برقکاری ساختمان

مراحل سیم کشی و برق کاری ساختمان

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

همه ساختمان های مسکونی و اداری مجهز به سیستم برق رسانی هستند که بر حسب مورد استفاده تفاوت هایی را دارند. برق کاری در ساختمان فرایندی چند مرحله ای است که می بایست به صورت زمان بندی شده انجام شود. انجام سیم کشی ساختمان در یک زمان وجود ندارد با تکمیل هر مرحله، شرایط ادامه کار میسر خواهد شد. به طورکلی سیم کشی و برق کاری در ساختمان با اجرای مراحل زیر انجام می شود.

نقشه برق کاری در ساختمان

اولین مرحله در برق کاری ساختمان یک طرح کلی و نقشه برق کاری در ساختمان است. این نقشه توسط برق کار و یا مهندس برق طراحی می شود. شروع کار سیم کشی ساختمان با استفاده از نقشه، سرعت اجرای کار را بیشتر می کند. نقشه برق کاری اساس سیم کشی استاندارد و اصولی است .

اندازه و تراز

طبق استانداردهای برق ساختمان فاصله مشخصی بین کلیدها و پریزها و کف بنا باید رعایت شود. این فاصله توسط خط تراز مشخص می شود. خط تراز برای کنده کاری محل کلیدها و پریزها الزامی است. برق کار با استفاده از شلنگ تراز دو سر دیوارها را نشانه گذاری کرده و با ریسمان یک خط سراسری می کشد. در روش های جدید برای کشیدن خط تراز از لیزر استفاده شده و تراز کشی انجام می شود. در هر دو این روش ها، محل دقیق نصب کلیدها و پریزها روی دیوار و فاصله استاندارد از کف مشخص خواهد شد.

کنده کاری و برق کاری در ساختمان

برق کاری ساختمان

کنده کاری به منظور جاگذاری لوله ها و قوطی های برق انجام می شود. در روش های قدیمی و سنتی، کنده کاری با استفاده از قلم و چکش و تیشه های مخصوص برقکاری انجام می شده است ولی امروزه از انواع دستگاه های پیشرفته برای کنده کاری و برق کاری ساختمان استفاده می شود. به طور کلی دستگاه های کنده کاری در دو گروه قرار می گیرند.

الف- شیار زن : دستگاهی کاربردی برای کندن محل قرارگیری لوله ها و قوطی های برق است که بسیار دقیق و با ظرافت کار کندن را انجام می دهد. دستگاه های شیارزن در دو نوع تک تیغ و دو تیغ ارائه می شوند که هر کدام کارایی خاصی دارند. تیغه ها قابل تنظیم بوده و با استفاده از این دستگاه می توان برش هایی هم اندازه و هم شکل بر روی دیوار ایجاد کرد.

ب- هیلتی یا بتون کن: برای کندن محل جاگذاری لوله ها و قوطی های برق کاری بر روی دیوارهای بتونی و یا آجری از دستگاه مخصوصی استفاده می شود که نوعی چکش برقی بسیار پر قدرت است. با استفاده از این دستگاه می توان کنده کاری های یکسانی را ایجاد کرد.

مرحله قوطی گذاری برق ساختمان

قوطی های برق برای نصب کلید و پریزها روی دیوار جاگذاری می شوند. این مرحله با استفاده از نقشه کلی و ایده برق کار انجام می شود. برای نصب جعبه فیوز و کلیدها و پریزها از این قوطی ها استفاده می شود و به وسیله گچ محکم می شوند.

برق کاری در ساختمان و لوله گذاری

برقکاری ساختمان

لوله ها برای عبور سیم برق، سیم تلفن و آنتن مورد استفاده قرار می گیرند.تعداد لوله ها و روش لوله گذاری با توجه به نقشه برق کاری ساختمان مشخص می شود. لوله های فلزی, گالوانیزه و لوله های P.V.C از انواع لوله های برق کاری هستند. این لوله ها طبق استانداردهای برق ساختمان از کف عبور می کنند و نقاط مختلف را به هم متصل می کنند. برای لوله کشی در مسیرهای کوتاه می توان از لوله های خرطومی نیز استفاده کرد.برای عبور لوله ها و عبور در مسیرهای عمودی از زانویی استفاده می شود.

سیم کشی ساختمان

در این مرحله همه سیم های برق، تلفن و آنتن از لوله های مختلف عبور داده شده و تا قوطی های اصلی امتداد داده می شوند. برای عبور سیم های برق در مسیر لوله ها از وسیله مخصوصی به نام فنر سیم کشی استفاده می شود. به این ترتیب ابتدا فنر وارد لوله شده سپس سیم به انتهای فنر سیم کشی متصل می شود. با کشیدن سر دیگر فنر، سیم در لوله جاگذاری می شود. فنرها در انواع فلزی و پلاستیکی به فروش می رسند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات سیم کشی برق و رفع اتصالی هم ارائه میده؟

برق کاری در ساختمان و سیم بندی

سیم بندی به مفهوم تقسیم بندی سیم ها برای برق رسانی به هر کلید و پریز است. قرار دادن سیم های روشنایی در قوطی مربوط را سیم بندی گویند. هر گونه اشکال در سیم کشی ساختمان ناشی از اشتباه در سیم بندی است که موجب ایجاد اتصال در سیستم خواهد شد.

مرحله نهایی سیم کشی برق ساختمان: نصب

در آخرین مرحله با نصب کلیدها، پریزها، فیوزها، سرپیچ ها و آیفون کار برق دادن به واحد تکمیل می شود.ظرافت و دقت در نصب چراغ های دیواری، حبابی ها، فن و دیگر تجهیزات بسیار مهم است. این مرحله ای است که در دید مشتری قرار دارد و مهارت و سلیقه برقکار را نشان می دهد.

همیار ما شوید
اگر شما هم توی سیم کشی برق و رفع اتصالی تخصص دارید، همیار ما بشید

 ثبت سفارش در هوم سرویز 

رایگان سفارش ثبت کنید. 

√ بعد از ثبت سفارش و اعلام جزییات با شما تماس می گیریم 

√ شما امکان لغو سرویس را نیز دارید 

√ سپس در صورت تایید و توافق، همکاران ما برای ارائه خدمت اعزام می شوند 

√ هزینه را بعد از رضایت انجام کار پرداخت کنید

021-91001332 سفارش با نرم افزار

‫۵ دیدگاه ها

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس گرامی
    من یک سوالی داشتم و اونم اینه که ما یک اتاق مشترک بین دو واحد داریم میخاییم از هر دو واحد براش برق بکشیم ولی یک کلیدی باشه که با اوون بتونیم هر دفعه برق یکی از واحد ها را وصل کنیم مثلا اینجوری بگم خدمتتون یه فاز و نول از یک واحد و یک فاز و نول هم از یک واحد دیگه وارد این کلید بشه و این کلید جوری باشه که بتونیم هر دفعه یکی از فاز و نول هار را وصل کنه و دیگری قطع باشه مثلا موقعی که من کار دارم کلید را بزنم که این اتاق از برق واحد من استفاده کنه و هر وقت هم واحد کناری میخاد استفاده کنه کلید را بزنه که برق من قطع و از برق واحد خودش استفاده کنه
    خواستم لطف کنید راهنمایی کنید آیا این کار امکان پذیر هست و اگرم هست اسم این کلید چیه و چجوری باید وصلش کنم
    بسیار ممنون و متشکر

    1. سلام رایگان سفارش ثبت بفرمایید تا همکاران ما برای مشاوره دقیق باهاتون تماس بگیرند و در صورت تایید خدمتتون برسند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا