نظافت و پذیرایی

راه های از بین بردن بوی بد فرش و قالی پس از شستشو

همه ما عاشق تمیز بودن و نظافت کردن منزل هستیم و دوست داریم که محل زندگی مان همیشه تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. یکی از بخش های خانه که خیلی از معرض آلودگی است و هر چند وقت یکبار نیاز به شستشو دارد، فرش و قالی است. شما می توانید با سپردن فرش و قالی خودتان به قالیشویی خیلی راحت آنها را شسته و فضای خانه تان را تمیزتر کنید. مشکلی که گاهی اوقات ممکن است پیش بیاید، بوی بد فرش بعد از شستشو است که می تواند بسیار آزار دهنده باشد و باید سریعا برای از بین بردن آن و رفع بوی بد فرش خودتان اقدام کنید.

در این مقاله می خواهیم در مورد رفع بوی بد فرش صحبت کنیم و بگوییم که چرا فرش پس از شستشو بوی بدی می گیرد و چطور می توانید این بوی بد را از بین ببرید تا دیگر چیزی اذیتتان نکند و خانه شما به مکانی تمیز و خوشبو تبدیل شود.

اگر دوست دارید در مورد رفع بوی بد فرش پس از شستشو اطلاعات بیشتری کسب کنید و بدانید که این بو اصلا به خاطر چه به وجود می آید و چطور می توانید آن را رفع کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شستشوی فرش و قالی با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

فهرست مطالب

دلیل بوی بد فرش چیست؟
دلیل بوی بد فرش چیست؟

دلیل بوی بد فرش بعد از شستشو چیست؟

قبل از اینکه به سراغ گفتن راه حل های این موضوع برویم، بد نیست بررسی کنیم که اصلا چرا فرش بعد از شستشو بوی بدی می گیرد و دلیل این موضوع چیست. باید بدانید که عوامل مختلفی برای این موضوع وجود دارند که در ابتدا چند مورد از مهمترین آنها را با هم بررسی می کنیم:

1- کف گیری نامناسب:

همانطور که می دانید، یکی از مراحل مهم در شستشوی فرش این است که کف گیری آن به خوبی انجام شود و هیچ مواد شوینده و کفی در تار و پودهای فرش باقی نماند. اگر فرش خودتان را در زمان شلوغی به قالیشویی های بی کیفیت بسپارید که به صورت دستی کار می کند و از دستگاه های تمام اتوماتیک استفاده نمی کند، احتمال دارد که کف گیری فرش به صورت دقیق انجام نشود و سرسری انجام شود و این موضوع باعث می شود که مواد شوینده در تاروپود فرش باقی بمانند و پس از پهن کردن فرش بوی بدی از آن به مشام برسد. شما می توانید شستشوی فرش خود را به تیم نظافتی هوم سرویز بسپارید تا به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند.

2- خیس بودن فرش:

گاهی اوقات ممکن است بوی بد فرش به خاطر این باشد که فرش کامل خشک نشده است و برای پهن کردن آماده نیست! اگر چنین حالتی وجود داشته باشد، احتمالا فرش شما بوی نم زیادی را در خانه پخش خواهد کرد و این بو اصلا برایتان جالب نخواهد بود. توصیه می کنیم که برای جلوگیری از این حالت سعی کنید با استفاده از وسایل گرمایشی یا پهن کردن فرش در برابر نور آفتاب، آن را خشک کرده و سپس پهن کنید تا از شر بوی بد آن خلاص شوید.

3- آبگیری نامناسب:

دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک پس از شستشو و کف گیری فرش، مرحله ای را انجام می دهد که به آن آبگیری گفته می شود. این مرحله مانند آبگیری در ماشین لباسشویی است که آب فرش را به صورت کامل می گیرد و سپس فرش در برابر نور آفتاب پهن می شود تا خشک شده و آماده تحویل شود.

اگر مرحله آبگیری به خوبی انجام نشود، احتمالا میزان زیاد آب در تار و پودهای فرش باقی می ماند و با ماندن در برابر نور آفتاب نیز فرش خشک نخواهد شد و باز هم در هنگام پهن کردن بوی بدی را از آن حس می کنید که بسیار آزاردهنده است.

برای حل این مشکل هم نیاز است که فرش خودتان را پهن کنید تا به صورت کامل آب های موجود در آن خارج شده و خشک شود تا آماده پهن کردن باشد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات قالیشویی هم ارائه میده؟

راه های از بین بردن بوی بد فرش و موکت
راه های از بین بردن بوی بد فرش و موکت

راه های از بین بردن بوی بد فرش و موکت پس از شستشو

تا به اینجا با هم دلایل مختلف بوی بد فرش بعد از شستشو را بررسی کردیم و متوجه شدیم که مهمترین دلیل این مشکل نم دار بودن فرش و خشک نشدن کامل آن است. حالا می خواهیم به سراغ این موضوع برویم که ببینیم با چه راهکارهایی می توانید بوی بد فرش را از بین ببرید.

باید بگوییم که این راهکارها هم برای رفع بوی بد فرش و موکت بعد از شستشو مناسب هستند و هم می توانید از آنها برای رفع بوی مایعات دیگری که روی فرش ریخته اند استفاده کنید.

1- پهن کردن فرش در زیر آفتاب:

اولین و بهترین راه حلی که می توانید از آن استفاده کنید تا نم فرش گرفته شود و بوی بد آن به صورت کامل از بین برود، این است که آن را برای مدتی در زیر نور آفتاب پهن کنید تا تمام نم آن گرفته شود.

برای این موضوع عجله نکنید و اگر امکانش را دارید یکی دو روز فرش را در زیر آفتاب قرار دهید و هر زمان که حس کردید کاملا خشک شده است آن را بردارید و پهن کنید. این کار باعث می شود که تمام نم فرش از بین برود و بهترین نتیجه ممکن را از این کار دریافت کنید.

2- استفاده از جوش شیرین:

برای رفع بوی بد فرش بعد از شستشو توصیه می کنیم که فرش را پهن کرده و تمام قسمت های آن را با جوش شیرین بپوشانید. در استفاده از جوش شیرین خساست به خرج ندهید و سعی کنید به میزان زیادی جوش شیرین را روی فرش پخش کنید تا نم آن کاملا گرفته شود.

باید بگذارید که جوش شیرین حدودا 24 ساعت روی فرش بماند تا بتواند کار خودش را به خوبی انجام دهد. در این مدت بهتر است که روی فرش ننشینید و روی آن راه نروید.

پس از 24 ساعت می توانید با استفاده از جاروبرقی تمام جوش شیرین موجود روی فرش را جمع کنید و فرش شما آماده خواهد بود. همچنین اگر روی قسمت خاصی از فرش مایعات ریخته است، نیاز است که جوش شیرین را فقط روی همان قسمت بپاشید و قسمت های دیگر را کاری نداشته باشید.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد فرش
استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد فرش

3- استفاده از بوراکس:

بوراکس نوعی نمک قلیایی است که می تواند نقش مهمی در از بین بردن بوی بد فرش داشته باشد. شما می توانید این ماده را روی قسمت های نم دار فرش بپاشید و آن قسمت ها را کاملا با بوراکس بپوشانید و پس از 30 دقیقه متوجه خواهید شد که نم فرش و بوی بد آن از بین رفته است.. می توانید با استفاده از جاروبرقی بوراکس را جمع کنید و بعد فرش شما آماده استفاده خواهد بود.

بوراکس را می توانید از فروشگاه های مختلف تهیه کنید و برای استفاده از آن هیچ خطری وجود ندارد و می توانید با خیال راحت از این ماده استفاده کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات قالیشویی هم ارائه میده؟

4- اسطوخودوس و جوش شیرین:

یکی دیگر از ترکیباتی که می تواند به رفع بوی بد فرش کمک زیادی کند و می توانید از آن برای از بین بردن هر بویی استفاده کنید، ترکیب اسطوخودوس و جوش شیرین است. همانطور که در موارد قبلی گفتیم جوش شیرین به تنهایی می تواند یک بوگیر قوی باشد و نم فرش را از بین خواهد بود. حالا اگر جوش شیرین را با اسطوخودوس ترکیب کنید، قطعا نتیجه ای که می گیرید بسیار بهتر خواهد بود.

برای این کار می توانید مقداری اسطوخودوس را در هاون ریخته و کاملا بکوبید و له کنید تا بوی آن پخش شود. سپس اسطوخودوس له شده را با جوش شیرین ترکیب کنید و روی فرش بپاشید و به اندازه کافی صبر کنید. میزان زمان موردنیاز بستگی به این دارد که بوی فرش چقدر است و چقدر نمدار شده است.

پس از اینکه به میزان کافی صبر کردید و این ماده کار خودش را انجام داد، با استفاده از جاروبرقی ترکیب را از روی فرش جمع کنید و می توانید مشاهده کنید که فرش شما کاملا خشک و خوشبو شده است.

استفاده از اسطوخودوس برای رفع بوی بد فرش
استفاده از اسطوخودوس برای رفع بوی بد فرش

5- استفاده از باد:

راهکار دیگری که می توانید با خشک کردن فرش و از بین بردن بوی نم آن استفاده کنید، این است که فرش را در جایی قرار دهید که پنجره وجود داشته باشد و فرش را کمی دورتر از پنجره قرار دهید تا باد وارد شده از پنجره به فرش بخورد.

این کار هم کمک می کند که بوی نم از پنجره خارج شود و برایتان اذیت کننده نباشد و هم کمک می کند که فرش سریعتر خشک شده و نم آن از بین برود.

اگر هیچکدام از روش های بالا را نمی توانید انجام دهید، شاید این روش بهترین گزینه ممکن برای شما باشد و بتواند مشکل شما را حل کند.

شستشوی فرش و موکت
شستشوی فرش و موکت

جمع بندی

در این مقاله در مورد رفع بوی بد فرش بعد از شستشو صحبت کردیم و گفتیم که اصلا دلیل بوی بد فرش بعد از شستشو چیست و متوجه شدید که نم دار بودن و به اندازه کافی خشک نشدن مهمترین دلیل این موضوع است.

سپس با هم بررسی کردیم که با استفاده از چه روش هایی می توانید رفع بوی بد فرش را انجام دهید و بوهای بد موجود را به صورت کامل از بین ببرید و گفتیم که این روش ها برای هرنوع بویی که روی فرش ایجاد شده باشد کاربرد دارند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که در مورد شستشوی فرش پس از شستشو اطلاعات بیشتری کسب کرده باشید و بتوانید کار از بین بردن بو را به بهترین شکل انجام دهید. هر زمان که خواستید برای نظافت منزل خود و شستشوی فرشها اقدام کنید، می توانید از خدمات قالیشویی هوم سرویز استفاده کنید و شستشوی فرشهای خود را به تیم حرفه ای و باتجربه هوم سرویز بسپارید. جدول زیر، شامل هزینه شستشوی انواع فرش و قالی توسط تیم هوم سرویز است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا