لوله کشی و تاسیسات

رفع نشتی لوله پلی اتیلن به چه شکل است؟

روشهای رفع نشتی لوله های پلی اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن کاربردهای بسیار گسترده‌ای در لوله‌کشی و آبیاری زمین‌های کشاورزی و دیگر صنایع دارند. یکی از برترین ویژگی این لوله‌ها نسبت به انواع دیگر آن، مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، پوسیدگی و فشار است. مواد و مصالحی که در خط تولید لوله پلی‌ اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مقایسه با لوله‌های فلزی، از مقاومت بهتری در برابر خوردگی و دیگر عوامل برخوردار است. با این‌حال، این لوله‌ها نیز به‌ مرور زمان و تحت تأثیر عوامل مختلف، دچار پوسیدگی، فرسایش و حتی در بعضی موارد دچار نشتی می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا راه‌حل‌های مفیدی در ارتباط با رفع نشتی لوله پلی اتیلن بیان کنیم. از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مزایای لوله پلی اتیلن نسبت به دیگر لوله‌ها

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، لوله‌های پلی‌ اتیلن نسبت به لوله‌های فلزی، مقاومت بهتری دارند. مواد به‌ کار رفته در ساخت این لوله‌ها، از مواد درجه یک پتروشیمی موجود در بازار است. این مواد از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و در مقایسه با دیگر موادی که در ساخت مصالح مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقرون‌ به‌ صرفه‌تر نیز هستند. روش‌های رفع نشتی لوله پلی اتیلن نیز بسیار ساده و آسان است. پیش از هر چیز، به بیان تعدادی از مزایای این لوله‌ها می‌پردازیم:

 •         مقاومت بالای لوله پلی‌اتیلن در برابر انواع خوردگی‌ها مانند خوردگی گالوانیکی
 •         قابلیت انعطاف‌پذیری و جمع‌شوندگی بالا
 •         مقاوم در برابر ضربه، فشار، پوسیدگی و غیره
 •         وزن پایین لوله‌ها
 •         مقاومت در برابر زمین‌ لرزه، رانش و اشعه‌های مضر خورشیدی
 •         تعمیر و نگهداری آسان و همچنین هزینه پایین تعمیرات

باوجود این‌که مزایای لوله‌های پلی‌اتیلن نسبت به دیگر انواع آن بسیار زیاد است، اما این لوله‌ها نیز در اکثر مواقع دچار نشتی و پوسیدگی می‌شوند که باید سریعاً اقدامات لازم برای تشخیص ترکیدگی لوله و رفع نشتی لوله‌های ساختمان، انجام شود.

رفع نشتی لوله پلی اتیلن
نشتی لوله پلی اتیلن

رفع نشتی لوله‌ پلی‌ اتیلن چگونه انجام می‌شود؟

لوله‌کشی‌های سنتی به این صورت انجام می‌گرفت که در هر 20 فوت از لوله، باید از یک اتصال نر و مادگی که عایق‌بندی نیز شده بودند در این مسیرها نصب می‌شد تا برای انجام تعمیرات احتمالی آماده باشد. لوله‌های فلزی که در این سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گرفت، با سرعت بیشتری دچار خوردگی می‌شدند و نیاز به مراقبت زیادی داشتند. لوله‌های پلی‌اتیلنی که در مفاصل مختلف جوشکاری شده باشند، کمتر در معرض خوردگی، فرسایش و نشتی قرار می‌گیرند و مانند لوله‌های فلزی، نیاز به مراقبت پیوسته نیز ندارند.

در بعضی از موارد، لوله‌های پلی‌اتیلن مورد آسیب یا ضربه‌های ناگهانی قرار گرفته و ممکن است دچار خرابی‌های شوند که باید سریعاً برای تعمیر آن‌ها اقدام نمود. در لوله‌هایی که روی زمین نصب شده‌اند و قابل حرکت هستند، تنها کافی است که قسمت آسیب‌دیده لوله را جدا کرده و با استفاده از روش الکتروفیوژن، آن را با قطعه‌ای سالم جوش داد. اما در سیستم‌های زیرزمینی، این روش پاسخگو نیست. بلکه باید اقدامات پیشرفته‌تر و تخصصی‌تری مانند استفاده از ماسوره، قطعات فلنج‌دار، کوپلینگ‌های مکانیکی و غیره را به کار برد.

کوپلینگ‌های مکانیکی و روش‌هایی مانند الکتروفیوژن، به دلیل به‌ صرفه بودن و سهولت استفاده از آن، بیشتر در تعمیر بخش‌های آسیب‌دیده لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه، با چند روش مختلف برای تعمیر و رفع نشتی لوله پلی اتیلن آشنا می‌شویم.

تعمیر لوله به‌ وسیله جوش زینی

اگر سوراخ ایجاد شده در لوله اندازه کوچکی در حدود 1 اینچ یا حتی کوچک‌تر از آن را داشته باشد، تعمیرکاران می‌توانند با استفاده از جوش زینی، یک عدد سه‌ راهی خود انشعاب‌گیر را به قسمتی از لوله که دچار آسیب شده است، متصل کنند. البته برای انجام این کار، باید جریان آب به‌ صورت موقتی قطع شود تا محل آسیب‌دیدگی خشک باشد. پیش از جوش دادن قطعه جدید، باید در هر دو طرف محل آسیب‌دیدگی سوراخ‌هایی ایجاد شود تا محل ترک‌خوردگی بیشتر نشود. پس از جوش دادن قطعه زینی، بهتر است حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کرده تا کاملاً خشک شود و سپس جریان آب را وصل کرد.

رفع نشتی لوله پلی اتیلن
از بین بردن نشتی لوله پلی اتیلن

استفاده از الکتروفیوژن برای تعمیر لوله پلی‌اتیلن

برای تعمیر سوراخ‌ها و ترک‌هایی که حدود 3 اینچ یا کوچک‌تر از آن هستند، می‌توان از وصله‌های الکتروفیوژنی نیز استفاده کرد. برای انجام جوش الکتروفیوژنی؛ محل آسیب‌دیده باید کاملاً خشک باشد و این کار، مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده آن انجام شود.

به‌کارگیری اتصالات مکانیکی

چنانچه آسیب‌دیدگی لوله‌ها جزئی باشد، می‌توان برای رفع نشتی لوله پلی اتیلن قسمتی از لوله را برش زده و در محل آسیب، یک کوپلینگ مکانیکی نصب کرد. برای قرار دادن بعضی از کوپلینگ‌ها، باید یک‌ لایه فلزی و ضد زنگ را درون لوله استفاده کرد. به طور معمول، برای تعمیر آسیب‌دیدگی لوله‌های پلی‌اتیلن که حدود 2 اینچ یا کم‌تر از آن هستند، از تیوب‌ها یا اتصالات مکانیکی فشاری مخصوص این لوله‌ها استفاده می‌شود. در صورتی‌ که این آسیب‌دیدگی‌ها در لوله‌های انتقال آب رخ دهد، باید پیش از شروع تعمیرات جریان آب را قطع کرده و لوله را مورد ارزیابی قرار داد. اگر محل آسیب‌دیده کوچک باشد، باید لوله را برش داده و یک اتصال فشاری را بین دو سر آن نصب کرد. با بزرگ‌تر شدن محل آسیب‌دیده، محل آسیب‌دیده را کاملاً برش می‌دهند و یک‌ تکه لوله جدید با دو اتصال فشاری را جایگزین آن می‌کنند.

چگونگی رفع نشتی لوله پلی‌ اتیلن با استفاده از ماسوره فلنجی

در این روش، ابتدا باید محل آسیب‌دیده را به‌ دقت اندازه‌گیری کرد. پس از آن، به‌ تناسب اندازه ماسوره فلنجی، لوله را برش داده و فلنج و رینگ پشتیبان را در آن قسمت قرار می‌دهند. در مرحله بعدی، سر فلنج‌ها را به لوله اصلی و لوله جایگزین جوش می‌دهند و محل آسیب‌دیده تعمیر می‌شود.

استفاده از ماسوره الکتروفیوژن

این روش تا حدود زیادی به روش ماسوره فلنجی شبیه است، اما روش جوش دادن آن متفاوت است. در این مرحله، به‌ جای آنکه لوله را به ماسوره فلنجی جوش دهند، برای اتصال ماسوره جایگزین به لوله اصلی و لوله جایگزین، از کوپلینگ‌های الکتروفیوژن استفاده می‌کنند.

رفع نشتی لوله پلی‌ اتیلن با استفاده از چسب‌های مخصوص

در گذشته به‌ جای استفاده از چسب، از قیر یا شیره درختان استفاده می‌کردند. اما امروزه به دنبال پیشرفت تکنولوژی، چسب‌های صنعتی و کاربردی برای برطرف‌ کردن نیاز انسان‌ها ساخته شده‌اند. این چسب‌ها، از مواد پلیمری تشکیل شده‌اند که با استفاده از واکنش‌های شیمیایی، بین ترکیبات آن پیوندهای کووالانسی ایجاد می‌شود. اما کدام نوع چسب‌ها برای رفع نشتی لوله پلی اتیلن مناسب هستند؟

چسب‌هایی که برای تعمیر لوله‌های پلی‌اتیلن مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید ضدآب باشند و توانایی مقاومت در برابر رطوبت زیاد را نیز داشته باشند. علاوه‌ بر آن، این چسب‌ها باید در برابر خورندگی، مواد شیمیایی و ترک‌ خوردگی بسیار مقاوم بوده و چسبندگی بالایی داشته باشند. کارخانه‌های مختلف، چسب‌های مخصوصی برای لوله‌های پلی‌اتیلن تولید کرده‌اند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 •         چسب پلیکا
 •         فایبر فیکس
 •         پلی مکس
 •         اپوکسیدی

چسب پلیکا

این چسب برای رفع نشتی لوله پلی اتیلن از قدرت چسبندگی و جوش‌خوردگی بسیار بالایی برخوردار است. این چسب، دو مدل مختلف دارد؛ مدل معمولی و تارگت. مدل تارگت، علاوه بر قدرت چسبندگی و کشسانی زیاد، مدت‌ زمان اثرگذاری آن سریع‌تر بوده و کارایی بیشتری دارد.

چسب فایبر فیکس

نوارچسب نشتی‌گیر فایبر فیکس، یک چسب بسیار کارآمد و مقاوم برای تعمیر لوله‌های پلی‌اتیلن است که به‌ صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب مزایای بسیاری دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

میدونستی که هوم سرویز، خدمات رفع نشتی یا ترکیدگی لوله هم ارائه میده؟
 1. این چسب می تواند نشتی لوله پلی اتیلن تحت‌ فشار زیاد را رفع کند،
 2. این چسب در برابر برق تا حدود 1600 ولت عایق است،
 3. این چسبها در برابر حرارت و گرمای 100 درجه سلسیوس مقاوم است،
 4. چسب فایبر فیکس در برابر فشار، پوسیدگی، خوردگی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد،
 5. این چسب در برابر نور، رطوبت و زنگ‌زدگی مقاوم است،
 6. چسب فایبر فیکس برای تعمیر لوله‌های آبیاری مناسب است و هیچ‌گونه بوی بدی به جا نمی‌گذارد؛ همچنین کاملاً بهداشتی و غیرسمی است،
 7. این چسب در محلول‌های شیمیایی، مواد اسیدی یا قلیایی و سوخت‌های گوناگون حل نمی‌شود،
 8. با چسب فایبر فیکس ممنوعیتی برای رنگ‌رزی یا سمباده‌کشی وجود ندارد،
 9. این محصول برای انسان و حیوان مضر نیست،
 10. این چسب، ضد حساسیت است اما در صورت امکان، از دستکش استفاده کنید،
 11. می‌توان برای انواع لوله‌های پلی‌اتیلن، فلزی، پی‌وی‌سی و غیره از پسب فایبر فیکس استفاده کرد.

چسب پلی مکس

این چسب، از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار است و برای اتصالات گوناگون پلی‌اتیلنی و دیگر انواع آن، دوام زیادی دارد. از جمله مزایای استفاده از این چسب عبارت‌اند از:

 1. هم در داخل و هم در خارج از ساختمان قابل‌استفاده است،
 2. انعطاف‌پذیری زیادی دارد،
 3. در برابر دما بسیار مقاوم است (از دمای 4- تا 100+ درجه سانتی‌گراد)،
 4. در برابر عوامل محیطی مانند نور، هوا، آب، رطوبت و ایجاد کپک مقاوم است،
 5. امکان کوچک‌شدگی در آن وجود ندارد،
 6. هیچ ممنوعیتی برای رنگ‌آمیزی ندارد،
 7. در سطوح کم رطوبت قابل‌ استفاده است،
 8. در مواد شیمیایی و اسیدی حل نمی‌شود، کاملاً بهداشتی است و هیچ‌گونه بوی زننده‌ای ندارد،
 9. نیازی به استفاده از پرایمر ندارد و قدرت چسبندگی آن بسیار زیاد است.

چسب اپوکسیدی

چسب‌های اپوکسیدی، علاوه بر لوله‌های پلی‌اتیلن، برای سطوح دیگر مانند چوب، فلز، شیشه و غیره نیز قابل‌ استفاده هستند و قدرت چسبندگی بالایی دارند. این چسب‌ها، در آب، اسید، روغن و انواع حلال‌ها حل نمی‌شوند و در دو نوع اپوکسی و رزین اپوکسی برای لوله‌های پلی‌اتیلنی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

رفع نشتی لوله پلی اتیلن
راه های رفع نشتی لوله پلی اتیلن

رفع نشتی لوله با هوم‌سرویز

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

کلام آخر

برای رفع نشتی لوله پلی اتیلن، از چسب‌ها و اتصالات خاصی استفاده می‌شود که هرکدام شرایط و معایبی دارند. چسب‌ها در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند که سطح نشتی و ترک‌خوردگی کم‌تر است و افراد تمایل دارند که زیبایی لوله‌کشی را حفظ کنند. این چسب‌ها، به‌ تدریج در مقابل آب، حرارت و رطوبت، استحکام اولیه خود را از دست می‌دهند. اتصالات مکانیکی و فلزی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، برای نشتی‌های بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند و نسبت به چسب‌ها، از مقاومت بیشتری برخوردارند. در هر صورت چه هنگام استفاده از چسب‌ها و چه جوش دادن سطح نشتی، محل آسیب‌دیدگی باید کاملاً خشک باشد.

شما می توانید تعمیرات لوله کشی و رفع نشتی لوله های ساختمان و لوله بازکنی فوری خود را به تیم هوم سرویز بسپارید تا خیلی سریع و با هزینه مناسب این کار را برای شما انجام دهند:

قیمت رفع نشتی یا ترکیدگی لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا