تعویض شمع خودرو

تعویض شمع خودرو

از 1147 نظر
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
پیشنهاد رایگان از همیاران معتمد
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
اطلاعات شفاف و مناسب از همیاران
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف
انتخاب همیار از بین پیشنهادهای مختلف

قیمت تعویض شمع خودرو در بهار 1403 چقدر است؟

قیمت تعویض شمع و وایر خودرو

250,000 الی 350,000 تومان

متوسط قیمت750,000 تومانکمینه قیمت750,000 تومانبیشینه قیمت750,000 تومان

آنچه درباره تعویض شمع خودرو خواهید خواند

 • تعویض شمع خودرو و تعویض وایر شمع در محل
 • نحوه استفاده از خدمات تعویض شمع خودرو در محل هوم سرویز چگونه است؟
 • زمان تعویض شمع خودرو
 • علائم خرابی شمع خودرو و نیاز به تعویض وایر شمع
 • روش های تست وایر شمع
 • تعویض شمع خودرو اگر به درستی صورت نگیرد چه باید کرد؟
 • انواع وایر خودرو
 • روش های تست شمع ماشین
 • انواع شمع خودرو
 • نحوه تعویض شمع و وایر خودرو در محل چگونه است؟
 • قیمت تعویض شمع خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟
 • تعویض شمع و وایر در محل را به متخصصین هوم سرویز بسپارید

تعویض شمع خودرو و تعویض وایر شمع در محل

تعویض شمع خودرو نیز ار قطعاتی است که در مدت زمان کوتاه مستهلک می شود. در موتورهای بنزینی برای شروع مرحله احتراق سوخت باید جرقه ایجاد شود، انتقال برق با کمک وایر و شمع منتقل می شود. کیفیت وایر و شمع خودرو باید به حدی باشد که انتقال جریان الکتریکی باکیفیت انجام شود. تعویض شمع و وایر خودرو یکی از آن موارد است که هر گونه ایراد در این قطعه، قطعا دردسر ساز خواهد بود. در ادامه به زمان تعویض شمع خودرو، تعویض وایر خودرو ، نشانه های خرابی شمع و عوامل موثر بر هزینه تعویض شمع خودرو می پردازیم.

نحوه استفاده از خدمات تعویض شمع خودرو در محل هوم سرویز چگونه است؟

در صورت نیاز به خدمات تعمیرکار سیار خودرو، تعویض شمع خودرو و یا تعویض وایر تنها کافیست مراحل زیر را طی کنید.

· ثبت درخواست تعویض شمع و وایر

ابتدا می توانید از طریق سایت، اپلیکیشن و تماس مستقیم درخواست خودتان را ثبت کنید. در ثبت درخواست اولیه نوع خودرو و همچنین محل قرارگیری خودرو را اعلام می کنید.

· تماس همیاران جهت ارائه توضیحات تکمیلی

پس از ثبت درخواست متخصصین جهت اطلاع دقیق از نوع ایراد خودرو و همچنین اعلام هزینه تعویض شمع خودرو تماس گرفته و توضیحات لازم را در اختیارتان قرار خواهند داد.

· اعزام متخصصین با تجهیزات به محل

پس از ارائه توضیحات و توافقات نهایی، همیاران در محل حاضر شده و اقدام به بررسی خودرو نموده و پس از عیب یابی در صورت نیاز اقدام به تعویض شمع خودرو خواهند نمود.

زمان تعویض شمع خودرو

وایر شمع وظیفه انتقال برق از سیستم برق خودرو یا کوئل خودرو، جرقه زنی و انتقال به شمع ها را بر عهده دارد. شروع فرآیند احتراق در موتور خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد. موتور خودرو برای شروع احتراق به متراکم کردن هوا و ترکیب با سوخت خودرو نیاز دارد. البته مهمترین عامل برای شروع احتراق ایجاد جرقه به کمک جریان برق است. وظیفه رساندن برق از کویل یا (دلکو) در ماشین های قدیمی به شمع ها به وسیله وایر شمع انجام می شود. معمولا کارشناسان خودرو و مکانیک های متخصص زمان تعویض وایر شمع را هر 30000 کیلومتر طی شده می دانند که البته بر اساس شرایط متفاوت ممکن است این مقدار کیلومتر کمتر یا زیادتر شود.

زمان تعویض شمع خودرو در بسیاری از خودرو های داخلی مانند تعویض شمع سمند EF7، تعویض وایر شمع ماشین 206 و تعویض شمع پژو پارس کاملا مشابه همدیگر هستند. به طور معمول هر 30 هزار کیلومتر باید به تعویض شمع پراید و تعویض شمع تیبا اقدام کرد.

البته عمر مفید بعضی از شمع ها تا حدود 90000 کیلومتر هم هستند که در بازار کنونی متاسفانه به علت تحریم ها یافت نمی شوند. بهتر است هر 30000 کیلومتر مسافت طی شده وایر شمع خودرو بازدید شود. قبل از بستن شمع بر روی سر سیلندر بهتر است الکترود سر شمع ها را با سوهان نرم سه الی چهار بار کشیده تا رسوبات جدا شوند. با توجه به اینکه محل نصب شمع های خودرو در دید نیست. از این رو برای تشخیص خرابی و یا تشخیص زمان تعویض شمع خودرو باید به نشانه های خرابی شمع که در ادامه توضیح می دهیم توجه کنید.

علائم خرابی شمع خودرو و نیاز به تعویض وایر شمع

زمان تعویض شمع خودرو به واسطه نشانه های زیادی خود را نشان می دهند که در ادامه توضیح می دهیم.

· خام سوزی موتور اولین نشانه نیاز به تعویض شمع خودرو

از علائم خرابی شمع عدم کارکرد صحیح موتور خودرو است. در واقع اگر ایرادی در شمع خودرو پیش بیاید قطعا موتور خودرو را هم درگیر می کند. در این بین ممکن است موتور به خام سوزی بیفتد. عیب در سیستم جرقه زنی موجب می شود توان موتور کم شود و به اصطلاح به ریپ زدن بیفتد. معمولا کویل معیوب موجب کاهش توان موتور و خام سوزی در موتور و افزایش مصرف سوخت می شود. همچنین موجب خروج دود سفید از اگزوز خواهد شد، که آلاینده های محیط را افزایش می دهد. از این رو باید اقدام به تعویض شمع خودرو نمود.

· ایراد در استارت خوردن خودرو نشانه نیاز به تعویض وایر خودرو می باشد

یکی از علل ایراد در استارت خوردن ماشین مخصوصا در صبح، خرابی شمع می باشد. اگر در ابتدای صبح که خودرو سرد است ماشین به خوبی استارت نمی خورد باید به فکر تعویض وایر شمع خودرو باشید.

· مشکل در شتاب گیری ماشین نشانه ای برای تعویض شمع خودرو

همچنین گاهی در زمان دور گرفتن موتور و تعویض دنده و افزایش سرعت صداهایی از اگزوز ممکن است به گوش برسد. که اینها نیز می توانند از نشانه هایی باشند که باید به فکر تعویض شمع خودرویتان باشید.

· سیاه شدن شمع خودرو و نیاز به تعویض شمع خودرو در محل

همانطور که پیش تر اعلام کردیم شمع خودرو در تماس مستقیم با سوخت بنزین، اکسیژن و برق خودرو می باشد و علت سیاه شدن شمع خودرو نیز رسوبات کربنی بر روی شمع هستند، که در نتیجه جرقه ناقص و ضعیف و همچنین ورود بیش اندازه سوخت به محفظه احتراق اتفاق می افتد. البته موارد و ایرادات دیگری مانند قفل و گیر کردن ساسات خودرو، ایراد در تنظیمات سیلندر هوای کاربراتور، آسیب در سوپاپ کاربراتور، ضعف کویل ها، نشتی در انژکتور و حسگرهای اکسیژن نیز از علت های سیاه شدن شمع خودرو هستند.

· برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین همان‌طور که از نامش مشخص است، به مصرف نابجای برق یا استفاده از انرژی باطری خودرو در زمان خاموشی ماشین اتلاق می شود. این بدان معناست که یک یا چند مورد از اجزای خودرو نظیر شمع یا وایر خودرو، بی‌دلیل در حال مصرف باتری هستند. اگر باطری ماشین زود به ‌زود تخلیه می‌شود به فکر تعویض باتری ماشین نباشید زیرا که احتمالا خودرو برق دزدی دارد.

· روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از دلایل ایراد در شمع ماشین به علت خرابی وایر خودرو است. در واقع وظیفه تامین برق مورد نیاز شمع بر عهده وایر خودرو است. از علائم خرابی وایر شمع ها ترک خوردن روکش پلاستیکی وایر است. علائم خرابی وایر شمع 206 با علائم خرابی و تعویض وایر شمع 405 کاملا مشابه هم هستند. در هر دو این خودرو ها روشن شدن چراغ چک در پژو 206 و پژو 405 نشان دهنده ی خرابی وایر خودرو است. همچنین یکی از عواملی که موجب روشن نشدن پراید می باشد، ایراد در این قطعه است که باید به تعویض شمع پراید پرداخت.

روش های تست وایر شمع

متاسفانه علائم خرابی و مشکل در وایر شمع قابل مشاهده نیست. برای افزایش کارایی موتور باید هر چند مدت، تست شمع و تست وایر خودرو انجام شود. حتما بعد از گذشت یکسال باید به تعویض شمع خودرو پرداخت. وایرهای رویه‌ی سیلیکونی، ترک یا پارگی را نشان نمی دهند. لذا در این موارد باید خودرو را روشن نمود و در محیط تاریک اطراف وایر را به دقت بررسی کرد تا در صورت نشت جرقه، که نشان از ترک و بریدگی روی لایه سیلیکونی است مطلع شد. نکته مورد توجه این است که هر وایر را باید به شمع خود آن وایر متصل کرد و مطمئن باشید که جابجایی صورت نگرفته باشد. باید بدانید در هنگام تعویض وایر شمع‌ها باید همه وایرها را به صورت یکجا تعویض نمود.

تعویض شمع خودرو اگر به درستی صورت نگیرد چه باید کرد؟

تعویض شمع و وایر اگر در زمان های مورد نیاز انجام نشود موتور خودرو به درستی کار نمی کند و همانطور که گفته شد به خام سوزی می افتد. این اتفاق راندمان موتور را کاهش می دهد و در نتیجه موجب می شود خودرو آلودگی بیشتری تولید کند. البته ایرادات در خود خودرو مانند عدم روشن شدن خودرو و یا علامت چراغ چک موارد دیگری است که ممکن است با آن گرفتار شوید.

انواع وایر خودرو

انواع وایر خودروها متفاوتند و بر اساس نوع خودرو و آلیاژ آنها تقسیم بندی می شوند که در ادامه توضیح می دهیم.

· وایرهای سیمی

این نوع از قدیمی ترین انواع وایرها هستند که از جنس آلیاژ مس هستند و به علت قدرت انعطاف پذیری پایین و کیفیت پایین امروزه تعویض وایر شمع سیمی پیشنهاد نمی شود.

· وایرهای ابریشمی

تعویض وایر شمع ابریشمی از بهترین نوع وایرها محسوب می شوند. به دلیل مقاومت بالا و انعطاف پذیری خوبی که دارند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. در داخل این نوع وایرها هیچ سیمی تعبیه نشده است بلکه برای انتقال برق از چند رشته نخ که از نظر مقاومت به ابریشم شباهت دارد استفاده شده است. قطر خارجی این وایرها 7 میلیمتر است.

· وایرهای ترکیبی

وایرهای ترکیبی مابین وایرهای سیمی و ابریشمی هستند و نسبت به وایرهای سیمی مقاومت بالاتری دارند. اما نسبت به وایر شمع ابریشمی انعطاف پذیری کمتری دارند.

روش های تست شمع ماشین

تست شمع خودرو می تواند اطلاعات زیادی از نحوه ی کارکرد خودرو در اختیارتان قرار دهد. اگر سر شمع روشن باشد نشان دهنده ی کارکرد درست موتور خودرو است و نیازی به تعویض شمع خودرو نیست. اگر بر روی نوک شمع دوده سیاه و تیره باشد این دوده بیانگر کربن ته نشین شده است و این نشانه خام سوزی بنزین است. در صورتی که روی بدنه ی سرامیکی لکه های سفید باشد نشان دهنده ی روغن سوزی در ماشین است.

نقطه های کوچک و سیاه روی نوک شمع نشان دهنده ی احتراق ناقص در موتور خودرو است. اگر این اوضاع وخیم ادامه پیدا کند عایق سرامیکی شمع ترک می خورد و از بین می رود. یادتان باشد که شمعی که برای تعویض شمع ماشین در محل برای خودرو خود استفاده می کنید باید توان تحمل دمای خودرو شما را داشته باشد. اگر در تعویض وایر شمع، این قطعه درست وصل نشود، شمع آب شده و به تسمه تایم هم آسیب وارد می شود.

انواع شمع خودرو

در زمان تعویض شمع خودرو نیز انواع شمع خودرو موجود هستند که بر اساس نوع ساختار و کیفیت تقسیم بندی می شوند.

· شمع‌های نیکلی

شمع نیکلی دارای الکترود مرکزی هستند. که این الکترود مرکزی به شکل کاملا تخت است. از ایرادات شمع نیکلی مقاومت پایین در برابر گرما می باشد. همین دلیل موجب می شود که در مدت زمان کم معمولا همان 20000 کیلومتر باید به فکر تعویض شمع ماشین باشید. البته این مقدار کیلومتر به کارکرد موتور هم بستگی دارد. از معایب دیگر شمع خودرو نیکلی بالا بردن میزان مصرف سوخت است.

· شمع‌های پلاتینیومی

مدل دیگر شمع ها، شمع پلاتینیومی هستند. که به علت جنس الکترود هایشان اینگونه نامگذاری شده اند. شمع های پلاتینیومی به علت عنصر به کار رفته در آنها خاصیت ضدخوردگی و مقاوت بالایی در مقابل گرما دارند. این خاصیت منحصر به فرد انها موجب شده که هر 100000 کیلومتر نیاز به تعویض شمع ماشین باشد. معمولا الکترود مثبت این شمع‌ها سوزنی شکل است، که این امر موجب بالا رفتن دقت و قدرت جرقه‌زنی در موتور خودرو می‌شود. گرچه شمع‌های پلاتینیوم قیمت بالاتری نسبت به شمع‌های نیکلی دارند. اما با گذشت زمان متوجه خواهید شد که خرید و نصب شمع پلاتینیومی سوزنی باعث بالا رفتن طول عمر قطعات موتور و بهبود کیفیت کارکرد موتور مانند شتاب بیشتر و کاهش چشمگیر مصرف سوخت می شود.

· شمع های ایریدیومی

شمع‌های ایریدیومی دارای الکترود مثبت از جنس ایریدیوم می باشند. همچنین در ساخت الکترود منفی یک نقطه‌ از جنس پلاتین استفاده شده است. همین امر موجب بالا رفتن طول عمر شمع های ایریدیومی شده است. همچنین شمع‌های ایریدیومی در مقایسه با شمع‌های پلاتینیومی مقاومت دمایی بالاتری دارند. شمع های ایریدیومی نیز دارای الکترود سوزنی می باشد که موجب قدرت جرقه زنی بسیار بالایی در آنها می شود.

· تعویض شمع چند الکترودی

شاید به تصور اشتباه خیلی از افراد این نوع شمع‌ها از کیفیت جرقه‌زنی بالاتری به نسبت شمع‌های تک الکترودی برخوردارند. اما در اصل این شمع‌ها تنها دوام و طول عمر بیشتری نسبت به شمع‌های تک الکترودی دارند و نه هیچ چیز بیشتر!

· شمع های مقاومتی

در طراحی شمع های مقاومتی شاهد یک مقاومت سرامیکی 5کیلو اهمی در داخل آنها هستیم. این طراحی موجب کاهش شدید نویز و اختلالات امواج رادیویی و جریان الکتریکی خودرو می شود. این نویز ممکن است، منجر به اختلال در عملکرد رادیوی خودرو و تلفن همراه شود. همچنین از آسیب به لوازم الکترونیکی خودرو نیز جلوگیری می کند.

نحوه تعویض شمع و وایر خودرو در محل چگونه است؟

تعویض شمع و وایر خودرو در محل انجام می شود و نیازی به انتقال به تعمیرگاه های تخصصی نیست. مراحل تعویض شمع به شرح زیر است

 • تمیز کردن اطراف شمع
 • باز کردن شمع
 • بررشی محل نصب شمع
 • تست کمپرس شمع
 • تعویض شمع خودرو در صورت نیاز

قیمت تعویض شمع خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟

مهمترین عامل در تعیین قیمت تعویض شمع خودرو در محل، نوع شمع است. با توجه به انواع شمع ها که در بالا بیان کردیم. شمع های ایریدیومی جزو گرانترین و با کیفیت ترین شمع ها هستند.

همچنین تعداد الکترودهای شمع نیز بر تعیین قیمت تعویض شمع ماشین بسیار موثرند. طبیعی است که هرچه دوام و کارایی شمع بیشتر باشد قیمت شمع خودرو نیز بالاتر می رود. شکل سر الکترود نیز عامل موثری در تعیین قیمت شمع خودرو است. شمع سوزنی از گرانترین نوع شمع ها هستند. با توجه به تمام توضیحات بیان شده بالاترین قیمت تعویض شمع ماشین مربوط به شمع‌های ایریدیومی سوزنی چند الکترودی است. برای انتخاب درست و صحیح نوع شمع و وایر با متخصصین هوم سرویز مشورت کنید تا بهترین و با کیفیت ترین را با توجه به نوع خودرو انتخاب و خریداری کنید.

تعویض شمع و وایر در محل را به متخصصین هوم سرویز بسپارید

با توجه به تمام مطالب بیان شده در صورتی که اطمینان کسب کردید که نیاز به تعویض شمع و وایر دارید نیاز نیست به تعمیرگاه مراجعه کنید. هوم سرویز با در دست داشتن کادر مجرب مکانیک خودرو آماده ارائه خدمات تعمیرات برق خودرو درب منزل هستند. تمامی خدمات تعویض وایر، تعویض شمع ها و تقویت وایر شمع و تقویت برق خودرو توسط بهترین مکانیک ها ارائه می شود. تمامی قطعات استفاده شده نظیر شمع ها و وایرها از بهترین و با کیفیت ترین قطعات موجود در بازار خواهند بود. تنها با ثبت درخواست رایگان متخصصین جهت تعویض شمع خودرو و تعویض وایر شمع در محل با شما تماس گرفته و توضیحات لازم و محدوده قیمت ها را اعلام می کنند.

هوم سرویز به عنوان بزرگترین پلتفرم خدمات در محل در کشور علاوه بر سرویس تعویض شمع خودرو و همچنین ارایه خدمات تعویض وایر شمع انواع خودروهای ایرانی نزدیک من، خدمات دیگری نیز در بخش خدمات تعمیر خودرو ارائه می دهد که شامل تعویض چراغ هالوژنی، زنون، لیزری، led و نئونی خودرو در محل, تعویض باتری خودرو در محل, خدمات صافکاری و نقاشی انواع ماشین لوکس و ایرانی , تعمیرات تخصصی انواع خودروهای بنزینی، گازوئیلی و هیبریدی, سپر سازی و تعویض انواع سپر خودرو ایرانی, تست دیاگ خودرو و عیب یابی سریع خودرو در محل, لوازم یدکی خودرو ایرانی, تعمیر جلوبندی و تعمیر سیستم تعلیق انواع خودرو ایرانی و خارجی, تعویض لنت ترمز انواع خودرو ایرانی, رادیاتور سازی سیار , کلیه خدمات برق خودرو در محل, تعمیر دیفرانسیل پراید, تعمیر گیربکس دنده ای, تعمیر کولر ماشین در محل, تعمیر بخاری خودرو, تعمیر دینام خودرو در محل می باشد. همیاران هوم سرویز تمام تلاش خود را به منظور رقم زدن تجربه ای خوب برای شما در سرویس های تعمیر و سرویس خودرو را خواهند داشت.

همیار شماییم تا پایان سرویس...

خدمات قابل ارائه در سرویس تعویض شمع خودرو

تعویض وایر شمع انواع خودروهای ایرانی

تعویض شمع و تعویض وایر خودرو چینی و خودروهای وارداتی لوکس در محل

سرویس شمع و وایر ماشین

تعویض واشر شمع در صورت نیاز

تعویض شمع خودرو و تقویت وایر شمع

تست و تقویت سیستم برق رسانی خودرو و عیب یابی قطعات برق خودرو در محل

نظرات کاربران

profile picture
فرشاد کرمی

خوش اخلاق بودن و مسئولیت پذیر. موتور مشکل داشت زنگ زدم مجددا اومدن

profile picture
رضا مهدی زواره

بسیار کارشون تمیز و خوب بود و خیلی از کارشون راضی بودم

profile picture
رضا اسمعیلی گودرزی

فردبسیار دقیق و ماهر در کار و بسیار وقت شناس میباشد

profile picture
احسان همت یار

بسیار با اخلاق و کاربلد و تمیز، عالی بود

شرایط تعویض شمع خودرو و تعویض وایر شمع در محل

همیار می بایست ابتدا عیب یابی نموده و سپس در صورت رضایت مشتری اقدام به تعویض شمع و وایر نماید.

همیار موظف به ارایه فاکتور اقلام خریداری شده توسط وی می باشد.

همیار می بایست حتی المکان از قطعات دارای گارانتی برای تعمیر لوازم خودرو استفاده نماید و برگه گارانتی را به مشتری ارایه نماید.

از ارتباط مستقیم و بدون هماهنگی با همیاران خودداری کنید.

شهر و خدمات مورد نظر خودت را انتخاب کن!
قیمت خدمات را چک کن و به سوالات جواب بده
همیار مورد نظر خود را انتخاب کن
بعد از برآورد هزینه، همیار ما در کنار شماست

خدمات مرتبط

oil-filters-change
تعویض روغن و فیلترها
قیمت از 250,000 الی 350,000 تومان
car-window-tinting
نصب شیشه دودی
قیمت از 1,200,000 الی 1,600,000 تومان
full-car-wash
صفرشویی خودرو
قیمت از 1,000,000 الی 1,500,000 تومان
supply-auto-parts
لوازم یدکی خودرو
قیمت از 150,000 الی 350,000 تومان