تعمیرات و خدمات فنی

چگونه فرش را رفو کنیم؟ (ترفندهای ترمیم کردن فرش)

فرش بخشی از فرهنگ ایرانی است. در اغلب خانه ها حداقل یک قالی یا قالیچه کوچک زینت بخش دکوراسیون داخلی است. با همه مراقبت هایی که می شود همیشه امکان آسیب دیدن قسمتی از فرش وجود دارد. به خصوص وقتی در خانه اقدام به شستن فرش می کنید، صدمات زیادی به رنگ، ریشه ها و بافت فرش وارد می شود. با رفوی فرش می توان همه ایرادهای قالی را برطرف کرد. رفو کردن فرش از خدماتی است که معمولا در قالیشویی انجام می شود. یک کارگاه قالیشویی فقط کارهای شستشو و نظافت فرش را انجام نمی دهد بلکه قالیشیویی ها برای ترمیم فرش نیز سفارش می پذیرند. در سرویس خونه تکونی راحت با هوم سرویز خدمات قالیشویی و ترمیم فرش هم در نظر گرفته شده، آیا از این سرویس استفاده کرده اید؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

اهمیت رفو کردن فرش

رفو ترفندی برای از بین بردن محل آسیب دیدگی الیاف فرش است. گاهی در اثر برخی حوادث ناخواسته، بخشی از فرش زیبای اتاق خواب یا پذیرایی منزل دچار ایراد می شود. سوختگی فرش در اثر خاکستر سیگار یا زغال، بسیار رایج است. کنده شدن ریشه ها در اثر شستشوی نامناسب، پوسیدگی و …. در اغلب موارد دیده می شود. همه این مشکلات را می توان با رفو، برطرف کرد. فرش کالای یکبار مصرف نیست که به محض پیدا شدن عیب و ایراد، آن را دور بیندازید. فرش ارزشمند و نفیس است. این روزها قیمت خرید فرش روز به روز در حال افزایش است. با ترمیم فرش، امکان استفاده مجدد از آن وجود دارد.

عواملی همچون حمله حشرات و به خصوص بیدزدگی، مشکلات رطوبت و پوسیدگی، خطرات ناشی از سوختگی و آتش سوزی همواره در کمین فرش ها نشسته است. برای جایگزین کردن فرش اسیب دیده و خرید یک فرش جدید ناچارید هزینه زیادی بپردازید. به صرف هزینه ای بسیار کمتر می توان ایرادهای فرش آسیب دیده را ترمیم کرد.

رفو کردن فرش یک تکنیک تخصصی است که آمیزه ای از مهارت و هنر استادکار است. برای اینکه محل رفو دیده نشود، لازم است تا با ظرفات هر چه تمام تر محل آسیب، ترمیم شود. این کاری نیست که بدون تجربه و مهارت بتوان انجام داد. افرادی که در این حرفه شاغل هستند همگی از متخصصین صنعت فرش بافی به حساب می آیند. با رفوی فرش می توان آثار همه آسیب های قبلی را از بین برد و طول عمر فرش را افزایش داد. 

شستشوی فرش در بهترین قالیشویی تهران

ترمیم ریشه های فرش

ابزار مناسب برای رفو کردن فرش

هر کاری نیاز به ابزار مخصوص دارد برای رفوی فرش نیز بدون داشتن ابزار ویزه نمی شود کار را به به زیبایی و ظرافت تمام، اجرا کرد. قالیبافی یک هنر پیچیده است برای رفوی فرش از ابزاری مشابه با بافت فرش، استفاده می شود. پس از رفو نباید به هیچوجه محل ترمیم، قابل تشخیص باشد. این امر بستگی به مهارت استادکار و استفاده از ابزار مناسب دارد. این ابزار عبارتند از:

قلاب: برای خارج کردن نخ خامه از بین تارها قلاب استفاده می شود. انواع قلاب برای پشت کار و قلاب خواب برای رفو مناسب است. برای ایجاد گره و ترمیم گره ها نیز قلاب کاربرد زیادی دارد.

چاقو: این ابزار از پرکاربردترین لوازم در بافت و رفو کردن فرش است. اشکال متفاوتی از چاقو در صنعت فرش به کار می رود که از آن جمله می توان به”کارد بی نوک”، ” چاقوی بافت”و وسیله ای به نام چاقو و چنگال اشاره کرد.

سوزن: سوزن مهم ترین وسیله در رفوگری است که برای تون کشی، پودکشی و کوبلن زنی استفاده فراوانی دارد. سوزن رفوگری اتصالات را برقرار می کند و ظریف تر و نازک تر است. نوعی سوزن به نام سوزن شیرازه نیز تنها در دوخت شیرازه کاربرد دارد و برای رفوی میانی به کار نمی رود.

کیله برس قالی: این ابزار شبیه به برس های سیمی کوچک و ظریف است.  به جای سیم  در این وسیله سوزن های ظریف، ریز و کوتاهی وجود دارد. با کشیدن برس کیله روی قسمت های رفو شده، پرزها مرتب می شود.

برخی دیگر از ابزاری رو کردن فرش اینها هستند:

میدونستی که هوم سرویز، خدمات قالیشویی هم ارائه میده؟
 • دار رفوگری(چار چوب)
 • شانه رفوگری
 • قیچی های صاف و معمولی و قیچی پرداخت
 • قاشین برای باز کردن پرزها
 • انبردست یا دم باریک برای بیرون کشیدن نخ
 • تخته شیب دار
 • موم
 • انگشتانه
 • درفش
 • میخ کش
 • نوار چرمی
 • گازانبر

ابزار ترمیم فرش

رفو کردن فرش در منزل

قبل از  عملیات رفوی فرش باید، مراحل آماده سازی انجام شود. برای اینکه کار به درستی و ظرافت صورت بگیرد لازم است تا همه آلودگی ها و غبارات فرش گرفته شود. بنابراین همیشه رفوی فرش بعد از شستشو و نظافت کامل فرش انجام می شود. وقتی فرش را برای شستن تحویل قالیشویی می دهید همه مراحل شستشو طبق روال عادی خواهد بود. در انتها می توان ایرادات فرش را برطرف کرد. 

برای استحکام بیشتر فرش قبل از هر اقدامی، شیرازه دوزی و پرداخت ریشه ضروری است. متناسب با رنگ زمینه فرش از نخ های کلافی جداگانه برای ترمیم و رفوی فرش استفاده می شود. این کار را می توان بارها و بارها در طی زمان های مختلف انجام شود. در واقع عملیات رفو کردن فرش کاری نیست که تنها یکبار انجام شود. برخی از فرش های قدیمی در طول عمر خود چندین بار مورد مرمت و تعمیر قرار رگرفته اند. راز زیبایی فرش های رفو شده در دستان هنرمند استادکار و به کارگیری ابزار مناسب است.

تفاوت طریقه شستن فرش در خانه و قالیشویی

رفو کردن فرش دستباف

مراحل رفو کردن فرش در خانه

نکته مهم در مورد شستشوی فرش است فرش های آسیب دیده را نباید در خانه بشویید. موقع شستن فرش، امکان پاره شدن محل پوسیدگی و یا وارد شدن خسارت بیشتر به فرش وجود داد. اگر میزان آسیب به فرش خیلی زیاد است حتما فرش را برای شستن به کارگاه قالیشویی بفرستید.

مراحل رفوی فرش در منزل و کارگاه تقریبا تشابهاتی دارد. برای شروع فرش باید کامل تمیز شود. با استفاده از جاروبرقی دو طرف فرش به طور عمق غبارگیری می شود. برای اینکه دید کافی وجود داشته باشد فضایی روشن و پر نور را در نظر بگیرید.

برای اینکه استاد رفوگر تسلط بیشتری داشته باشد، در یک مکان راحت نشسته و به دیوار تکیه می دهد. در مورد قالی های کوچک می توان فرش را روی پا قرار داد ولی برای فرش های بزرگ تر نشستن روی چهارپایه کوتاه، کار را راحت تر می کند.

بزرگترین اشتباه موقع شستشوی فرش در خانه چیست؟

روش های رفو کردن فرش

نحوه رفو کردن لبه‌های ساییده فرش

ساییدگی لبه های فرش پدیده ای رایج است. به خصوص ریشه های فرش بیش از سایر قسمت ها دچار ساییدگی و آسیب می شود. معمولا بعد از مدتی ریشه های فرش در اثر ساییدگی، کنده شده و از بین می رود.

رفع حاشیه‌های پوسیده فرش

قبل از رفوی فرش حتما ابتدا ریشه ها و لبه های پوسیده و ساییده شده، جدا می شود. همه قسمت های آسیب دیده و پوسیده باید جدا شود. در غیر این صورت نتیجه رفو، سست و ضعیف خواهد بود

ترمیم کردن فرش در محل پارگی

پارگی فرش با استفاده از سوزن رفوگری قابل ترمیم است. لز رنگ متناسب با فرش برای رفوی قسمت پاره شده استفاده می شود و با سوزن دو قسمت به هم دوخته می شود. در صورتی که محل پارگی دارای پوسیدگی هم باشد امکان ترمیم پوسیدگی انجام می شود و بعد لبه ها به یکدیگر دوخته خواهد شد.

یک قالیشویی خوب در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

 رفو کردن فرش سوخته

سوختگی وسیع فرش در اثر سوانح آتش سوزی گاهی غیر قابل جبرات است. الیاف فرش سریع آتش می گیرد و می سوزد. الباف مصنوعی نظیر پلی استر و پلی آمیدها شعله ور نمی شوند بلکه حالت اب شدن الیاف در همان قسمت، صورت می گیرد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات قالیشویی هم ارائه میده؟

هزینه رفو کردن فرش چقدر است؟

میزان آسیب به سطح فرش در تعیین قیمت ها تاثیر دارد. هر چه سطح وسیع تری دچار خسارت شده باشد، هزینه ها بیشتر خواهد شد. از طرفی جنس الیاف قالی نیز در هزینه ها دخالت دارد. برای ترمیم کردن فرش دستباف گل ابریشم هزینه بیشتری دریافت می شود. علت ظرافت و نع الیاف به کار رفته در بافت فرش است. دقیقا از الیاف مشابه و با همان قطر و کیفیت برای ترمیم فرش استفاده می شود. روال کار اینطور است که ابتدا فرش بررسی می شود و با توجه به میزان آسیب و روشی که برای تمیم استفاده می شود، هزینه نهایی براورد می شود.

قیمت قالیشویی و خدمات قالیشویی در تهران چقدر است؟

ترمیم محل سوختگی فرش

تعرفه خدمات قالیشویی هوم سرویز

عنوان(به روز رسانی سال 1400)از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
شستشوی فرش ماشینی(متر مربع)11500-
شستشوی فرش دستباف(متر مربع)
15000-
اعلاء شویی فرش ماشینی(متر مربع)16000
اعلاء شویی فرش دستباف(متر مربع)2500033500
شستشو فرش گل ابریشم دستبافت متری
60000
شستشوی موکت جدا از زمین
7000
خشکشویی فرش ماشینی در محل(متر مربع)16000-
خشکشویی فرش دستباف در محل(متر مربع)22000-
خشکشویی موکت در محل(متراژ کمتر از 50 متر)400000-
قیمت خشکشویی موکت در محل(متراژ بیشتر از 50 متر)- متر مربع8000
خشکشویی موکت در محل پله هر عدد
20000
اعلاء شویی موکت جدا از زمین(متر مربع)
توافقی
قیمت شستشوی قالیچه و کناره
توافقی
قیمت رفوگری و ترمیم(متر مربع)
توافقی
قیمت لکه برداری(متر مربع)
توافقی
خشکشویی چمن مصنوعی زیر ۵۰ متر متری
8000
خشکشویی تاتامی هر قطعه زیر ۵۰ عدد هر عدد
6000
سرویس حمل فرش25000

سرویس قالیشویی در تهران

سرویس قالیشویی هوم سرویز در همه محله های تهران سفارش می پذیرد. خدمات شستشو شامل: سفید شویی و اعلاشویی، لکه بری و استفاده از شوینده خارجی است. در صورت نیاز می توانید هم زمان از سرویس های رفوی فرش نیز استفاده کنید. ترمیم محل سوختگی و پارگی فرش، ریشه زنی و رفوی حرفه ای با کیفیت عالی و به شرط رضایت مشتری انجام می شود. جهت ثبت درخواست از طریق اپ هوم سرویز یا دکمه ثبت درخواست در ابتدای همین مطلب استفاده کنید. ثبت درخواست کاملا رایگان است. لیست قیمت ها طبق نرخ تعرفه در جدول اطلاع رسانی شده است. برای جلوگیری از انتقال بیماری های ویروسی، فرش ها کاورکشی شده تحویل داده می شود. 

جهت ثبت سفارش رایگان سرویس قالیشویی از اپلیکیش هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی قالیشویی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا