خانگی و ساختمانی

✔️ دلیل زرد شدن و خشک شدن درخت انگور و برگ های آن چیست؟

پرورش انگور مستلزم فرآیندی طولانی و کند است که صبر زیادی نیاز دارد.  انگور‌داران افراد صبوری هستند که رشد درخت را ذره ذره می‌نگرند. اما گاه اتفاق می‌افتد که درخت انگور خشک می‌شود. به نظر شما علت خشک شدن درخت انگور چیست؟ دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که اگر با ما باشید درخواهید یافت.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

رسیدن به گل و گیاه، نیازمند عشق و صبر است. اگر وقت ندارید اما علاقه به باغچه‌‌ای پر از گیاه دارید، باید از سرویس‌ آبیاری باغچه و فضای سبز کمک بگیرید. می‌توانید از متخصصین کمک بگیرید تا برای رسیدگی به باغچه شما بیایند. حتی می‌توانید از قیمت هرس گیاه نیز آگاه شوید و به این ترتیب به باغچه‌ی خود طراوت ببخشید.

علت خشک شدن درخت انگور چیست؟

درختان انگور به دلایل مختلفی خشک می‌شوند. وگر علت خشک شدن درخت انگور را بدانید، به آسانی می‌توانید از وقوع آن جلوگیری کنید یا به درمان آن مبادرت ورزید. در ادامه به این دلایل خواهیم پرداخت.

علت خشک شدن انگور
علت خشک شدن انگور

بی‌توجهی مسبب اصلی خشک شدن انگور

قطعا اگر به موقع و به درستی از گیاه خود مراقبت نکنید، مسبب اصلی خشک شدن گیاه، خود شما هستید. درخت انگور برای شادابی و رشد هرچه بیشتر، به مقدار مشخصی آب، نور خورشید و کود نیاز دارد. نباید از آب و هوای مناسب نیز غافل شد.

غرقابی شدن یا آبیاری بیش از حد

علت خشک شدن انگور
علت خشک شدن انگور

درختان انگور در خاک مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. اما این بدان معنی نیست که آن‌ها را غرق آب کنید. رطوبت اندک خاک برای این‌گیاهان بسیار مفید است.  آبیاری بیش از حد، عوارض متعددی به همراه دارد که در نهایت می‌تواند موجب خشک شدن درخت انگور شود.

آبیاری بیش از حد  این گیاهان را در مقابل انواع آفات ضعیف می‌کند. 

وقتی ریشه‌های انگور غرق در آب باشند، دیگر نمی‌توانند اکسیژن لازم را از خاک دریافت کنند. 

توجه کنید که غرقابی شدن گیاه در زمستان ضرر چندانی ندارد، زیرا با ریشه‌ی خود آب بسیاری جذب نمی‌کنند.

اگر این علائم را در درخت انگور دیدید یعنی به درخت انگور خود بیش از حد آب داده‌اید‌:

زرد شدن برگ‌ها

خاکی که همیشه خیس به نظر می‌رسد

پژمردگی

میدونستی که هوم سرویز، خدمات سیستم آبیاری باغچه و فضای سبز هم ارائه میده؟

برگ‌هایی که نوک قهوه‌ای دارند

پوسیدگی ریشه

برگ‌های جوان از درخت جدا می‌شوند.

چاره چیست؟

اگر این علائم را مشاهده کردید  وقت آن است که آبیاری را متوقف کنید. به این ترتیب خاک خشک شده  و اکسیژن‌رسانی به ریشه اغاز می‌شود. 

قیمت مراقبت گل و گیاه

خشک شدن درخت انگور و آبیاری کم

به همان میزان که غرقابی کردن می‌تواند سبب خشک شدن درخت انگور شود، کم آبی نیز برای آن مضر است. گاه باغدارانی که به روش‌های اتوماتیک ابیاری دسترسی ندارند، والبته مزارع بزرگی دارند، آبیاری را فراموش می‌کنند.  یکی دیگر از مواردی که باعث خشکی درخت می‌شود،  قطع آبیاری انگور پس از برداشت محصول است. شاید تصورنکنید که  آبیاری درختان بی‌بار هم مهم است،  اما اگر سال آینده محصول دیگری می‌خواهید، باید بدانید امری ضروری است

شاید نتوانید به خوبی تشخیص دهید که اکنون درخت شما سیراب است یا باید آن را ابیاری کنید. یکی از بزرگترین عواملی که به شما کمک می‌کند تفاوت این دو را تشخیص دهید، این است که خاک را آزمایش کنید تا دریابید خاک مرطوب یا خشک است. برای این کار هم می‌توانید از یک رطوبت سنج استفاده کنید  هم می‌توانید فقط انگشتان خود را در آن فرو ببرید. اما اگر علائم زیر را مشاهده کردید بدانید که درخت شما تشنه است:

پژمردگی

خاک خشک است

رشد گیاه کند یا متوقف می‌شود

برگ‌ها زرد شده

برگ‌ها پیچ می‌خورند و خشک به نظر می‌رسند

چاره چیست؟

برای اینکه مطمئن شوید مانع از خشک شدن درخت انگور بر اثر بی‌آبی هستید این است که برنامه آبیاری تنظیم کنید. انگور باید هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری شود. اگر احساس کردید در این فاصله خاک خشک می‌شود، دفعات آبیاری را افزایش دهید.تلاش کنید خاک مرطوب باشد و غرقابی نباشد.

کود زیاد از عوامل خشک شدن درخت انگور

علت خشک شدن انگور
علت خشک شدن انگور

شاید نتوانید به خوبی دریابید که چه زمانی باید به درخت انگور کود دهید تا بارور شود. اگر از زمان بذر یا قلمه درخت انگور خود  را پرورش می‌دهید، باید دو هفته‌ی اول پای درخت کود بریزید. بعد از آن معمولاً تا فصل بهار دیگر نیازی به کود دهی گیاه نیازی نخواهید داشت. پس از فرا رسیدن بهار، باید تقریباً هر سه هفته یکبار به درخت انگور کود دهید.

کود دهی به اندازه یکی از نکات مهم در هر مرحله از رشد است. وقتی کود زیادی در خاک وجود داشته باشد، درخت انگور دیگر نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی آب جذب کند و این باعث خشک شدن درخت انگور می‌شود.  البته فراموش نکنید که با کود دهی یکباره به درخت شوک وارد نکنید.

از طرفی شاید کود زیاد رشد انگور را افزایش دهد، اما میزان باروری  را کاهش می‌دهد. در صورت وجود کود زیاد، کیفیت میوه نیز کاهش می‌یابد. برای حفظ رشد و عملکرد انگور در بهترین حالت، باید برنامه غذایی مداوم تنظیم کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات سیستم آبیاری باغچه و فضای سبز هم ارائه میده؟

اگر عوارض زیر را دیدید باید بدانید روند خشک شدن درخت انگور در اثر کوددهی فراوان شروع شده است:

برگ‌های زرد شده

پژمردگی

 انتهای درخت قهوه‌ای می‌شود

ریشه‌های پوسیده، سیاه یا قهوه‌ای

رشد، کند یا متوقف می‌شود

ریزش برگ‌ها 

کود اضافی موجود در خاک

راه چاره

 اگر متوجه شدید کود زیادی در خاک وجود دارد، باید برای دوره‌ای طولانی آبیاری  کنید تا مقدار زیادی کود از خاک خارج شود. اگر تاک شما در گلدان کاشته شده است، مقداری از این کود از کف گلدان با آبیاری تخلیه می‌شود.

راه دیگر این است که کود اضافی روی سطح خاک را بردارید.  بسته به نوع رشد گیاه، سعی کنید در این کار هم زیاده روی نکنید. برای کمک به رشد برگ‌های جوان و شاداب درخت انگور، برگ‌هایی را که زرد، پژمرده، قهوه‌ای یا در حال ریزش هستند را از بین ببرید.

خشک شدن درخت انگور بر اثر کود دهی کم

کوددهی مناسب گامی مهم در فرآیند رشد گیاه است. با این‌حال که  انگور می‌تواند بدون کود به رشد خود ادامه دهد، اما اگر در صورت نیاز به آن کود نرسانید، باعث خشک شدن درخت انگور، یا کند شدن رشد ان می‌شوید. کود مواد مغذی ضروری برای رشد گیاه را فراهم می کند که اغلب، خاک‌ها از قبل حاوی آن نیستند. گیاهان در جریان رشد، مواد مغذی موجود در خاک را جذب می‌کنند. به همین منظور مانند آبیاری کوددهی را نیز بر اساس برنامه و زمان بندی پیش ببرید.

اگر این عوارض را در گیاه خود مشاهده کردید بدانید که کوددهی نامناسب و کم باعث خشک شدن درخت انگور شما شده است.

کاهش رشد تاک

برگ‌های زرد شده

برگ‌های سوخته در ماه‌های تابستان

به علت شباهت علائم، تشخیص این‌که کود گم یا زیاد است کمی دشوار است. با نگاهی به خاک  لایه رویی آن  می‌توانید دریابید که  که گیاه بیش از حد تغذیه شده یا باید دوباره کوددهی را شروع کنید. همچنین می‌توانید خاک را از نظر مواد شیمیایی آزمایش کنید تا متوجه شوید که  چه مقدار از عناصر غذایی را می‌توانید در آن یافت کنید.

چاره چیست؟

با رشد انگور شما کوددهی را باید افزایش دهید. برای اینکه مطمئن شوید درخت انگور در طی مراحل رشد، به خوبی تغذیه می‌شود یا خیر، انجام این امور ضروری است.

با خاک غنی از مواد مغذی در فصل کاشت و اوایل بهار شروع کنید.

در طول رشد انگورها، برنامه تغذیه خود را به هر سه هفته افزایش می‌دهید.

هنگامی که جوانه‌ها را روی درخت انگور مشاهده کردید، می‌توان کوددهی را به یک بار در هفته افزایش داد.

به محض شروع رشد انگور، کود دهی باید متوقف شود تا زمانی که میوه رسیده و شیرین شود.

در فصل زمستان، معمولاً لقاح لازم نیست.

سخن پایانی

رسیدگی به مزارع انگور، از آن دست کارهایی است که هم صبر و حوصله‌ی زیادی را می‌طلبد، هم نیازمند دقت و برنامه ریزی است. شاید متوجه نباشید، اما همانقدر که رسیدگی کم می‌تواند مشکل آفرین باشد، رسیدگی زیاد هم می‌تواند پرخطر و دردسر ساز باشد.

کوددهی و آبیاری هم کم و هم زیاد باعث خشک شدن درخت انگور می‌شود‌. پس اگر قرار است صاحب مزرعه‌ی انگور شوید، یا همین حالا هم مزرعه‌ی انگور دارید، برنامه‌ریزی را فراموش نکنید.

اما اگر خودتان به قدری سرتان شلوغ است که نیاز به کمک دارید می‌توانید روی کمک هوم سرویز حساب کنید‌. هوم سرویز با کمک متخصصان و  باغداران مجرب می‌تواند به شما کمک کند تا باغی شاداب و سالم داشته باشید. کافی است با ما تماس بگیرید. ما به شما در این مسیر کمک خواهیم نمود.

.

یک دیدگاه

  1. سلام ببخشین می خواستم ببینم این حمایت مربوط به شهراصفهان می شود ؟وقیمت یک همیار (باغبان)برای یه باغ ۱۸۰۰ متری چه قدراست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا