تعمیر و سرویس خودرو

راهنمای انتخاب انواع لنت ترمز خودرو

لنت ترمز یکی از اصلی ترین قطعات در سیستم ترمز وسایل نقلیه است. برای متوقف ساختن خودروی در حال حرکت و یا کاهش سرعت، لازم است تا سیستم ترمز و به خصوص لنت در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. انواع لنت ترمز با ایجاد اصطکاک، انرژی چرخ ها را گرفته و موجب ایست خودرو می شوند. این عملیات با تولید گرما و حرارت همراه است.  گرمای زیاد و اصطکاک موجب فرسودگی لنت ها در طی زمان می شود. کارایی لنت ها در عملکرد حرکتی خودو بیشترین تاثیر دارد. وقتی این قطعه فرسوده و ناکارامد شود می توان با تعویض لنت ترمز، مشکل را برطرف کرد اما سوال اینجاست که چه نوع لنت ترمزی را باید خریداری کنیم؟ آیا همه مدل های موجود در بازار مناسب هستند؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

اهمیت لنت ترمز در خودرو

سرویس منظم خودرو روی کارکرد آن تاثیر داشته و ایمنی سرنشینان را تضمین می کند. سیستم ترمز خودرو از مهم ترین بخش هایی است که حتما باید چک شود. هر وسیله نقلیه ای که با سرعت زیاد حرکت می کند نیاز به وسیله ای برای کاهش سرعت و ترمز کردن دارد. انواع لنت ترمز خودرو نقش اصلی را در توقف ماشین و یا کم کردن سرعت آن دارند. امروزه سیستم های پیشرفته ای برای ترمز خودرو به کار می رود که عملکرد بسیار خوبی دارند اما در همه این سیستم ها لنت ترمز هنوز نقش اصلی را در کاهش سرعت و توقف خودرو دارد. خودروهایی که بهترین لنت ترمز را دارند در شتاب های بالاتر هم می توانند سرعت را کنترل کنند. تعویض لنت ترمز فرسوده در عملکرد بهتر سیستم ترمز ماشین تاثیر زیادی دارد.

ترفندها، روش ها و همه چیز درباره تعمیرات خودرو

تعویض لنت ترمز ماشینانواع لنت ترمز از لحاظ کارایی و توان

عملکرد لنت ترمز

در همه خودروها با ترمز گرفتن،اصطکاک ایجاد می شود لنت ترمز اصطکاک لازم را برای ترمز کردن ایجاد می کند. این عمل با تولید گرما همراه است. اغلب خودروهای سواری دارای لنت ترمز دیسکی برای چرخ های جلویی هستند ولی چرخ خای عقبی مجهز به لنت درامی است. البته عمل ترمز کردن در ماشین های برقی و خودروهای هیبریدی اندکی متفاوت است. اما هم اکنون خودروهایی که در خیابان تردد می کنند همگی مجهز به یکی از انواع لنت ترمز هستند.

بهترین لنت ترمز

فناوری های جدید منجر به ساخت سیستم های ترمز هوشمند شده و انتظار می رود پیشرفت های حیرت انگیزتری هم در راه باشد. اما تا آن زمان لازم است تا با بهترین لنت ترمز خودرو را مجهز کرد. انواع لنت ترمز در اشکال مختلف تولید شده که هر کدام با متریال و مواد متفاوتی توالید شده اند. از شکل ظاهری لنت ماشین که بگذریم حتما باید جنس لنت را مورد توجه قرار دهیم. بهترین لنت ترمز باید بتواند ضریب اصطکاک بالایی را ایجاد کند و در برابر دمای بالا و شرایط محیطی، مقاومت بسیار زیادی نشان دهد. اگر چه تولید لنت های آزبست به دلیل خطرات زیست محیطی ممنوع شده است اما انواع متنوع و کارامدتری جای لنت ترمز آزبست تولید شده است.

خدمات تعمیر ماشین در محل 

کدام نوع لنت مناسب خودروی شخصی است؟

انواع لنت ترمز  ماشین

انواع لنت ترمز با توجه به نوع خودرو و کارکرد ان انتخاب می شود. نیاز به ترمز در موقعیت های مختلف الزامی است و این بستگی به عملکرد خودرو و نوع کاربری آن دارد. به طور معمول هر شرکت تولید کننده خودرو، لنت ماشین اختصاصی خود را نیز تولید می کند. برای مثال لنت ترمز پراید اختصاصی خودروی پراید بوده و قابل نصب روی سایر خودروها نیست. از لحاظ جنس می توان لنت ترمز را به گروه های مختلفی تقسیم کرد از جمله:

  • انواع لنت ترمز ارگانیک

بزرگترین مزیت لنت ماشین ارگانیک اینست که این لنت بدون آزبست و کاملا بی صدا است. بیشترین کارایی لنت ارگانیک در دماهای پایین تر است و امکان اینکه عملکرد لنت ترمز در دماهای بالا دچار افت شود، زیاد است! انواع لنت ترمز ارگانیک بسیار سریع تر فرسوده می شود و در دمای بالا بی بسیار بدی تولید می کند.

سرویس تعویض لنت ترمز

تعویض لنت ترمز پراید
  • انواع لنت ترمز سرامیکی

لنت سرامیکی هم از انواع لنت ترمز بی صدا می باشد اما یک تفاوت عمده با لنت ارگانیک دارد و آن عمر بالای لنت ترمز سرامیکی است. این لنت حتی در هنگام کارکرد با دماهای بالاتر هم کارایی فوق العاده ای دارد و عملکرد آن گاهش پیدا نمی کند. لنت ترمزهای سرامیکی قابلیت استفاده در همه مناطق آب و هوایی را دارند. به دلیل عملکرد بسیار عالی این متریال از سال ۲۰۱۲ تا کنون کارخانه های اتومبیل سازی تمایل بیشتری از لنت ترمزهای نیمه فلزی سرامیکی دارند. در حال حاضر بیشتر از نصف اتومبیل های موجود در بازار از همین لنت ترمز استفاده می کنند. اگر از قیمت گران لنت سرامیکی بگذریم، هیچ امتیاز منفی به این متریال تعلق نمی گیرد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعویض لنت ترمز هم ارائه میده؟

البته برخی از برندها هنوز از انواع ارزان تر و گاه ناکارامدتر لنت ترمز در خودروها استفاده می کنند.

  • انواع لنت ترمز نیمه فلزی

قیمت لنت ترمز نیمه فلزی از انواع لنت ترمز ارگانیک و فلزی بالاتر است ولی نسبت به لنت های سرامیکی قیمت متعادل تری دارد. از بحث قیمت که بگذریم صدا و عملکرد این لنت ها هم در حد قابل قبولی است. لنت ترمز نیمه فلزی در حال حاضر دومین لنت ترمز رایج در بین خودروهای موجود است. لنت های نیمه فلزی توانسته اند کارایی خود را به خوبی در موقعیت های مختلف نشان دهند.

خدمات تعویض روغن در محل

انواع لنت ترمز

اهمیت تعویض لنت ترمز

با توجه به عملکرد لنت ترمز حتما باید این قطعه کاملا سالم باشد و بتواند در شرایط مختلف رانندگی کنترل سرعت اتومبیل را به خوبی در دست داشته باشد. فرقی ندارد کدام برند و یا چه جنس لنت ترمز را خریداری می کنید. هر زمان که متوجه شدید عملکرد سیستم ترمز به خوبی قبل نیست باید برای بررسی سلامت لنت ها و در صورت لزوم تعویض لنت اقدام کنید. به طور معمول بهترین انتخاب برای خرید لنت، همان لنت اصلی شرکت سازنده خودرو است. شرکت های سازنده هنگام ساخت خودرو با انجام تست های لازم، بهترین لنت ترمز را روی خودرو نصب می کنند. یک لنت فرسوده نمی تواند در موقع لزوم، جلوی سرعت ماشین را بگیرد بسیاری از سوانح رانندگی به علت اختلال در سیستم ترمز رخ داده است.

انواع لنت ترمز موجود در بازار برای استفاده روزانه ماشین ها تولید شده و برای مسابقات رانندگی عملکرد خوبی ندارند.

قیمت انواع لنت ترمز

خودروهای جدید دارای سیستم هشدار لنت ترمز هستند که راننده را از فرسودگی لنت مطلع می کنند. انواع لنت ترمز با قیمت های متفاوت در بازار موجود است. هرگز در تعویض لنت ترمز سهل انگاری نکنید. نادیده گرفتن هشدار فرسایش لنت ترمز اصلا به نفع تان نیست. هزینه خرید دیسک یا چرخ خراشیده و تاب برداشته خیلی بیشتر از قیمت سرویس تعویض لنت ترمز هوم سرویز است. اگر موقع ترمز کردن از لنت ها صدای ناهنجار شنیده می شود و یا لنت سوت می کشد یا اینکه با فشار روی پدال ترمز، سرعت به سختی کم می شود شاید زمان تعویض لنت رسیده باشد. انواع لنت ترمز با کیفیت را با مبلغ مناسب خریداری کنید و سیستم ترمز را نونوار کنید برای تعویض لنت ترمز از تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

انواع لنت ترمز خودروی پرایدانواع لنت ترمز خودرو

زمان تعویض لنت ترمز

اتومبیل های مدل جدید دارای سیستم هشدار هستند و اگر لنت ها دچار فرسایش شود، این سیستم فعال خواهد شد. در مورد سایر خودروها نیز می توان از روی برخی نشانه ها به فرسایش لنت ها پی برد.

برای مثال اگر موقع ترمز گرفتن، صداهای غیر عادی می شنوید درنگ نکنید. در اولین فرصت خودرو را برای بررسی به یک مکانیک ماهر نشان دهید. صدای ناهنجار لنت ها موقع ترمز، مهم ترین نشانه برای اتمام عمر لنت هاست. اگر لنت ها را به تازگی عوض کرده اید، شنیدن صدای سوت موقع ترمز مربوط به کیفیت نامطلوب لنت است.

کاهش سرعت ترمز یکی دیگر از مواردی است که نشان می دهد وضعیت لنت ها خوب نیست! آیا موقع ترمز گرفتن مجبورید فشار بیشتری روی پدال ترمز وارد کنید؟

اگر فاصله زمانی بین فشردن پدال ترمز و ایست کامل خودرو خیلی طولانی است، زمان تعویض لنت ها رسیده است. در این صورت بعد از ترمز گرفتن، ماشین مسافت زیادی را طی می کند. برای جلوگیری از خطرات احتمالی بهتر است لنت ها توسط متخصص بررسی شوند.

سرویس تعویض لنت ترمز هوم سرویز

این سرویس توسط تیم مکانیک خودروی هو.م سرویز ارائه می شود. اگر سیستم ترمز دچار مشکل شده با ما تماس بگیرید. همیار متخصص ابتدا لنت ها را بررسی کرده و سپس میزان خرابی و ایراد را اعلام می کند. چنانچه نیاز به تعویض لنت ها باشد و بخواهید، همیار لنت ها را تعویض می کند. در صورت خرید قطعات توسط همیار حتما فاکتور خرید ارائه می شود. این سوریس شامل گارانتی است و طبق نرخ مصوب، قیمت گذاری می شود. در حال حاضر سفارش های محدوده تهران بزرگ پذیرفته می شود. جهت ثبت سفارش از اپ این سامانه استفاده کنید. در این مرحله هیچ وجهی دریافت نمی شود و ثبت سفارش کاملا رایگان است. 

برای ثبت سفارش رایگان تعویض لنت ترمز از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی تعویض لنت ترمز تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا