زیبایی

ریباندینگ یا صافی ژاپنی چیست؟ مزایا، معایب و نکات مهم مراقبتی

با ریباندینگ مو بیشتر آشنا شوید

این روزها تبدیل موهای فرفری به موهای صاف و درخشان، کار پیچیده‌ای نیست. هر چقدر هم موهای فر جذابیت داشته باشند، بعضی‌ها همچنان برای تنوع، دلشان هوای موی صاف را می‌کند. حتی، دست شما در انتخاب روش صاف کردن موها نیز، باز است. اینکه ریباندینگ مو را انتخاب کنید یا کراتینه، به نظر شما بستگی دارد. اما قبل از هر چیز، باید بدانید که اصلاً، این روش‌ها چه هستند و چه فرقی با هم دارند؟ ما، پاسخ سوال‌های شما را در این مقاله داده‌ایم.

فهرست مطالب

یک سوال ساده: ریباندینگ مو چیست؟

یک روش دیگر برای صاف کردن موها، ریباندینگ (rebonding) است که به آن صافی ژاپنی هم می‌گویند. ریباندینگ، پروسه‌ای شیمیایی که در آن، ساختار طبیعی مو تغییر پیدا کرده و موی صاف و نرمی، شکل می‌گیرد. برخی، این تکنیک را با نام صاف کردن شیمیایی یا حتی صافی ژاپنی هم می‌شناسند. باید بدانید که ریباندینگ مو، یک فرایند چند مرحله‌ای است. به این صورت که، پیوندهای طبیعی موجود در فولیکول‌های مو شکسته شده و سپس، به شکل دیگری بازسازی می‌شوند. حاصل این پیوندهای جدید هم، موهایی هستند که ظاهری بسیار صاف و لخت‌تر از موهای طبیعی شما، دارند. این نکته را باید اضافه کنیم که در این تکنیک هم، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. در واقع می توان گفت که ریباندینگ و کراتینه مو شباهت زیادی به هم دارند.

کراتینه و ریباندینگ مو با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

با مراحل انجام صافی ژاپنی آشنا شوید

اگر تصمیم گرفته‌اید تا شکل موهای خود را تغییر دهید، بهتر است با مراحل ریباندینگ مو آشنا شوید.

 1. در ابتدا، آرایشگر موهای شما را شسته و اجازه می‌دهد تا در هوای آزاد، خشک شوند. به عبارت دیگر، در این مرحله از سشوار خبری نیست. شستن موها، هرگونه آلودگی و چربی را از روی آنها پاک می‌کند. ضمن اینکه، به آرایشگر امکان می‌دهد تا ساختار طبیعی موی شما را شناسایی کند.
 2. در گام دوم، آرایشگر موهای شما را تقسیم‌ بندی می‌کند. درست مانند زمانی که، قصد سشوار کشیدن یا رنگ کردن موها را دارد. او سپس، هر تار مو را با ماده‌ای کرمی می‌‌پوشاند.
 3. ماده کرمی، در حدود 30 دقیقه یا بیشتر، روی موهای شما می‌ماند. این ماده، کوتیکول‌های مو را در سطح سلولی می‌شکند. از همین رو، این مرحله از صافی ژاپنی به دقت و نظارت بالایی، نیاز دارد. در غیر این صورت، ممکن است به کف سر و موهای شما، آسیب وارد شود.
 4. حالا آرایشگر، با استفاده از ابزار مخصوص بخاردهی، به موها بخار می‌دهد. هرچند، در پایان این مرحله موها کاملاً صاف می‌شوند؛ اما هنوز کار تمام نشده است!
 5. باز هم نوبت شستن موها است. پس استایلیست، موهایتان را دوباره می‌شوید و این بار، از سشوار برای خشک کردن آنها کمک می‌گیرد.
 6. یک گام مهم دیگر در ریباندینگ مو، این مرحله است. استایلیست، لوسیون کراتین را روی موهایتان به کار می‌برد. این لوسیون، باعث می‌شود تا پیوندهای جدید مو، شکل بگیرند. بعد از لوسیون کراتین، نوبت استفاده از خنثی‌ کننده روی قسمت فوقانی سر است. کار خنثی‌ کننده، کمک به تثبیت پیوندهای تازه شکل‌ گرفته است. در نهایت، این مواد باید 30 دقیقه روی موها بمانند.
 7. 7- در پایان، موها برای آخرین بار شسته می‌شوند تا کراتین و خنثی‌ کننده، از روی آنها پاک شوند. آرایشگر، موهای شما را سشوار می‌کند و پروسه صافی ژاپنی، تمام می‌شود.
آموزش گام به گام ریباندینگ مو
آموزش گام به گام ریباندینگ مو

همه آنچه باید درباره مزایا و عوارض ریباندینگ مو بدانید

این تکنیک هم مانند سایر روش‌هایی که برای زیباسازی موها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مزایا و معایبی دارد. در ادامه به طور جداگانه، به هر یک از آنها می‌پردازیم.

مزیت ریباندینگ چیست؟

شاید بزرگ‌ترین نقطه قوت این روش را بتوان، دائمی بودن آن دانست. یعنی اگر شکل جدید موهای خود را دوست داشتید، دیگر نیازی به تکرار آن ندارید. آن هم، تا زمانی که موهایتان 3 تا 4 سانتیمتر، رشد کنند. به ‌علاوه پس از آن، موهای شما صاف و درخشان به نظر می‌رسند. اگر هم موهای مستعد وزی داشتید، دیگر کمتر شاهد این اتفاق خواهید بود. البته باید تأکید کنیم که یک نتیجه پرفکت، به تخصص و مهارت آرایشگر شما و کیفیت مواد مورد استفاده بستگی دارد.

عوارض صافی ژاپنی یا ریباندینگ مو شامل چه می‌شوند؟

همانطور که پیشتر گفتیم، این متد صافی مو کاملاً شیمیایی است. بنابراین، نمی‌توان انتظار داشت که همه‌ چیز، پایان دلخواه شما را داشته باشد! در حقیقت بخش زیادی از این عوارض، به مواد ریباندینگ مو بر می‌گردند.

 • استفاده از مواد شیمیایی قوی، ممکن است منجر به خشکی، شکنندگی و ضعیف شدن موها شود. همچنین، نتایج یک تحقیق در سال 2019 میلادی این بوده است: افرادی که هر 5 تا 8 هفته، موهای خود را با مواد شیمیایی صاف کرده‌اند، بیشتر مستعد سرطان سینه هستند. به این دلیل که این مواد، در هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. بنابراین اگر سابقه بیماری خانوادگی دارید، کمی بیشتر تحقیق کنید.
 • گرمای ناشی از مواد شیمیایی، می‌تواند به کف سر آسیب زده و موجب سوختگی آن شود. اگر دمای بشقاب‌های فلزی که در صافی ژاپنی به کار می‌روند، بالاتر از حد لازم باشد، آسیب‌ها طولانی ‌مدت خواهند بود. در صورتی که مواد شیمیایی، بیش از اندازه روی سر بمانند هم لطمات جدی به پوست سر وارد می‌شود.
 • از آنجا که موها بعد از انجام ریباندینگ، شکننده می‌شوند؛ به مراقبت بیشتری نیاز دارند. مثلاً در ماه نخست، نمی‌توانید موهایتان را ببندید یا پشت گوش‌هایتان جمع کنید. چرا که ممکن است حالت خود را از دست دهد.
 • ریباندینگ مو یک پروسه دائمی است. در نتیجه، اثرات آن طولانی‌ مدت است و به ‌راحتی، این امکان را ندارید که به موهای قبلی خود بازگردید.
 • این احتمال وجود دارد که متد ریباندینگ، روی همه انواع مو جواب ندهد. مثلاً اگر موهایتان نازک، خشک، رنگ‌ کرده و دکلره‌ شده است یا در اثر گرما آسیب دیده، ممکن است نتیجه دلخواه‌تان را نبینید. در این صورت، تنها چیزی که برای شما می‌ماند، آسیب بیشتر است!
 • انجام متد صافی ژاپنی در طول بارداری، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در صورتی که مواد شیمیایی از راه پوست سر وارد جریان خون شوند، می‌توانند برای جنین خطرناک باشند.
آشنایی با عوارض ریباندینگ مو
آشنایی با عوارض ریباندینگ مو

