زیبایی

التهاب و قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون را چگونه برطرف کنید

راه های کاهش قرمزی و التهاب پوست بعد از اپیلاسیون

موهای زائد همیشه آزار دهنده و مزاحم بوده‌اند. به همین دلیل هم افراد به هر روشی چنگ می‌زنند تا از شر آنها خلاص شوند. خوشبختانه متدهای از سر راه برداشتن این مهمان‌های ناخواسته نیز بیشمار هستند. از اپیلاسیون بدن گرفته تا لیزر موهای زائد و چند تکنیک دیگر. اما همه این راه‌ها هم، صد ‌در‌صد بدون عوارض جانبی نیستند. مثلاً بسیاری از التهاب پس از اپیلاسیون گله می‌کنند. اما آیا واقعاً برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون هیچ چاره‌ای وجود ندارد؟ البته که برای هر دردی، یک درمان نیز وجود دارد. پس  اگر شما هم با این مشکل دست به گریبان هستید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

فهرست مطالب

چرا پوست بعد از اپیلاسیون ملتهب و قرمز می‌شود؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این عوارض اپیلاسیون ریشه در چه دارند. یک توضیح ساده این است که:

 اپیلاسیون فرایند از بین بردن و بیرون کشیدن موهای زائد از فولیکول‌های مو است. همین امر نیز باعث درد، قرمزی و التهاب می‌شود. به عبارت دیگر، قرمز شدن پوست بعد از این شیوه، واکنش پوست به بیرون کشیده شدن موها است. هرچند بسیاری آن را منفی تلقی کرده و دچار وحشت می‌شوند، اما این یک نشانه خوب است! قرمزی و التهاب حکایت از آن دارد که کل مو با موفقیت از فولیکول خارج شده و شما حداقل برای یک مدت نسبتاً طولانی، از رویش مجدد آنها در امان هستید. نکته مهمی که باید بدانید این است که اپیلاسیون باید توسط آرایشگرهای حرفه ای انجام شود تا شاهد التهاب شدید پوست و مشکلات بعدی آن نباشید. برای اپیلاسیون موهای زائد می توانید از آرایشگران حرفه ای هوم سرویز استفاده کنید تا به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند. برای این کار، روی دکمه های زیر کلیک کنید تا از شرایط کار مطلع شوید:

اپیلاسیون با آرایشگران هوم‌سرویز

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

با این وجود، برای التهاب و سرخی؛ چه ناشی از وکس صورت باشد و چه اپیلاسیون موهای زائد بدن، درمان‌هایی وجود دارد. در ادامه این مقاله شما را با چگونگی رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون آشنا می‌کنیم.

همچنان پیشگیری بهتر از درمان است

همانطور که گفتیم، اپیلاسیون موها را از ریشه بیرون می‌آورد. این کار منجر به ایجاد یک جراحت اندک در فولیکول‌های مو می‌شود. بنابراین آن ناحیه بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت در معرض خطر عفونت قرار دارد. در واقع، از آنجایی که قسمت تازه اپیلاسیون شده مستعد عفونت است، اولین کاری که باید انجام دهید؛ پیشگیری است. بر این اساس بهتر است خود را در تیررس باکتری‌ها و میکروب‌ها قرار ندهید. اما این کار، چطور ممکن است؟

تمیزی پوست را خیلی خیلی جدی بگیرید

شما در حالت ایده‌آل باید قبل از اپیلاسیون پوست خود را تمیز کرده باشید. به ‌علاوه، سر دستگاهی را که استفاده می‌کنید، هم باید کامل ضد عفونی کنید. این مترادف پیشگیری است. پس اگر پوستتان را پیشتر، پاک کرده‌اید؛ بعد از اپیلاسیون فقط یک کار را انجام دهید: باقیمانده‌های مو را با یک حوله تمیز از روی پوست بردارید. در این ‌صورت رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون راحت‌تر می‌شود.

اما ممکن است فراموش کرده باشید تا پیش از عملیات مو ‌زدائی، به نظافت پوست بپردازید. پس حالا وقت آن است که این کار را انجام دهید. برای این منظور خیلی آرام محل مورد نظر را با یک صابون ملایم پاکسازی کرده و سپس با حوله خشک کنید. حواستان باشد که در این مرحله، خشونت به خرج ندهید. اگر به حمام یا جایی برای شستشوی کامل دسترسی ندارید، بهترین کار استفاده از اسپری ضد عفونی‌ کننده یا پاک ‌کننده موضعی است.

نکته: اگر می‌خواهید قرمزی بعد از اپیلاسیون بیشتر نشود، سراغ محصولات فاقد الکل بروید. چرا ‌که این ماده منجر به التهاب و خشکی پوست می‌شود.

حفظ مداوم نظافت پوست؛ کلید رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون

حالا که زحمت کشیده و پوستتان را پاکسازی کرده‌اید، چرا در حفظ آن کوشا نباشید؟ با این کار خطر عفونت هم به حداقل می‌رسد. توصیه می‌کنیم که این موارد را رعایت کنید:

میدونستی که هوم سرویز، خدمات اپیلاسیون بانوان هم ارائه میده؟
  • احتمالاً بعد از اپیلاسیون خیلی وسوسه می‌شوید که پوست صاف خود را لمس کنید. ایرادی ندارد؛ اما نه با دست‌های کثیف؛
  • تعریق زیاد می‌تواند باکتری ‌زا باشد. پس، از فعالیت‌هایی مانند ورزش که باعث عرق کردن بیش از حد می‌شوند؛ تا ۲۴ ساعت خودداری کنید؛
  • مطمئن شوید که لباس تمیز به تن می‌کنید. حتی اگر به ‌صورت اتفاقی آن ناحیه را در معرض باکتری یا میکروب قرار دادید، پوست را دوباره تمیز کرده و با حوله خشک کنید. برای این کار می‌توانید دوباره از یک اسپری موضعی کمک بگیرید.

پوست ملتهب شما به تسکین فوری نیاز دارد

افراد بعد از حذف موهای زائد، عوارض متفاوتی را تجربه می‌کنند. بعضی از دون دون شدن پوست بعد از اپیلاسیون شکایت دارند و برخی از کبودی. افرادی هم هستند که به دنبال رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون می‌گردند. تورم، التهاب و درد را هم به این مشکلات اضافه کنید. در صورتی که قرمزی پوستتان خفیف است، نگران نباشید و اقدام خاصی انجام ندهید. اما اگر هر یک از عوارض بالا آزار دهنده شدند، سراغ این روش‌ها بروید:

کمپرس یخ: کیسه آب یخ، سبزیجات یخ‌زده یا حتی پارچه‌ای را که در آب یخ خیسانده شده، به مدت ۲۰ دقیقه روی آن ناحیه بگذارید. این شیوه بهترین درمان کبودی بعد از اپیلاسیون، درد، تورم و التهاب است؛

لیدوکائین: درد برایتان غیر‌ قابل تحمل است؟ یک محصول موضعی مانند لیدوکائین می‌تواند شما را آرام کند؛

پوشیدن لباس‌های گشاد: شکی نیست که لباس تنگ به پوست سایش پیدا کرده و باعث التهاب می‌شود. بنابراین حداقل تا یکی دو روز بعد از اپیلاسیون، لباس‌های گشاد و آزاد به تن کنید؛

کرم کورتیزون: این گزینه آخرین راه‌حل برای زمانی است که بثورات پوستی، جوش یا التهاب‌تان بیشتر شد.

استفاده از کمپرس سرد در درمان کبودی بعد از اپیلاسیون
استفاده از کمپرس سرد در درمان کبودی بعد از اپیلاسیون

برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون، دور برخی محصولات را خط بکشید

بهتر است بدانید که برخی محصولات، حاوی ترکیبات خشن و خشک ‌کننده هستند. عطرها، دئودورانت‌ها، برنزه‌ کننده‌ها و دیگر مواد دارای الکل در این دسته قرار دارند. از این رو حتماً استفاده از آنها را تا ۲۴ ساعت پس از درمان موهای زائد کنار بگذارید. در مقابل، سراغ محصولاتی بروید که به ‌ویژه در این دوره، با پوست مهربان هستند:

ژل آلوئه‌ورا: کمی ژل آلوئه‌ورا را به ناحیه آسیب‌دیده بمالید تا پوست را تسکین دهد. خوشبختانه این ژل معجزه ‌آسا، کار رطوبت ‌رسانی را هم انجام می‌دهد، بدون اینکه باعث ایجاد جوش شود؛

سودوکرم: استعمال مقداری سودوکرم به درمان التهاب پوست بعد از وکس صورت و وکس بدن کمک می‌کند. به ‌علاوه، این کرم ترمیم ‌کننده؛ خاصیت ضد ‌باکتریایی دارد و مانع عفونت می‌شود.

ژل آلوئه‌ورا و کمک به رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون
ژل آلوئه‌ورا و کمک به رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون

به موهای زیر‌پوستی امان ندهید

متأسفانه یکی از عوارض شایع اپیلاسیون، این است که پس از انجام آن موها، به صورت زیرپوستی رشد می‌کنند. داستان از این قرار است که:

وقتی موها از ریشه بیرون کشیده می‌شوند، موهای جدید باید رشد کرده و راه خود را به سطح پوست پیدا کنند. اما اگر پوست، خشک باشد یا سلول‌های مرده به فولیکول‌های مو چسبیده باشند؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ مو زیر سطح پوست گیر افتاده و شما با دردسر موی زیرپوستی مواجه می‌شوید. بنابراین باید حتماً راهی را برای جلوگیری از خشکی پوست و تجمع سلول‌های مرده روی آن پیدا کنید. اما چطور؟

کرم مرطوب ‌کننده و نقش مهم آن در رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون

تردیدی نیست که بهترین درمان برای مقابله با خشکی پوست، کرم مرطوب ‌کننده است. با این حساب، حتماً در ۲۴ ساعت اول از آن استفاده کنید. البته برخی افراد در صورتی که بلافاصله سراغ مرطوب ‌کننده بروند، جوش می‌زنند. اگر شما هم جزو این گروه هستید، ۱ تا ۲ ساعت صبر کرده و بعد شروع به استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از گسترش و رفع التهاب پوست صورت بعد از اصلاح، در انتخاب مرطوب‌ کننده وسواس به خرج دهید. دنبال کرم‌های سبک و فاقد الکل و عطر باشید. در صورتی که آن را روی نواحی مستعد آکنه به کار می‌برید، غیرکومدون‌زا بودن را هم به ویژگی‌های آن بیفزایید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات اپیلاسیون بانوان هم ارائه میده؟

برای پوست‌های نرمال و خشک، ژل آلوئه‌ورا هم گزینه خوبی است. چرا ‌که هم به کاهش التهاب کمک کرده و هم پوست را مرطوب و لایه ‌برداری می‌کند. همچنین بهتر است استفاده از مرطوب ‌کننده را روزانه ادامه دهید تا پوست خشک نشود.

درمان التهاب پوست بعد از وکس با کرم مرطوب‌کننده
درمان التهاب پوست بعد از وکس با کرم مرطوب‌کننده

 با لایه ‌برداری به جنگ موهای زیرپوستی بروید

پس از درمان موهای زائد، علاوه بر رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون؛ موهای زیرپوستی و سلول‌های مرده هم به دغدغه شما بدل می‌شوند. برای خلاص شدن از شر این سلول‌ها، ۳-۲ روز بعد از مو زدائی لایه‌ برداری کنید. تا آن زمان هم التهاب فروکش کرده است و هم منافذ بسته شده‌اند. برای لایه‌برداری نیز دو گزینه اسکراب‌ها و لایه ‌بردارهای شیمیایی پیش روی شما هستند.

در صورتی که اهل اسکراب‌های خانگی هستید؛ ترکیب شکر قهوه‌ای، روغن نارگیل و روغن اسطوخدوس را امتحان کنید. نتیجه این کار  یک لایه ‌بردار مرطوب ‌کننده و کم‌ هزینه خواهد بود. اما اگر به لایه ‌بردارهای شیمیایی تمایل بیشتری دارید، بهتر است آنهایی را انتخاب کنید که حاوی اسید‌ سالیسیلیک هستند.

لایه ‌برداری بعد از اپیلاسیون بدن
لایه ‌برداری بعد از اپیلاسیون بدن

یک روش آسان مثل کرم‌های مخصوص پس از اپیلاسیون را هم تجربه کنید

شاید درباره کرم‌هایی که برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون تولید می شوند، زیاد شنیده باشید. اما اینها چه هستند؟

کرم، لوسیون یا دیگر محصولات موضعی که به ‌طور ویژه برای برخی متدهای حذف موهای زائد طراحی شده‌اند. متدهایی مانند اپیلاسیون یا وکس که در آنها مو از ریشه بیرون کشیده می‌شود. این محصولات، معمولاً ترکیباتی دارند که پوست را تسکین می‌دهند. برخی از آنها هم دارای خواص ضد ‌باکتریایی و ضد موهای زیرپوستی هستند.

بعد از اپیلاسیون چه روغنی استفاده کنیم؟

کم نیستند کسانی که به معجزه روغن‌های طبیعی برای هر مشکلی ایمان دارند. البته این محصولات دوست ‌داشتنی هم امتحان خود را پس داده‌اند. پس اجازه بدهید تا این مطلب را با معرفی چند روغن و ماده مفید دیگر برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون به پایان ببریم:

روغن گل همیشه بهار: روغن خوشنام گل همیشه ‌بهار، خاصیت آنتی ‌اکسیدانی دارد؛ اما آن را مستقیم روی پوست به کار نمی‌برند. پس پیش از استفاده، این روغن را با یک کرم فاقد عطر رقیق کنید تا درد و تورم‌تان را فرو بنشاند؛

ماسک خیار: این ماسک خنک ‌کننده به واسطه خاصیت آنتی ‌اکسیدانی، قرمزی و التهاب را کم می‌کند. یک عدد خیار خنک و تازه را خورد کرده و مستقیم روی پوست بگذارید. البته اگر مایل باشید می‌توانید آن را رنده کرده و خمیر آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید؛

روغن اسطوخدوس: چند قطره از روغن اسطوخدوس را به کرم خود اضافه کنید. این روغن خواص ضد‌ عفونی‌کننده و ضد ‌قارچ دارد. بنابراین می‌تواند به درمان بافت‌های آسیب ‌دیده کمک کند؛

روغن نارگیل: فقط زمانی از این روغن کمک بگیرید که پوست خشکی دارید. در غیر این‌ صورت، کومدون‌زا بودن روغن نارگیل باعث ایجاد جوش روی پوستتان می‌شود.

روغن بابونه، روغن جوجوبا، چای نعنا و چای سبز هم گزینه‌های خوبی برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون به شمار می‌روند.

کاربرد روغن گل همیشه ‌بهار در رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون
کاربرد روغن گل همیشه ‌بهار در رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

سخن پایانی

در این مطلب به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌ها پاسخ دادیم: بعد از اپیلاسیون چه کنیم؟ روش‌هایی را بررسی کردیم که نقش مهمی در رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون دارند. علاوه بر این، راهکارهایی را نیز جهت کاهش درد، تورم و حتی جلوگیری از رویش موهای زیرپوستی در اختیار شما قرار دادیم.

 بنابراین با استفاده از این نکات مهم می‌توانید بر مشکلات خود پس از حذف موهای زائد غلبه کنید. شما همچنین این امکان را دارید تا مطالب بیشتر و جالب‌تری را درباره تکنیک‌های زیبایی در سایت و اپلیکشین هوم سرویز مطالعه کنید. مقالات ما را بخوانید و تجربه‌ها و نظرات‌تان را به دیگر خوانندگان و ما انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا