تعمیر و سرویس خودرو

عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری

نکات مهم برای عیب یابی و تعمیر موتورسیکلت انژکتوری

نسل جدید موتورسیکلت ها به صورت انژکتوری تولید می شود که مزیت های بسیار زیادی دارند. عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری و تعمیر آن نسبت به انواع قبلی بسیار راحت تر است. اما گاهی اوقات ممکن است در زمینه عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری با مشکلاتی مواجه شوید که اگر اصول عیب یابی آنها را ندانید و با ساختار آنها به خوبی آشنایی نداشته باشید، نمی توانید موتورسیکلت خودتان را تعمیر کنید.

در این مقاله از هوم سرویز، می خواهیم در مورد عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری صحبت کنیم و با هم به بررسی چند مورد از شایع ترین مشکلات این موتورسیکلت ها بپردازیم تا بتوانید با بررسی این مشکلات، راه حل آنها را پیدا کنید و اگر این مشکلات برای خودتان ایجاد شد، به راحتی آنها را حل کنید.

فهرست مطالب

اگر خودتان موتورسیکلت انژکتوری دارید یا می خواهید این موتورسیکلت ها را خریداری کنید و نمی دانید که سیستم آنها چگونه است و چطور باید عیب یابی آنها را انجام دهید، توصیه می کنیم که به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید و حتما با ما تا انتهای آن همراه باشید تا بتوانیم با هم مشکلات شایع این موتورسیکلت ها را بررسی کنیم.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

موتور سیکلت انژکتوری بهتر است یا کاربراتوری؟

خیلی از افراد هنگام خرید موتورسیکلت این سوال را می پرسند. باید بگوییم که قطعا موتور سیکلت انژکتوری به خاطر امکاناتی که دارد و عیب یابی ساده آن، بسیار بهتر است و پیشرفت بیشتری داشته است؛ اما چون اکثر افراد با این سیستم آشنایی ندارند و برایشان ناشناخته است، فکر می کنند که موتورسیکلت های کاربراتوری بهتر هستند. حتی برخی افراد به دنبال این هستند که چگونه موتورسیکلت انژکتوری را به کاربراتوری تبدیل کنند.

اما در این مقاله ما شما را با روش عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری آشنا می کنیم تا بتوانید مشکلات عادی خودتان را با استفاده از نمونه هایی که در این مقاله گفته می شوند برطرف کنید و برای مشکلات جدی تر هم می توانید به تعمیرکار موتورسیکلت انژکتوری مراجعه کنید تا در سریعترین زمان ممکن عیب یابی و تعمیر آن را برایتان انجام دهد. شما می توانید تعمیر موتور سیکلت در محل را به تیم حرفه ای هوم سرویز بسپارید تا خیلی سریع این کار را برای شما انجام دهند.

موتور سیکلت انژکتوری
موتور سیکلت انژکتوری

عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری

در ادامه با هم برخی از شایع ترین مشکلات موتورسیکلت های انژکتوری را بررسی می کنیم. باید بدانید که آشنایی با علامت های چراغ انژکتور بسیار مهم است که با استفاده از دفترچه راهنمای موتورسیکلت می توانید با این موارد آشنا شوید. اما در این مقاله ما می خواهیم چند مورد از مشکلات آن را بگوییم و سپس بگوییم که مشکل از کجای موتورسیکلت است تا بتوانید این مشکلات را برطرف کنید و موتورسیکلت خودتان را سالم و بدون مشکل نگهداری کنید.

علت روشن نشدن موتورسیکلت انژکتوری چیست؟

اولین مورد در عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری این است که موتورسیکلت روشن نشود. برای این موضوع باید ببینید کدام وضعیت برای شما وجود دارد:

۱- موتورسیکلت با استارت روشن نمی شود:

اگر موتورسیکلت شما با استفاده از استارت روشن نمی شود ولی می توانید با استفاده از هندل آن را به راحتی روشن کنید و مشکلی در این بخش وجود ندارد، احتمالا توان باتری موتورسیکلت شما کم است و باتری نمی تواند انرژی موردنیاز برای استارت الکتریکی را تامین کند.

همچنین ممکن است این مشکل به خاطر فاصله زیاد بین پیکاپ و فلاویل باشد که باید این مورد را هم بررسی کنید و فاصله آن را تنظیم کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر موتور سیکلت در محل هم ارائه میده؟

۲- پمپ انژکتور صدای زیادی دارد و موتور روشن نمی شود:

در این حالت ممکن است اشکال از بنزین باشد. چک کنید که بنزین به خوبی به پمپ بنزین برسد و در مسیر بنزین قطعی وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است این مشکل به خاطر این باشد که شیر بنزین موتورسیکلت بسته شده است و در این حالت باید آن را باز کنید.

همچنین ممکن است این موضوع به خاطر گرفتگی در لوله فلزی بنزین یا خراب بودن صافی بنزین باشد که در این صورت، باید این موارد را بررسی کنید تا بتوانید عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری خودتان را به بهترین شکل انجام دهید.

علت افت سرعت موتورسیکلت انژکتوری
علت افت سرعت موتورسیکلت انژکتوری

علت افت سرعت موتورسیکلت انژکتوری در سرعت بالا چیست؟

یکی دیگر از نکات مهم در عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری این است که گاهی اوقات ممکن است موتورسیکلت در سرعت های بالا، ناگهان افت سرعت داشته باشد و در این حالت نتواند سرعت واقعی خودش را داشته باشد.

برای این مشکل باید بخش های مختلفی را بررسی کنید و در صورت نیاز مشکلات آنها را برطرف کنید. یکی از ایراداتی که باعث این مشکل می شود، جابجا بودن سر سیم های کوئل است؛ در این حالت باید بررسی های لازم انجام دهید و سر سیم های کوئل را جابجا کنید.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد، شل بودن فیوز است و با بررسی این قطعه می توانید آن را محکم کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد این حالت می شود، اتصال نادرست سیم های باتری و سوییچ است که باعث می شود گاهی اوقات در سرعت بالا اتصال قطع و وصل شود و شما این حالت را تجربه کنید که با بررسی این سیم ها می توانید آنها را محکم کنید.

همچنین نداشتن اتصال بدنه انجین و موتورسیکلت و همچنین مسدود بودن فیلتر بنزین از مشکلات دیگری هستند که باعث چنین حالتی می شوند و می توانید با بررسی آنها و رفع اشکالی که در آنها وجود دارد، به راحتی این حالت را برطرف کنید و مشکل را حل کنید.

علت دیر شتاب گرفتن موتور
علت دیر شتاب گرفتن موتور انژکتوری

علت دیر شتاب گرفتن موتور سیکلت انژکتوری چیست؟

در عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری ممکن است با این مشکل مواجه شوید که موتورسیکلت دیر شتاب می گیرد؛ اما در دورهای آرام مشکلی ندارد. در این حالت می توانید با روش هایی که در ادامه گفته می شود،به راحتی ایرادات موتورسیکلت را برطرف کنید.

این مشکل ممکن است به خاطر این باشد که روی شمع دوده جمع شده است و نیاز به تمیز کاری دارد یا چینی آن شکسته و نیاز است که آن را تعویض کنید. روغن زدگی شمع هم می تواند در این موضوع موثر باشد که در این حالت باید شمع موتور را بررسی کنید تا بتوانید متوجه ایراد آن شوید.

همچنین ممکن است اتصالات کوئل، قطع یا جابجا شده باشند. در این صورت توصیه می کنیم سیم های کوئل را بررسی کنید و اگر قطعی ندارند آنها را جابجا کنید تا عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری خودتان را به خوبی انجام دهید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر موتور سیکلت در محل هم ارائه میده؟

گاهی اوقات هم ممکن است که این مشکل به خاطر بسته شدن مسیر بنزین باشد و بنزین به خوبی به موتور نرسد یا انژکتور دچار مشکل شده باشد که در این صورت توصیه می کنیم کار را به یک تعمیرکار حرفه ای موتورسیکلت بسپارید. تعویض روغن موتور را به هوم سرویز بسپارید.

مشکل دیگر این است که ممکن است در ارتفاع زیادی از سطح دریا باشید یا نشتی هوا از رینگ های پیستون و واشر سیلندر وجود داشته باشد که این موضوع هم تخصصی است و باید توسط یک مکانیک بررسی شود.

با بررسی این بخش ها که در این قسمت گفته شد، شما می توانید عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری خودتان را انجام دهید و سپس به تعمیر آن بپردازید تا راحت تر در سرعت های بالا شتاب بگیرد.

مصرف سوخت در موتور انژکتوری
مصرف سوخت در موتور انژکتوری

چرا مصرف سوخت موتورسیکلت انژکتوری بالا است؟

در عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری گاهی اوقات ممکن است با این مورد برخورد کنید که مصرف سوخت موتور بالا است؛ اما موتور قدرت کمی دارد و حتی دود مشکی از اگزوز خارج می شود. در این حالت می توانید با بررسی بخش های زیر مشکل موتورسیکلت را حل کنید.

ابتدا سنسور اکسیژن موتور سیکلت را بررسی کنید که مطمئن شوید مشکلی ندارد و به خوبی در حال کار کردن است. این کار را می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ یا تعداد چشمک چراغ انژکتور بررسی کنید و متوجه شوید که سنسور اکسیژن خراب است یا خیر.

اگر این قطعه مشکلی نداشت، ممکن است سنسور دما دچار خرابی شده باشد یا مشکل داشته باشد که باید آن را هم بررسی کنید. می توانید آن را هم با استفاده از دستگاه دیاگ یا تعداد چشمک چراغ انژکتور متوجه شوید.

اگر این موارد را بررسی کردید و متوجه شدید مشکلی وجود ندارد، احتمال دارد مشکل از انجین موتورسیکلت باشد و باید انجین را باز کرده و سرویس کنید تا مشکل حل شود.

چرا موتورسیکلت انژکتوری سرعت کمی دارد؟

یکی دیگر از مشکلات رایج در عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری این است که موتور سیکلت نمی تواند به حداکثر سرعت خود برسد و کمی کند است. در این حالت می توانید با بررسی بخش هایی که در ادامه گفته می شود، مشکل را بررسی و حل کنید.

ابتدا باد تایرها را بررسی کنید که به اندازه مناسب باشند و با یک دستگاه آن را به خوبی تنظیم کنید. اگر مشکل از تایرها نبود باید هواکش موتور سیکلت را بررسی کنید که بسته نشده باشد. بسته شدن هواکش هم می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود.

گاهی اوقات هم ممکن است این مشکل به خاطر ساییدگی دنده زنجیر یا خود زنجیر باشد. در این حالت بهتر است زنجیر را باز کرده و خود زنجیر و دنده را به خوبی بررسی کنید. در آخر هم ممکن است این مشکل به خاطر مسدود شدن مسیر اگزوز باشد که باید اگزوز را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

عیب یابی موتور سیکلت
عیب یابی موتور سیکلت

چرا دنده موتورسیکلت انژکتوری به سختی عوض می شود و قدرت موتور کم شده است؟

در این حالت عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری بسیار راحت است و مانند موتورسیکلت های کاربراتوری است. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، احتمالا یا صفحات کلاچ مشکل دارند یا خود کلاچ لقی دارد و باید با تعویض صفحات کلاچ و حل مشکل لق زدن کلاچ این مشکل را برطرف کنید.

جمع بندی

در این مقاله درباره عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری صحبت کردیم. در ابتدا گفتیم که آیا موتورسیکلت انژکتوری بهتر است یا موتورسیکلت کاربراتوری و این دو نوع موتور را از نظر تفاوت با هم بررسی کردیم.

در ادامه چند مورد از مشکلات شایع موتورسیکلت انژکتوری را بررسی کردیم تا بتوانید عیب یابی موتور سیکلت انژکتوری را به راحتی انجام دهید و در صورت مواجه شدن با این مشکلات، آنها را به راحتی برطرف کنید.

شما می توانید تعمیر موتور سیکلت و رفع مشکلات آن را به تیم حرفه ای و متخصص هوم سرویز بسپارید. برای این کار اپلیکیشن هوم سرویز را نصب کرده و درخواست خود را ثبت بفرمایید تا متخصصان هوم سرویز خیلی سریع شروع به کار کنند و وسیله شما را با هزینه مناسب تعمیر کنند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا