تعمیرات و خدمات فنی

تعمیر و تعویض کولر آبی یا گازی

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

علائمی که نشان می‌دهد کولرآبی یا گازی شما نیاز به تعمیر یا تعویض دارد

شرایط زیست‌ محیطی انسان یکی از عواملی  است که بر رفتار افراد و حالات روحی و روانی، و نحوه انجام کار آن ها تأثیر مستقیم می‌گذارد. استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع و تعمیر و تعویض کولر آبی یا گازی در فصل تابستان از جمله اقداماتی هستند که شرایط هوایی مطلوب را در محیط، ممکن می‌سازند.

منظور از تهویه مطبوع، عملیاتی است که به‌صورت خودکار بروی هوا انجام می‌شود تا بتوان با ثابت نگه‌داشتن یا تغییر آن، شرایط محل موردنظر را برای زندگی، کار یا عملیات صنعتی معین، مطلوب و بهداشتی کرد. تهویه مطبوع عموماً شامل سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی، رطوبت‌زدایی و تصفیه هوا می‌باشد. سیستم‌های سرمایشی که در تابستان مورداستفاده قرار می‌گیرند، ازجمله کولرهای آبی، گازی و اسپیلت، موضوع موردمطالعه این مقاله هستند.

قطعاً مباحث مربوط به کولر، فقط به استفاده از آن ختم نشده و لازم است تا در مورد چگونگی نصب کولرگازی و آبی، تعمیر کولرآبی، و تعمیر کولرگازی و مباحث وابسته به آن ها، مطالبی را بیاموزیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • کولرهای آبی و گازی چگونه کار میکنند؟
 • نصب کولرآبی و سرویس آن
 • نصب کولرگازی و سرویس آن
 • نشانه‌هایی که نیاز کولر به سرویس یا تعمیر را اخطار می‌دهد
 • مشکلات شایع کولر آبی و راه‌حل آن
 • مشکلات شایع کولرگازی و راه‌حل آن

کولرهای آبی و گازی چگونه کار میکنند؟

کولرگازی با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند، درواقع سیستمی که برمبنای چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز، تولید سرما کند، کولرگازی نامیده می‌شود. این کولرها در انواع مختلفی چون کولرهای پنجره‌ای، اسپیلت و انواع قابل‌حمل و ایستاده در بازار موجود می‌باشند.

کولرهای آبی با استفاده از فرایند سرمایش تبخیری، با تبخیر کردن آب، موجب خنک شدن هوا می‌شوند. این کولرها، گرمای هوا را جذب می‌کنند تا به‌وسیله آن بتوانند گرمای موردنیاز برای تبخیر آب را داشته باشند که در نتیجه موجب خنک شدن محیط می‌شوند. کولرهای آبی در مقایسه با کولرهای گازی، برق کمتری مصرف می‌کنند و به این دلیل که رطوبت محیط را افزایش می‌دهند برای مناطق خشک مناسب هستند. بهتر است از کولرهای گازی در مناطق گرمسیر و شرجی استفاده شود. سرعت خنک کنندگی کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است.

نصب کولرآبی و سرویس آن

کولرآبی دارای دو موتور اصلی و فرعی می‌باشد. موتور اصلی برای بخش گردش هوا در کولر، و موتور فرعی کولر، که یک پمپ آب است، برای گردش آب در کولر، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کولرآبی دارای دو موتور اصلی و فرعی می‌باشد. موتور اصلی برای بخش گردش هوا در کولر، و موتور فرعی کولر، که یک پمپ آب است، برای گردش آب در کولر، مورداستفاده قرار می‌گیرد. رعایت اصول ایمنی، سرویس و آماده‌سازی کولر قبل از نصب، از نکات اصلی در نصب کولر آبی می‌باشند که رعایت آن‌ها کارایی کولر را بالابرده و موجب بازدهی بهتر آن خواهد شد. دیگر نکاتی که برای نصب و سرویس کولر آبی باید رعایت شود در زیر لیست شده است:

 1. رعایت اصول ایمنی: ازآنجایی‌که در کولرآبی، آب جریان دارد و از طرفی کولر به برق اتصال دارد لذا خطر برق‌گرفتگی در کمین است. بنابراین هنگام نصب کولرآبی باید نسبت به برق‌دار نبودن کولر اطمینان حاصل نموده و کلید و فیوز برق را قطع کرد.
 2. سرویس کولر قبل از نصب: بهتر است قبل از نصب با یک سرویس‌کار کولرآبی تماس گرفته و از او بخواهید تا کولر را سرویس کند. روغن‌کاری کولر، تعویض پوشال‌ها، زدودن گردوغبار و از همه مهم‌تر سرویس موتور و پمپ آب کولر، ازجمله کارهایی است که یک سرویس‌کار کولرآبی باید به آن توجه کند.
 3. تنظیم مسیر آب کولر: دقت شود مسیر آبی که به کولر وارد می‌شود به‌گونه‌ای تنظیم شود که به‌دوراز نور خورشید بوده تا همیشه خنک بماند، زیرا هرچه آبی که به کولر وارد می‌شود خنک‌تر باشد باد تولیدشده توسط کولر نیز خنک‌تر خواهد بود.
 4. اطمینان از سالم بودن کف کولر: یکی از مواردی که سرویس‌کار کولرآبی باید به آن توجه کند کف کولر می‌باشد. زیرا کف کولرهای آبی، اغلب سوراخ می‌شوند. برای حل این مشکل باید کف کولر ایزوگام شود منتها دقت شود تا زمان ایزوگام، محل نصب درپوش کولر مسدود نشود.
 5. محل نصب کولر: زمان نصب کولر دقت شود که کولر در مکانی که نصب‌شده، تراز باشد تا آب کولر به یک سمت جمع نشود. مسئله تراز بودن کولر در زمان تنظیم شناور نیز، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. جهت عدم فرورفتگی پایه‌های کولر در زمین، زیر پایه‌های آن، موزاییک بگذارید.

برای جلوگیری از بروز مشکل در سیستم‌های تهویه، لازم است که به‌طور منظم عملکرد آن‌ها چک شود، تا هم طول عمر آن‌ها بیشتر شده و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. مطمئناً هزینه سرویس کولرآبی از هزینه خرید آن بیشتر نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه : قیمت سرویس کولر گازی – قیمت ​شارژ گاز کولر گازی
پیشنهاد مطالعه : با این راهنمایی ها سرویس کار کولر گازی خود باشید

نصب کولرگازی و سرویس آن

فهمیدن اینکه کولرگازی شما نیاز به تعمیر دارد یاخیر کار دشواری نیست، بنابراین بهتر است تا قبل اینکه مشکل بدتر شود یا برای همیشه کولرتان از کار بیافتد، به دنبال حل مشکل باشید. مواردی که زمان سرویس کولرگازی باید به آن توجه شود:

 1. بازررسی کلیه اجزای ورودی و خروجی کولر
 2. تست عملکرد کامل سیستم
 3. تست‌های مربوط به کنترل و شارژ سیستم
 4. آزمایش نشتی دستگاه با استفاده از دستگاه‌های نشت گیر
 5. آزمایش تشخیص رنگ(اگر تشخیص نشتی دشوار می‌باشد)

انتخاب بهترین محل برای نصب پنل داخلی و بخش خارجی کولر، برای ایجاد امنیت و توزیع هوا ، از مهم‌ترین نکات در نصب کولرگازی، می‌باشد.

تنظیم دمای مناسب برای جلوگیری از استهلاک کولر ضروری است. نصب سیستم‌های داخلی کولرگازی در هوای مرطوب و گرم، موجب از دست رفتن سرمایش و تقطیر رطوبت شده و این امر موجب جمع شدن آب در اطراف کولر خواهد شد. سیم‌های برق روی ترمینال در زمان نصب کولرگازی باید  محکم بسته شوند، زیرا در صورت نرسیدن ولتاژ کافی به کولر، برد الکتریکی و ترانس دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و سرویس کولر آبی هم ارائه میده؟

لوله‌های دستگاه قبل از نصب به‌وسیله گاز ازت تمیز شوند. ورود آب به داخل لوله‌های مبرد کولر موجب مسدود شدن لوله شده و سبب آسیب کمپرسور خواهد شد. پس از اتمام عملیات لوله‌کشی و نصب کولرگازی، تمام اتصالات و لوله‌های نشت‌یابی شوند. جهت آموزش تصویری نصب می‌توانید عبارت “فیلم نصب کولرگازی”، را در اینترنت جستجو نمایید تا روش نصب انواع کولرها برای شما به نمایش گذاشته شود.

 

 

 

 

نصب سیستم‌های داخلی کولرگازی در هوای مرطوب و گرم، موجب از دست رفتن سرمایش و تقطیر رطوبت شده و این امر موجب جمع شدن آب در اطراف کولر خواهد شد.

نشانه‌هایی که نیاز کولر به سرویس یا تعمیر را اخطار می‌دهد

زمانی که سرما در تمامی نقاط خانه به یک اندازه توزیع نشده باشد، بیان‌کننده این مطلب است که ممکن است ترموستات با مشکل مواجه شده باشد.

آگاهی از علائم هشداردهنده، به شما کمک خواهد کرد تا قبل از اینکه مشکل از کنترل شما خارج شود، آن را شناسایی کرده و جهت رفع آن اقدامات لازم را به عمل‌آورید.در ادامه ۶ مورد از علائم هشداردهنده که نیاز کولر به سرویس و تعمیر را به شما اخطار می‌دهد، ذکرشده است:

 1. عدم تولید هوای سرد

  اینکه کولر سرمایی ایجاد نمی‌کند یا سرمای آن به‌اندازه‌ی کافی نمی‌باشد، از مواردی است که وجود یک مشکل را گوشزد می‌کند. این یعنی سیستم تهویه‌ی شما به تعمیر نیاز دارد. یکی از دلایل عدم تولید هوای سرد، شکستگی در کمپرسور کولر می‌باشد یا اینکه گاز کولر (که اغلب گاز فریونی مثل R22 است) کم شده است.

 2. جریان هوای ضعیف

  اگر جریان هوای تولیدشده از کولر ضعیف باشد ممکن است کمپرسور دستگاه ناقص شده باشد. اینکه بخشی از فضا سرد شده و سیستم نمی‌تواند فضای بیشتری را سرد نماید نشانه‌ی آن است که مجرای کولر با مشکل روبه‌رو شده و نیاز به تعمیر فوری دارد. ممکن است آشغالی در دریچه¬ی کولر گیرکرده باشد و جلوی مجرای آن را بسته باشد. این موضوع علاوه بر اینکه موجب توقف جریان هوا می‌شود ممکن است برای سلامتی شما نیز خطرناک باشد. تمیز کردن مداوم کانال‌های کولر یک‌راه عالی برای جلوگیری از انسداد جریان هوا می‌باشد.

 3. مشکلات ترموستات

  گاهی اوقات مشکل از سیستم تهویه نیست بلکه از ترموستات دستگاه می‌باشد. زمانی که سرما در تمامی نقاط خانه به یک اندازه توزیع نشده باشد، بیان‌کننده این مطلب است که ممکن است ترموستات با مشکل مواجه شده باشد.

 4. وجود رطوبت در بخش هایی از کولر

  وجود رطوبت یا نشتی در نزدیکی کولر، نشانه‌ای از وجود یک مشکل می‌باشد. وجود نشتی به دو دلیل می‌باشد. در موارد جدی‌تر نشتی می‌تواند از گاز مبرد(گاز سردکننده) باشد. نشت این گاز می‌تواند به سلامت شما و خانواده لطمه وارد کند، لذا این مشکل باید در اولین فرصت حل شود. جمع شدن آب در نزدیکی کولر نشان‌دهنده این است که لوله تخلیه‌ای که مستعد چگالش تهویه هواست، شکسته یا مسدود شده است.

  یکی از دلایل عدم تولید هوای سرد، شکستگی در کمپرسور کولر می‌باشد یا اینکه گاز کولر کم شده است. اگر جریان هوای تولیدشده از کولر ضعیف باشد ممکن است کمپرسور دستگاه ناقص شده باشد. وجود رطوبت یا نشتی در نزدیکی کولر، نشانه‌ای از وجود یک مشکل است. شنیدن صدایی شبیه صدای سنگ‌زنی نشان‌دهنده این است که یاتاقان موتور خراب‌شده است.

 5. اصوات عجیب و نامعلوم

  شنیدن صداهایی شبیه صدای جرقه، صدای سنگ‌زنی و صداهای تیز و دل‌خراش از کولر، نشان‌دهنده این است که قطعه‌ای از دستگاه نیاز به تعویض دارد. عدم رسیدگی به آن قطعه ممکن است خرابی دستگاه را به دنبال داشته باشد. صداهای جیغ مانند به این معناست که تسمه بیرون از محل خود قرارگرفته است، یا این که یک قطعه فلزی در کولر نیاز به روغن و روان کاری دارد. صدایی شبیه صدای سنگ‌زنی نشان‌دهنده این است که یاتاقان موتور خراب‌شده است.

 6. بوی عجیب‌ و غریب

  به‌ طور معمول این بو نشان‌دهنده از بین رفتن عایق سیم کولر می‌باشد. بوی پوسیدگی در داخل دستگاه یا لوله‌کشی آن، عموماً به این معناست که بدون هیچ تأخیری این مشکل باید برطرف شود.

مشکلات شایع کولرآبی و راه‌حل آن

دو مشکل بیان‌شده در این قسمت ازجمله مشکلات عمده‌ای است، که ممکن است برای کولرهای آبی اتفاق بیافتد.

 • کاهش سرمایش: بسته بودن فلکه ورود آب به کولر، سوراخ شدن کف کولر(تشتک)، باز بودن خروجی تشتک و معیوب بودن واشر پمپ آب ازجمله مشکلاتی است که منجر به کاهش سرمایش کولرآبی می‌شود.
 • سر و صدای زیاد کولر: خرابی و خشک شدن یاتاقان کولر، تاب برداشتن پروانه کولر و خرابی تسمه‌پروانه، ازجمله دلایل بروز سر و صدا در کولرهای آبی می‌باشند لذا برای تعمیر کولرآبی باید این بخش‌ها بررسی‌شده تا بتوان درصدد رفع مشکل برآمد.

مشکلات شایع کولرگازی و راه‌حل آن

از جمله مشکلات کولرهای گازی می‌توان به، اتصالی کابل‌های کولر، آبریزی کولرگازی، برفک روی لوله‌های کولر، صدای غیرمعمول و یا لرزش کولر، عدم روشن شدن سیستم تهویه مرکزی و عدم کار کردن فن پنل داخلی کولر اشاره کرد.

همان‌طوری که قبلاً گفته شد لازم است هرچند وقت یک‌بار عملکرد کولرگازی موردبررسی قرار گیرد و در صورت وجود مشکل با یک تعمیرکار کولر، تماس گرفته شود. برای تعمیر کولرگازی، ابتدا باید نقطه و دلیل بروز مشکل را یافته و برای رفع آن، راه‌حل‌هایی را بیابیم. در ادامه مجموعه‌ای از مشکلات شایع که ممکن است برای کولرهای گازی رخ دهد را بررسی کرده و راه‌حل‌های آن بیان خواهد شد.

 1. فیلتر هوای کثیف

  کم بودن فشار لوله مکش، کم بودن صدای کمپرسور، زیاد بودن دمای پوسته کمپرسور، کمتر شدن دمای کندانسور از حد معمول، ازجمله مشکلاتی است که به دلیل مسدود شدن و یا کثیفی فیلتر هوا ممکن است برای کولر رخ دهد لذا جهت رفع مشکل باید فیلتر را تمیز و یا تعویض کرد.

 2. کاهش سرمایش

  یکی از دلایل کاهش سرمایش یونیت داخلی، زمانی که کمپرسور روشن است، مسدود بودن کندانسور است لذا برای رفع مشکل باید کندانسور تمیز شود. مسدود بودن مسیر سرمازا نیز می‌تواند از میزان سرمایش دستگاه بکاهد لذا برای رفع این مشکل باید مسیر و سیستم تخلیه و وکیوم شارژ شود.

 3. عدم کارکرد صحیح کندانسور

  زیاد بودن فشار لوله مکش و دمش، زیاد بودن دمای لوله مکش، بلند بودن صدای کمپرسور، عدم خروج هوای خنک، ازجمله مشکلاتی است که به دلیل عدم کارکرد صحیح کندانسور اتفاق می‌افتد. جهت تعمیر کولرگازی در این شرایط باید کندانسور تمیز شود.

 4. خرابی برد الکتریکی

  زمانی که کمپرسور روشن اما هوای خروجی یونیت داخلی خنک نباشد، موتور فن روشن اما کمپرسور روشن نشود، و روشن نشدن یونیت خارجی، ازجمله مشکلاتی است که در اثر خرابی برد الکتریکی ایجاد می‌شود. لذا برای رفع مشکل باید برد بررسی و تعمیر شود.

از دیگر مشکلات کولرهای گازی می‌توان به، اتصالی کابل‌های کولر، آبریزی کولرگازی، برفک روی لوله‌های کولر، صدای غیرمعمول و یا لرزش کولر، عدم روشن شدن سیستم تهویه مرکزی و عدم کار کردن فن پنل داخلی کولر اشاره کرد.

با داشتن یک برنامه مستمر برای سرویس و تعمیر کولر، علاوه بر اینکه بهره‌وری دستگاه افزایش می‌یابد، نگرانی‌ای برای شما در روزهای داغ تابستان باقی نخواهد ماند. بنابراین برای برطرف کردن مشکلات مربوط به انواع کولرآبی و گازی، باید دلایل بروز مشکل را یافته و با ارائه راه‌حل¬هایی، آن مشکل را برطرف نمود. فیلم‌های آموزش تعمیر کولرگازی، آموزش سرویس کولرآبی و تعمیر آن را، می‌توانید از سایت‌های معتبر دانلود نمایید.

همیار ما شوید
اگر شما هم توی نصب و سرویس کولر آبی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا