر مسافت طی شده شمع خودرو بازدید شود. قبل از بستن شمع بر روی سر سیلندر بهتر است الکترود سر شمع ها را با سوهان نرم سه الی چهار بار بکشیم تا رسوبات را جدا کنیم.

با توجه به اینکه محل نصب شمع های خودرو در دید نیست. از این رو برای تشخیص خرابی و یا تشخیص زمان تعویض شمع و وایر خودرو باید به نشانه های خرابی شمع و وایرها که پیشتر به تفضیل بیان کردیم بیشتر دقت کرد.

قیمت شمع و وایر به چه عواملی بستگی دارد؟

مهمترین عامل در تعیین قیمت شمع و وایر خودرو نوع شمع است. با توجه به انواع شمع ها که در بالا  بیان کردیم. شمع های ایریدیومی جزو گرانترین و با کیفیت ترین شمع ها هستند.

همچنین تعداد الکترودهای شمع نیز بر تعیین قیمت شمع و وایر بسیار موثرند. طبیعی است که هرچه دوام و کارایی شمع بیشتر باشد قیمت شمع خودرو نیز بالاتر می رود. شکل سر الکترود نیز عامل موثری در تعیین قیمت شمع خودرو است. شمع سوزنی از گرانترین نوع شمع ها هستند. با توجه به تمام توضیحات بیان شده بالاترین قیمت شمع خودرو مربوط به شمع‌های ایریدیومی سوزنی چند الکترودی است. برای انتخاب درست و صحیح نوع شمع و وایر با متخصصین هوم سرویز مشورت کنید تا بهترین و با کیفیت ترین را با توجه به نوع خودرو انتخاب و خریداری کنید.

تعویض شمع و وایر در محل  توسط هوم سرویز  

با توجه به تمام مطالب بیان شده در صورتی که اطمینان کسب کردید که نیاز به تعویض شمع و وایر دارید نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. هوم سرویز با در دست داشتن کادر مجرب مکانیک خودرو در سراسر تهران آماده ارائه خدمات تعمیرات برق خودرو درب منزل هستند .تمامی خدمات تعویض وایر، تعویض شمع ها و تقویت وایر شمع و تقویت برق خودرو توسط بهترین مکانیک های سراسر تهران ارائه می شود. تمامی قطعات استفاده شده نظیر شمع ها و وایرها از بهترین و با کیفیت ترین قطعات موجود در بازار خواهند بود.

همیار شماییم تا پایان سرویس...

همیاران سرویس تعویض شمع و وایر خودرو

 نظرات کاربران

profile picture
محمودرضا کریمی
2 روز پیش |نیما کریمی

کارشونو خوب انجام دادن و انسان بسیار با اخلاق و خوبی و کاربلدی بودن

profile picture
الهام صدر
3 روز پیش |میثم تونی

خیلی خوب و تمیز کار میکردن حواسشون به تمام ریزه کاری ها بود

profile picture
موسی علیزاده
3 روز پیش |سینا مرادی

همیشه نیروهایی که میفرستین با اخلاق و کاربلدن خیلی از شرکتتون راضی ام

profile picture
خانم مقدم
3 روز پیش |محمدرضا قنبری

خیلی سرویس خوبی بود کارشون خوب بود وسایل آسیبی ندید به موقع اومدن تاخیر نداشتن و از همه نظر عالی

خدمات مرتبط

تعویض روغن و فیلترها
تعویض روغن و فیلترها
قیمت از 150,000 الی 150,000 تومان
نصب شیشه دودی
نصب شیشه دودی
قیمت از 650,000 الی 700,000 تومان
صفرشویی خودرو
صفرشویی خودرو
قیمت از 600,000 الی 940,000 تومان
تامین قطعات خودرو
تامین قطعات خودرو
قیمت از 150,000 الی 350,000 تومان