ریباندینگ مو یا کراتینه؛ تفاوت و شباهت‌ها چیست؟

وقتی صحبت از صاف کردن موها به میان می‌آید، با نام‌های مختلفی برخورد می‌کنید. کراتینه و صافی برزیلی از آن جمله هستند. بدون شک، کنجکاو هستید بدانید که این روش‌ها، چه فرقی با هم دارند. بهتر است بدانید که در مجموع، تمام تکنیک‌های صافی مو، این نتایج را به دنبال دارند: کوتیکول‌های مو را صاف و موها را، نرم می‌کنند. آنها همچنین وزی مو را نیز کاهش می‌دهند.
اما ریباندینگ یک تفاوت اصلی دارد. در این روش، پیوندهای هیدروژنی موها، پیش از آنکه دوباره به هم متصل شوند، از بین می‌روند. بنابراین، صافی ژاپنی در مقایسه با دیگر متدها، موها را صاف‌تر می‌کند. البته، به همان میزان ریسک آسیب به مو نیز شدیدتر است. علاوه بر اینها، ریباندینگ برای همیشه ساختار موها را عوض می‌کند. اما کراتینه یا صافی برزیلی، شیوه‌هایی موقتی هستند و بالاخره اینکه، ریباندینگ مو برای موهای فر و ضخیم، مناسب‌تر است. در حالی که کراتینه، روی موهای موج‌دار و وز، بهتر جواب می‌دهد.

تفاوت‌ها و شباهت‌های صافی ژاپنی و کراتینه
تفاوت‌ها و شباهت‌های صافی ژاپنی و کراتینه

باید و نبایدها درباره مراقبت‌های بعد از ریباندینگ مو

اگر فکر می‌کنید بعد از خارج شدن از درب آرایشگاه و یا پس از اتمام کار آرایشگر در منزل، کار تمام شده است؛ در اشتباه هستید. تازه، نوبت به مراقبت از موها می‌رسد که خود، شامل یک لیست بلند بالا می‌شود. بهتر است این موارد را مو به مو رعایت کنید تا هم حالت موها حفظ شود و هم آسیب به آنها، به حداقل برسد.

به قانون 72 ساعت پایبند باشید

منظور از این قانون این است که بلافاصله بعد از صافی ژاپنی، موهای خود را نبندید. همچنین، از شستن آنها تا 3 روز بعد هم خودداری کنید. چرا که در این مدت، پیوندهای مو در حال تثبیت هستند. علاوه بر این بسیاری از استایلیست‌ها، شما را از سنجاق و دیگر اکسسوری‌های مو نیز منع می‌کنند. برخی، حتی معتقد هستند که باید این زمان را به 1 هفته، گسترش داد. در طول این یک هفته؛ صرف ‌نظر از مراقبت‌های بالا بعد از دوش گرفتن، کلاه حمام بگذارید تا آب از موهایتان چکه نکند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات کراتینه و ریباندینگ مو بانوان هم ارائه میده؟

رژیم اصلی مراقبتی را بعد از ریباندینگ مو رعایت کنید

پس از صاف کردن موها، شما به یک برنامه منظم نیاز دارید که از نحوه شستشو تا تغذیه را در برمی‌گیرد. بیاید به اتفاق هم، نگاهی به این رژیم کامل و جامع بیندازیم.

 • هر 4 شب یک‌بار، موهای خود را بخار دهید. می‌توانید آنها را، در حوله گرم هم بپیچید. با این کار، هم به سلامت موهایتان کمک می‌کنید و هم به نرم ‌کنندگی عمیق آنها؛
 • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید که، دانه‌های روغنی و جوانه‌های سبزیجات، جزئی از آن باشند؛
 • بهتر است حداقل تا 6 ماه پس از صافی ژاپنی، سراغ رنگ کردن موها نروید؛
 • شستشوی بیش از حد موها را کنار بگذارید. چون با این کار، رطوبت آنها را از بین می‌برید. 3 یا 4 بار شستشو در هفته، کافی است؛
 • از آنجا که ریباندینگ مو به آن آسیب می‌زند و احتمال بروز موخوره وجود دارد؛ هر 6 تا 8 هفته، موها را کوتاه کنید؛
 • استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار یا اتو مو را به حداقل ممکن برسانید.
مراقبت‌های پس از صافی ژاپنی با کوتاه کردن مو
مراقبت‌های پس از صافی ژاپنی با کوتاه کردن مو

پس از ریباندینگ مو، از چه شامپوهایی استفاده کنید؟

شامپوها، نقش مهمی را در سلامت مو بر عهده دارند. به همین دلیل، پس از اینکه موهای خود را صاف کردید؛ باید با دقت بیشتری آنها را انتخاب کنید. برای این منظور، شامپو و نرم ‌کننده مخصوص موهای صاف، بهترین گزینه است. یک راه دیگر، مصرف شامپوهای گیاهی است. در واقع، گیاهان دارای مواد معدنی، آنتی ‌اکسیدان‌ها و خواص ضد التهابی هستند. در نتیجه، شامپوهای تهیه ‌شده از عصاره‌های گیاهی، ارگانیک بوده و اثر ملایم و تسکین ‌دهنده‌ای روی پوست سر دارند.
به‌ علاوه، ترکیبات مرطوب ‌کننده موجود در گیاهان، خشکی پوست سر را درمان کرده و خاصیت ارتجاعی موها را تقویت می‌کنند. از این رو توصیه می‌کنیم تا پس از انجام صافی ژاپنی، سراغ شامپوهای گیاهی بروید که ترکیبات زیر را داشته باشند:

 • گل‌ختمی؛
 • آملا یا انگور هندی،
 • گیاه شیکاکای؛
 • آلوئه ورا؛
 • چریش؛
 • ساپیندوس یا فندق صابونی چینی.
شامپوهای گیاهی برای مراقبت از ریباندینگ موها
شامپوهای گیاهی برای مراقبت از ریباندینگ موها

طرز استفاده از شامپو، پس از ریباندینگ مو چگونه است؟

این، تنها نوع شامپو نیست که باید حواس خود را به آن جمع کنید. حتی نحوه شستشو و خشک کردن موها نیز، اهمیت دارد. بنابراین:

 • هرگز شامپو را مستقیماً روی موها به کار نبرید. چون فرم غلیظ آن، می‌تواند موهای شما را زبر کند. بهتر است، به اندازه کافی شامپو را در یک لیوان آب رقیق کرده و سپس، به موها بزنید؛
 • برای شستن موها، نیازی به مالش دادن با کف دست نیست. نوک انگشتان شما، برای این کار کفایت می‌کند؛
 • یک نرم‌ کننده گیاهی به مو بزنید و پس از 3 دقیقه، آبکشی کنید؛
 • بعد از شستشو، آب اضافی موها را با استفاده از دستانتان، به آرامی بگیرید؛
 • دقت داشته باشید که موهای خود را پس از صافی ژاپنی، با آب سرد بشویید؛
 • از مالش دادن موها با حوله، خودداری کنید. در عوض، آنها را به آرامی و با یک پارچه نازک خشک کنید؛
 • پس از اینکه موهای خود را خشک کردید، از سرم مو استفاده کنید تا موها، براق شده و وز نشوند.
سرم مو برای جلوگیری از وز شدن موها بعد از ریباندینگ
سرم مو برای جلوگیری از وز شدن موها بعد از ریباندینگ

اگر تجربه ریباندینگ مو دارید، از روغن‌های طبیعی کمک بگیرید

همانطور که می‌دانید، روغن به تغذیه موها کمک کرده و سلامت آنها را حفظ می‌کند. از این رو، در مصرف آنها تعلل نکنید. البته مطابق قانون 72 ساعت، حداقل 3 روز دست نگه دارید. پس از این مدت، استفاده از روغن‌های طبیعی و ماسک‌های خانگی برای تغذیه طبیعی مو، هفته‌ای یک بار توصیه می‌شود. برای مثال، ماسک روغن زیتون با تخم ‌مرغ، آلوورا یا کشک؛ ترکیب فوق ‌العاده‌ای است.
اگر می‌خواهید از روغن‌هایی مانند نارگیل یا بادام استفاده کنید، پیشتر آنها را با روغن‌های حامل ترکیب‌کنید. روغن اسطوخودوس، نعناع تند و رزماری، از جمله این روغن‌های حامل هستند. کافی است پس از گذشت یک هفته از انجام صافی ژاپنی، این دستور العمل را اجرا کنید.

 • 10 میلی‌لیتر روغن اسطوخودوس یا رزماری را با 20 میلی‌لیتر روغن نارگیل، بادام یا زیتون مخلوط کنید؛
 • درست 1 ساعت پیش از حمام، محلول را به موهای خود بمالید و روی پوست سرتان، ماساژ دهید. این کار، گردش خون را در فولیکول‌های مو بهبود می‌بخشد. برای گرفتن نتیجه بهتر، اجازه دهید تا محلول، یک شب روی موها بماند؛
 • این کار را 2 بار در هفته تکرار کنید تا ریشه‌های مو، عمیقاً تغذیه شوند.
استفاده از روغن‌های طبیعی بعد از تجربه ریباندینگ مو
استفاده از روغن‌های طبیعی بعد از تجربه ریباندینگ مو

سوالات رایج درباره ریباندینگ مو

صافی ژاپنی چقدر ماندگاری دارد؟

اگر این کار را در یک آرایشگاه معتبر انجام دهید، بین 6 تا 7 ماه دوام دارد. با این حال، وقتی موهای خود را صاف کردید، باید همزمان با رشد موهای جدید؛ هر سه ماه، شش ماه یا یک سال آن را، ترمیم کنید.

آیا ریباندینگ برای انواع مو مناسب است؟

بهتر است بدانید که این متد صافی، روی انواع خاصی از موها بهتر جواب می‌دهد. بنابراین، باید از آرایشگر خود سوال کنید که چه نوع پروسه شیمیایی برای نوع موی شما مناسب است. در نتیجه، مانع هرگونه آسیب احتمالی به موهایتان می‌شوید.

ریباندینگ به موها آسیب می‌زند؟

از آنجایی که در این تکنیک، از مواد شیمیایی قوی استفاده می‌شود، خشکی مو و پوسته شدن کف سر، محتمل است. با این وجود، مراقبت‌های روزانه شامل محصولات مرطوب ‌کننده، به تقویت و سلامت موهای شما کمک می‌کنند.

کراتینه بهتر است یا ریباندینگ؟

انتخاب هر یک از این روش‌ها، به سلیقه شما بستگی دارد. به طور کلی، کراتینه یک متد موقت است که موی وز را صاف، و آن را ابریشمی و نرم می‌کند. در مقابل، ریباندینگ ماندگاری بیشتری دارد و ساختار مو را تغییر می‌دهد. همچنین، کراتینه از مواد شیمیایی کمتری استفاده می‌کند، اما نتایج آن کوتاه‌تر است.

شما می توانید صاف کردن و ریباندینگ موها و فر کردن موها و یا اکستنشن مو در منزل را به تیم آرایشگران هوم سرویز بسپارید تا به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند تا موهایی زیبا و جذاب داشته باشید. برای ثبت درخواست کراتینه مو و ریباندینگ، روی دکمه های زیر کلیک کنید:

کراتینه و ریباندینگ مو با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

سخن پایانی

در این مطلب، نکات لازم برای آشنایی با تکنیک ریباندینگ مو یا همان صافی ژاپنی را در اختیار شما گذاشتیم. از مزیت‌ها و عوارض این روش گفتیم و چگونگی مراقبت از موها، بعد از آن را هم شرح دادیم. بنابراین، با توجه به نوع موی خود، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا، این متد برای شما مناسب است یا خیر.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات کراتینه و ریباندینگ مو بانوان هم ارائه میده؟


در دیگر مقالات سایت و اپلیکیشن هوم سرویز، ما به دیگر تکنیک‌های زیبا سازی مو و پوست پرداخته و آنها را معرفی کرده‌ایم. علاوه بر استفاده از خدمات هوم سرویز، شما این امکان را دارید که مقالات را بخوانید و با آگاهی کامل، دست به انتخاب بزنید.

شما می توانید ریباندینگ و کراتینه موها را به آرایشگران هوم سرویز بسپارید. جدول زیر، شامل هزینه خدمات کراتینه آرایشگران هوم سرویز است:

قیمت کراتینه مو بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا