تعمیر و سرویس خودرو

چرا ماشین در هوای سرد روشن نمی شود؟

بررسی دلایل روشن نشدن ماشین در هوای سرد صبح!

با فرا رسیدن فصل های سرد سال مانند پاییز و زمستان، یکی از مشکلاتی که ممکن است برایتان به وجود بیاید و بسیار هم اذیت کننده است، این است که صبح زود از خانه خارج شوید و متوجه شوید که ماشین در هوای سرد روشن نمی شود. روشن نشدن ماشین در هوای سرد به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و شما باید این دلایل را بررسی کنید تا بتوانید مشکل را حل کرده و کاری کنید که ماشین شما روشن شود. البته روش هایی وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها، کاری کنید که از این مشکل جلوگیری کنید و با آن مواجه نشوید.

در این مقاله می خواهیم در مورد این صحبت کنیم که چرا ماشین در هوای سرد روشن نمی شود و چطور می توانید این مشکل را حل کنید، همچنین شما با استفاده از نکات گفته شده و رعایت آنها می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید تا دفعات بعدی به آسانی بتوانید ماشین خودتان را روشن کنید.

اگر با این مشکل مواجه شده اید و به دنبال راه حل آن هستید و نمی دانید که چطور باید از این مشکل جلوگیری کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات جالبی را در این مورد به دست بیاورید.

فهرست مطالب

دلیل روشن نشدن ماشین در هوای سرد صبح چیست؟

معمولا اگر بخواهید به صورت کلی این مشکل را بررسی کنیم، باید بگوییم که روشن نشدن ماشین در هوای سرد مربوط به مشکل غلیظ شدن روغن موتور و همچنین ایجاد شدن مشکل برای باتری است که این موضوع باعث می شود قطعات داخلی خودرو به خوبی کار نکنند و در نتیجه نتوانید آن را روشن کنید.

اما اگر بخواهیم به صورت جزئی این موضوع را بررسی کنیم، قطعا دلایل بیشتری برای روشن نشدن ماشین در هوای سرد وجود دارد که باید تک تک آنها بررسی شوند تا بتوانیم به بهترین پاسخ ممکن برسیم.

روشن نشدن ماشین در هوای سرد خیلی از اوقات برای افرادی که پارکینگ ندارند بیشتر اتفاق می افتد و باعث می شود که اول صبح حسابی به دردسر بیفتند! اگر شما هم جزو این افراد هستید، حتما در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم با هم دلایل روشن نشدن ماشین در هوای سرد را به صورت جزئی بررسی کنیم.

روشن نشدن ماشین در هوای سرد
دلیل روشن نشدن ماشین در هوای سرد

چرا ماشین در هوای سرد روشن نمی شود؟

از جمله دلایل روشن نشدن ماشین در هوای سرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- خوابیدن باتری خودرو:

اولین دلیلی که باید سریعا آن را بررسی کنید تا بتوانید مشکل روشن نشدن ماشین در هوای سرد را حل کنید، باتری خودرو است. باتری ممکن است به خاطر ماندن خودرو در هوای سرد خوابیده باشد و نتواند به درستی برق را تامین کند که در این حالت استارت زدن بسیار مشکل خواهد بود.

این مشکل معمولا برای باتری های قدیمی تر اتفاق می افتد و باتری های جدید دچار این مشکل نمی شوند، اما باید بدانید که اگر هنگام استارت زدن صدای ناله از ماشین می شنوید و استارت مانند همیشه کار نمی کند؛ احتمالا مشکل از خوابیدن باتری است. در این حالت باتری به قدری ضعیف است که نمی تواند خودرو را روشن کند و آن را راه بیندازد.

برای حل این مشکل توصیه ما این است که ابتدا باتری را بررسی کنید تا کابل های آن شل نشده باشند و کاملا محکم در سر جای خود قرار داشته باشند. سپس کلاچ را نگه دارید و چند بار استارت بزنید، البته دقت کنید که استارت ها با فاصله باشند و طولانیشان نکنید تا باتری کاملا نخوابد. همچنین تمام تجهیزاتی که برق مصرف می کنند مانند ضبط و… را خاموش کنید تا باتری ماشین کمتر استفاده شود.

با این روش ممکن است بعد از چند بار استارت زدن ماشین روشن شود و مشکل شما حل شود. اگر در این حالت خودرو روشن نشد یا می توانید از روش باتری به باتری استفاده کنید یا می توانید با تعمیرکار سیار تماس بگیرید تا مشکل خودروی شما را حل کند. شما می توانید تعمیر خودرو را به تیم حرفه ای هوم سرویز بسپارید تا سریعا مشکل ماشین شما را برطرف کنند.

راه های پیشگیری از خوابیدن باتری خودرو

در ادامه به شما روش هایی را می گوییم که با به کار بردن آنها، می توانید از خوابیدن باتری خودرو جلوگیری کنید و کاری کنید که دیگر چنین مشکلی برایتان ایجاد نشود.

  • تعویض باتری: بهترین دوره استفاده از باتری هر سه سال است و بهتر است که هر سه سال یکبار باتری خودرو را تعویض کنید تا بتوانید بهترین بازدهی را از آن دریافت کنید.
  • شارژ باتری: اگر با خودروی خودتان مسافرت هم می روید و کارکرد زیادی دارد، بهتر است در فصل های سرد سال، هفته ای حدودا یکبار باتری را شارژ کنید تا مشکل روشن نشدن ماشین در هوای سرد برایتان پیش نیاید.
  • خاموش کردن تمامی وسایل: قبل از اینکه خودروی خودتان را خاموش کنید، حتما ابزارهایی مانند چراغ و ضبط و بخاری و… را خاموش کنید.
  • تمیز کردن سری های باتری: سیم ها و سری های باتری خودرو را بررسی کنید تا دچار خوردگی نشده باشند و اگر این مشکل بود یا آنها را تعویض کنید و یا با یک برس آنها را تمیز کنید.
  • پوشاندن روی ماشین: با استفاده از کاورهای گرم که از یخ زدگی خودرو محافظت می کنند، روی خودرو را در روزهای سرد بپوشانید.

این روش ها باعث می شوند که از باتری خودروی خودتان تا حد امکان محافظت کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعویض آب رادیاتور و ضد یخ هم ارائه میده؟

۲- مشکل دینام خودرو:

دینام قطعه ای در خودرو است که وظیفه شارژ باتری در هنگام روشن بودن خودرو را بر عهده دارد و خرابی این قطعه، باعث روشن نشدن ماشین در هوای سرد می شود.

اگر باتری خودروی شما نو است و مشکلی ندارد؛ اما صبح روشن نمی شود، مشکل از دینام خودرو است و باید این مشکل را حل کنید. نشانه خراب بودن دینام این است که چراغ پشت آمپر ضعیف است و بوی سوختگی در داخل خودرو می آید. پس اگر با این نشانه ها مواجه شده اید، احتمالا دینام خودرو خراب است و چاره ای به جز تعویض یا تعمیر آن ندارید.

دینام قطعه ای است که به باتری و موتور متصل است و به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر خودتان تخصصی در زمینه تعمیر خودرو ندارید، حتما این کار را به یک تعمیرکار خودرو بسپارید.

حل مشکل دینام خودرو
حل مشکل دینام خودرو

۳- وارد شدن آب به سیستم سوخت رسانی:

سیستم سوخت رسانی خودرو که شامل باک بنزین و شیلنگ های متصل به موتور می شود، وظیفه رساندن بنزین به خودرو را بر عهده دارد و با این کار به روشن شدن موتور کمک می کند. گاهی اوقات ممکن است آب داخل این سیستم وجود داشته باشد و وقتی خودرو در هوای سرد قرار می گیرد، آب یخ می زند و شیلنگ های این سیستم را مسدود می کند.

در این حالت وقتی استارت می زنید، موتور روشن نمی شود یا اگر روشن شود متوجه می شوید که به خوبی کار نمی کند و قدرت کافی را ندارد. برای اینکه این مشکل را حل کنید می توانید سیستم سوخت رسانی را شستشو دهید که این کار باید توسط یک مکانیک حرفه ای انجام شود.

البته می توانید برای جلوگیری از این موضوع از افزودنی های مکمل بنزین استفاده کنید که حاوی الکل هستند و کمک می کنند که آب از اگزوز خودرو خارج شود و این مشکل برایتان پیش نیاید.

۴- روغن موتور نامناسب:

گاهی اوقات ممکن است شما خودرو را بررسی کنید و متوجه شوید که هیچکدام از مشکلات بالا در خودروی شما وجود ندارند؛ اما باز هم موتور خودرو روشن نمی شود. در این حالت احتمالا روغن موتوری که استفاده می کنید مناسب فصل زمستان نیست.

اگر روغن موتور مناسب نباشد غلظت آن با یخ زدن زیاد شده و نمی تواند وارد موتور شود و قطعات را به حرکت وادارد و این مشکل باعث روشن نشدن ماشین در هوای سرد خواهد شد.

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید، در فصل های سرد سال سعی کنید روغن موتورهای رقیق تر را استفاده کنید که برای این فصل طراحی شده اند و دچار یخ زدگی نمی شوند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعویض آب رادیاتور و ضد یخ هم ارائه میده؟

یخ زدن کاربراتور ماشین
یخ زدن کاربراتور ماشین

۵- یخ زدن کاربراتور خودرو:

خودروهای جدید از سیستم انژکتور استفاده می کنند؛ اما خودروهای قدیمی تر دارای سیستم کاربراتور هستند که این موضوع می تواند یکی از دلایل روشن نشدن ماشین در هوای سرد باشد.

کاربراتور در برابر یخ زدگی بسیار آسیب پذیر است و اگر دچار یخ زدگی شود، مانع از روشن شدن خودرو خواهد شد و می تواند برایتان مشکل ساز باشد. برای اینکه این مشکل را حل کنید، یک پا را روی کلاچ نگه دارید و با پای دیگر آرام گاز دهید و استارت بزنید تا خودرو روشن شود.

این کار باعث رسیدن سوخت به موتور می شود و می تواند به روشن شدن خودرو کمک زیادی کند. البته خودروهای جدید این مشکل را نخواهند داشت چون دیگر از کاربراتور استفاده نمی کنند.

تعویض آب رادیاتور و ضد یخ
تعویض آب رادیاتور و ضد یخ

تعویض آب رادیاتور و ضد یخ با هوم سرویز

اگر می خواهید آب رادیاتور خودرو یا ضد یخ خودروی خود را تعویض کنید، این کار را به تعمیرکاران حرفه ای هوم سرویز بسپارید. تعمیرکاران هوم سرویز بسیار حرفه ای و متخصص هستند و می توانند خودروی شما را خیلی سریع و با هزینه مناسب تعمیر کنند. برای سفارش تعمیر خودرو در محل، روی دکمه های زیر کلیک کنید.

تعویض آب رادیاتور با هوم‌سرویز

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

جمع بندی

در این مقاله در مورد مشکل روشن نشدن ماشین در هوای سرد صحبت کردیم و گفتیم که چرا گاهی اوقات در هوای سرد ممکن است خودرو روشن نشود. همچنین با هم بررسی کردیم که این مشکل به صورت کلی برای کدام بخش های خودرو است و در ادامه نیز هرکدام این مشکلات را بررسی کردیم.

در هر بخش نیز توضیح دادیم که چطور می توانید مشکل را تشخیص دهید و آن را برطرف کنید. همچنین بررسی کردیم که روشهایی پیشگیری از یخ زدن رادیاتور و خوابیدن باتری ماشین را به شما آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که با دلایل مشکل روشن نشدن ماشین در هوای سرد آشنا شوید و بتوانید این مشکل را به راحتی حل کنید. بهترین راه این است که در فواصل زمانی مشخص، اقدام به تعویض آب رادیاتور و ضد یخ کنید تا چنین مشکلاتی در خودروی شما پیش نیاید. هر زمان که خواستید این کار برای خودروی شما انجام شود، این کار را به تعمیرکاران حرفه ای هوم سرویز بسپارید و با اطمینان خاطر، خودروی خود را از ما تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا