نظافت و پذیرایی

فرش شگی یا پرز بلند را چطور بشوریم؟

شستن فرش شگی

در دکوراسیون خانه ایرانی همیشه یک قطعه فرش خوش رنگ هم دیده می شود. فرش شگی فضای خانه را گرم و دوست داشتنی تر نشان می دهد این فرش های زیبا با پرزهای بلندشان هماهنگی خوبی با طراحی مدرن دارند. با اینهمه تمیز نگهداشتن شگی کار ساده ای نیست. برای اینکه زیبایی فرش برای همیشه حفظ شود لازم است تا هرگونه آلودگی و کثیفی را تمیز کنید. در خونه تکونی عید نوروز معمولا فرش ها هم شسته می شوند. شستن فرش شگی ” لم” دارد. اگر نمی توانید این فرش های پرزدار را در خانه تمیز کنید از خدمات قالیشویی استفاده کنید.  قالیشویی آنلاین انواع فرش دستبافت و ماشینی و شگی را با بهترین کیفیت تمیز می کند. اما اگر می خواهید خودتان فرش زیبای پرز بلندتان را بشویید حتما به راهنمایی های این مطلب توجه کنید. 

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

فرش شگی چیست؟

قبل از پرداختن به نحوه شستن فرش شگی بد نیست تعریفی از این فرش ها داشته باشیم. shaggy نوعی فرش ( یا موکت) با پرزهای بلندتر از حد عادی است. تار و پودهای فرش با قالی های دستباف و ماشینی سنتی تفاوت دارند. بیشترین تفاوت در اندازه الیاف فرش است. شگی دارای الیاف بلند، نرم و زیبایی است. این الیاف بر روی یک لایه زیره، فیکس شده اند. همین موضوع موجب شده تا ضخامت فرش شگی بیشتر از انواع دیگر باشد.

موقع راه رفتن روی این فرش های پرز بلند، حس نرمی و گرمای خوبی منتقل می شود. اما یک مشکل وجود دارد و آن اینکه گرد و غبار و آلودگی ها در بین الیاف بلند شگی گیر می افتند و به این سادگی ها هم از بین نمی روند. شگی بیش از فرش و موکت های معمولی، گرد و خاک جمع می کند به همین دلیل باید در مورد نظافت و تمیزی فرش، دقت بیشتری انجام شود. 

بهترین قالیشویی تهران در محله شما

شستن فرش شگی

راهنمای شستن فرش شگی

برای شستشوی این فرش های پرز بلند دو راه دارید. اول اینکه فرش را در خانه بشورید و دیگر سپرده فرش به شرکت قالیشویی است. به هر حال انتخاب با شماست شاید بخواهید خودتان فرش را تمیز کنید. در این صورت ابتدا باید گرد و خاک فرش را خارج کنید تا موقع شستن، خاک به خورد الیاف نرود.

غبارگیری فرش شگی

با همه زیبایی و نرمی که این فرش های پرز بلند دارند، مشکل گیر کردن آشغال در بین الیاف همیشه وجود دارد.. این نوع فرش به دلیل ظاهر متفاوت اش مستعد جمع کردن غبار است. برای نظافت ابتدا گرد و غبار را بتکانید. فرش را در فضای باز روی بلندی آویزان کنید و آن را با دست یا قطعه ای چوب و … بتکانید. در گذشته فرش های دستباف به همین ترتیب غبارگیری می شد. این روزها خانه ها آپارتمانی شده و کمتر شاهد چنین صحنه هایی هستیم ولی خب در مورد فرش شگی حتما این کار لازم است. بعد از اینکه با چوب چند ضربه به فرش زدید از گرد و خاک بیرون آمده، تعجب خواهید کرد. این پرزها واقعا همه غبارها را به دام می اندازند.

چگونه با شامپو فرش مبل ها را تمیز کنیم؟ شستن مبل

راهنمای شستشوی فرش

جارو کردن فرش شگی

پس از غبارگیری لازم است تا با جاروبرقی، حسابی فرش را تمیز کنید. از سری مخصوص مبلمان برای جاروکردن شگی استفاده کنید. الیاف این فرش پند برابر قالیچه های معمولی ارتفاع دارد بنابراین باید مکش جاروبرقی را روی حداکثر بگذارید تا قدرت کافی داشته باشد. ابتدا با دقت و حوصله همه قسمت های رویه فرش را جارو کنید. سپس فرش را برگردانده و پشت ان را نیز به خوبی با جاروبرقی تمیز کنید. با این کار باقیمانده ذرات ریز داخل الیاف فرش هم خارج می شود.

شستن فرش شگی

فرش شگی معمولا در اتاق پذیرایی یا اتاق خواب پهن می شود و در معرض انواع آلودگی هاست. پس از مدتی لکه های کوچک و بزرگ سرتاسر فرش را اشغال می کند. قبل از شستشو حتما لکه های روی فرش را تمیز کنید. پاک کردن لکه های قدیمی کار ساده ای نیست بنابراین بهتر است اصلا اجازه ندهید که فرش لک شود. هر موقع آب و مایعات رنگی روی فرش ریخت به سرعت، محل را تمیز کنید تا لکه باقی نگذارد. چای، قهوه، نوشابه و … لکه های بد رنگ و ماندگاری روی فرش باقی می گذارند.

به محض ریختن چای و دیگر مایعات رنگی، با یک دستمال خشک، آب اضافی را بگیرید. دستمال را روی فرش قرار داده و با دست فشار دهید تا آب به دستمال جذب بشود. سپس یک ظرف بزرگ آب را کامل کنید و یک دستمال تمیز را درون آب قرار دهید. حالا با دستمال مرطوب چند بار روی فرش بکشید تا اثری از لکه باقی نماند. مایعات تازه به این ترتیب تمیز می شوند و اصلا لکه باقی نمی گذارند. در مورد لکه های قدیمی کار به این سادگی نیست.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات قالیشویی هم ارائه میده؟

چگونه از ورود گرد و خاک به خانه جلوگیری کنیم؟

پاک کردن لکه روی قالی

لگه گیری فرش پرز بلند

قبل از شستن فرش شگی هم لکه ها را تمیز کنید. فرش های رنگ روشن، لکه را به خوبی نشان می دهند و زودتر کثیف می شوند. البته خوبی شگی روشن اینست که اتاق را بزرگ تر نشان می دهد ولی خب خیلی زود هم لک و کثیف می شود. برای پاک کردن لکه های قدیمی می توانید از محلول خانگی آب و سرکه استفاده کنید. در یک ظرف بزرگ، مقدار مساوی آب و سرکه را مخلوط کنید. حتما از سرکه سفید استفاده شود سرکه های دیگر، رنگ دارند و بر روی فرش لکه ایجاد می کنند. محلول را در اسپری ریخته و روی محل لکه، بپاشید. ۵ دقیقه صبر کنید تا آب و سرکه اثر کند. حالا با یک دستمال خشک و بدون پرز، لکه را پاک کنید.

توجه داشته باشید که کشیدن پارچه دستمال روی پرزهای بلند شگی، به شدت به فرش آسیب می زند.به صورت ضربه ای لکه را تمیز کنید. به این صورت که دستمال را روی محل بزنید و بلند کنید. اگر لازم است اسپری اب و سرکه بیشتری بپاشید. لکه های خیلی قدیمی به این طریق پاک نمی شوند. در این صورت از یک برس با موی پلاستیکی برای برطرف کردن لکه چای و قهوه کمک بگیرید.

شستن فرش شگی با شامپو فرش

پس از لکه گیری هم می توانید با شامپو فرش، کل قالی را تمیز کنید. دستورالعمل استفاده از شامپو فرش را از روی قوطی بخوانید و طبق آن عمل کنید. معمولا طریقه کار به این صورت است. اندکی شامپو را در یک ظرف آب ریخته و با دست آن را هم می زنید تا کف دست شود حالا با یک اسفنج یا پارچه توری، کف شامپو را مستقیم روی پرزهای فرش شگی می مالید. این کار برای یک قالیچه کوچک جواب می دهد اما اگر بخواهید یک فرش بزرگ تر را به این صورت تمیز کنید واقعا کار خسته کننده ای است. shag rug زیباست ولی تمیز نگاه داشتن آن دشوار است.

چگونه فرش را بدون شامپو فرش برق بیندازیم؟

طریقه شستن فرش شگی

شستن فرش شگی با بخارشور

با استفاده از بخارشوهای خانگی نیز می توانید فرش شگی را تمیز کنید. خوبی دستگاه بخارشور اینست که به هیچ ماده شوینده ای نیاز ندارید و تنها با داغی و حرارت بخار آب، آلودگی های درون فرش تمیز می شود. در ضمن حرارت بخار آب همه باکتری ها و موجودات ریز و الرژی زا را نیز نابود می کند. اگر فرش خیلی کثیف نشده باشد این روش جواب می دهد در غیر این صورت ناچارید با شامپو فرش، آن را تمیز کنید که در عمل آلودگی های عمق فرش، تمیز نخواهد شد. برای جلوگیری از کثیف شدن فرش شگی بهتر است هفته ای یکبار فرش را جارو کنید. در صورت ریختن مایعات فورا نسبت به تمیز کردن محل اقدام کنید و سالی یکبار، فرش را برای شستشو به قالیشویی تحویل دهید.

استفاده از خدمات قالیشویی برای شستن فرش شگی

اگر وقت و حوصله شستن و نظافت فرش را ندارید از خدمات قالیشویی کمک بگیرید. شستن فرش و لکه گیری و خشک کردن و …. کار ساده ای نیست. در آپارتمان های نقلی هم که اصلا مکانی برای شستشوی فرش وجود ندارد. از طرفی شوینده های معمولی می تواند به بافت فرش و پرزهای بلند شگی آسیب بزند. با همه این دردسرها ساده ترین راه اینست که از یک قالیشویی حرفه ای و کار بلد برای شستن فرش شگی کمک بگیرید. به این ترتیب در کوتاه ترین زمان، فرش را شسته شده و تمیز تحویل می گیرید.

سوالاتی که قبل از نصب موکت باید بپرسید!

خدمات قالیشویی در تهران

تعرفه خدمات قالیشویی هوم سرویز

عنوان(به روز رسانی سال 1400)از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
شستشوی فرش ماشینی(متر مربع)11500-
شستشوی فرش دستباف(متر مربع)
15000-
اعلاء شویی فرش ماشینی(متر مربع)16000
اعلاء شویی فرش دستباف(متر مربع)2500033500
شستشو فرش گل ابریشم دستبافت متری
60000
شستشوی موکت جدا از زمین
7000
خشکشویی فرش ماشینی در محل(متر مربع)16000-
خشکشویی فرش دستباف در محل(متر مربع)22000-
خشکشویی موکت در محل(متراژ کمتر از 50 متر)400000-
قیمت خشکشویی موکت در محل(متراژ بیشتر از 50 متر)- متر مربع8000
خشکشویی موکت در محل پله هر عدد
20000
اعلاء شویی موکت جدا از زمین(متر مربع)
توافقی
قیمت شستشوی قالیچه و کناره
توافقی
قیمت رفوگری و ترمیم(متر مربع)
توافقی
قیمت لکه برداری(متر مربع)
توافقی
خشکشویی چمن مصنوعی زیر ۵۰ متر متری
8000
خشکشویی تاتامی هر قطعه زیر ۵۰ عدد هر عدد
6000
سرویس حمل فرش25000

سرویس قالیشویی در تهران

شستشوی انواع قالی نفیس گل ابریشم و ابریشم در بهترین قالیشویی تهران و زیر نظر متخصصین فرش انجام می شود. جهت جلوگیری از انتقال آلودگی در زمان کرونا، پس از شستشو فرش ها کامل ضد عفونی شده و کاورکشی می شود. جهت ثبت سفارش قالیشویی از طریق اپ هوم سرویز اقدام کنید. پس از هماهنگی، قالی به محل کارگاه برده شده و توسط دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک شسته می شود. سرویس لکه گیری، اعلاشویی و سفید شویی بنابر سفارش مشتری انجام می شود. لیست تعرفه های دریافتی را در جدول مشاهده می کنید. قیمت گذاری طبق نرخ اتحادیه در همه سفارش ها انجام می شود. با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز، سرویس قالیشویی را از قبل رزرو کنید

جهت ثبت سفارش رایگان سرویس قالیشویی از اپلیکیش هوم سرویز استفاده کنید

همیار ما شوید
اگر شما هم توی قالیشویی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا