رایانه و تکنولوژی

نکات مهمی که باید درباره نحوه نگهداری از باتری گوشی بدانید

چگونه طول عمر باتری خود را افزایش دهید؟

باتری یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده موبایل است که بدون آن تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوشی بلااستفاده هستند. همچنین امروزه و در اکثر گوشی‌های هوشمند و جدید، باتری‌ها غیرقابل تعویض‌ هستند و در صورت بروز مشکل برای باتری آن یا باید هزینه‌ بسیار زیادی برای تعمیر تلفن همراه خود کنید یا شاید حتی مجبور شوید آن را دور بیاندازید! البته درست است که باتری‌های گوشی‌های هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از بروز چنین مشکلاتی برای آن جلوگیری کنند؛ اما باز هم کماکان احتمال خرابی باتری و در ادامه حتی خود گوشی شما وجود دارد. لذا تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند که اهمیت نگهداری و مراقبت از باتری موبایل دوچندان شود. ما در این مقاله قصد داریم راهکار‌هایی را به شما نشان دهیم که به کمک آن‌ها بتوانید طول عمر باتری خود را افزایش دهید و دیگر نگران خرابی یا تضعیف آن نباشید. پس با هوم سرویز همراه باشید.

فهرست مطالب

در ادامه می‌خواهیم 7 راهکار و روش مراقبت از باتری موبایل را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به کمک آن‌ها عمر باتری خود را افزایش دهید و سلامت آن را تضمین کنید. همراه ما باشید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

قطع اتصال گوشی به شارژر قبل از فول شارژ شدن آن

باور غلط و البته رایج میان کاربران گوشی‌های موبایل وجود دارد که در آن حتماً باید گوشی خود را صد درصد شارژ و سپس اتصال آن را از برق قطع کنند. این باور علاوه بر اینکه کاملاً اشتباه است بلکه در صورت تکرار زیاد حتی می‌تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه شما شود. پیشنهاد ما به شما آن است که همیشه میزان شارژ گوشی خود را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید و نگذارید که میزان شارژ آن به صفر برسد و سپس اقدام به شارژ کردن آن بکنید. همچنین بهتر است قبل از اینکه شارژ گوشی 100 درصد یا به اصطلاح فول شارژ شود، آن را از شارژر جدا کنید. اکثر باتری‌های گوشی‌های هوشمند از جنس لیتیم یونی هستند واین بدان معناست که این مدل باتری‌ها آن طور که باید در برابر فول شارژ شدن مقاوم نیستند و برخلاف باتری‌هایی از جنس کادیوم، این موضوع می‌تواند به سلامت آن‌ها آسیب وارد کند. به یاد داشته باشید با رعایت همین نکته‌ ساده و دقت در زمان اتصال گوشی خود به شارژ، می‌توانید عمر آن را افزایش دهید و از خرابی و آسیب دیدنش تا حد زیادی جلوگیری کنید.

شارژ کردن طولانی مدت گوشی

یک باور غلط دیگر در میان کاربران که از قضا بسیار رایج‌تر از مورد قبلی است و مربوط می‌شود به قطع اتصال گوشی از شارژر قبل از فول شارژ شدن آن. بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند معتقد هستند که اگر موبایل خود را به صورت شبانه‌روزی به شارژر متصل کنند، باتری آن به سرعت تضعیف شده و دیگر آن کارایی سابق را نخواهد داشت.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات تعمیر موبایل و تبلت هم ارائه میده؟
شارژ کردن گوشی
شارژ کردن طولانی مدت گوشی

همانطور که گفتیم این باور کاملاً غلط است و شما می‌توانید بدون کوچکترین نگرانی گوشی خود را حتی به صورت شبانه‌روزی به شارژر متصل کنید و به هیچ وجه نگران تضعیف شدن باتری آن نباشید. چرا که گوشی‌های هوشمند امروزی در کنار قابلیت‌های بی‌شمار دیگراشان، قابلیتی دارند که به کمک آن خود گوشی موقعی که فول شارژ شود آن را تشخیص می‌دهد و دیگر از شارژر یا همان منبع تغذیه، برق یا انرژی دریافت نمی‌کند. گوشی‌های هوشمند تا قبل از آنکه ظرفیت باتری‌شان کامل پر شود از انرژی و برقی که از منبع تغذیه می‌گیرند استفاده می‌کنند اما به محض فول شارژ شدن اتصال خود را از شارژر به صورت اتوماتیک قطع می‌کنند. پس به یاد داشته باشید که شارژ کردن طولانی مدت گوشی به کارایی و کیفیت باتری آن هیچ گونه آسیب یا ضرری وارد نمی‌کند.

نگه‌ داشتن گوشی و باتری در دمای مناسب

در اکثر نقاط ایران محدوده دمایی بین  تا 45 درجه سانتی‌گراد است و این همان محدوده‌ای است که در آن باتری‌هایی از جنس لیتیم یونی توانایی انباشت برای حفظ ظرفیت شارژ بهینه در طولانی مدت را دارند. جالب است بدانید که در دمای زیر صفر درجه سانتی‌گراد و به دلیل محدودیت در حرکت فلز و یون‌های لیتیوم از طریق حلال الکترولیت بین الکترود‌ها مقدار انرژی موجود و قابل استفاده در باتری کاهش می‌یابد. همچنین در دمای بیشتر از 45 درجه سانتی‌گراد مقدار شارژ قابل دسترس افزایش می‌یابد و این بدان معناست که در چنین دمایی و در هوای گرم‌تر قدرت و انرژی باتری شما نیز قدری بیشتر می‌شود. از طرف دیگر در چنین دمایی و هوای گر‌م‌تر تخریب و استهلاک باتری نیز شتاب می‌گیرد و با گذشت زمان، توانایی باتری در ذخیره‌ شارژر کاهش می‌یابد. بنابراین باید برای افزایش طول عمر باتری خود و حفظ سلامتی و کارایی آن، گوشی موبایل خود را در دمای مناسب نگه دارید.

عدم نیاز به استفاده از شارژر اورجینال

اشتباه نکنید. این حرف به این معنی نیست که می‌توانید از هر شارژر بی‌کیفیت و متفرقه‌ای برای گوشی خود استفاده کنید و نگران بروز هیچ گونه مشکلی برای آن نباشید. بلکه این حرف به این معنی است که حتماً نیازی نیست که فقط از شارژر اورجینال و اصلی گوشی خود برای شارژر کردن آن استفاده کنید. بلکه می‌توانید از شارژر‌های گوشی‌های دیگر نیز که کیفیت خوبی دارند برای شارژر کردن گوشی موبایل خود استفاده کنید. اگر از شارژر‌های متفرقه اما باکیفیت برای شارژ باتری گوشی خود استفاده کنید هیچ جای نگرانی وجود ندارد و مطمئن باشید مشکلی نه برای گوشی و نه برای باتری آن پیش نخواهد آمد. اما این حرف در رابطه با شارژر‌های درجه چندم و ارزان قیمت و بی‌کیفیت صادق نیست و در صورت استفاده ممتد از چنین محصولاتی، احتمال آسیب وارد شدن به باتری و در ادامه خرابی آن و حتی خود گوشی موبایل وجود دارد. پس توصیه ما به شما این است که تا جای ممکن سعی کنید از شارژر اورجینال خود محصول برای شارژ کردن آن استفاده کنید. به علاوه بهره بردن از شارژر‌های باکیفیت اما متفرقه نیز هیچ گونه آسیب یا ایرادی به سلامت گوشی و باتری آن وارد نمی‌کند.

استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص افزایش طول عمر باتری

برخی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها وجود دارند که از خالی شدن ناگهانی شارژ باتری جلوگیری و به افزایش طول عمر و سلامت آن کمک می‌کنند. حتماً می‌دانید که بسیاری از برنامه‌ها را پس از آنکه می‌بندید یا حتی از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌کنید؛ در پس زمینه در حال اجرا شدن هستند و علاوه بر اشغال فضای زیادی از رم گوشی، شارژ باتری آن را نیز کاهش می‌دهند. حال کاری که این اپلیکیشن‌ها و برنامه‌ها انجام می‌دهند آن است که این برنامه‌های گفته شده را به طور کامل می‌بندند و از هدر رفتن شارژ باتری جلوگیری می‌کنند. البته که خود کاربران هم بدون نصب اپلیکیشن خاصی و فقط با انجام چند کار ساده می‌توانند از تخلیه ناگهانی شارژ باتری جلوگیری و به افزایش عمر مفید آن کمک کنند. برای مثال کافی است همیشه نور صفحه نمایش گوشی خود را کاهش دهید و آن را طوری تنظیم کنید که چندان زیاد نباشد، اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه در حال اجرا شدن هستند را متوقف کنید، اتصالات غیرضروری نظیر بلوتوث را بررسی و خاموش کنید و سعی کنید از قابلیت Battery Saving Mode استفاده کنید و به کمک آن مقدار انرژی مصرفی گوشی خود را به حداقل برسانید. بنابراین حتماً برای صرفه‌جویی در مصرف شارژ باتری نیازی نیست که اپلیکیشن خاصی نصب کنید و خودتان از طریق نکات بالا می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

استفاده از گوشی در حین شارژ

حال به یک باور اشتباه و غلط دیگر در مورد باتری‌های گوشی می‌رسیم. بسیاری از کاربران معتقدند که اگر هنگام شارژ شدن گوشی خود از آن استفاده کنند، این موضوع باعث آسیب رساندن به باتری و خود دستگاه می‌شود. این قضیه هیچ‌گونه مشکلی برای باتری و گوشی شما ایجاد نمی‌کند و نیازی نیست حتماً منتظر بمانید تا باتری موبایل شما فول شارژ شود و سپس از آن استفاده کنید. تنها اثر منفی که استفاده از گوشی در حین شارژ دارد آن است که باعث می‌شود شارژ موبایل شما با سرعت کمتری انجام بگیرد و دستگاه شما دیرتر شارژ شود. چرا که هنگامی که صفحه نمایش گوشی روشن است، پردازنده‌های آن در حال فعالیت هستند و این پردازنده‌ها و قطعات سخت‌افزاری دیگر گوشی شما نیازمند انرژی هستند و همین موضوع سرعت شارژ شدن باتری را کاهش می‌دهد. البته بهتر است هنگامی که گوشی شما در حال شارژ شدن است از اجرای برنامه‌ها و بازی‌های سنگین خودداری کنید. چرا که این موضوع می‌تواند باعث داغ شدن بیش از اندازه گوشی شود و تکرار این قضیه در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب رسیدن به باتری و اختلال در عملکرد آن شود. پس حتماً یادتان باشد که استفاده از گوشی در حین شارژ شدن هیچ آسیب یا ضرری به باتری و خود دستگاه وارد نمی‌کند و تنها سرعت شارژ شدن را کاهش می‌دهد.

تعویض و تعمیر باتری را به افراد متخصص بسپارید

همانطور که می‌دانید باتری یکی از مهم‌ترین قطعات سخت‌افزاری گوشی است که کارکرد تمامی اعضای دیگر به آن وابسته است. از همین جهت مراقبت و حفظ سلامت آن اهمیت بسیار دارد. زیرا در صورت خرابی آن ممکن است مجبور شوید گوشی خود را دور بیندازید و با صرف هزینه‌ی بسیار زیاد یک تلفن همراه دیگر تهیه کنید. اما باتری هم مانند بسیار از قطعات سخت‌افزاری دیگر دچار مشکل می‌شود و گاهی اوقات هر چقدر هم که در حفظ سلامت آن کوشا باشید و نکات گفته شده را به خوبی رعایت کنید؛ باز هم ممکن است باتری گوشی موبایل شما خراب شود. در چنین شرایطی نباید به هیچ وجه گوشی خود را برای تعمیر به دست افراد غیر متخصص بدهید. زیرا این کار به دقت، مهارت و تجربه نیاز دارد و باتری‌های لیتیوم یونی نیز از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند. پیشنهاد ما به شما آن است که کار خود را به هوم سرویز بسپارید. همیاران مجرب ما با حداقل هزینه و در کمترین زمان ممکن مشکل خرابی باتری گوشی شما را حل می‌کنند. ما تخصص همیاران خود و تعمیر و سلامتی گوشی شما را تضمین می‌کنیم.

تعویض و تعمیر باتری
تعویض و تعمیر باتری را به افراد متخصص بسپارید

ما در این مقاله سعی کردیم راهکار‌هایی را برای افزایش طول عمر باتری به شما پیشنهاد دهیم. امید است که این مقاله توانسته باشد برای شما مفید واقع شود. چناچه هر گونه سوال یا درخواستی در رابطه با تعمیر باتری گوشی یا سرویس دستگاه کپی داشتید؛ همیاران هوم سرویز آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا