خانگی و ساختمانی

راهنمای کامل خرید پکیج(مهمترین نکاتی که قبل از خرید پکیج باید بدانید)

راهنمای کامل خرید پکیج مناسب برای منزل

اگر به دنبال خرید پکیج رفته باشید، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده است که بهترین و مناسب‌ترین پکیج موجود در ایران با توجه به نیاز شما کدام پکیج است؟ از گذشته‌های دور تاکنون، گرمایش مطبوع محل سکونت و تهیه آب گرم بهداشتی، از نیازهای اولیه بشر محسوب می شود. امروزه با توجه به فراوانی گاز طبیعی و امکان دسترسی آسان به آن، کمتر از کرسی‌های ذغالی، بخاری‌های چوب‌سوز، نفتی یا برقی، استفاده ‌می‌شود! در واقع، تکنولوژی این امکان را برای افراد فراهم کرده است که با دسترسی آسان و استفاده از گاز طبیعی، راحتی بیشتری داشته باشند.

قبل از لوله‌کشی گاز طبیعی، غالبا گرمایش به کمک موتورخانه‌های مرکزی انجام ‌می‌شد. بعد از دسترسی به گاز طبیعی نیز، مشعل‌ها و سایر تجهیزات موتورخانه تصحیح شده و در واقع همان موتورخانه‌های مرکزی به کمک سوخت گاز برای بهره‌برداری آماده شدند. سیستم‌های گرمایش مرکزی ایرادات مختلفی داشتند که طراحان پس از آن سیستم اصلاح‌ شده‌ای را طراحی کردند. این سیستم امروزه با نام پکیج‌های گرمایشی شناخته ‌می‌شود.

در این مقاله، راهنمای خرید پکیج مناسب برای منزل شما ذکر شده است؛ اما قبل از ارائه نکات مورد توجه برای خرید پکیج، بهتر است با انواع پکیج، ویژگی‌ها و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

راهنمای خرید پکیج
راهنمای خرید پکیج

پکیج چیست؟

پکیج‌های گرمایشی و انواع آن، امروزه به عنوان جایگزین موتورخانه‌های قدیمی ‌مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند. پکیج‌ها وظیفه دارند آب گرم مصرفی آپارتمان‌ها و خانه‌ها را تامین کرده و گرمایش رادیاتور را نیز فراهم کنند. قیمت انواع پکیج‌های دیواری به نوع سیستم گرمایشی، برند و همچنین تعداد مبدل‌های حرارتی مورد استفاده در آن بستگی دارد.

پکیج‌های دیواری، همانند آبگرمکن‌های دیواری، از اندازه و حجم کوچکی برخوردار هستند. این ویژگی از مزایای مهم آن‌ها محسوب ‌می‌شود. همچنین پکیج‌های جدید، سروصدای خیلی کمی ‌داشته و راندمان حرارتی بسیار بالایی دارند. به علاوه برای حفاظت در برابر یخ‌زدگی یک سیستم مخصوص دارند و برخی از آن‌ها به سیستم عیب‌یابی الکترونیکی نیز مجهز هستند. شاید جالب باشد بدانید که برخی از انواع جدید پکیج‌ها قابلیت برنامه‌ریزی کارکرد روزانه و هفتگی را دارند؛ یعنی می توانید آنها را برای عملکرد بهترشان تنظیم کنید.

انواع پکیج‌های موجود در بازار

پکیج‌ها را ‌می‌توان به چند روش مختلف دسته‌بندی کرد:

 • انواع پکیج‌ها از نظر مبدل، به دو دسته تک ‌مبدل و دو مبدل تقسیم‌بندی ‌می‌شوند.
 • انواع پکیج‌ها از نظر چگالش، به پکیج‌های چگالشی و غیر چگالشی تقسیم‌بندی ‌می‌شوند که پکیج‌های چگالشی نسل جدیدتر پکیج‌ها بوده و راندمان بالاتری دارند.
 • انواع پکیج‌ها از نظر محفظه احتراق، به دو نوع باز و بسته تقسیم ‌می‌شوند که امروزه غالبا نوع بسته این پکیج‌ها مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند.
 • پکیج‌ها دو نوع فن‌دار و بدون فن دارند که بدیهی است که پکیج‌های فن‌دار عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت.
 • انواع پکیج‌ها از نظر مکان نصب، دارای دو نوع دیواری و زمینی هستند که پکیج‌های زمینی غالبا برای خانه های بزرگتر و ظرفیت‌های بالاتر مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند.

در خرید پکیج دیواری، توجه به نوع پکیج با توجه به نیاز خود، بسیار ضروری و مهم محسوب ‌می‌شود.

انواع پکیج در بازار
انواع پکیج در بازار

مزایای انواع پکیج

پکیج‌های دیواری، رایج‌ترین سیستم‌های گرمایشی در جهان هستند که به عنوان جایگزین موتورخانه‌ها، آبگرمکن‌ها، شوفاژهای مرکزی و سایر سیستم‌های مشابه به کار ‌می‌روند.

از زمان ارائه این پکیج‌ها به بازار، استفاده از این دستگاه‌ها روزبه‌روز افزایش پیدا کرده و حتی در بسیاری از واحدهای تجاری نیز از انواع پکیج‌ها برای گرمایش استفاده ‌می‌شود. از جمله مزایای استفاده از انواع پکیج، ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پکیج‌ها نسبت به سیستم موتورخانه، کارایی بیشتری داشته و هزینه کمتری در پی خواهند داشت.
 2. نصب و راه‌اندازی پکیج‌های دیواری بسیار آسان است و نگهداری از آن‌ها نیز بدون دردسر خواهد بود.
 3. پکیج‌های دیواری هنگام کار، سروصدای بسیار ناچیزی دارند.
 4. استفاده از پکیج‌ها کمک می کند که در مدت زمان کوتاهی، گرمای مورد نیاز برای فضای خانه تامین شود.
 5. پکیج‌های دیواری، فضای بسیار کمی در حد یک آبگرمکن دیواری اشغال ‌می‌کنند.
 6. پکیج‌های دیواری در کنار کارایی بالاتری که دارند، بسیار کم‌ مصرف هستند و از هدر رفتن انرژی تا حد زیادی جلوگیری ‌می‌کنند.
 7. در آپارتمان ها، استفاده، تنظیم و کنترل پکیج برای هر یک از واحدهای مسکونی به‌ صورت جداگانه انجام می شود.
 8. با توجه به امکانات تعبیه‌ شده در این دستگاه‌ها، مانند سنسور دود و سنسورهای آب گرم، ‌می‌توان گفت که پکیج‌ها از امنیت بالایی برخوردار هستند.
 9. در استفاده از پکیج‌ها، ‌می‌توان شرایط بهره‌برداری از تاسیسات آن را شخصی‌سازی کرد.
 10. با استفاده از پکیج، نیازی به عایق‌ کاری وجود نخواهد داشت.
 11. پکیج‌ها از محیط‌ زیست نیز حفاظت کرده و در واقع، هیچ آسیبی برای محیط‌زیست نخواهند داشت.
 12. با استفاده از پکیج‌ها، آب گرم به‌ صورت دائم و فوری تامین خواهد شد.
 13. اغلب پکیج‌ها در تخصیص انرژی به‌ صورت هوشمند عمل ‌می‌کنند.

با همه این مزایا، ‌می‌توان گفت که استفاده از پکیج در خانه‌های ویلایی یا آپارتمان‌ها بسیار کارآمد و مقرون به‌صرفه خواهد بود و به همین دلیل است که استفاده از پکیج های دیواری تا این اندازه در جهان رایج شده است.

راهنمای خرید پکیج
راهنمای خرید پکیج

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر پکیج هم ارائه میده؟

راهنمای خرید پکیج

برای خرید پکیج توجه به ویژگی‌ها و نکات مختلفی اهمیت دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده ایم. شما با بررسی این موارد و توجه به ویژگی‌های گفته‌ شده، ‌می‌توانید بهترین پکیج موجود را با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

خرید پکیج با توجه به مکان نصب

اولین و پراهمیت‌ترین نکته در خرید پکیج، توجه به محل نصب پکیج است. در واقع، زمینی‌ بودن یا دیواری‌ بودن پکیج نکته بسیار مهمی ‌است و در نحوه سرویس و تعمیر پکیج تاثیر بسیار زیادی دارد. غالبا توصیه ‌می‌شود برای خانه‌ها یا آپارتمان‌هایی با متراژ بالا از پکیج‌های زمینی استفاده شود.

اگرچه پکیج‌های دیواری کارایی بهتر، مصرف کمتر و عمر و دوام طولانی‌تری دارند؛ اما پکیج‌های زمینی برای تامین گرما در متراژهای بالاتر بهتر عمل ‌می‌کنند. از طرفی، دسترسی به پکیج‌های زمینی راحت‌تر خواهد بود و به همین دلیل، مراحل تعمیر و سرویس آن ساده‌تر انجام خواهد شد.

خرید پکیج بر اساس ظرفیت

از دیگر نکات مهمی‌ که هنگام خرید پکیج باید به آن توجه شود، توجه به ظرفیت پکیج بر اساس متراژ و مساحت محیط است.

در اکثر موارد برای خانه‌ها و آپارتمان‌هایی با مساحتی بیشتر از ۱۰۰ متر و کمتر از ۱۵۰ متر مربع، پکیج‌هایی با ظرفیت ۲۴ کیلو وات توصیه ‌می‌شود. همچنین برای خانه‌های بزرگ با متراژ ۱۵۰ تا ۲۲۰ مترمربع، پکیج‌هایی با ظرفیت ۲۸ کیلو وات پیشنهاد می شود. برای خانه‌هایی با متراژ ۲۵۰ تا ۳۰۰ مترمربع، پکیج‌هایی با ظرفیت ۳۰ کیلو وات و برای خانه‌های بزرگتر با متراژ ۳۰۰ تا ۳۵۰ مترمربع، پکیج‌هایی با ظرفیت ۳۵ کیلووات توصیه ‌می‌شود.

در نتیجه، ‌می‌توان گفت ظرفیت پکیج انتخابی کاملا به مساحت مکان مورد استفاده بستگی دارد و غالبا فروشندگان پکیج هنگام خرید آن در این زمینه افراد را راهنمایی ‌می‌کنند تا پکیج متناسب با خانه خود را خریداری کنند.

خرید پکیج بر اساس فن‌دار بودن یا بدون فن‌ بودن آن

در انتخاب پکیج‌های فن‌دار یا بدون فن، غالبا ارتفاع ساختمان و نحوه خروج دود، تعیین‌کننده نوع پکیج است. به عنوان مثال، در صورتی‌ که ‌می‌خواهید پکیج را در بالکن نصب کنید، تنها ‌می‌توانید از پکیج‌های فن‌دار استفاده کنید؛ زیرا محفظه احتراق پکیج‌های فن‌دار غالبا بسته است. همین ویژگی باعث ‌می‌شود که مقاومت پکیج‌ها در برابر بادهای قوی افزایش پیدا کند. از طرفی، برای فضاهایی که کمتر از ۶۰ متر مربع مساحت دارند، طبق مقررات ملی ساختمان، تنها استفاده از پکیج‌های فن‌دار با دودکش دوجداره مجاز خواهد بود. در واقع، امروزه سازمان نظام مهندسی پکیج های بدون فن را توصیه نمی کند و به همین دلیل است که در حال حاضر، اغلب از پکیج‌های فن‌دار در بیشتر خانه‌ها و فضاها استفاده ‌می‌شود.

خرید پکیج براساس تک ‌مبدل یا دو مبدل بودن آن

پکیج‌های تک‌ مبدل، همانطور که از نامشان پیداست تنها یک مبدل دارند که همین یک مبدل هم وظیفه گرم‌ کردن آب مصرفی و هم وظیفه گرم‌ کردن مدار گرمایش را به‌ عهده خواهد داشت. اما در پکیج‌های دو مبدل، برای هرکدام از وظایف گرم‌ کردن آب مصرفی و گرم‌ کردن مدار گرمایش، مبدل جداگانه‌ای وجود دارد.

پکیج‌های دیواری از نوع دو مبدل، دیرتر جرم گرفته و همچنین گرمای یکنواختی ‌را در منزل پخش می کنند. در واقع، ‌می‌توان گفت که پکیج‌های دو مبدل نسبت به رسوبات آب مقاوم‌تر عمل ‌می‌کنند. به همین خاطر، پکیج‌های دو مبدل برای خانه‌هایی که املاح آب در آن‌ها بالا است، بسیار مناسب ‌می‌باشند. از طرفی، در استفاده از پکیج‌های تک‌ مبدل در فصل تابستان، نیاز به روشن‌ شدن پمپ نخواهد بود. همچنین گرفتگی بر اثر آشغال‌های داخل لوله نیز دیرتر روی پکیج‌های تک‌ مبدله تاثیر خواهد داشت. در این‌ میان ذکر این نکته نیز ضروری است که پکیج‌های تک‌ مبدل، ساختمان ساده‌تری داشته و به همین دلیل، کمتر دچار خرابی ‌می‌شوند.

به‌ طور کلی، انتخاب پکیج بر اساس تک‌ مبدل یا دو مبدل بودن آن کاملا به خود افراد بستگی دارد. امروزه به دلیل املاح زیاد آب در اکثر شهرهای کشور، استفاده از پکیج‌های تک‌ مبدل به دلیل اینکه پس از چند سال رسوب می گیرد، کمتر توصیه ‌می‌شود. در واقع، امروزه استفاده از سیستم‌های پکیج دو مبدل قابل اعتمادتر بوده و استفاده از آن رایج تر است. 

خرید پکیج با توجه به میزان آب گرم مصرفی

از دیگر مواردی که هنگام خرید پکیج بهتر است به آن توجه داشته باشید، میزان آب گرم مصرفی خانه است. در این زمینه ‌می‌توان گفت اگر میزان آب گرم مصرفی خانه بالا باشد، بهتر است از پکیج‌های مخزن‌دار با ظرفیت‌های حرارتی بالاتر از ۳۱ کیلو وات استفاده کنید. اما در صورتی‌ که میزان آب گرم مصرفی خانه بالا نباشد، ‌می‌توان از پکیج‌های بدون مخزن نیز استفاده کرد. پکیج‌ها نسبت به سایر مبدل‌های حرارتی مانند آبگرمکن‌های دیواری یا آبگرمکن‌های مخزن‌دار، گاز کمتری مصرف ‌می‌کنند. در واقع به منظور مصرف بهینه گاز، آب و سایر انرژی‌های مصرفی، استفاده از پکیج‌ها گزینه بهتر و مناسب‌تری محسوب ‌می‌شود.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نصب و تعمیر پکیج هم ارائه میده؟

خرید پکیج بر اساس نوع مبدل حرارتی

در خرید پکیج، توجه به نوع مبدل حرارتی نیز اهمیت زیادی دارد. در این زمینه نیز می‌توان گفت که در صورت استفاده از پکیج در ساختمان‌هایی با گرمایش از کف، بهتر است از پکیج‌های کندانسیک استفاده شود؛ استفاده از این پکیج‌ها منجر به کاهش مصرف گاز خواهد شد. همچنین در صورتی‌ که در ساختمان از فن‌ کویل برای گرمایش استفاده ‌می‌شود، استفاده از پکیج‌های منبع‌دار توصیه ‌می‌شود تا هنگام استفاده از آب گرم مصرفی، فن‌کویل‌ها باد سرد نزنند.

خرید پکیج با توجه به دودکش

در خانه‌هایی که طول عمودی لوله دودکش ساختمان کمتر از ۳ متر است یا در واحدهای طبقات آخر آپارتمان که این ویژگی در آن‌ها صدق ‌می‌کند، بهتر است از پکیج‌های فن‌دار استفاده شود. اما در طبقات زیرین ساختمان اگر طول افقی لوله دوکش کم بوده یا حتی کمتر از ۱ متر باشد، ‌می‌توان از پکیج‌های بدون فن استفاده کرد. اگرچه غالبا به منظور ایمنی از گازهای سمی ‌احتراق، استفاده از پکیج‌های فن‌دار با دودکش دوجداره برای طبقات زیرین بهترین گزینه است. در این‌ صورت، اگر امکان استفاده از انواع پکیج‌های فن‌دار به هر دلیلی وجود نداشت، بهتر است از پکیج‌های مجهز به سنسور حرارتی دودکش استفاده شود. این سنسور علائم حرارتی دودکش اعم از انسداد و گرفتگی دودکش را دریافت کرده و پکیج را خاموش می کند. در این‌ صورت دودکش پکیج مورد بررسی قرار گرفته و ایرادات موجود برای جلوگیری از خطرات احتمالی رفع خواهند شد.

خرید پکیج با داشتن قابلیت تشخیص خطا

امروزه، پکیج‌هایی طراحی شده‌اند که دارای سیستم عیب‌یاب اتوماتیک با کد بوده و ‌می‌توانند هر گونه خطا را به‌ سادگی تشخیص دهند. در واقع، با استفاده از این پکیج‌ها، ایرادات یا خطاهای موجود در کمترین زمان ممکن قابل تشخیص خواهند بود. این پکیج‌ها غالبا سنسورهای کنترل عملکرد را نیز دارند و خطاهای عملکرد پکیج را به‌ صورت کدهای مشخص در مانیتور پکیج نشان می دهند. به دلیل وجود این امکان است که افراد ‌می‌توانند به دفترچه راهنمای پکیج مراجعه کرده و با مشاهده کد دریافتی، نوع ایراد موجود را شناسایی و برای رفع آن در مدت زمان کمتری اقدام کنند.

خرید پکیج با توجه به هد پمپ سیرکولاسیون

توجه به مسیر لوله‌کشی و افت فشار آن، از دیگر مواردی است که هنگام خرید پکیج باید به آن توجه شود. هد پمپ سیرکولاسیون غالبا برای حداکثر ۳۵ تا ۵۰ متر مسیر لوله طراحی شده است. اگرچه با توجه به نوع لوله‌ای که در مدار لوله‌ کشی به کار رفته است، افت فشار سیستم نیز متفاوت خواهد بود. غالبا لوله‌های انعطاف‌پذیر چند لایه، کمترین افت را در سیستم لوله‌ کشی دارند. کم بودن زبری لوله‌های انعطاف پذیر و همچنین بی‌نیازی آن‌ها از اتصالات مختلف، باعث کاهش افت فشار در این سیستم‌ها خواهد شد. به همین دلیل، توصیه ‌می‌شود در هنگام خرید پکیج به هد پمپ سیوکولاسیون نیز توجه شود.

بررسی خدمات پس از فروش هنگام خرید پکیج

مانند هر یک از لوازم خانگی، در انتخاب پکیج نیز توصیه ‌می‌شود به خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی آن توجه شود. در این زمینه، غالبا توصیه ‌می‌شود پکیج از شرکتی خریداری شود که دارای اعتبار و شهرت بوده و بتواند بهترین خدمات پس از فروش را به مشتریان ارائه کند. همچنین کارخانه سازنده پکیج باید بتواند از قطعات پکیج‌های تولیدی پشتیبانی بلندمدت داشته باشد. پکیج‌های خوب غالبا دارای ۲ تا ۳ سال گارانتی خدمات پس از فروش هستند. در کشور ما، برندهای بوتان و ایران‌ رادیاتور شهرت بیشتری داشته و در زمینه خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی پیشینه قوی‌تری دارند. از دیگر پکیج‌های محبوب و پر استفاده در کشور، ‌می‌توان به پکیج آریستون، ایستاتیس و تاچی اشاره کرد که از برندهای برتر بازار محسوب شده و با ظرفیت‌ها و مشخصات متفاوتی عرضه ‌می‌شوند.

نصب پکیج
نصب پکیج

نصب و سرویس انواع پکیج با هوم سرویز

اگر می خواهید پکیج شما به بهترین شکل ممکن و با هزینه مناسب در منزلتان نصب شود، کار نصب پکیج را به متخصصان هوم سرویز بسپارید. برای ثبت درخواست نصب پکیج، روی دکمه های زیر کلیک کنید:

نصب و سرویس پکیج با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

سوالات متداول برای خرید پکیج

برای خانه های آپارتمانی که پکیج در بالکن نصب می شود، چه مدل پکیجی بهتر است؟

برای اکثر خانه های ایرانی، می توان از پکیج های بوتان و ایران رادیاتور استفاده کرد. این دو برند، میزان رضایت بالایی را در میان کاربران دارند. البته پکیج های دیگر مانند ایساتیس، بارلی و آریستون نیز از جمله پکیج های مطمئن و باکیفیت محسوب می شوند. برای انتخاب بهترین مدل پکیج از بهترین برندها، بهتر است با فروشندگان مطمئن پکیج ابتدا مشورت کنید.

بعد از انتخاب پکیج، رادیاتور پره ای بگیریم یا متری؟

خیلی ها همزمان با نصب پکیج، اقدام به نصب رادیاتور هم می کنند. اگر شما هم چنین تصمیمی گرفته اید، بهتر است بدانید که رادیاتورهای پره ای از رادیاتورهای متری بهتر هستند؛ زیرا در صورت خرابی، تنها یکی از پره ها را می توان تعویض کرد تا مشکل رادیاتور برطرف شود.

قیمت پکیج حدودا چقدر است؟

قیمت پکیج به نوع پکیج، برند سازنده آن، کیفیت ساخت، ظرفیت و عوامل دیگر بستگی دارد. به همین دلیل بهتر است ابتدا با توجه به فضای خانه و میزان نیاز خود، مدل پکیج مناسب را انتخاب کنید و سپس قیمت آن را پیدا کنید. یادتان باشد که هرگز کیفیت پکیج را فدای هزینه کمتر آن نکنید؛ زیرا پکیج های ضعیف در سال به چند بار سرویس و تعمیر نیاز دارند و هزینه زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت. پس از ابتدا بهترین و مطمئن ترین پکیج را برای منزل خود خریداری کنید.

جمع بندی مطالب

در این مقاله، انواع پکیج‌ها به همراه ویژگی‌ها و مزایایشان به‌ صورت کامل معرفی شدند. همچنین راهنمای خرید و نکات مورد توجه هنگام خرید انواع پکیج نیز به‌ طور کامل بررسی شد. اگر می خواهید بهترین و مناسب ترین پکیج را برای منزل خود خریداری کنید، بهتر است با مشاوران و متخصصان وسایل گرمایشی مشورت کنید و بهترین پکیج را برای منزل خود انتخاب کنید.

هر زمان هم برای تعمیر پکیج و یا تعمیر آبگرمکن در جستجوی تعمیرکار ماهر بودید. می توانید روی متخصصین سیستم های گرمایشی هوم سرویز حساب کنید.

امیدواریم توانسته باشیم در محتوای راهنمای خرید پکیج، اطلاعات مفیدی را خدمتتان ارایه کنیم. برای دسترسی به سایر محتواهای هوم سرویز می توانید به وبلاگ و یا آپارات هوم سرویز مراجعه کنید.

در جدول زیر، لیست قیمت خدمات نصب پکیج هوم سرویز را مشاهده خواهید کرد:

قیمت سرویس و تعمیر آبگرمکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا