بنایی و دکوراسیون

روش‌های رفع رطوبت کمد دیواری

راه های رفع کپک در کمد چوبی

شما هم با مشکل رطوبت، نم زدگی و خیسی وسایل در کمد دیواری و جارختخوابی مواجه شده اید؟ رطوبت کمد دیواری بیشتر از آن چه که فکرش را می‌کنید می‌تواند آزاردهنده‌ باشد. شما برای یک قرار مهم قصد خروج سریع از منزل را دارید. ناگهان متوجه نمناکی و بوی بد لباس‌هایتان می‌شوید. لباس‌هایی که در کمد دیواری قرار داشته‌اند، باعث می‌شود نتوانید به موقع سر کار حاضر شوید. رطوبت در هر قسمت خانه باعث آسیب دیدگی دیواره‌ها، بوی بد و رشد کپک‌ها می‌شود. رطوبت زیاد اگر در کمد دیواری ظاهر شود مشکلات بیشتری را تجربه می‌کنید. در این نوشته می‌خواهیم درباره روش‌های رفع رطوبت کمد دیواری با شما صحبت کنیم.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

فهرست مطالب

رطوبت کمد دیواری از چه عواملی پدید می‌آید؟

نزدیکی کمد دیواری به سرویس بهداشتی باعث ایجاد رطوبت می شود

ساخت کمد دیواری اگر در کنار حمام یا سرویس‌ بهداشتی انجام شده باشد، در بیشتر موارد دچار رطوبت و نم‌زدگی می‌شوند. با وجود روش‌های نادرست ساختمان‌سازی در کشور ما، دیواره‌ها و کاشی‌های حمام و سرویس بهداشتی، در اکثر موارد فاقد عایق رطوبتی هستند و رطوبت با عبور از دیواره‌ها به کمد دیواری نفوذ می‌کند و باعث به وجود آمدن نم‌زدگی، کپک، بوی بد و… می‌شود. این مشکل ممکن است به مرور زمان به دلیل استفاده از شوینده‌های اسیدی مانند جرم‌گیر و مایع سفید کننده تشدید شود.

ترکیدگی لوله‌های فاضلاب یکی از عوامل شایع در رطوبت کمد دیواری است

ترکیدگی لوله‌های آب و فاضلاب یا ترک‌خوردگی و پوسیده شدن آن‌ها، از جمله عوامل رایج در به وجود آمدن رطوبت در دیوار خانه‌ها است. این مشکل وقتی درون دیوار‌های کمد دیواری اتفاق بیافتد، می‌تواند بیشتر شما را به زحمت اندازد. از آنجایی که کمدهای دیواٰری اغلب به دور از نگاه و توجه ما قرار دارند، دیرتر از سایر نقاط به این مشکل پی می‌بریم و ممکن است تا قبل از بروز کپک درون کمد و به وجود آمدن بوی بد لباس‌ها، متوجه وجود نشتی درون لوله‌ها نشویم. برای این کار می توانید از سرویس تشخیص ترکیدگی لوله هوم سرویز استفاده کنید.

خشک نشدن مصالح ساختمانی در ساختمان های نوساز

اگر در خانه‌ای زندگی کنید که به تازگی ساخته شده است و هیچ گونه نشتی در لوله‌کشی آب و فاضلاب نیز وجود ندارد اما باز هم با مسئله رطوبت در کمد‌های دیواری مواجه هستید و مشاهده می‌کنید که کمدهای دیواری، در عین دور بودن از سرویس‌ بهداشتی و حمام دارای رطوبت و نم‌زدگی می‌باشند، ممکن است این مشکل به دلیل تازه بودن مصالح ساختمانی استفاده شده باشد. اختصاص دادن زمان کافی در مراحل ساخت خانه، جهت خشک شدن مصالح استفاده شده بسیار ضروری است. مصالح استفاده شده در ساخت خانه مانند گچ و سیمان نیاز به خشک شدن کافی دارند.

وقتی زمان کافی را برای خشک شدن مصالح در نظر نگیریم و ساخت ساختمان را بی‌رویه ادامه‌ دهیم، در فضاهای بسته‌ای مانند کمد دیواری با مشکلاتی از قبیل رطوبت شدید، بوی بد، کپک و… روبرو خواهیم شد.

روش‌های رفع رطوبت کمد دیواری

رطوبت کمد دیواری

با توجه به دلایل مرسوم وجود رطوبت درون کمد‌های دیواری که در ابتدای مقاله به آن‌ها پرداختیم، حال به سراغ بهترین راهکارهای رفع رطوبت کمد دیواری می‌رویم. از بین بردن نم رطوبت کمدها یا حتی کابینت‌های آشپزخانه روش‌هایی ساده دارد که در ادامه به برخی از پرکاربردترین آن‌ها می‌پردازیم.

پاکسازی کمد

قبل از رطوبت‌زدایی باید کپک‌های ناشی از رطوبت را از بین برد؛ چرا که کپک می‌تواند باعث نفس‌تنگی، گلودرد، سردرد و سرفه شود.

نور خورشید

تابش نور خورشید درون کمد دیواری به شکلی کاملا موثر باعث رفع رطوبت درون کمد می‌شود. این کار را می‌توان با کشیدن پرده‌ها و باز گذاشتن درب کمد انجام داد.

تهویه

هوای تازه باعث خشک شدن رطوبت اضافی در لباس و کمد می‌شود. برای رفع نم کمد دیواری می‌توان هر چند وقت یک بار در کمد را باز گذاشت تا هوای گرم درون آن بچرخد یا در صورت امکان از یک فن کوچک درون کمد دیواری استفاده کنیم.

در ساختمان‌های نوساز به علت خشک نشدن گچ، پس از گچکاری ساختمان ممکن است کمدها دچار نم و رطوبت شوند، اما در ساختمان‌های قدیمی‌تر دلایل متعددی مانند نشت لوله‌ها، خرابی عایق بیرونی و … می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند.

استفاده از برنج

برنج رطوبت داخل کمد را از بین می‌برد. برای این‌ کار مقداری برنج را درون کیسه‌ای بریزید و در گوشه کمد خود قرار دهید. می‌توان برنج را در بشقاب هم ریخت و برای این کار استفاده کرد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات ساخت کمد دیواری هم ارائه میده؟

استفاده از دانه‌های قهوه 

برای از بین بردن نم و رطوبت کمد دیواری می‌توان از مقداری دانه قهوه به صورت تازه استفاده کرد. دانه‌های قهوه، قدرت بالایی در از بین بردن رطوبت دارند. برای این کار باید دانه‌های قهوه را در کیسه یا به صورت آزاد در کمد قرار دهید تا از شر نم و رطوبت موجود در کمد خلاص شوید. با این کار شما هم رطوبت و هم بوی بد آن را از بین می‌برید.

رفع نم و رطوبت با زغال 

زغال به راحتی نم و رطوبت درون کمد را حذف می‌کند. برای مقابله با نم و رطوبت کمد دیواری مقداری زغال اکتیو را درون کیسه‌ای قرار دهید و آن را درون کمد بگذارید. زغال اکتیو با قابلیت جذب آلودگی‌های محیط می‌تواند نم و بوی حاصله از آن را از بین ببرد. عملکرد زغال با جریان داشتن هوا تقویت می‌شود، پس بهتر است درب کمد باز باشد.

چگونه از رطوبت کمد دیواری جلوگیری کنیم؟

رطوبت کمد دیواری
رطوبت کمد دیواری

عایق‌بندی رطوبتی دیواره‌ها

ممکن است دلیل وجود نم از سمت سرویس‌های بهداشتی و حمام، شکستگی کاشی‌های بدنه باشد که باید هر چه سریع‌تر نسبت به ترمیم آن اقدام کنیم. در منازل آپارتمانی وجود رطوبت و نم در کمدهای دیواری می‌تواند از سرویس‌های بهداشتی واحدهای مجاور نیز باشد. ما باید مطمئن شویم دیوارهای حمام و دستشویی از عایق‌بندی مناسب برخوردار باشند و آب و رطوبت از درز کاشی‌ها عبور نکند. برای این کار باید حتما کاشی‌های سرویس بهداشتی، بندکشی و دوغاب‌ریزی شوند.

چنانچه دیوار کمد دیواری با سرویس بهداشتی یا حمام مشترک باشد، باید عایق‌کاری انجام شود. عایق ضد رطوبت برای کمد دیواری الزامی است و از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند. اگر با مشکل نم و رطوبت کمد دیواری روبرو شدید حتما از یک فرد متخصص برای تشخیص علت و برطرف کردن مشکل کمک بگیرید. شما می توانید برای رفع نم ساختمان از تیم حرفه‌ای و متخصص هوم سرویز کمک بگیرید تا به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند.

حذف نشتی‌ها در سیستم آب و فاضلاب ساختمان

رطوبت کمدهای دیواری ممکن است حاصل از نشتی در سیستم آب و فاضلاب ساختمان باشد. ترکیدگی یا شکستگی لوله‌های آب و فاضلاب از رایج‌ترین دلایل ایجاد رطوبت در دیوارها و کمد هستند. همچنین اگر در منزلی آپارتمانی این اتفاق بیفتد، نشتی ممکن است از واحدهای بغلی یا طبقات بالایی باشد. برای پیدا کردن محل نشتی می‌توان از خدمات تشخیص ترکیدگی لوله و رفع نشتی تیم هوم سرویز استفاده کنید.

تعمیر شوفاژها

در فصل سرما و همزمان با روشن شدن شوفاژها، ممکن است رطوبت درون کمدهای دیواری به وجود بیاید. این مشکل به دلیل خرابی در درون سیستم لوله‌کشی شوفاژها اتفاق می‌افتد. اگر مشکل در سیستم شوفاژها و لوله‌کشی آن رفع نشود، علاوه بر رطوبت درون کمد، می‌تواند منجر به تخریب دیوارها نیز شود. برای جلوگیری از این مسئله، مطمئن شوید که طراحی و نصب شوفاژهای ساختمان شما به بهترین نحو انجام می‌شود و در فواصل زمانی منظم شوفاژها را سرویس کنید.

بوی نم ناشی از رطوبت کمد دیواری را چگونه از بین ببریم؟

از بین بردن بوی بد نم و رطوبت راه‌های ساده‌ای دارد. در ادامه به موثرترین راهکارها اشاره می‌کنیم.

بوی نم رطوبت کمد دیواری
بوی نم رطوبت کمد دیواری

۱. استفاده از وانیل

وانیل یکی از چاشنی‌های غذایی است که به طور معمول در خانه‌های ما یافت می‌شود. مدتی درب کمد را باز بگذارید. پس از آن برای خوشبو کردن کمد از مقداری وانیل استفاده کنید.

۲. استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین کاربردهای زیادی دارد، اما می‌دانید که جوش شیرین را نباید در غذا استفاده کرد. آن را می‌توان برای از بین بردن بوی بد استفاده کرد. جوش شیرین را درون کیسه کوچکی بریزید و در کمد قرار دهید. این کار باعث می‌شود بوی بد ناشی از رطوبت از بین برود.

۳. رفع بوی نم و رطوبت با سرکه

سرکه را برای از بین بردن بوی نم و رطوبت استفاده می‌کنند. برای این کار ابتدا اجازه دهید که به مدت یک روز در کمد باز باشد. یک ظرف سرکه را به مدت یک روز در کمد قرار دهید و پس از آن درب کمد را باز بگذارید تا هوای آن عوض شود. هر چند که سرکه خود بوی خوبی ندارد، اما می‌تواند بوی بد نم و رطوبت را از بین ببرد.

خدمات ساخت کمد دیواری هوم سرویز

در صورتی که بخشی از کمد لباس در اثر نم و رطوبت دچار پوسیدگی یا آسیب شد، لازم است تا بخش‌های معیوب با متریال جدید جایگزین شود. هوم سرویز تعمیرات کمد دیواری قدیمی را به بهترین شکل ممکن و خیلی سریع انجام می‌دهد. با این خدمات، شما به جای صرف هزینه زیاد برای نصب کمد دیواری جدید، می‌توانید مشکل کمد قدیمی را برطرف کنید و در کنارش، در اتاق‌هایی که بدون کمد هستند سفارش ساخت یک کمد دیواری شیک و لوکس را بدهید.

جهت ثبت سفارش از طریق اپلیکیشن یا سایت هوم سرویز اقدام کنید. سفارش دهی، مشاوره و راهنمایی تلفنی تیم هوم سرویز کاملا رایگان است. پس از ثبت سفارش، نجار حرفه‌ای و با تجربه به محل اعزام می‌شود و اندازه گیری برای ساخت کمد دیواری جدید یا بررسی میزان تخریب کمد قدیمی انجام می‌شود. هزینه نهایی پس از بررسی اعلام خواهد شد. نرخ‌های اعلام شده از سوی همیاران همگی تابع نرخ اتحادیه است و منصفانه در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده محتواهای ویدیویی هوم سرویز حتما یه سری به آپارات هوم سرویز بزنید.

سفارش ساخت کمد دیواری  را در  اپلیکیشن هوم سرویز به رایگان ثبت کنید.

قیمت رفع نم ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا