پزشکی و پرستاری

نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس

مراقبتهای پس از عمل برداشتن آپاندیس

آپاندیس یک کیسه انگشتی است که در انتهای روده بزرگ قرار دارد. آپاندیس، پناهگاهی برای باکتری های سالم در بدن است و به بدن کمک می کند تا در صورت اسهال خونی و اختلالات روده، مسیر گوارشی را مجددا راه اندازی کند. عمل آپاندیس، یکی از رایج ترین عملهای جراحی است که در آن، آپاندیس فرد به دلیل التهاب برداشته می شود. جالب است بدانید که از هر ۲ هزار نفر، ۱ نفر به عمل آپاندیس نیاز پیدا می کند و به همین خاطر این عمل بسیار شایع است.

بعد از انجام عمل آپاندیس، نیاز است که مراقبت های خاصی انجام دهید تا بتوانید بهبودی کامل پیدا کنید. اگر ندانید که بعد از این عمل جراحی، چه کارهایی باید انجام دهید، ممکن است بهبودی شما بیشتر طول بکشد یا دچار مشکلات دیگری در این زمینه شوید.

در این مقاله می خواهیم در مورد نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس صحبت کنیم و بگوییم که پس از انجام عمل آپاندیس چه نکاتی مهم هستند و چه چیزهایی را باید رعایت کنید تا بتوانید بهبودی خودتان را به صورت کامل به دست بیاورید. همچنین در این مورد صحبت می کنیم که اصلا دوره نقاهت بعد از عمل آپاندیس چه مدتی طول می کشد؟

اگر تجربه عمل آپاندیس را داشته اید یا می خواهید این عمل را انجام دهید و دلتان می خواهد که اطلاعات بیشتر و جامع تری در مورد نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس داشته باشید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

عمل آپاندیس
اصول مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس

عوارض بعد از عمل آپاندیس چیست؟

شاید برایتان عجیب باشد اما باید بدانید که گاهی اوقات ممکن است عمل آپاندیس برایتان عوارضی را به دنبال داشته باشد که این عوارض ممکن است برایتان کمی آزار دهنده باشند. به همین خاطر بهتر است با این مسائل آشنا شوید تا در صورت مواجه شدن با این عوارض، بدانید که کاملا طبیعی هستند و ممکن است در اثر عمل آپاندیس به وجود آمده باشند.

۱- احساس ضعف و خستگی:

کاملا طبیعی است که تا چند روز پس از عمل آپاندیس خودتان، احساس ضعف و خستگی داشته باشید و نتواند به صورت عادی از بدن خودتان کار بکشید یا فعالیت هایی که قبلا انجام می دادید را مجددا انجام دهید. پس در صورت مواجه شدن با این موضوع، نیازی نیست که نگران باشید و پس از چند روز کاملا برطرف خواهد شد.

۲- احساس درد و تورم در ناحیه شکم:

در عمل جراحی آپاندیس، شکم برش زده می شود و این کار، برای رسیدن به روده بزرگ انجام می شود. به همین خاطر تا چند روز پس از عمل آپاندیس خودتان، کاملا طبیعی است که در ناحیه شکم خودتان درد و حتی تورم داشته باشید و این موضوع نباید برایتان ترسناک باشد.

۳- درد در شانه:

نوعی از عمل آپاندیس است که «لاپاروسکوپی» نام دارد و ممکن است شما این نوع عمل را که راحت تر و سریعتر هم هست برای حل مشکل آپاندیس خودتان انتخاب کنید. در این صورت ممکن است تا حداقل یک شبانه روز بعد در ناحیه شانه های خودتان درد احساس کنید که کاملا طبیعی است و نیازی نیست که نگران باشید.

۴- مشکلات گوارشی:

در عمل آپاندیس، روده بزرگ شما تحت عمل جراحی قرار می گیرد و این موضوع ممکن است که باعث ایجاد مشکلات گوارشی برای شما شود. مثلا ممکن است که پس از عمل خودتان دچار مشکلاتی مانند یبوست، اسهال، معده درد یا حتی وجود باد در روده ها شوید که این موضوع به صورت موقتی است و برطرف خواهد شد.

البته اگر این مشکل زیاد طولانی شد، توصیه می کنیم که حتما با پزشک خودتان در میان بگذارید و در راستای حل این مشکل اقدام کنید. شما می توانید از خدمات ویزیت پزشک در منزل و یا خدمات پانسمان در منزل هوم سرویز استفاده کنید تا پزشک یا پرستار متخصص به منزل شما بیاید و شما را معاینه کند.

۵- سردرد:

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است پس از عمل آپاندیس با آن مواجه شوید، سردرد است. سر درد نیز به خاطر استفاده از داروهای بیهوشی کاملا طبیعی است و معمولا به صورت موقتی بوده و خیلی زود برطرف می شود و هیچ جای نگرانی برای این موضوع وجود ندارد.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات معاینه پزشکی در محل هم ارائه میده؟

۶- پاره شدن آپاندیس:

گاهی اوقات ممکن است در عمل آپاندیس، نیاز باشد که آپاندیس به صورت کامل برداشته شود و دیگر در بدن وجود نداشته باشد. در این صورت ممکن است که مدت زمان بهبودی شما و وجود علائمی که گفتیم طولانی تر باشد و نیاز باشد که مدت بیشتری از خودتان مراقبت کنید، پس باید به این موضوع هم توجه کافی داشته باشید.

دوران نقاهت عمل آپاندیس
دوران نقاهت عمل آپاندیس

نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس

تا به اینجا درباره این صحبت کردیم که عمل آپاندیس چه عوارضی را می تواند برای شما داشته باشد. گفتیم که این عوارض طبیعی هستند و نیازی نیست که از بروز آنها بترسید. حالا می خواهیم به سراغ این موضوع برویم که برای بهبود سریعتر خودتان و برای اینکه زودتر بتوانید دوره نقاهت را پشت سر بگذارید، باید چه نکاتی را رعایت کنید.

حواستان باشد که این نکات عمومی هستند و برای تمامی کسانی که عمل آپاندیس انجام می دهند کاربرد دارند؛ اما ممکن است پزشک جراح شما بر اساس شرایطی که شما دارید، نکات اختصاصی دیگری را نیز بگوید که در این صورت نیاز است آنها را در اولویت قرار دهید تا بتوانید به خوبی بهبود پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس را بررسی کنیم.

۱- پس از عمل آپاندیس استراحت کافی کنید

پس از انجام عمل آپاندیس، استراحت نقش مهمی را در بهبود سریعتر شما ایفا می کند. مشاهده شده است که افرادی پس از عمل بلافاصله به انجام کارهای مختلف می پردازند که این موضوع برایشان بسیار خطرناک است و می تواند آسیب زننده باشد.

پس از عمل حتما به این نکته دقت کنید که هرزمانی احساس ضعف و بی حالی کردید، به استراحت بپردازید تا بتوانید سریعتر بهبود پیدا کنید.

۲- پس از عمل آپاندیس پیاده روی داشته باشید

یکی از نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس این است که هر روز پیاده روی منظم داشته باشید. مهم نیست که قبل از عمل پیاده روی انجام می داده اید یا خیر و اصلا به این کار عادت دارید یا نه، بهتر است برای اینکه سریعتر بهبود پیدا کنید حتما هر روز به صورت منظم پیاده روی داشته باشید. سرعت مناسبی را برای پیاده روی خودتان در نظر بگیرید.

انجام پیاده روی باعث می شود که گردش خون در بدن شما بیشتر شده و این موضوع در نهایت، به خوب شدن سریعتر زخم ها و جای عمل کمک می کند و همچنین باعث می شود بدن شما به وضعیت جدید عادت کند و بتواند زودتر به حالت عادی برگردد.

۳- پس از عمل آپاندیس جابه‌جایی وسایل ممنوع است

موضوع دیگری که در مورد نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس وجود دارد. این است که تا حداقل دو هفته پس از عمل خودتان، به هیچ وجه وسیله ای را جابه‌جا نکنید. حتی از بغل کردن کودکان یا استفاده از کیف و کیسه های خرید نیز خودداری کنید. این موارد می تواند به جای عمل شما فشار زیادی وارد کرده و باعث کند شدن روند بهبودی شما شود؛ پس به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. حتما برای جابجایی وسایل و کودکان از افراد دیگر کمک بگیرید. در صورتیکه جابجایی بزرگی مثل اسباب کشی در پیش دارید. می توانید از خدمات جابجایی و حمل بار هوم سرویز و یا کارگر اسباب کشی استفاده کنید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات معاینه پزشکی در محل هم ارائه میده؟

۴- بعد از عمل جراحی آپاندیس ورزش های استقامتی، ممنوع!

برخی از ورزش ها مانند دوچرخه سواری، کوهنوردی و وزنه برداری هستند که نیاز به استقامت بالایی دارند و به بدن شما فشار زیادی وارد می کنند. به همین خاطر نیاز است که از انجام آنها پس از عمل آپاندیس خودتان خودداری کنید.

این نکته را هم باید بگوییم که این ورزش ها را نباید انجام بدهید تا زمانی که پزشک معالج شما از بهبودی تان مطمئن شده و به شما اعلام کند که منعی برای انجام این ورزش ها وجود ندارد.

۵- دوش نگیرید!

یکی از نکاتی که شاید خیلی از افراد رعایت نمی کنند، این است که تا حداقل دو روز پس از انجام عمل خودتان، به هیچ وجه دوش نگیرید. اگر هم خواستید این کار را انجام دهید، حتما جای زخم خودتان را بپوشانید.

چون در صورتی که این کار را انجام ندهید ممکن است که زخم شما آب خورده و عفونتی شود که این موضوع برای بدن شما اصلا مناسب نیست و می تواند روش بهبود زخم را مختل کند. تا حداقل دو هفته باید زخم خودتان را خشک نگه دارید تا به یک بهبود نسبی برسد و مشکلاتی مانند عفونت در آن ایجاد نشود.

۶- پس از عمل آپاندیس رانندگی نکنید

توصیه می کنیم که تا چند روز پس از عمل آپاندیس اقدام به رانندگی نکنید. چون ممکن است در روز اول اثرات داروهای بیهوشی وجود داشته باشد و نتوانید رانندگی را با تمرکز کامل انجام دهید.

همچنین نکته دیگر این است که ممکن است زخم موجود روی بدن شما، باعث شود که نتوانید پاهای خودتان را به راحتی و آزادانه روی پدال ها حرکت دهید. این موضوع می تواند در روند رانندگی شما اختلال ایجاد کند.

حتی ممکن است در حین رانندگی حرکت زیاد پاهای شما باعث وارد شدن فشار به زخم شده و خونریزی ایجاد کند که به همین خاطر توصیه می کنیم تنها با تایید پزشک این کار را انجام دهید و بدون اجازه پزشک رانندگی نکنید.

۷- برای بازگشت به کار عجله نکنید

معمولا خیلی از افراد دوست دارند که پس از عمل جراحی آپاندیس خودشان سریعتر خوب شده و به سرکار بازگردند تا بتوانند به زندگی و کار خودشان ادامه دهند. اما نکته ای که وجود دارد این است که با رعایت تمامی نکات، ممکن است حدودا سه تا چهار هفته طول بکشد تا شما به صورت کامل بهبود پیدا کنید و بتوانید به سر کار خودتان برگردید.

پس نیاز است که این مدت را رعایت کنید و عجله ای برای طی کردن آن نداشته باشید. همچنین نکات گفته شده را رعایت کنید تا این مدت زمان کمتر شود.

رژیم غذایی بعد از عمل آپاندیس
رژیم غذایی بعد از عمل آپاندیس

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل آپاندیس

برای اینکه بتوانید پس از جراحی آپاندیس، سریعتر بهبود پیدا کنید و زخم های بدنتان خوب شوند. نیاز است که تغذیه مناسبی هم داشته باشید. ویتامین ها و مواد موردنیاز بدن خودتان را تامین کنید تا مواد ضروری به بدن شما برسد و زخم های شما ترمیم شوند.

بهتر است در برنامه غذایی خودتان پس از عمل جراحی آپاندیس این نکات را رعایت کنید.

۱- مصرف غذاهای پخته

شما بعد از عمل خودتان می توانید به راحتی به مصرف غذاهای معمولی بپردازید و هیچ مشکلی برای این موضوع وجود ندارد. اما اگر در ناحیه شکم خودتان احساس درد و ناراحتی دارید، بهتر است که از غذاهایی استفاده کنید که روغن و چربی کمتری دارند. مرغ پخته و برنج بدون روغن غذاهایی هستند که می توانید با خیال راحت بعد از عمل آپاندیس بخورید تا بدن شما دچار ضعف و بی حالی نشود.

۲- نوشیدن آب کافی

خیلی از افراد نوشیدن آب را جدی نمی گیرند و این موضوع باعث می شود که روند بهبود آنها پس از عمل جراحی آپاندیس سرعت کمتری داشته باشد. آب یک ماده ضروری برای بدن شما است و می تواند کمک کند که سرعت بهبود شما بیشتر شود. به همین خاطر در شبانه روز سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید تا بتوانید سلامتی خودتان را در زمان سریعتری به دست بیاورید.

۳- حل مشکلات گوارشی

همانطور که در قسمت های گذشته نیز به این موضوع اشاره کردیم، گاهی اوقات ممکن است که پس از عمل آپاندیس، در زمینه گوارشی دچار مشکل شوید. نتوانید به خوبی غذا را هضم کنید یا با مشکلاتی مانند یبوست مواجه شوید.

در این حالت برای اینکه بتوانید بهبود پیدا کنید، اولین توصیه این است که حتما پیاده روی منظم داشته باشید تا غذاها راحت تر هضم شوند و بتوانید این مشکل را حل کنید. همچنین می توانید مواد غذایی و میوه هایی را مصرف کنید که دارای فیبر هستند و می توانند به هضم بهتر غذاها کمک کنند و مشکلات دستگاه گوارشی شما را برطرف کنند.

۴- رعایت دستورات پزشک

در پایان به عنوان آخرین توصیه باید بگوییم که در کنار تمام نکاتی که گفتیم، نیاز است که حتما به نکات اختصاصی که پزشک بر اساس شرایط بدنی و عمل شما تجویز می کند دقت کافی داشته باشید. آنها را در الویت هر توصیه ای قرار دهید تا بتوانید سریعتر بهبود پیدا کنید.

عدم رعایت توصیه های پزشک باعث می شود که روند بهبود بدن شما سرعت کمتری داشته باشد و دیرتر بتوانید به فعالیتهای عادی زندگی برگردید. اگر برای شما مراجعه به کلینیک های پزشکی سخت است، می توانید از خدمات ویزیت پزشک در منزل هوم سرویز استفاده کنید تا پزشک متخصص به منزلتان بیاید و شما را معاینه کند.

ویزیت پزشک در منزل با پزشکان هوم سرویز

تیم پزشکان هوم سرویز، آماده خدمت رسانی به شما در منزلتان هستند. برای اینکه بهترین و متخصص ترین پزشکان به منزل شما بیایند و شما را معاینه کنند، روی دکمه های زیر کلیک کنید و درخواست خود را ثبت بفرمایید:

ویزیت پزشک در منزل با هوم‌سرویز

خدمات عالی با قیمت مناسب

ثبت درخواست

از هوم‌سرویز قیمت بگیر

قیمت‌گذاری براساس خدمات

گرفتن قیمت

سوالات رایج درباره عمل آپاندیس

عمل آپاندیس چقدر طول می کشد؟

نمی توان مدت زمان دقیقی را برای عمل جراحی آپاندیس تعیین کرد. این موضوع به نوع عمل، روش کار پزشک جراح و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد.

هزینه عمل آپاندیس چقدر است؟

هزینه عمل به تعرفه خدمات پزشکی، دستمزد پزشک جراح، نوع عمل جراحی و موارد دیگر بستگی دارد.

آیا عمل آپاندیس خطرناک است؟

خیر اگر عمل برداشتن آپاندیس توسط پزشک متخصص انجام شود و مراقبتهای بعد از عمل را انجام دهید. این موضوع هیچ خطری برایتان نخواهد داشت و نیازی به نگرانی نیست.

یبوست بعد از عمل آپاندیس طبیعی است؟

بله این موضوع طبیعی است؛ زیرا بخشی از روده بزرگ شما جراحی شده است. با پیاده روی، مصرف مایعات و خوردن غذاهای پرفیبر مانند سبزیجات می توانید این مشکل را حل کنید.

آیا بعد از عمل برداشتن آپاندیس می توان رابطه داشت؟

در روزهای اول بعد از عمل بهتر است از برقراری رابطه خودداری کنید تا به بدنتان فشاری وارد نشود. دو تا سه هفته بعد از عمل جراحی آپاندیس می توانید رابطه داشته باشید.

توصیه های پزشک بعد از عمل آپاندیس
توصیه های پزشک درباره عمل آپاندیس

جمع بندی

در این مقاله در مورد نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس صحبت کردیم. گفتیم که اصلا عمل آپاندیس چیست و چه عوارضی را می تواند برای بدن شما داشته باشد. همچنین باهم به بررسی این نکته پرداختیم که پس از عمل آپاندیس خودتان، باید چه دستوراتی را رعایت کنید که بتوانید بهبودی خودتان را سریعتر به دست بیاورید و به زندگی عادی برگردید.

در آخر نیز به بررسی این موضوع پرداختیم که چه نکاتی را باید در برنامه غذایی خودتان رعایت کنید تا سریعتر حالتان خوب شود و بهبود کامل بدن خودتان را به دست بیاورید. این نکته را مجددا تکرار می کنیم که حتما دستورات پزشک خودتان را در اولویت قرار دهید تا بتوانید سریعتر بهبود پیدا کنید.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. به شما در زمینه نکات مهم مراقبت از بدن پس از عمل آپاندیس اطلاعات فوق العاده ای داده باشد و بتوانید از آنها برای بهبود سلامتی خود یا عزیزانتان استفاده کنید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

شما می توانید با استفاده از خدمات پزشکی هوم سرویز مانند آمپول زدن در منزل یا ارسال دارو و نسخه، بیشتر به استراحت بپردازید و سریعتر بهبود پیدا کنید. خدمات پزشکی هوم سرویز با قیمت مناسب و در سریعترین زمان ممکن برای شما انجام می شود. در جدول زیر، تعرفه قیمت خدمات پزشکی هوم سرویز را مشاهده می کنید:

قیمت معاینه پزشکی در محل

یک دیدگاه

  1. یکی از نزدیکان عمل آپاندیس داشته و بعد گذشت ۳۶ ساعت از عمل هنوز اجازه خوردن آب و غذا ندارد . علت ان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا