نظافت و پذیرایی

گیاه سانسوریا چیست؟ نحوه نگهداری و تکثیر سانسوریا

گل سانسوریا یکی از گل های آپارتمانی پرطرفدار است که شرایط نگهداری آسانی دارد، اما برای نگهداری درست از آن و تکثیرش، باید به خوبی با این گیاه آشنایی داشته باشید. احتمالا شما هم گیاه آپارتمانی سانسوریا را در محیط های مسکونی و اداری دیده اید که بسیار خاص و زیبا هستند.

گیاه سانسوریا از جمله گیاهانی است که از خانواده ساکولنت ها محسوب می شود. گیاه سانسوریا بسیار زیبا است و گونه های متنوعی دارد. این گیاه از جمله گیاهان مقاوم و سرسخت محسوب می شود که نگهداری آسانی دارد. اگر از جمله افرادی هستید که به گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه زیادی دارید، می توانید به نگهداری گل سانسوریا در خانه خود فکر کنید. بعد از انتخاب مدل گیاه سانسوریا و خرید آن، باید نکات مهم برای نگهداری گل سانسوریا را بدانید تا بتوانید از گیاه زیبای خود به خوبی مراقبت کنید.

کارتو به هوم‌سرویز بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

در نگهداری از گیاه آپارتمانی سانسوریا ممکن است مشکلاتی را در این گیاه مشاهده کنید که شما را نگران کنند یا ممکن است بیماری های این گل باعث شود که از بین برود؛ به همین خاطر داشتن آشنایی مناسب با آن بسیار مهم است. اگر گیاه آپارتمانی سانسوریا در منزل خود دارید یا می خواهید این گیاه را برای خودتان تهیه کنید، حتما این مقاله را تا انتهای بخوانید تا با نکات مهم در نگهداری سانسوریا آشنا شوید.

گیاه آپارتمانی سانسوریا
نکات مراقبت از گیاه سانسوریا را در هوم سرویز بخوانید!

گیاه سانسوریا نماد چیست؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که گیاه سانسوریا نماد چیست؟ احتمالا برایتان جالب است که بدانید سانسوریا در فرهنگ های مختلف به عنوان نماد پاکی و پشتکار زیاد شناخته می شود و برای کسانی که خلاق هستند بسیار مناسب است.

این گیاه در شرایط سخت می تواند به خوبی ماندگار و مقاومت داشته باشد و به راحتی رشد کند، همچنین تاثیر زیادی هم در تصفیه هوا دارد و می تواند هوای پاک و تمیز را در خانه شما به ارمغان بیاورد، به همین خاطر است که این گیاه نماد پاکی و پشتکار زیاد محسوب می شود.

چرا گل سانسوریا رشد نمی کند؟

گاهی اوقات ممکن است به این مشکل بربخورید که گیاه سانسوریا شما رشد نکند و همین موضوع باعث شود که نگران گیاه خود شوید. در چنین حالتی مواردی که در ادامه گفته می شود را چک کنید تا از سلامت گیاه خودتان مطمئن شوید و این مشکل را برطرف کنید:

1- آفات و بیماری های گیاه:

اولین چیزی که باید بررسی کنید، این است که برگ ها و خاک گیاه سانسوریا را ببینید تا مطمئن شوید گیاه شما دچار آفت یا بیماری های رایج گل های آپارتمانی نشده باشد.

بیماری های رایج در بین گل های آپارتمانی شپشک و پشه های ریز در خاک هستند که می تواند به برگ یا ریشه گیاه آسیب های شدیدی وارد کنند و از رشد گیاه جلوگیری کنند.

در صورتی که متوجه شدید گیاه شما دچار آفت شده است، سریعا به دنبال حل این مشکل باشید.

2- نیاز به آب سانسوریا:

سانسوریا گیاهی است که ریشه ای حساس دارد و به همین خاطر به آب زیاد نیازی ندارد. آبیاری بیش از حد گیاه آپارتمانی سانسوریا باعث می شود که ریشه آن پوسیده شده و از بین برود. به همین خاطر بهتر است بررسی کنید که ریشه آن دچار پوسیدگی نباشد و تا زمانی که خاک گیاه کاملا خشک نشده است، به آن آب ندهید. آبیاری گیاهان آپارتمانی موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید تا گلهای شما زیبا و شاداب باشد.

3– نور و محیط گیاه سانسوریا:

گیاه سانسوریا، گیاهی است که سایه را بیشتر دوست دارد؛ اما در نور هم می تواند دوام بیاورد. بهتر است محیط گیاه خودتان را بررسی کنید و اگر در نور شدید قرار دارد، آن را در مکانی قرار دهید که سایه است و سپس بعد از چند روز بررسی کنید و ببینید حال گیاهتان چطور است؟

گیاه آپارتمانی سانسوریا
با خدمات مراقبت از گل و گیاه هوم سرویز، گلهای شاداب و زیبا داشته باشید!

4- دمای هوا در اطراف گیاه:

سانسوریا همانطور که از اسمش پیداست، یک گیاه آپارتمانی است. به همین خاطر دمای معمولا محیط خانه برای آن مناسب و ایده آل است. اما اگر دمای اتاق بسیار گرم یا بسیار سرد باشد، این گیاه دچار مشکل خواهد شد و حتی ممکن است نتواند دما را تحمل کند. به همین خاطر نیاز است که دمای آن را بررسی کنید و در دمایی مناسب از آن نگهداری کنید.

5- خاک نامناسب:

مورد دیگری که ممکن است باعث شود گیاه سانسوریا رشد نکند، خاک نامناسب است. این گیاه به خاکی نیاز دارد که کامل زهکشی شده باشد و اگر چنین خاکی را نداشته باشد، ممکن است دچار مشکل شود. به همین خاطر حتما خاک آن را بررسی کنید و در صورت نیاز خاک زهکشی شده را با خاک فعلی جایگزین کنید تا بتوانید حال گیاهتان را خوب کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات مراقبت گل و گیاه هم ارائه میده؟

این عوامل یعنی آب ناکافی یا زیاد از حد، خاک نامناسب، آفات و بیماری های گیاه، دمای هوا، نور و رطوبت از جمله عواملی هستند که باعث زرد شدن برگ های گیاه آپارتمانی سانسوریا می شود و برای داشتن گلی زیبا و شاداب لازم است این عوامل منفی را به حداقل برسانید و شرایط رشد گیاه را به خوبی فراهم کنید.

گیاه آپارتمانی سانسوریا
روش تکثیر سانسوریا را در هوم سرویز یاد بگیرید!

روش تکثیر گیاه آپارتمانی سانسوریا به چه صورت انجام می شود؟

تکثیر گیاه سانسوریا می تواند از دو روش انجام می شود که در ادامه در مورد آنها توضیح می دهیم:

1- تکثیر از طریق پاجوش: در این روش، از پاجوش های گیاه که در زیر آن رشد می کنند می توانید استفاده کنید تا آن را تکثیر کنید. این روش بیشتر در فصل بهار و تابستان قابل انجام است و برای تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش، لازم است که گیاه شما پاجوش داشته باشد.

2- تکثیر از طریق قلمه زنی: در این روش می توانید یکی از برگ های بزرگ گیاه را انتخاب کنید و آن را از پایین ترین قسمت قطع کنید. سپس آن را به قطعات حدودا 8 تا 10 سانتیمتری تقسیم کنید و هرکدام از قطعا را در گلدان بکارید یا در آب بگذارید تا ریشه بزند و به این روش آن را تکثیر کنید.

گیاه آپارتمانی سانسوریا
بیماری های گیاه سانسوریا چیست؟

بیماری های گل سانسوریا

گیاه سانسوریا ممکن است دارای بیماری یا مشکلاتی شود که در ادامه در مورد آنها و دلیل هرکدام صحبت خواهیم کرد.

1- دلیل زرد شدن برگ های سانسوریا:

زرد شدن برگ های سانسوریا، ممکن است به دو دلیل اتفاق بیفتد:

·         نبود نور مناسب: یکی از دلایل زرد شدن برگهای سانسوریا، نور ناکافی است. پس شرایط را برای رشد بهتر سانسوریا بررسی کنید. بهتر است این گیاه را در محیطی با نور مناسب قرار دهید.

·         کمبود مواد مغذی در خاک: یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگهای سانسوریا، کمبود مواد مغذی در خاک است. در این حالت بهتر است از مکمل ها و کودهای مناسب برای خاک سانسوریا استفاده کنید.

نبودن نور مناسب و کمبود مواد مغذی از جمله عواملی هستند که باعث زرد شدن برگهای سانسوریا می شوند.

2- بیماری قارچی:

این بیماری معمولا به خاطر آب دادن بیش از حد به وجود می آید که در این حالت ریشه گیاه پوسیده شده و کم کم به بدنه آن هم می رسد و شاهد پوسیدگی در بدنه آن خواهید بود. در این حالت بهتر است تا زمانی که خاک گیاه کامل خشک نشده، به آن مجددا آب ندهید.

سانسوریا
روش نگهداری از گیاه سانسوریا در مقابل آفات و بیماری ها را در هوم سرویز بخوانید!

3- لارو حشرات:

در این بیماری، حشراتی وجود دارند که از برگ های سانسوریا تغذیه می کنند و باعث می شوند که برگ این گیاه دارای زخم و سوراخ هایی شود.

در این حالت بهتر است از داروهای مناسب و حشره کش استفاده شود تا این گیاه سلامت خود را به دست بیاورد.

4- تریپس:

تریپس بیماری دیگری است که باعث می شود در روی برگ های سانسوریا، لکه های زرد رنگ ایجاد شود و برگ ها افتاده و کوتاه به نظر برسند. در صورت مشاهده این بیماری، نیاز است که گیاه را تقویت کنید و از آفت کش های مناسب استفاده کنید.

این موارد مهمترین بیماری های گیاه آپارتمانی سانسوریا بودند که با رعایت راه حل های گفته شده، می توانید از بروز آنها جلوگیری کنید.

سانسوریا
سانسوریا را در معرض دمای متعادل و رطوبت کافی نگه دارید!

سانسوریا را در کدام قسمت از خانه قرار دهید؟

اگر دوست دارید بهترین و مناسب ترین مکان را برای گیاه سانسوریا انتخاب کنید، بهتر است که سانسوریا را در محیطی با دمای متعادل نگه دارید که تغییرات دمای کم و میزان رطوبت متوسطی دارد. هرگز سانسوریا را در مقابل بادهای شدید ناشی از کولر، چیلر و سایر وسایل سرمایشی یا گرمایشی قرار ندهید؛ زیرا این وسایل هوا را بسیار خشک می کنند و مانع از رشد و سلامتی گیاه شما می شوند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات مراقبت گل و گیاه هم ارائه میده؟

در این مقاله در مورد گیاه آپارتمانی سانسوریا صحبت کردیم و گفتیم که این گیاه نماد چیست و چطور باید از آن به خوبی نگهداری کنید. همچنین گفتیم که دلیل رشد نکردن سانسوریا چیست و با بیماری های رایج این گیاه دوست داشتنی آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله کمک کند که بتوانید از گیاهان آپارتمانی خودتان به خوبی مراقبت کنید تا همیشه به خانه تان زیبایی ببخشند.

مراقبت از گل ها و گیاهان در هوم سرویز

اگر می خواهید از گل ها و گیاهان خود به خوبی مراقبت کنید و گیاهان شاد و زیبایی داشته باشید، می توانید از خدمات گل و گیاه هوم سرویز کمک بگیرید. مثلا می توانید برای آبیاری گیاهان، تعویض خاک گلدانها و کارهای دیگر از متخصصان هوم سرویز بخواهید تا این کارها را برای شما انجام دهند تا گلهایی زیبا و شاداب داشته باشید. شما می توانید از خدمات باغبانی استفاده کنید. همچنین چنانچه قصد دارید حال و هوای ساختمان خود را تغییر دهید و احساس می کنید نیاز است فضایی سبز ساختمان سرزنده و شادی بخش باشد پیشنهاد می کنیم از سرویس گلکاری محوطه ساختمان هوم سرویز استفاده کنید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا