تعمیر و سرویس خودرو

روغن ترمز چیست و چرا باید عوض شود؟ تعویض روغن ترمز

برای اینکه خودرو سالم و سرپا باشد حتما سرویس های دروه ای اتومبیل را به موقع انجام دهید. برخی کارها مثل خدمات تعویض روغن و فیلترها هزینه چندانی ندارد ولی در عملکرد مناسب ماشین بسیار تاثیر می گذارد. یکی از مهم ترین قسمت های خودرو، ترمز است. سالم بودن سیستم ترمز ماشین جان سرنشینان را در مواقع خطر، حفظ می کند. وقتی عملکرد ترمزها دچار مشکل شود راننده نمی تواند خودرو را در زمان مناسب متوقف کند. در اغلب اوقات ایراد ترمزها ناشی از بی کیفیتی روغن ترمزهاست. تعویض روغن ترمز اتومبیل از آن کارهایی است که تعمیرکاران حرفه ای روی آن تاکید دارند. آیا می دانید روغن ترمزها را باید چه زمانی عوض کنید؟

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

روغن ترمز چیست؟

وقتی صحبت از رانندگی ایمن می شود همه ما روی این موضوع تاکید داریم ولی در عمل گاهی فراموش می کنیم به وضعیت ماشین رسیدگی کنیم. تعویض روغن ترمز یکی از همین موارد است که اغلب به آن بی توجهی می شود. روغن ترمز یک مایع روان و سیال است که موجب سهولت عملکرد سیستم ترمز ماشین می شود. روغن باعث می شود تا اجزای سیستم ترمز به راحتی و روان حرکت کنند. بدون این روغن، موقع فشردن پدال ترمز، خودرو متوقف نخواهد شد. در واقع روغن ترمز به محض فشار روی پدال ترمز، نیروی هیدرولیکی را به لنت ترمزها هدایت می کند. به این ترتیب بین دیسک و لنت نوعی اصطکاک ایجاد می شود که در نهایت سرعت اتومبیل را کم کرده و یا منجر به توقف کامل ماشین می شود.

خدمات تعویض روغن در محل

تعویض روغن ترمز ماشین

انواع روغن ترمز

موقع تعویض روغن ترمز از روغن های اصل و مرغوب استفاده کنید زیرا کارایی و عمر مفید این محصولات به مراتب بیشتر از مایعات ارزان قیمت است. روغن ترمز چیزی نیست که در هر بار سرویس خودرو، نیاز به تعویض داشته باشد ولی با توجه به برچسب روی قوطی و یا میزان کارکرد خودرو باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. پایین آمدن سطح روغن به تنهایی نشان دهنده بی کیفیت شدن آن نیست لازم است تا مکانیک حرفه ای سطح و کیفیت روغن را بررسی کند. عملکرد روغن ترمزها مشخص ایت ولی از نظر تنوع محصولات، انتخاب های زیادی وجود دارد. صرف نظر از قیمت خرید روغن ترمز و یا برند آن همه روغن های موجود در بازار به دو گروه تقسیم می شوند.

  •  روغن های بر پایه سیلیکون  که برای  اتومبیل های بدون تکنولوژی ABS مناسب تر هستند.
  • روغن ترمزهای  بر پایه گلیکولکه مناسب وسایل نقلیه با سیستم‌های ترمز ABS هستند.

نکات تعویض روغن ماشین

دلیل تعویض روغن ترمز چیست؟

روغن ترمز مایعی سیال است که در مجاورت هوا، رطوبت محیط را جذب می کند. جذب رطوبت در روغن ها کاملا طبیعی است اما همین امر موجب کاهش کیفیت روغن می شود. در واقع رطوبت جذب شده برای سالم بودن سیستم ترمزها ضروری است و مانع پوسیده شدن آن می شود. با توجه به این موضوع لازم است تا در بازه های زمانی مشخص، روغن ترمز قبلی تخلیه شده و از روغن تازه و با کیفیت استفاده شود. اگر فرض کنیم که یک راننده حدود ۱۶ تا ۲۴ هزار کیلومتر را طی کرده است  به طور متوسط  ۷۵۰۰۰ بار از پدال گاز استفاده شده است. این مثال به خوبی اهمیت سیستم ترمز و سالم بودن آن را نشان می دهد. فقط یک لحظه تصور کنید که با فشردن روی پدال گاز، ترمزها به درستی عمل نکند.  بدون شک فاجعه ای جبران ناپذیر رخ می دهد.

مزایای تعویض فیلتر روغن چیست؟

قیمت تعویض روغن ترمز

بهترین زمان برای تعویض روغن ترمز چه وقتی است؟

با توجه به میزان کارکرد خودرو و نحوه نگهداری از آن، زمان تعویض روغن ترمز نیز تفاوت دارد. دفترچه راهنمای خودرو اطلاعات لازم در مورد تعویض روغن و زمان آن را ارائه داده است. شرایط اختصاصی هر اتومبیل اهمیت زیادی دارد اغلب مکانیک های حرفه ای توصیه می کنند هر یک یا دو سال حتما روغن ترمز ماشین را عوض کنید. از روی برخی نشانه های نیز می توان زمان عوض کردن روغن ترمز و تعویض روغن خودرو را تشخیص داد. اگر با این مشکلات روبرو شدید احتمالا روغن ترمز خراب و یا کم شده است:

  • چراغ هشدار ترمز روشن می شود

چراغ هشدار مربوط به سیستم ترمز در حالت عادی روشن نیست ولی اگر مشکلی در سیستم ایجاد شود این چراغ هشدار می دهد. یکی از ساده ترین راه های برای اینکه بدانید چه موقعی روغن ترمز را عوض کنید، توجه به همین چراغ هشدار است.

  • تعویض روغن ترمز وتقی پدال ترمز سفت شده

آیا به تازگی پدال ترمز مشکل پیدا کرده است؟ سفت شدن پدال ترمز یک هشدار جدی است که نشان می دهد مقدار روغن ترمز از سطح معمول کم شده است. این موضوع می تواند ناشی از نشتی روغن ترمز باشد. فرسوده شدن محفظه روغن و یا لنت ترمز فرسوده از علل اصلی نشتی روغن ترمز و کاهش میزان روغن است. 

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعویض روغن و فیلترها هم ارائه میده؟
  • راننده در ترمز گرفتن مشکل دارد

وقتی سطح روغن کم می شود لنت ها کارایی مناسبی ندارند و ترمز ماشین، درست عمل نمی کند.

  • سیستم ترمز سر و صدا ایجاد می کند

صدای غیر عادی در موقع ترمز گرفتن می تواند ناشی از فرسوییدگی لنت ترمز و کاهش روغن ترمز است. برای بررسی روغن حتما با نزدیکترین مکانیک خودرو تماس بگیرید.

بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه موقعی است؟

تعویض روغن ترمز در تهران

خدمات تعویض روغن ترمز در تهران

این سرویس توسط مکانیک حرفه ای در همه محله های تهران ارائه می شود. خدمات تعویض روغن از سرویس های ” در محل” است و همیار برای عوض کردن روغن خودرو به درب منزل یا محل کار مراجعه می کند. برای ثبت سفارش رایگان از طریق اپلیکیشن هوم سرویز اقدام کنید. استفاده از روغن اورجینال و فیلتر هوا و فیلتر روغن مرغوب در همه سفارش های ثبت شده الزامی است. در هر کجای تهران که هستید با ما تماس بگیرید. سرویس تعویض روغن و فیلترها شامل گارانتی و تضمین خدمات است. هزینه این سرویس منصفانه و طبق تعرفه تعیین می شود. در صورت خرید روغن توسط همیار حتما فاکتور خرید ارائه خواهد شد.

برای ثبت سفارش رایگان سرویس تعویض روغن و فیلترها از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی تعویض روغن و فیلترها تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا