پزشکی و پرستاری

اصول فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی برای کاهش زانو درد

گاهی اوقات ممکن است به خاطر حرکات سریع یا بازی های مختلف یا برداشتن بار سنگین، زانوی ما دچار آسیب دیدگی شود و زانو درد را تجربه کنیم. در این حالت ممکن است درد آن قدر قوی باشد که نتوانیم در برابر آن مقاومت کنیم و نیاز به استراحت داشته باشیم. زانو درد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و برای اینکه بتوانیم این درد را پشت سر بگذاریم، نیاز است که اصول و نکاتی را رعایت کنیم و حتی در صورت نیاز، باید از فیزیوتراپی زانو استفاده کنیم تا بتوانیم این درد را هرچه سریعتر برطرف کنیم و مجددا سلامتی خودمان را به دست بیاوریم.

در این مقاله می خواهیم در مورد اصول فیزیوتراپی زانو صحبت کنیم و بگوییم که اصلا راه حل فیزیوتراپی برای زانو درد چیست و چطور انجام می شود و چگونه می توانید با انجام فیزیوتراپی سریعتر سلامتی خودتان را به دست بیاورید.

اگر دچار زانو درد شده اید یا عزیزان شما این درد را تجربه می کنند و می خواهید در مورد فیزیوتراپی مفصل زانو اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات ارزشمندی را در مورد این موضوع کسب کنید.

فهرست مطالب

اگر به دنبال راهی برای کاهش زانو درد هستید، با فیزیوتراپی می توانید این کار را انجام دهید. در ادامه این نوشته اطلاعات بیشتری درباره فیزیوتراپی برای کاهش زانو درد به دست می آورید.

درد زانو
درد زانو

رایج ترین دردهای زانو که می توانند با فیزیوتراپی زانو درمان شوند

ممکن است زانوی شما دچار مشکلات مختلفی شده باشد یا به دلایل متفاوتی زانو درد به وجود آمده باشد، اما باید بدانید که کدام دردها در زانو رایج هستند و می توانید آنها را با استفاده از فیزیوتراپی برطرف کنید.

در ادامه با هم چند مورد از رایج ترین مشکلات زانو را بررسی خواهیم کرد و می گوییم که این مشکلات با فیزیوتراپی قابل درمان هستند یا خیر. پس با ما همراه باشید.

۱- آرتروز زانو:

شاید بتوانیم بگوییم که یکی از مهمترین مشکلات زانو در افراد مسن و سالمندان آرتروز زانو است. این مشکل به این صورت به وجود می آید که وقتی فرد وزن زیادی دارد یا وزن سنگینی را به زانوی خودش وارد می کند، غضروف های روی زانو ساییده شده و از بین می روند. پس از مدتی هم استخوان های زانو روی هم ساییده می شوند که این موضوع هم بسیار دردناک است و هم باعث می شود که فرد نتواند به راحتی زانوی خودش را در هر جهتی حرکت دهد.

برای درمان این مشکل در فیزیوتراپی زانو معمولا از تمرین درمانی استفاده می شود که با ارائه تمرینات موثر و مناسب می توان این درد را برطرف کرد و زانوها را تقویت کرد.

۲- پارگی در مینیسک زانو:

مینیسک یک بافت غضروفی است که به نوعی رابط بین استخوان لگن و استخوان ساق پا است و این عضو وظیفه دارد که شوک های وارد شده به زانو و ضربات شدید را رفع کند و از زانو در برابر آنها محافظت کند و همچنین کار روان سازی مفصل زانو را انجام دهد.

حالا اگر بر اثر ضربه شدید یا هر دلیل دیگری این قسمت دچار پارگی شود، ممکن است درد زیادی برایتان ایجاد کند و باعث شود که نتوانید به فعالیت های عادی ادامه دهید. در زمان درمان این مشکل با فیزیوتراپی، معمولا از روش های درمانی سنتی، سوزن خشک، الکتروتراپی و… استفاده می شود تا این درد برطرف شود و مینیسک زانو بهبود پیدا کند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات فیزیوتراپی در محل هم ارائه میده؟

پارگی صلیب زانو
پارگی صلیب زانو

۳- پارگی رباط صلیبی زانو:

رباط صلیبی زانو یکی از اعضای مهمی است که به صورت بافتی است و می تواند با تنظیم دامنه حرکتی از مفاصل محافظت کند. حالا اگر این عضو دچار پارگی شود و مشکلی برایش به وجود بیاید، ممکن است در حرکت زانو ناتوان شوید و نتوانید به راحتی زانوی خودتان را حرکت دهید.

در شکل شدید پارگی رباط صلیبی باید جراحی انجام شود تا این عضو بدن ترمیم شده و سلامتی خودش را به دست بیاورد، اما در حالت خفیف می توانید با استفاده از فیزیوتراپی زانو و روش هایی مانند تمرینات ورزشی زانو این مشکل را برطرف کنید.

۴- نرمی غضروف کشکک:

کشکک زانو یک غضروف است که استخوان های زانو را به هم پیوند می دهد. مشکلی که ممکن است برای این عضو ایجاد شود، نرمی آن است که می تواند درد زیادی را در قسمت جلوی زانو به همراه داشته باشد.

برای درمان این مشکل با فیزیوتراپی زانو، معمولا از روش هایی مانند الکتروتراپی و تمرین درمانی استفاده می شود.

روش های فیزیوتراپی زانو
روش های فیزیوتراپی زانو

مهمترین روش های فیزیوتراپی زانو چه هستند؟

تا به اینجا با مشکلات زانو که می توانید با فیزیوتراپی زانو آنها را درمان کنید آشنا شدید و گفتیم که هرکدام از این مشکلات با چه روشی قابل درمان هستند. حالا می خواهیم در ادامه بگوییم که روش های درمان زانو با فیزیوتراپی چه هستند تا بتوانید بیشتر با آنها آشنا شوید.

۱- الکتروتراپی یا فیزیوتراپی با برق:

الکتروتراپی یکی از انواع روش های درمانی فیزیوتراپی است که معمولا برای درمان مشکلات اسکلتی و عضلانی استفاده می شود و مشکلات حرکتی که در این زمینه هستند را به صورت کامل برطرف می کند.

در روش الکتروتراپی از نیروهایی مانند امواج صوتی و انرژی الکتریکی استفاده می شود تا اعصاب ناحیه موردنظر تحریک شده و مشکلات حرکتی آن ناحیه برطرف شوند. این روش می تواند یکی از موثرترین روش ها برای موضوعات مختلف باشد.

۲- فیزیوتراپی با دستگاه لیزر:

استفاده از لیزر در گذشته فقط برای عمل های مختلف ممکن بود؛ اما با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه لیزر جزو روش های درمانی فیزیوتراپی نیز شده است و با استفاده از این دستگاه می توان دردهای مختلفی را برطرف کرد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات فیزیوتراپی در محل هم ارائه میده؟

جالب است بدانید که معمولا دردهایی که با استفاده از روش های دیگر قابل درمان نیستند را می تواند با لیزر درمان کرد و این موضوع نشان دهنده قدرت این روش درمانی است.

۳- فیزیوتراپی با سوزن خشک:

سوزن خشک یکی دیگر از روش های فیزیوتراپی است که برای کاهش درد و از بین بردن آن بسیار موثر است. در این روش با استفاده از سوزن غده های ترشح هورمونی را می توان تحریک کرد که این موضوع باعث می شود که مواد کاهش درد در خون آزاد شوند و به این روش درد کاهش پیدا می کند.

فیزیوتراپی زانو
فیزیوتراپی زانو

آیا با کمک فیزیوتراپی در منزل می توان مشکلات زانو را از بین برد؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می توانیم با استفاده از فیزیوتراپی در منزل کاملا درد را از بین ببریم و زانو درد را درمان کنیم یا نیاز به مراجعه حضوری نیز هست؟

باید بگوییم که اگر مشکلات زانو خیلی شدید نباشد و نیاز به دستگاه های خاصی نداشته باشد، می تواند در چند جلسه این مشکلات را در خانه حل کرد و نیازی به مراجعه به کلینیک نخواهید داشت، اما اگر مشکلات خیلی شدید باشند و نیاز به دستگاه های خاصی داشته باشند که حمل آنها به منزل امکان پذیر نیست، نیاز است که به کلینیک مراجعه کنید تا بتوانید مراحل درمان خودتان را تکمیل کنید و فیزیوتراپی را با دستگاه های پزشکی انجام دهید.

فیزیوتراپی در منزل با تیم هوم سرویز

یکی از نکات مهم برای درمان زانو درد با فیزیوتراپی این است که کار فیزیوتراپی را به تیمی حرفه ای بسپارید تا بهترین حرکات و تمرینات را برای درمان شما انجام دهند و زانو درد شما را کاهش دهند. برای اینکه در منزلتان فیزیوتراپی شوید، می توانید درخواست خود را در هوم سرویز ثبت بفرمایید تا تیم پزشکان هوم سرویز به منزل شما بیایند و فیزیوتراپی زانوی شما را انجام دهند. برای اطلاع از شرایط فیزیوتراپی در منزل، روی دکمه های زیر کلیک کنید:

فیزیوتراپی با پزشکان هوم‌سرویز

فیزیوتراپی در منزل با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

هزینه فیزیوتراپی زانو چقدر است؟

هزینه فیزیوتراپی زانو معمولا به مشکل موجود در زانو و روش درمانی بستگی دارد. همچنین تعداد جلسات موردنیاز هم در این هزینه موثر هستند که به همین خاطر نیاز است ابتدا زانوها به صورت کامل بررسی و معاینه انجام شوند و سپس هزینه فیزیوتراپی زانو مشخص خواهد شد.

عوارض فیزیوتراپی برای زانو درد
عوارض فیزیوتراپی برای زانو درد

عوارض فیزیوتراپی زانو چیست؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا فیزیوتراپی عوارض هم دارد؟ باید بگوییم که در حالت عادی هیچ عوارض خاصی وجود ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد شد. اما اگر هنوز مفصل دارای ورم است یا بعد از جراحی می خواهید فیزیوتراپی را انجام دهید، باید این کار را مشورت پزشک انجام دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

اگر با وجود ورم مفصل یا بلافاصله بعد از عمل کار فیزیوتراپی شروع شود، ممکن است آسیب به ناحیه موردنظر وارد شود و به همین خاطر است که ابتدا باید با پزشک خودتان مشورت کنید و سپس به انجام این کار بپردازید. وقتی زانو درد شدید داشته باشید، حتی راه رفتن و ایستادن برایتان سخت و دشوار می شود. با تیم پزشکان هوم سرویز، نیازی نیست از خانه خارج شوید و به دکتر مراجعه کنید؛ بلکه می توانید از خدمات معاینه پزشک متخصص در منزل استفاده کنید تا پزشک متخصص به منزل شما بیایند و زانوهای شما را معاینه کنند.

فواید فیزیوتراپی زانو چیست؟

در کنار عوارضی که گفتیم، باید بدانید که فیزیوتراپی برای زانو چه مزیت ها و فوایدی را برای شما دارد تا بتوانید تصمیم بهتری برای انجام این کار بگیرید.

فیزیوتراپی مفصل زانو می تواند در درمان دردها بسیار موثر باشد و دردها را تا حد زیادی کاهش می دهد، همچنین ورم و التهابات موجود در مفصل را به شکل قابل توجهی کم می کند و کمک می کند که از بین بروند.

از فواید دیگر فیزیوتراپی زانو این است که به تقویت عضلات و مفاصل کمک می کند و با انجام منظم تمرینات فیزیوتراپی می توان تا حد زیادی مفاصل و عضلات را بهبود بخشید. همچنین می توانید برای افزایش تعادل و افزایش بهره وری هم روی فیزیوتراپی حساب کنید.

به خاطر این مزایا است که برای درمان زانو درد می توان از حرکات ورزشی و تمرینات فیزیوتراپی کمک گرفت تا درد و ناراحتی کمتری در زانوها تجربه کنید. برای انجام فیزیوتراپی در منزل، از خدمات پزشکی هوم سرویز استفاده کنید.

فیزیوتراپی در منزل
فیزیوتراپی در منزل

جمع بندی

در این مقاله در مورد فیزیوتراپی زانو در منزل صحبت کردیم و گفتیم که اصلا فیزیوتراپی برای زانو چه دردهایی را پوشش می دهد و هرکدام از دردها و مشکلات زانو را با چه روش هایی می توان درمان کرد.

در ادامه باهم روش های رایج فیزیوتراپی برای کاهش درد زانو را بررسی کردیم و گفتیم که این روش ها هرکدام چه کاری انجام می دهند و به چه روشی می توانند در بهبود عملکرد زانو تاثیرگذار باشند.

در بخش آخر نیز با هم برخی از سوالات رایج موجود را بررسی کردیم تا با پیدا کردن جواب این سوالات، بهترین تصمیم را برای انجام فیزیوتراپی بگیرید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید در مورد فیزیوتراپی در منزل اطلاعت بیشتری کسب کنید و دردهای زانوی خودتان را با استفاده از این روش به صورت کامل برطرف کنید.

عنوان ( به روز رسانی سال 1400 )قیمت (تومان)
قیمت فیزیوتراپی تک عضو250,000 تومان
قیمت فیزیوتراپی بیشتر از یک عضو300,000 تومان
قیمت فیزیوتراپی با لیزر پرتوان500,000 تومان
قیمت کار درمانی250,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا