لوازم خانگی

ماشین لباسشویی چند کیلویی بخریم؟

ماشین‌ لباسشویی در شکل‌ها و اندازه‌‌های مختلفی وجود دارند، بنابراین مسئله بسیار مهمی است که موردی کاملاً متناسب با نیازهای خانه خود انتخاب کنید. اگر ماشین کوچک و با ظرفیت پایین برای خانواده خود انتخاب کنید، باید مدت زمان بیشتری را برای شستن لباس‌های کل خانواده بگذارید و همچنین تکرار فرآیند شست و شو میزان مصرف آب را نیز افزایش می‌دهد. با این وجود اگر وسیله‌ای بیش از حد بزرگ نیز انتخاب کنید، مجبور خواهید بود که در هر بار شستشو کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی در آن قرار دهید در نتیجه با افزایش هزینه‌های کارکرد ماشین مانند برق و آب، ضرر خواهید کرد.

 

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

تشخیص اینکه لباسشویی مناسب برای خانوار شما چندکیلویی است، امری بسیار مهم است. چه قصد داشته باشید تا به صورت آنلاین ماشین مورد نظر خود را بخرید چه از فروشگاه‌های لوازم خانگی، قدم اول این است که به اندازه‌ها و مشخصات ارائه شده توسط سازنده اعتماد کنید. در صورتی که قصد دارید تا از فروشگاه ماشین لباسشویی خود را تهیه کنید ممکن است وسوسه شوید تا از روی ظاهر و اندازه‌ی ماشین ظرفیت آن را حدس بزنید. اما توجه داشته باشید که برآورد کردن ظرفیت ماشین لباسشویی و تجسم اندازه‌ی آن با مشاهدات شخصی دشوار و پر از خطا است.

مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی
مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی

پس از انتخاب مدل لباسشویی با ظرفیت مناسب، گام بعدی نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی است. کار نصب و تعمیر ماشین لباسشویی و همینطور نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی خود را حتما به افراد کاردان بسپارید. در این صورت مطمئن خواهید بود که تمامی تنظیمات مطابق با شرایط گفته شده در دفترچه راهنمای دستگاه شما است و در آینده از این مورد نگرانی نخواهید داشت.  

قیمت تعمیر ماشین لباسشویی
قیمت نصب ماشین لباسشویی

ظرفیت ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم به چه معناست؟

احتمالا مشاهده کرده‌اید که یک ماشین لباسشویی به‌عنوان ماشین 5 کیلوگرمی، 7.5 کیلوگرمی و یا ماشین 10 کیلوگرمی توصیف شده است، باید بدانید که این مشخصات به وزن خود دستگاه اشاره نمی‌کند. بلکه، این به میزان وزن بار لباسی اشاره دارد که دستگاه می‌تواند راحت و به‌صورت کارآمد، بدون اتلاف انرژی و  آب، بشوید.

بطور خلاصه ظرفیت بار ماشین لباسشویی تعیین می‌کند که تا چند کیلوگرم لباس برای شستشو می‌تواند در آن قرار گیرد بدون اینکه بر عملکرد آن تاثیر منفی بگذارد. هرچه ظرفیت بار بیشتر باشد، می توانید میزان لباس بیشتری را در هر بار بشویید. هنگام خرید لباسشویی جدید، به ظرفیت بار توجه کنید. به این ترتیب، مطمئناً ماشین لباسشویی مناسبی برای خانواده خود خواهید داشت.

بخاطر داشته باشید که ماشین لباسشویی‌های با ظرفیت بالاتر نسبت به مواردی با ظرفیت کمتری بزرگتر و سنگین‌تر هستند. حتماً قبل از خرید ابعاد ماشین لباسشویی را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید در محفظه‌ی مخصوص لباسشویی شما جای می‌گیرد!

ظرفیت ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم مربوط به لباس‌های مرطوب است یا خشک 

هر کسی که در روز بارانی سعی کرده باشد تا با لباس‌های خیس به خانه برگردد متوجه می‌شود که لباس هنگامی که خیس باشد سنگین‌تر است. به عنوان مثال، وزن پنج حوله‌ی مرطوب ممكن است دو برابر همان میزان حوله خشك باشد. چون ماشین لباسشویی در ابتدا لباس‌های خشک را می‌گیرد و سپس آن‌ها را خیس کرده و می‌شوید، این اندازه گیری ممکن است کمی گیج کننده به‌ نظر برسد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر ماشین لباسشویی هم ارائه میده؟

اما پاسخ این سوال تنها یک چیز است.  منظور از ظرفیت ماشین لباسشویی که به کیلوگرم توصیف می شود وزن لباس خشک است. 

بنابراین وقتی می‌بینید که در مشخصات ماشینی با عنوان لباسشویی 7 کیلویی توصیف شده است، بدانید که این ماشین می‌تواند به راحتی 7 کیلوگرم لباس خشک را تمیز کند. بدیهی است که این لباس‌ها پس از خیس شدن، سنگین‌تر می‌شوند، اما نگران نباشید این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده اند که بر این مسئله کنترل لازم را دارند.

چه میزان از لباس هر کیلوگرم از ظرفیت ماشین لباسشویی را تشکیل می‌دهد؟

در حالی که ظرفیت ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود، ما اکثر مواقع به وزن لباس‌هایی که به خشکشویی می‌بریم توجه نمی‌کنیم.  

یکی از راه‌های بررسی این مسئله که ماشین لباسشویی با چه ظرفیتی برای خانه شما مناسب است، یافتن متوسط وزن بار لباس‌ها خانواده  و جستجوی ماشینی با ظرفیت همسان است. می‌توانید این کار را با وزن کردن لباس‌ها توسط ترازوی آشپزخانه و محاسبه‌ی جرم کل آن‌ها انجام دهید.  یا اینکه هنگام حمل لباس‌های کثیف، آن‌ها را در سبدی قرارداده و روی ترازوی حمام بایستید سپس وزن خود را از عدد نشان داده شده کم کنید. اما گزینه‌ای سریع و ساده‌تر که شامل وزن‌ کردن لباس‌ها نباشد، بصورت زیر است.

اندازه‌گیری ظرفیت ماشین لباسشویی
اندازه‌گیری ظرفیت ماشین لباسشویی

برای تخمین اندازه‌ی بار لباس‌ها:

1 کیلوگرم بار ماشین لباسشویی= 5 پیراهن یا 1 پیراهن + 1 شلوار جین یا 2 حوله حمام

بنابراین با پیروی از این دستورالعمل، یک لباسشویی 6 کیلوگرمی باید بتواند باری در حدود 30 پیراهن یا ده حوله حمام را به طور کارآمدی بشوید.

از این اندازه گیری‌ها به عنوان راهنمای کلی استفاده کنید. به هر حال، لباس‌ها در اشکال، اندازه و سبک‌های متنوعی هستند و بسیار کم اتفاق می‌افتد که لباس‌های شخصی فقط از یک نوع تشکیل شود.

اما اگر بتوانید اندازه تقریبی متوسط بار شستشوی خانوار خود را برآورد کنید و آن را با این دستورالعمل‌ها مقایسه کنید. می‌توانید ایده بهتری در مورد اینکه چه مدل لباسشویی با چه سایزی متناسب با نیازهای خانواده شما است، به دست آورید. به عنوان مثال، اگر سبد لباس‌های کثیف خانه شما معادل 50 پیراهن را در خود جای داده است، یک ماشین 10 کیلوگرمی می‌تواند این میزان را شستشو دهد، بدون اینکه وقت، انرژی و آب زیادی صرف کنید.

نکاتی درباره موارد حجیم شستشو 

وسایل حجیمی مانند پتو، پرده و روتختی برای شستن صحیح به فضای زیادی نیاز دارند. یک ماشین لباسشویی با ظرفیت کمتر نه تنها ممکن است باعث خراب شدن وسایل بزرگ شما شود، بلکه در صورت گیر کردن، گره خوردن، کشش یا پارگی می‌تواند به وسایل شما آسیب برساند.

به عنوان یک دستورالعمل کلی، شما برای شستشوی کارآمد یک روتختی تک نفره به ماشینی با ظرفیت حداقل 6 کیلوگرم، دو نفره به 7 کیلوگرم، کوئینز به 8 کیلوگرم و کینگ سایز به ماشین 9 کیلوگرمی نیاز دارید. و برای یک مجموعه کامل از پرده‌های، نیاز دارید تا  یک ماشین لباسشویی با ظرفیت حداقل 10 کیلوگرم داشته باشید تا آن‌ها را به خوبی تمیز کنید.

به یاد داشته باشید، اگر می‌خواهید وسایل حجیم را بدون سایش بشویید، سعی کنید یک ماشین لباسشویی با دستور شستشوی مخصوص ملافه سفید یا چیزی شبیه به آن را انتخاب کنید تا این موارد را با بهترین نحو ممکن و بدون هیچ آسیبی تمیز کنید.

تا ایجای مطلب سعی کردیم تا راهنمایی کلی برای انتخاب ماشین لباسشویی با ارائه کنیم. اگر هنوز هم حس می‌کنید که کمی گیج شده‌اید و برای اندازه گیری مناسب، مدل ماشین لباسشویی به کمک نیاز دارید، می‌توانید با مطالعه‌ی شرایط زیر برآورد کنید که کدام مدل برای شما مناسب است. 

ماشین لباسشویی برای 1 یا 2 نفر

ماشین لباسشویی با ظرفیت بار 7 کیلوگرم برای یک خانوار 1 تا 2 نفره مناسب است. می‌توانید چندین بار در هفته ماشین را راه اندازی کنید. آیا قصد دارید که در آینده خانواده خود را گسترش دهید، ماشین دارای درام با ظرفیت بارگیری حداقل 8 کیلوگرم انتخاب مناسبی خواهد بود.  

 لباسشویی برای خانواده ای با 1 یا 2 فرزند

ماشین با ظرفیت 8 کیلوگرم برای خانواده‌هایی با 1 یا 2 فرزند بهترین گزینه است. اگر یک خانوار 4 نفره دارید، دستگاهی با ظرفیت بار 8 کیلوگرم بسیار مناسب است.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر ماشین لباسشویی هم ارائه میده؟

لباسشویی مناسب برای خانواده‌ای با 3 فرزند یا بیشتر

با یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بار 9 کیلوگرم، گزینه‌ای مناسب برای لباس‌های خانواده‌ای با 3 فرزند یا بیشتر است. بنابراین اگر خانواده‌ای بزرگ دارید، حتما یک  لباسشویی جادار تهیه کنید، با این‌ کار می‌توانید مطمئن شوید که همه‌ی لباس‌های خود را با یکبار راه‌اندازی ماشین خواهید شست.

نکاتی مهم دیگری که باید در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی توجه کنید

حال که تمامی نکات مهم درمورد انتخاب خرید و نصب و راه‌اندازی را بررسی کردیم. چند نکته‌ی مهم نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها هم می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و هم طول عمر دستگاه خود را تضمین کنید.  

لباس‌های کثیف خود را جمع کنید

بهتر است تا جایی که می‌توانید لباس‌های کثیف خود را جمع کنید. توجه کنید که متناسب با اندازه‌ی ماشین لباسشویی در آن لباس قرار دهید؛ نه بیشتر از ظرفیت آن و نه خیلی کمتر.  با این کار در هر بار راه انداختن ماشین خود در وقت و هزینه‌های مربوط به انرژی و مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد. 

برنامه‌های شستشو
برنامه‌های شستشو

تفاوت در برنامه‌های شستشو

تمامی برنامه‌های شستشو برای تمامی ظرفیت لباسشویی مناسب نیستند. با برخی از این برنامه‌ها، تنها مجاز هستید تا ماشین لباسشویی را تا نیمه پر کنید؛ مانند برنامه‌ی لباس شستن فوق العاده سریع یا یک برنامه‌ی شستشوی لباس‌های ابریشمی و بسیار ظریف. در کتابچه راهنمای ماشین خود می‌توانید ببینید که هر برنامه لباسشویی برای چند کیلوگرم لباس مناسب است.

سخن آخر

 امیدواریم که با رعایت این نکات بتوانید بهترین گزینه را که متناسب با شرایط و بودجه‌ی شما است را انتخاب کنید. فراموش نکنید که راه‌اندازی نحوه‌ی صحیح استفاده از ماشین لباسشویی بر روی میزان اتلاف انرژی و طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین از دفترچه‌ی راهنمای ماشین خود غافل نشوید. 

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا